"Ekibinizi kurun! Hayal edin, tasarlayın ve 3D Yazıcı ile üretin!"

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Lisesi'nin 3Durak, Sigma 3D, Autodesk ve KWorks işbirliğiyle bu yıl ikincisini Darüşşafaka'nın merhume bağışçısı Berna Tunalı Mimaroğlu'nun adına düzenlediği Türkiye'nin tek liselerarası "3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması”nda ödüller sahiplerini buldu. 

Eğitim kurumlarında 3D yazıcıların inovatif düşünce ve tasarımı güçlendirecek şekilde ve sosyal faydaya dönük konularda da kullanımının artırılması, öğrencilere tasarım, yazılım gibi farklı becerilerin kazandırılması amacıyla Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Berna Tunalı Mimaroğlu Liselerarası 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması'nın ödül töreni, 27 Mayıs’ta yapıldı.

İstanbul’dan 15 takımın katıldığı yarışmanın ödül töreninde gazeteci Cem Seymen konuşmacı olarak yer aldı. Seymen konuşmasında “Merak edin, sorgulayın, araştırın, daha iyi nasıl olabilir diye dert edinin” dedi.

Yarışmada, "Vertipot” adlı projesiyle Özel Üsküdar Amerikan Lisesi Takımı birincilik ödülüne, “PreGen” projesiyle Ali Akkanat Anadolu Lisesi Takımı ikincilik ödülüne ve “Kuş yemliği” adlı projesiyle İstek Özel Atanur Oğuz Lisesi Takımı üçüncülük ödülüne layık görüldü. Berna Tunalı Mimaroğlu Ödülü'nü ise Özel Marmara Koleji "Tartop" isimli projesi ile kazandı.

Birinci olan takıma 3D Yazıcı, ikinci takıma 3Doodler’dan 3D Kalem, üçüncüye de 3Durak’tan 3D baskı büst armağan edildi. Berna Tunalı Mimaroğlu Ödülü olarak da 3D yazıcı verildi. Birinci olan takım aldığı ödülü bir devlet okuluna bağışlayacağını belirtti.

Darüşşafaka Lisesi öğrencileri yarışmanın düzenleyicileri olarak ayrı bir kategoride; beş takım olarak kendi aralarında yarıştı. 

Şan Edosa Imuetinyan, Tuğana Mihrace Mecit ve Goncagül Tok’dan oluşan Darüşşafaka-5 Takımı "Mükerrem Saksıları" isimli projeleriyle birincilik ödülüne; Asilcan Dönmez, Ecem Kaval, Hasan Töre Yıldız’dan oluşan Darüşşafaka-1Takımı "Sürdürülebilir Saksı" isimli projeleri ile ikincilik ödülüne ve Görkem Çetiner, Burak Uğur ile Veysel Kazancı’dan oluşan Darüşşafaka-3 Takımı ise "Tohum Enjektörü’’ isimli projeleriyle üçüncülük ödülüne layık görüldü. 

Ödül töreninde ayrıca atölyeye katılan öğrenci ve danışman öğretmenlerine Autodesk tarafından düzenlenen Fusion 360 eğitimine katılım sertifikaları verildi.

Okullar bu yıl 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması'na üçer kişilik takımlar halinde katıldı. 13-14 Mayıs tarihlerinde Darüşşafaka'da gerçekleşen atölyelerde takımlar 3 boyutlu yazıcılarla tanıştırılarak girişimcilik, tasarıma ve modellemeye giriş ve Autodesk desteği ile Furkan Filiz'den Fusion 360 ve 3D modelleme eğitimi aldı. 3D yazıcıların çalışma prensipleri ve kullanım alanlarıyla ilgili eğitimler SIEMENS-Sigma 3D’den Özgür Aslan ve 3DURAK’dan İlker Vardarlı tarafından verildi. 

Bir günlük eğitimin ardından, takımlardan kendilerine verilen "Sürdürülebilir bir ekosistem için çevre uygulamaları" görevine yönelik çalışmaları ve bunu bir iş fikrine dönüştürerek 3 boyutlu yazıcı yardımıyla basılabilecek bir tasarım geliştirmeleri istendi. Öğrencilerin tasarımları, Darüşşafaka 3D laboratuvarında 3D kulübü öğrencileri tarafından basıldı.

Takımların geliştirdikleri projeler, 27 Mayıs’ta Siemens-Sigma3D’den Özgür Aslan, NTV Türk İşi Programı mekanikçisi Özkan Özarslan, 3Durak’dan İlker Vardarlı, Autodesk’den Gökçe Gün ve Furkan Filiz tarafından değerlendirilerek dereceye giren takımlar ödüllendirildi. 

Yarışmaya katılan takımların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?