Darüşşafaka 153 Yaşında

 ›  Haberler  › ↓ 

30 Mart 1863 tarihinde kurulan ve ülkemizin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olarak o günden beri “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla ülkemizin çocuklarının geleceğini aydınlatan Darüşşafaka’nın 153. yaşı, TİM Show Center’da yapılan coşkulu bir törenle kutlandı.  

Törenin açılış konuşmasını yapan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, “Yusuf Ziya Paşa, 1863 yılında Kapalıçarşı esnafına okuma yazma ve matematik öğretme sorumluluğunu duyup arkadaşlarıyla “Cemiyet-i Tedrisiye-i İslamiye”yi kurmaya karar verdiğinde, ne Birleşmiş Milletler ne UNICEF vardı. Ne sosyal devlet anlayışı ne de sosyal sorumluluk kavramı vardı. Yusuf Ziya Paşa ve arkadaşlarının ateşlediği kıvılcım, 153 yıldır sönmeyen bir meşaleye dönüştü, bizlerin ve daha nice çocuğun yaşamını aydınlattı. Bu salonu dolduran 972 öğrencimizin, bu kutsal yuvadan yetişen ağabeylerimin ve kardeşlerimin, öğretmenlerimizin, yöneticilerimizin, tüm çalışma arkadaşlarımın, bu kurumu destekleriyle ayakta tutan saygıdeğer bağışçılarımızın, özetle eşsiz Büyük Darüşşafaka Ailesi’nin tarihi kuruluş yıl dönümünü kutluyorum” diyerek Darüşşafaka’nın tarihi ve toplumsal önemini vurguladı. 

Talha ÇamaşNevzat Kulaberoğlu

Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampus Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu ise konuşmasında; yolu Darüşşafaka’dan geçen öğrenci, öğretmen ve bağışçıları minnetle andı.  

Öğrenciler canlandırmalarıyla Darüşşafaka tarihine mal olmuş bilim adamı, yönetici, müzisyen, yazar ve sanatçıları sahneye taşıdı.  

Salih Zeki, Ali Kâmi Akyüz, Kâzım Uz, Reşat Aysu, İhsan Devrim, Aziz Nesin, Berna Moran ve Halit Ziya Yılmayan Darüşşafaka öyküleriyle “Ben Oradaydım” dediler. 

Doruk Çelik

139. Dönem öğrencilerinden Doruk Çelik; “Darüşşafaka’dan mezun olunmaz” sözüyle Daçkalı olmanın bir ömür boyu sürdüğünün altını çizdi. 

Modern dans ve halk oyunları gösterileriyle devam eden tören, Darüşşafaka Marşı’nın hep birlikte söylenmesiyle sona erdi.

Darüşşafaka'nın 153. kuruluş yıl dönümü, Urla Rezidans'ta da coşkuyla kutlandı. Etkinliğe, Urla Rezidans bağışçıları ve çalışanlarının yanı sıra Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Tekin ve İzmir'de ikamet eden Darüşşafakalılar da katıldı. 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?