30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. Yılı Kutlu Olsun!

 ›  Haberler  › ↓ 

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir'de 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda dalgalanan ve 2020 yılında Anıtkabir Komutanlığı tarafından Darüşşafaka Cemiyeti’ne hediye edilen Türk bayrağı, Darüşşafaka Lisesi 12. sınıf öğrencileri ve öğretmenleri tarafından göndere çekildi. 

Anıtkabir’de dalgalanan Türk bayrağı, her yıl 30 Ağustos’ta Darüşşafaka semalarında… 

Darüşşafaka mezunu Cevdet Cantürk’ün (DŞ'90) yönlendirmesi ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın başvurusuyla Anıtkabir Komutanlığı tarafından Darüşşafaka Cemiyeti’ne armağan edilen Türk bayrağı, 2020 yılında Anıtkabir Komutanlığı tarafından Darüşşafaka Cemiyeti’ne hediye edilmişti. Aynı yıl Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu, bayrağın her 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın yerleşkesinde göndere çekilmesine yönelik karar almış ve karar, 30 Ağustos 2021’de uygulamaya konulmuştu. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılında da bayrak Darüşşafaka semalarında dalgalandı.

Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nilüfer Kavaklı,  12. sınıf öğrencileri Esma Topal,
Berke Şinasi Öz ve öğretmen Enis Kumaş. 
 
Kurtuluş Savaşı'mızın Darüşşafakalı kahramanları

Ulu Önder Atatürk’ün işaret ettiği gibi “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller yetiştirmek için var gücüyle çalışan Darüşşafaka olarak başta Korgeneral Kemalettin Sami Gökçen ile Tümgeneral Yusuf İzzet Paşa olmak üzere Millî Kurtuluş Savaşı’nda görev almış Darüşşafakalıları da rahmet ve minnetle anıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk ve Kemalettin Sami Paşa

1897 yılında girdiği Darüşşafaka'da 4 yıl eğitim aldıktan sonra 1901 yılında ayrılan Korgeneral Kemalettin Sami Gökçen’in Kurtuluş Savaşı’nda Albay olarak hizmet vermiş ve Büyük Zafer’in hemen ardından, 31 Ağustos 1922 tarihinde, savaşta yararlılık gösteren bir grup subayla birlikte terfi ederek tümgeneralliğe yükselmiştir.

Korgeneral Kemalettin Sami Gökçen’in hikâyesini okumak için tıklayınız.

Tümgeneral Yusuf İzzet Met

Yine 1893 yılında Darüşşafaka’dan mezun olan Tümgeneral Yusuf İzzet Met de Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı’nda mücadele etmiş ve Atatürk, “Hatt-ı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.” sözünü, Sakarya Meydan Muharebesi sırasında Yusuf İzzet Paşa’ya söylemiştir.

Tümgeneral Yusuf İzzet Met’in hikâyesini okumak için tıklayınız.

Millî Mücadele’nin kazanılmasında büyük payı olan pek çok telgrafçının da Darüşşafakalı olduğu bilinmektedir. 

Kurtuluş Savaşı’mızı zaferle taçlandıran, halkımızın bağımsızlığı uğruna her aşaması kahramanlık destanlarıyla dolu 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yılını büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyor; bu eşsiz toprakları bizler için ebedî yurt hâline getiren başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyoruz.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. Yılı Kutlu Olsun!

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?