3. Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması Sonuçlandı

 ›  Haberler  › ↓ 
3. Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması Finali 31 Mayıs - 1 Haziran 2012 tarihlerinde Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da ön elemeyi geçen finalist projeler, iki gün boyunca Darüşşafaka'da sergilendi. Yarışma sonuçları ise 1 Haziran’da yapılan törenle açıklandı.
 
DSC_0119[2].jpg
Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen yarışma, Darüşşafaka Lisesi’ni 1882’de birincilikle bitiren ünlü matematikçi Salih Zeki adına İstanbul ortaöğretim öğrencileri arasında düzenleniyor. Yarışma, ortaöğretim öğrencilerinin matematik alanında yaratıcı yönlerini ortaya çıkarmak, onları bilimsel araştırma yapmaya özendirmek ve bu alanda İstanbul genelinde öğrencilerin birbirleriyle iletişim ve paylaşımda bulunmalarını sağlamak amacıyla hayata geçiriliyor.
 
Prof. Dr. Haluk Oral ve 1973 Darüşşafaka mezunu Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Sinan Sertöz’ün yanı sıra, bu yıl, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Gürel ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Tezer yarışmada seçici kurul üyesi olarak görev aldı. Değerli hocalarımız yarışmaya başvuran 33 projeyi ön elemeden geçirdi ve ön eleme sonucunda 13 proje finale kaldı.
 
IMG_9713_JPG-1.jpg
Prof. Dr. Cem Tezer Hüseyin Demir’i anlatırken  
 
İki gün süren etkinliklerin ilk günü, Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından ODTÜ Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Tezer, 1935 Darüşşafaka mezunu değerli matematikçimiz Hüseyin Demir’i anlatan “Hüseyin Demir: Hayatı ve Eserleri” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.
 
Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özer Öztürk ise konuk okulların ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın matematik öğretmenlerine “Geometri Bilmeyen Niye Giremez?” başlıklı bir konuşma yaptı. Darüşşafaka Eğitim Kurumları matematik öğretmeni Osman Yılmaz da, TI-Grafik hesap makinesi kullanımına ilişkin bir atölye çalışması gerçekleştirdi.
 
IMG_9929.jpg
Mecit Caner Kavan ve Baybars Öztürk-Birincilik Ödülü
Özel MEF Lisesi
IMG_9788.jpg
Emirhan Yasin Çetin ve Hakan Özyurt –İkincilik Ödülü
 İstanbul Lisesi
 
IMG_9768.jpg
Kağan Kapıcıoğlu-Üçüncülük ve Genç Matematikçi Ödülü
Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi
 
2011-2012 eğitim-öğretim yılında ortaöğrenimini sürdüren öğrencilerine açık olan yarışmada, Özel MEF Lisesi öğrencileri Mecit Caner Kavan ve Baybars Ömer Yaycı, matematik öğretmenleri İpek Dulundu danışmanlığında hazırladıkları “Vieta Teoremi Yardımıyla Üçgenlerdeki Bazı Trigonometrik Özdeşliklerin Elde Edilmesi” projesi ile birincilik ödülünü, İstanbul Lisesi öğrencileri Emirhan Yasin Çetin ve Hakan Özyurt, “Ptolemy Teoreminin Genellemesi ve Geometrik Problemlerde Uygulamaları” adlı proje ile ikincilik ödülünü, Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi Kağan Kapıcıoğlu ise, öğretmeni Aslı Özdöl danışmanlığında hazırladığı “Üçgenin İçinden Gelen Teoremler” adlı projesi ile üçüncülük ödülünü almaya hak kazandı. Bu yıl, matematikçi adayı öğrencilerin birbirlerini değerlendirerek verdikleri “Genç Matematikçi Ödülü”nü de yine Kağan Kapıcıoğlu kazandı.
 
Özel Enka Lisesi öğrencisi Sevde Kaldıroğlu, matematik öğretmeni Türker Teker’in danışmanlığında hazırladığı “Goldbach Kestirimi’ne Farklı Bir Yaklaşım ve Yan Sonuçlar” adlı proje ile Jüri Özel Ödülü’nün sahibi olurken, FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi öğrencileri Mehmet Sezgin ve Dora Kezer de, matematik öğretmenleri Savaş Akyıldız’ın danışmanlığında hazırladıkları “Sonsuz İnme Yönteminin Diofant Denklemlerine Uygulamaları” adlı proje ile teşvik ödülünü aldı.
 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?