2016 Yılı 3. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 

Değerli Üyemiz,
Darüşşafaka Ailesi olarak sizlerle 2016 yılı 3. çeyrek dönem bilgilendirme mektubumuzu paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. 

Yeni Öğrencilerimiz

2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda ailemize 120 yerine 122 öğrenci katıldı.

Bunu da “eğitim olmazsa olmaz” diyerek, 1'er öğrencinin Darüşşafaka'ya girişinden mezuniyetine kadar olan tüm giderlerini üstlenen Yakacık Rezidans bağışçımız Güler Haşimoğlu'nun ve Şenesenevler Rezidans bağışçımız Halidun Tınaztepe'nin bağışları mümkün kıldı.

Bu yıl sınavımızın birincisi, Diyarbakır’dan bir kız öğrencimiz, Eylül Aslantaş oldu.

Eylül Aslantaş

Yeni Mezunlarımız

Haziranda mezun ettiğimiz 96 öğrencimizden 93’ü, 4 yıllık lisans programlarına yerleşerek üniversiteli oldu.

Yüksek puan almalarına karşın, istedikleri üniversiteler için tekrar hazırlanmak isteyen iki mezunumuz ise tercih yapmadı. Tercih yapan öğrencilerimizin üniversite giriş sınavlarında yerleşme başarı oranı, %99 olarak gerçekleşti. İki öğrencimiz ise hepimizi gururlandıran önemli bir başarı elde ederek üniversiteyi Kanada’da okumaya hak kazandı. Muradiye Kaya, University of British Columbia’da Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne, Berna Öz ise University of Toronto’da İşletme Bölümü’ne kabul edildi ve eğitimlerine başladı.

2016 üniversite sınavlarında gösterdikleri başarıyla “Yusuf Ziya Paşa Ödülü”nü almaya hak kazanan öğrencilerimiz:

  • İbrahimcan Ödel: İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
  • Ahmet Cüce: İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 
  • Cem Batuhan Bohan: Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği
  • Tuğçe Açıkalın: Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji
  • Fatma Bingöl: Koç Üniversitesi Hukuk (Tam Burslu)
  • Ülkü Sarıkaya: İstanbul Üniversitesi Hukuk
  • Ebru Peközer: Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
  • Anıl Doğan Albayrak: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema ve Televizyon   

Bu sene en iyi başarı sırasıyla üniversiteye yerleşen öğrenci özel ödülünü de, TM puanıyla Türkiye 302.'si olarak Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ne giren Darüşşafaka Lisesi 142. Dönem Birincisi Tuğçe Açıkalın kazandı. 

Tuğçe Açıkalın diplomasını Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hakan Tahiroğlu'ndan alırken

Kurban Bayramı Bağış Kampanyası

15 Ağustos – 25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Kurban Bayramı Bağış Kampanyası kapsamında 4.313.659 TL bağış elde edildi. Bu yıl da kurban kesimi yapmayan Cemiyetimiz, bayram döneminde “Bayram demek, paylaşmak demek!” diyerek eğitimin olmazsa olmaz olduğuna inananları bayram bağışı yapmaya çağırdı. Bu yılki kampanyada bağış miktarında geçen seneye oranla %13 oranında artış sağlandı.

DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI’NDAN HABERLER

Eğitimci Nimet Atabek, 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı itibarıyla Darüşşafaka Lisesi Müdürü olarak göreve başladı. 

29 Mayıs’ta 21 ilde gerçekleştirilen Darüşşafaka Giriş Sınavı’nı kazanan, ardından yapılan sağlık kontrolü ve mali durum araştırmasını geçerek 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda Darüşşafaka Ailesi’ne katılan 121 öğrenci ve velileri için oryantasyon programı 16-19 Eylül’de gerçekleştirildi. Geleneksel “Yuvaya Dönüş Günü” ise 19 Eylül’de düzenlendi.

2016 - 2017 Eğitim ve Öğretim Yılı, 20 Eylül’de başladı.

Açılış töreninde öğrencilerimize yeni eğitim ve öğretim yılının ilk dersini, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis verdi.

Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Ayşe Görey, Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nimet Atabek, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Hüseyin Gelis, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hakan Tahiroğlu

Her yıl okula yeni başlayan öğrencilerimizi oryantasyon programı kapsamında ağırlayan Türkiye İş Bankası, bu sene de 121 yeni Daçkalı için 22 Eylül’de İş Kuleleri’nde “Hoş Geldiniz Etkinliği” düzenledi.

Türkiye İş Bankası ve Cemiyetimiz iş birliğiyle 3 Eylül 2008 tarihinde hayata geçirilen “81 İlden 81 Öğrenci” projesi, 9. yılına girdi. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında Darüşşafaka’da okuyan İş Bankası bursiyeri sayısı 565’e ulaştı. 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın çevre düzenlemesi projesi kapsamında, Urla Rezidans bağışçılarımız Ali Saatçi, İzzet Gönül, Mücella Bahçıvan, Mahmut Yaman Karakurt ve Sabriye Gökşin Sanal’ın katkılarıyla oluşturulan "Urla Bahçesi", yeni ders yılında öğrencilerimizin kullanımına açıldı.

Günışığı Kitaplığı tarafından düzenlenen Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2016’da Darüşşafaka Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Eray Çakar, “Beyaz Lanet” adlı öyküsüyle ödüle layık görüldü.

Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Ayşe Görey, Eray Çakar, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş

Darüşşafaka Doğuş Basketbol Takımı’nın Baş Antrenörü David Blatt, “Değerler Eğitimi” kapsamında 6 Ekim’de Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda Darüşşafaka Lisesi öğrencileriyle söyleşi yaptı. 

DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ’NDEN HABERLER

Darüşşafaka, bağışçılarla bağışçı haklarını tanıyan STK’ları bir araya getiren Açık Açık Platformu’nun üyesi oldu. Artık, www.acikacik.org üzerinden de Darüşşafaka’ya bağış yapılabiliyor.  

Cemiyetimiz ve Çiçek Sepeti arasında kurulan yeni iş birliğiyle, kupa, termos, duvar ve masa saati, şapka, tişört, defter gibi Darüşşafaka'ya özel ürünler, Çiçek Sepeti’nin web sitesi üzerinden Darüşşafaka yararına satılıyor. Ürünlere, www.ciceksepeti.com adresindeki arama butonundan ulaşılabiliyor.

Cemiyetimiz ve PTT arasında yapılan iş birliği neticesinde, Türkiye'nin 81 ilinde bulunan PTT şubeleri ve acenteleri aracılığıyla da artık Darüşşafaka'ya bağış yapılabiliyor. PTT şubelerinden Cemiyetimize, "1863" numaralı bağış hesabıyla destek verilebiliyor.

7 Eylül’de Bodrum’da tanıtım kokteyli düzenledik. Kokteylimize, Darüşşafakalılar, bağışçılarımız, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve Bodrum’un ileri gelenleri katıldı. 

Cemiyetimizin vasiyet bağışçısı ressam Mahmure Özçelik, 50 eserden oluşan 25. kişisel resim sergisini 3-15 Ekim 2016 tarihleri arasında Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde Darüşşafakalı öğrenciler yararına açtı.

Mahmure Özçelik ve Talha Çamaş

Dünyanın her yerinden pin koleksiyoncuları, 25 Eylül'de Hard Rock Cafe İstanbul’un Darüşşafaka yararına düzenlediği PINSTANBUL etkinliğinde buluştu. Hard Rock Cafe pinlerinin açık artırma usulüyle satıldığı etkinlikte elde edilen gelir Darüşşafaka'ya bağışlandı. 

8 Ağustos’ta Darüşşafakalılar Derneği’nin 108. yaşı Ortaköy Halit Ziya Yılmayan-Cihat Örge Lokali’nde kutlandı.

DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARI’NDAN HABERLER

2016 Temmuz - Ağustos - Eylül aylarında Rezidanslarımıza 10 yeni bağışçımız katıldı. Böylelikle 2016 yılının başından Eylül sonuna kadar ailemize katılan Rezidans Bağışçısı sayısı toplam 25 oldu. Yine 2016 başından beri 5’i Rezidans Bağışçımız olmak üzere 32 hayırsever Cemiyetimize vasiyet bağışında bulundu. 

Yakacık Rezidansımızın arsasını bağışlayan Zeynep Oyvar, vefatının 23. yıldönümü olan 13 Temmuz'da Yakacık Rezidans'ta, Şenesenevler Rezidansımızın arsasını bağışlayan Türkan Paker ise, vefatının 15. yıldönümü olan 28 Ağustos'ta Şenesenevler Rezidans'ta düzenlenen törenle anıldı. 

Cemiyetimizin Vasiyet Bağışçısı, Maltepe Rezidans Sakini ve Darüşşafaka’nın Kurucu Bağışçıları arasında yer alan merhume Malike Bayülken, 18 Temmuz’da vefatının 40. gününde anıldı.

Yakacık Rezidans Bağışçılarımız, Rezidans’ın hobi öğretmeni Gazel Başar’ın rehberliğinde 121 yeni öğrencimiz için battaniyeler yaptı. Solmaz Baysal, Sanay Sokullu ve Nezihe Atak, tüm rezidansı temsilen 11 Ekim’de Darüşşafaka’yı ziyaret ederek battaniyeleri öğrencilere armağan etti.

***
Son olarak, 13 Kasım’da düzenlenecek 38. Vodafone İstanbul Maratonu’na biz de Adım Adım oluşumu kapsamında katılıyoruz. Maratonun koşu ayağının kayıtları 15 Ekim’de sona erdi. “Söz konusu eğitimse, yardıma koşarım” diyen gönüllü koşucular, Cemiyetimiz yararına hem koşacaklar hem de çevrelerine Darüşşafaka’ya destekte bulunmaları yönünde çağrıda bulunacaklar.

Halk yürüyüşü için ise kayıtlar 1 Kasım’da başlayacak. Halk yürüyüşünde Darüşşafaka yararına yürüyecek gönüllüler arıyoruz. Darüşşafaka'ya yeni başlayan 121 öğrencimizden 48'inin bir yıllık eğitim masraflarını destekleyecek 480.000 TL'nin toplanmasına katkıda bulunmak isteyen gönüllüleri aramızda görmekten büyük mutluluk duyarız. Detaylı bilgi için: www.darussafaka.org/bagislariniz/bagis-yontemleri/adim-adim ve adimadim@darussafaka.org

Saygılarımla,
 
M. Talha Çamaş
Yönetim Kurulu Başkanı

3. ÇEYREK DÖNEM MALİ GÖSTERGELERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

3. ÇEYREK DÖNEM DARÜŞŞAFAKA VELİLERİNİ ARIYOR PROGRAMI SONUÇLARI

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?