2020 Yılı 3. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Ailesi olarak 2020’nin 3. çeyrek dönemini de geride bıraktık. Ülkemizde ve dünyada Covid-19 salgını ve günlük rutine etkisi sürüyor. Cemiyet olarak öğrenci, öğretmen ve çalışanlarımızı virüsün yıkıcı etkilerinden korumak için aldığımız önlemleri uygulamaya devam ediyoruz. 2020-2021 eğitim-öğretim sürecine 21 Eylül’de Millî Eğitim Bakanlığı’nın aldığı kararlar çerçevesinde online olarak başladık. Bu yıl üniversite sınavlarına hazırlanan 12. sınıf öğrencilerimiz ise eğitim-öğretimlerine yüz yüze olarak kampüsümüzde devam ediyor. Darüşşafaka Rezidansları’nda ise karantina uygulaması sürüyor. Rezidanslarımıza ziyaretçi kabul edilmiyor. 2020 yılı Temmuz, Ağustos ve Eylül ayında Darüşşafaka Cemiyeti ve bağlı kurumlarında olan gelişmeleri bilgilerinize sunarız.

Yeni Öğrencilerimiz: 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında ailemize katacağımız öğrencilerimiz 28 Haziran’da Türkiye’nin 24 ilinde yapılan sınavla belirlendi. Yönetim Kurulumuzun aldığı karar gereği bu yıl yedek liste oluşturulmadı. Mali durum araştırması ve sağlık kontrolleri sonucu 98 öğrenci kesin kayıt hakkı elde etti ve ailemizin en küçüklerinin Darüşşafaka yolculuğu 21 Eylül’de uzaktan eğitimle başladı.

Yeni Mezunlarımız: Haziran ayında mezun olan 120 öğrencimizden 93’ü 4 yıllık lisans programlarına yerleşerek üniversiteli oldu. İstedikleri üniversiteler için tekrar hazırlanmak isteyen yirmi yedi mezunumuz tercih yapmadı. Tercih yapan öğrencilerimizin üniversiteye yerleşme başarı oranı %90 olarak gerçekleşti.

2020 üniversite sınavlarında gösterdikleri başarıyla “Yusuf Ziya Paşa Ödülü”nü almaya hak kazanan öğrencilerimiz:

 • Eray Çakar
 • Hüseyin Oral
 • Emir Akgün
 • Hayel Kıymetli
 • Yusuf Kılıç
 • Edanur Şahin
 • Gökalp Hasbutçu
 • Ebubekir Derin
 • Deniz Kocaoğlu
 • Emine Dikmen
 • Mustafa Kemal Karaağaç

2020 mezunlarından en iyi başarı yüzdesiyle üniversiteye yerleşen Darüşşafakalı, burslu olarak Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik İngilizce Bölümü’ne girmeye hak kazanan Eray Çakar oldu.

Kurban Bayramı Bağış Kampanyamız: Kurban Bayramı Kampanyası kapsamında 6 Temmuz- 9 Ağustos tarihleri arasında toplam 48.121 bağışçımızdan, 32.129.400 TL bağış ulaştı. 2019 Kurban kampanyasına göre; bağış tutarında %41 bağışçı sayısında ve bağış adedinde ise %34 oranında artış gerçekleşti.

DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI’NDAN HABERLER:

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, pandemi nedeniyle 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına 31 Ağustos'ta uzaktan eğitimle başladı. Yüz yüze eğitim sadece 12. sınıf öğrencileriyle yapılırken, bu yıl Darüşşafaka’ya başlayan minik Daçkalılara ise tablet ve kitapları posta yoluyla gönderildi. Uzaktan eğitim için tüm hazırlıklarını tamamlayan Darüşşafaka Eğitim Kurumları, tüm öğrenci ve öğretmenlerine ihtiyaç duyacakları teknik desteği sağladı. Oluşturulan ders programı tüm öğrencilere ulaştırıldı. Yüz yüze eğitim gibi dersler yine 09.00-15.20 saatleri arasında online olarak yapılıyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir'de 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda dalgalanan Türk bayrağı Darüşşafaka mezunu Cevdet Cantürk (DŞ'90)'ün yönlendirmesi ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın başvurusuyla Anıtkabir Komutanlığı tarafından Darüşşafaka Cemiyeti’ne hediye edildi. Bayrak Yönetim Kurulu kararıyla artık her 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda göndere çekilecek.

Darüşşafaka Lisesi 10. sınıf öğrencisi İkra, İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Liseliler Arası Tema Yarışması’na okulumuzu temsilen “Kırmızının Beyazı Mehmet Akif” teması ile katıldı ve Sarıyer ilçe birinciliğine layık görüldü. İkra bu başarısıyla okulumuzu il çapında temsil etme hakkı kazandı.

Darüşşafaka Lisesi 2012 mezunu Beren Kayalı, ağızdan data alarak sağlık taraması yapabilen, kan tahlilinden daha hızlı sonuç veren bir cihaz geliştirerek İngiltere’de “Tata Varsity Pitch 2020” yarışmasına katıldı. Proje halk oylamasında birinci olarak doğrudan finale yükseldi. Finalde 3 proje yarışacak ve jüri tarafından belirlenecek yarışmanın kazanan projesi hayata geçirilecek.

DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ’NDEN HABERLER:

Darüşşafaka Cemiyeti olarak ilk kez 32. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı'na "Söz Konusu Eğitimse Kıtaları Aşarız Projesi"yle katıldık. 10 Ağustos'ta Darüşşafaka'nın kampanyasını destekleyen 10 yüzücüyle beraber kampanyamıza başladık. Yürüttüğümüz kampanya sonunda (7 Eylül itibariyle) 326 kişiden 51.130 TL bağış topladık.

Darüşşafaka Rezidansları'ndaki hayatın kapılarını aralayan Rezidans dergisinin 13. sayısı çıktı. Derginin yeni sayısında yaşamlarını Darüşşafaka Rezidansları'nda sürdüren bağışçılarla yapılan röportajların yanı sıra Darüşşafaka Cemiyeti’ne ve Eğitim Kurumları'na ilişkin haberler yer aldı.

2005 yılında kurulan ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları'na kaynak yaratan Darüşşafaka Ömran ve Yahya Hamuluoğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi aldı. Uzman kadrosuyla İstanbul Maltepe'de hizmet veren Merkez, bundan sonra yurt dışından sağlık hizmeti almak amacıyla ülkemize gelen hastalara ve turist olarak ülkemizde bulunduğu sırada sağlık hizmeti ihtiyacı ortaya çıkan kişilere de hizmet verebilecek.

Darüşşafaka’yı geçmişten bugüne anlatan “Var Ettiniz, Var Olun” belgeseli online medya sağlayıcısı Puhu TV’nin içerikleri arasına girdi. Belgeselimiz artık istenildiği zaman, ücretsiz olarak Puhu TV üzerinden izlenebiliyor.

Sivil Toplum Kuruluşları genel kurul toplantılarının koronavirüs tedbirleri kapsamında ertelenmesi nedeniyle, Yönetim Kurulumuzun 15.09.2020 tarihinde yapılan toplantısında, Cemiyetimizin 2020 yılı üyelik aidatının 350 TL olarak değiştirilmeden aynı tutarda uygulanmasına karar verilmiştir.

Koronavirüs salgını nedeniyle; İçişleri Bakanlığı'nın 16.03.2020 tarihli genelgesi ile geçici süreyle, 16.04.2020 tarihli kanunla 31.07.2020 tarihine kadar, aynı kanunun verdiği yetki ile İçişleri Bakanlığı'nın 24.07.2020 tarihli duyurusu ile 31.10.2020 tarihine kadar ertelenmiş olan dernek genel kurul toplantıları, İçişleri Bakanlığı'nın 02.10.2020 tarihli yazısı uyarınca İstanbul İl Hıfzısıhha Kurulu'nun 02.10.2020 tarihli kararı ile 01.12.2020 tarihine kadar yeniden ertelenmiştir.

DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARI’NDAN HABERLER:

Pandemi dönemi nedeniyle rezidanslarımızda Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında karantina uygulamasına devam edildi. Pandemi sürecinde alınan tedbirler ile bağışçılarımızın güvenli bir ortamda yaşamlarını sürdürmelerine özen gösterilmektedir.

Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında Darüşşafaka Rezidansları’na 3 yeni bağışçımız katıldı.  Böylelikle 2020 yılının başından beri ailemize katılan rezidans bağışçılarımızın sayısı 15 oldu.

Darüşşafaka Rezidansları’nda yaşayan bağışçılarımız, Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında bireysel olarak Cemiyetimize toplam 1.618.304 TL serbest bağışta bulundu.

DARÜŞŞAFAKA VASİYET VE GAYRİMENKUL BAĞIŞÇILARINDAN HABERLER: 

Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında 20 yeni vasiyet ve gayrimenkul hibe bağışçımız oldu. Böylelikle 2020 yılının başından beri ailemize katılan toplam vasiyet ve gayrimenkul hibe bağışçılarımızın sayısı 42’ye ulaştı.

Saygılarımla,

 

M.Tayfun Öktem

Yönetim Kurulu Başkanı

 

3. Çeyrek Dönem Mali Göstergeler

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?