23 Nisan Hürriyeti’nin Küçük Gazetecileri Darüşşafaka’daydı

 ›  Haberler  › ↓ 

Hürriyet bu yıl 23 Nisan Gazetesi Özel Eki’nde çalışmaları yayınlanan çocukları ödüllendirdi. Darüşşafaka Eğitim Kurumları ile yapılan işbirliği çerçevesinde 23 Nisan Hürriyeti’nin bu yılki gazetecileri olan 50 çocuk, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’ndan 50 çocuk ile birlikte 16-17 Mayıs tarihlerinde bir araya geldi.

Böylece gazeteciliğin önderlerinden biri olan Ahmet Rasim’i de yetiştiren Darüşşafaka Eğitim Kurumları, gazeteciliğe verdiği önemi bir kez daha göstermiş oldu. Darüşşafaka’nın İstanbul çapında İlköğretim okulları arasında bu yıl ikincisini düzenlediği Ahmet Rasim Gazete Yazıları Yazma yarışmasında ödül alan çocukların yazılarının da yayınladığı 23 Nisan Hürriyet’i ile işbirliği yaparak iki gün Maslak’ta bulunan kampüsünde Türkiye’nin dört bir yanından gelen çocukları ve ailelerini ağırladı.

Gazetecilerle Workshop

Açılışta Hürriyet gazetesi ve Darüşşafaka’dan yetkililer tüm konuklara hoş geldin dediler ve programı aktardılar. Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrencisi Volkan Furkan Özdemir konuklara Ahmet’in Rasim’in ağzından kısa bir gösteri yaptı ve etkinlik böyle başladı.
 
23 Nisan Hürriyeti’nde yazı, fotoğraf ve karikatür dallarında açılan yarışmayı kazanan çocuklar ve Darüşşafaka’nın bu dallarda çeşitli ödüller kazanan öğrencileri ilk olarak Cengiz Semercioğlu ve Sebati Karakurt’un yaptığı workshop çalışmasına katıldılar.
 


Cengiz Semercioğlu gazeteciliğin etik kurallarını çocuklara aktararak, onlara dürüst ve güvenilir gazeteciliğin önemini anlattı. Çocuklardan Hadise’nin Eurovision haberini yapmalarını isteyen Semercioğlu, Gökhun isimli bir çocuğun soru yağmuruna tutuldu. Gökhun özellikle magazin gazetecilerinin hakları ile ilgili bir çok soru yönelterek haber yapmaya çalışan gazetecilerin uğradıkları saldırıdan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.  Cengiz Semercioğlu, gazetecilikte atak olmanın çok önemli olduğunu dile getirdi ve aralarında Anjelina Jolie’nin de bulunduğu pek çok ünlü ile bu sayede röportaj yaptığını anlattı.
 
Çocuklara fotoğraf konusunda deneyimlerini aktaran Sebati Karakurt ise bir gazetecinin iyi bir fotoğraf çekebilmesi için resim, müzik, botanik, zooloji ve sanat gibi pek çok konuda bilgi sahibi olması gerektiğini belirterek onları okumaya teşvik etti. Çocuklarla esprili bir sohbet gerçekleştiren Karakurt onların bir çok sorusunu yanıtladı.
 


Her iki gazeteci de çocuklarla geçirdikleri bugünden büyük keyif aldıklarını belirterek çocuklarla bol bol fotoğraf çekildi.
 
Doyasıya Eğlendiler
 
23 Nisan Hürriyeti’nde çalışması yayınlanan çocuklar Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda onlar için planlanan 2 günde doyasıya eğlendiler. Eğlenmenin yanı sıra tecrübeli gazeteci Sebati Karakurt ve Cengiz Semercioğlu’ndan gazetecilik eğitimi aldılar. Tecrübelerini çocuklarla paylaşan ünlü gazeteciler, başlarına gelen ilginç olaylardan örnekler vererek gazetecilik mesleğini çocuklara anlattı. Çocukların akılcı soruları karşısında şaşkınlık duyan gazeteciler eğitimin sonunda yaptıkları çalışmadan duydukları memnuniyeti dile getirdi.
 
Eğitimin ardından çocuklar Küçük Gazeteciler Partisi’ne katılarak Darüşşafakalı arkadaşlarıyla dans ederek eğlendi. Yapılan oyunlarla birbirleriyle yarıştılar bol bol güldüler.
 
Çocukların arkadaşları ile çektirdikleri hatıra fotoğrafları 23 Nisan Hürriyeti’nin kapağı yapılarak kendilerine hediye edildi. Geçirdikleri yoğun günün sonunda çocuklar hep birlikte onlar için kurgulanan alanda film seyrettiler.

17 Mayıs günü ise çocuklar velileri ile birlikte Sultanahmet bölgesini gezdiler. İlk defa İstanbul’u gören çocuklar, rehberlerin anlattıklarını ilgiyle dinlediler. Geçirilen 2 günün sonunda çocuklar hislerini yine yazılarla ve karikatürlerle dile getirdiler. Geleceğin gazetecileri belki de uzun yıllar devam edecek arkadaşlıklar kurdular.
 
“Sevgili Darüşşafaka ve Hürriyet Gazetesi,
 
Böyle bir yarışma düzenlediğiniz için size çok teşekkür ederim. Benim hayalim gazeteci olmak. Ben bir çok ilki bu iki günde yaşadım. İlk kez bir gazeteci ile tanışarak ondan eğitim aldım. Çok heyecanlandım. Darüşşafaka’da her yeri çok beğendim, çocuklar bir harika keşke her çocuk buradaki gibi olsa. İlk kez Topkapı Sarayı’nı gezdim. Dikilitaş’ı hep çok merak ediyordum onu da gördüm. Hem de 2 gün bir sürü fotoğraf çekildim. Bugünü hiç unutmayacağım.
 
Can Aydın”
 

“Değerli Darüşşafaka Eğitim Kurumları ve Hürriyet Yöneticileri ,
 
16-17 Mayıs günleri boyunca bize özgüveni yüksek çocukların okulu Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nı tanıttığınız, bu kurumu bizler için bilinir, tavsiye edilir kıldığınız için teşekkür ederiz.
 
Çocukların bir ürününün yayınlanmış olmasını onlar için unutulmazlaştıran, yaşadıkları yerden uzaklaştırıp ödüllerle pekiştirmektir diye düşünürdüm, bunu başardınız.
 
Organizasyon incelikli ve çok güzeldi teşekkür ediyorum,
 
Şenay Eroğlu Aksoy”
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?