21'inde 21'inci Yıl Buluşması

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka 1987 mezunları yatılı okul günlerini yâd etmek için Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda bir gece geçirdi. 21 Haziran Cumartesi günkü buluşmayı, 87 mezunu Radikal Gazetesi Köşe Yazarı Funda Özkan bizler için kaleme aldı:

 

Daçkalı gençler nedense 'dönem rakamlarıyla' konuşmayı adet edinmiş: 125'inci dönem, 131'inci dönem, 135'inci dönem... Nedir öyle asker ocağı gibi. Biz yine eski usul yapalım, mezun olduğumuz yıl ile yaptığımız etkinliğimizi anlatalım:
 
1987 mezunları, 21 Haziran'da mezuniyetlerinin 21'nci yılını Daçka'da kutladı. Aslında Maslak'taki mevcut kampus, bizler için 'bina' olarak pek anlam ifade etmiyor, biz o binada 'yaşamadık.' Mümkün olsaydı da Çarşamba'daki eski okulumuzda buluşsaydık, eski günleri yâd edebilseydik.
 
Bizler dedik ki, "Akşam yemeğinde bir araya gelmek, bizlere yetmiyor. Şöyle dolu dolu bir 24 saati birlikte geçirelim." Sonra karar verdik: "Niye otele gidelim, Daçka'da kalalım, yemeğimiz, DJ'yimiz, müziğimiz eğlenelim. Sonra yatakhanede erkekler uzuneşek oynasın, kızlar su savaşı yapsın. Sabah da kahvaltı-brunch ile programımızı tamamlayalım." Proje güzel de, acaba okul kapılarını bizlere açar mıydı? Biliyoruz ki, uzun bir dönem o kapılar bizlere kapalıydı. Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Nilgün Akalın'a sorduk: "Okulu yakmayın yeter" dedi. Bir de "Bağışta da bulunursunuz değil mi?" diye sordu.
 
87'liler olarak biz 49 kişi mezun olduk. Maalesef ki önemli bir kısmımız yurtdışında çalışıyor, yaşıyor. ABD'de, Kazakistan'da, Singapur'da, Fransa'da, İngiltere'de, Hollanda'da, Romanya'da, KKTC'de... Onlar gelemeyince, 86'lılardan destek aldık. Ne de olsa yedi yılın altısı birlikte yan yana geçmişti. İyi ki de bir araya gelmişiz. Biz çok çok eğlendik. Ve karar verdik, seneye de 22'inci yılı kutlayalım, 'OKULUMUZDA.'
 
Bu arada her ne kadar erkekler yatakhanede 'uslu uslu' sohbet edip uyumuş olsa da, kızlar epey ortalığı ıslattı. Acaba okul yöneticileri bir kez daha izin verir mi?
 


Yavaş yavaş toplanıyoruz...
 


Herkesin sakin sakin durduğuna bakmayın. Heyecanlıyız. Kolay mı 21 yıl sonra yeniden okulda buluştuk.
 


Kızlar çay partisindeyken, erkekler futbol maçı yaptı.
 


Okulun bahçesinde soframız kurulu, önce karnımızı doyuruyoruz.
 


DJ'siz parti mi olur! Biz de müziğin hakkını vermeye çalıştık.
 

Bu kare 86 ve 87'lilerden gelmeyenlere, gelemeyenlere bir mesaj niteliği taşıyor.
 
Yatakhaneden belge yok. Aslında var da, sizlerle paylaşmamaya karar verdik.
 
 
Sabah 8.30'da yatakhane hoparlöründen yükselen Darüşşafaka Marşı ile uyandık, brunch'tayız.
 
Brunch'ta Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım da bize katıldı ve kendisinden Cemiyet çalışmaları hakkında bilgi aldık.
 

Ve bizim Pelin.... Pelin Ersoy Bayraktar ('87) ile hepimiz 'yatılı okul günlerini özlemiş' diye takıldık. Bir gece için koca bavul niye getirilir ki, gelmişken okulda uzun süre kalacak herhalde..
 
Funda Özkan (87' mezunu)
 
Radikal Gazetesi -Köşe Yazarı
 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?