2023 Yılı 1. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka ailesi olarak 160. yılımızı kutladığımız 2023’te bir çeyrek dönemi geride bıraktık.  2023 yılı 1. çeyrek dönem bilgilendirme mektubumuzu sizlerle paylaşmadan önce Ramazan Bayramınızı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı en içten dileklerimizle tekrar kutlarız.

Yılın ilk çeyrek dönem bilgilendirme mektubuna, 01 Nisan 2023 Cumartesi günü Cemiyetimizin 2022 yılı çalışma dönemine ait Olağan Genel Kurul toplantısını yaptığımız bilgisiyle başlamak istiyorum.

128 üyemizin katıldığı ve 111 üyemizin oy kullandığı seçimler sonucunda;

 

Yönetim Kurulu Asil Üyeliklerine;
Feryal Çelikel, Serpil Tunçer (DŞ’1979), P. Nesrin Bayazıt (DŞ’1979), İpek Üstündağ ve Melek Eyigünlü,

 Yönetim Kurulu Yedek Üyeliklerine; 
Burak İ. Çetinçeker (DŞ’2002), Özgür Baykut, Akın Rota, Nilgün Özdemir (DŞ'1979) ve Büşra Giray (DŞ'2014) seçildi.

Yapılan seçimlerden sonra Yönetim Kurulu aşağıdaki gibi oluştu:

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri
Oğuz Güleç, Erman Süsler, Zeynep Necipoğlu, Cem Şipal, Mustafa U. Demirci, Mehmet Erktin, Esra Ekmekci Çalıcıoğlu, Serpil Tunçer, Feryal Çelikel, P. Nesrin Bayazıt, Müge Ören, Eşref Biryıldız, Vedat Bayrak, İpek Üstündağ, Melek Eyigünlü,                              

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri             
Burak İ. Çetinçeker, Özgür Baykut, Akın Rota, Nilgün Özdemir, Büşra Giray,

Genel Kurul toplantısından sonra yapılan Yönetim Kurulu toplantısında Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Oğuz Güleç; Yönetim Kurulu Başkan Vekilliklerine Erman Süsler, Zeynep Necipoğlu, Mustafa U. Demirci; Yönetim Kurulu Sayman Üyeliği'ne Cem Şipal seçildi.

DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI’NDAN HABERLER:

 • Müfredatımıza entegre ettiğimiz dijital vatandaşlık eğitimleri ve dijital farkındalık konuları ile Okulumuz “Common Sense School” unvanı almaya hak kazandı. Amerikan sivil toplum kuruluşu “Common Sense Education” tarafından verilen ve 2022-2024 yıllarını kapsayan bu unvan, Okulumuzun öğrencilerine sunduğu güvenli ve doğru teknoloji kullanımını, farkındalık ve sorumluluk taşıyan dijital vatandaşlar olmaları yönünde yaptığı çalışmaları ifade ediyor.  Aynı zamanda öğretmenlerimiz de Common Sense Education eğitim programlarınca hazırlanan “Common Sense Educator” unvanını aldılar.

 • 14 Ocak’ta, Destination Imagination takımımız, Liv Koleji’nde yapılan İstanbul Anlık Görev Turnuvası’ndaki 18 takım arasında “En Yaratıcı Takım” ödülünü aldı. Destination Imagination takımımız, Takım Yarışması (Team Challenge) ve Anlık Yarışma (Instant Challenge) olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük yaratıcılık organizasyonu Destination Imagination Türkiye tarafından ülkemizde organize edilen Türkiye finallerine katılacak.
 • 16 Ocak’ta açıklanan sonuçlara göre İHA Takımımız; Türkiye, Azerbaycan ve KKTC’deki lise ve dengi okul öğrencilerinin katıldığı TEKNOFEST Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nda ikinci aşamayı da geçerek maddi destek almaya hak kazandı.
 • 16 Ocak’ta 5. sınıf seviyesindeki bir grup öğrencimiz; Finlandiya temelli Arkki Türkiye iş birliğiyle düzenlenen ve 15 hafta süren, mimarlık ve tasarım yoluyla genel inovasyon becerilerini geliştirme fırsatı buldukları Modül 3A Tasarım Atölyesi’ni tamamlayarak sertifikalarını aldılar. 
 • Geçen yıl 8. sınıflarla yürüttüğümüz “Sistem Düşüncesiyle Çevre Eğitimi ve Dünya İklim Oyunu” projesi, bu yıl projedeki mentor öğrencilerle 6. sınıfların seviyesinde uygulanmaya başladı. 6. sınıf seviyesindeki 14 öğrencimizle başladığımız çalışmanın ilk dersi Ocak ayında tamamlandı.
 • “İklim Değişikliği” konusunda, Yuva Derneği iş birliğinde 8. sınıf öğrencilerimiz ile Enka Okulları, Hisar Okulları ve Robert Koleji öğrencilerinin içinde olduğu ve geçen yıl hazırlanan “İklim Dostu Okul Rehberi Kılavuzu” Ocak ayında yayımlandı.
 • 26 ve 31 Ocak’ta, Öğretmen Akademisi Vakfı’nın dokuzuncusunu düzenlediği 2023 Yarıyıl Atölyeleri’nde, öğretmenlerimiz yürütücülüğünde biri çevrim içi, diğeri yüz yüze olmak üzere “Matematik Dersinde Sistem Düşüncesi Yaklaşımıyla Bir Uygulama Örneği: Aral Gölü” ve “Uzay Bilimleri ve Astronomi” başlıklı iki atölye gerçekleştirildi.
 • Sömestr tatiline girmeden önce sekiz lise öğrencimiz ve iki yöneticimizle, Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle dünyanın en büyük iki bin şirketine ev sahipliği yapan Silikon Vadisi ziyaret edildi. Öğrencilerimizle Bilim ve teknolojiyle dolu dolu unutulmaz bir hafta geçirildi.

 • 4 Şubat’ta, 30 farklı ülkeden katılımın olduğu, online yapılan uluslararası OWLYPIA İngilizce Bilgi Yarışması’na 13 lise öğrencimiz katıldı. Lise seviyesinde 10 öğrencimiz, farklı kategorilerde dünya listesinin ilk 15 sıralamasında yer aldı. Diğer 3 öğrencimiz ise bronz madalyalı sertifika almaya hak kazandı.
 • 4 Şubat’ta, Samsung’un globalde düzenlediği “Solve for Tomorrow” projesi kapsamında 10. sınıf öğrencilerimizden Fatma Nisa Ekiz, Rahime Nur Caba ve Ilgın Doğan’ın yürüttüğü “Tavuk Tüylerinin Çocuk Bezi Üretiminde Değerlendirilmesi” ve 10. sınıf öğrencimiz Sudenaz Altunöz’ün “Scooter Kazalarını Önlemek İçin Yapay Zekâ Yazılımı” isimli projeleri, ilk aşamayı geçerek Türkiye adına seçilen ilk 30 proje arasında yer aldı. Bir sonraki elemeye kadar öğrencilerimiz Samsung tarafından verilecek Tasarım Odaklı Düşünme eğitimine katılacaklar.
 • 1 Şubat-24 Mart günleri arasında İstanbul Okul Sporları tarafından düzenlenen Genç Kız Futbol İl Birinciliği Müsabakaları’nda, Genç Kız Futbol Takımımız, 58 Takım arasından İstanbul Dördüncüsü olarak 8-11 Nisan günleri arasında Bolu’da gerçekleştirilecek Türkiye Şampiyonası’na gitmeye hak kazandı.
 • 6 Şubat’ta gerçekleşen Uluslararası STEM Olimpiyatı’na bu yıl 114 ülkeden 11.000 öğrenci katıldı. Sınavda 6. ve 7. sınıf öğrencilerimizden dokuz öğrencimiz Dünya Finallerine katılmaya hak kazandı. 17 Mart’ta gerçekleşen Dünya Finalleri sonucundaysa öğrencimiz Nehir Akan, 197 öğrenci arasından Dünya sekizincisi olarak dijital altın madalya almaya hak kazandı. Öğrencimiz aynı zamanda “Best of Best” kategorisinde yer alacaktır. 

 • 20 Şubat’ta, Eğitim Kurumlarımız, depremden etkilenen öğrencilerimizin eğitimlerine devam eden kardeşlerine de kapılarını açtı. Bu kapsamda 18 öğrenci, farklı seviyelerde eğitim ve öğretimlerine Kurumumuzda misafir öğrenci olarak devam edecek ve tüm giderleri Cemiyetimiz tarafından karşılanacaktır.
 • 23 Şubat’ta, Lise Müdürümüz Nilüfer Kavaklı ve Lise Müdür Yardımcımız Fikri Onur Özdemir, Bana Göz Kulak Ol Derneği’nden oyuncu Özge Özder ve eşi Sinan Güleryüz ile irtibata geçerek, depremden etkilenen ve adı öğrencilerimiz tarafından Kayısı olarak konan köpeği, Darüşşafaka’da, öğrencilerimizle büyütmeye karar verdiler.

 • 10. sınıf öğrencimiz Sahra İrem Öztürk, "Tabletleri Sanal Gerçeklik Gözlüklerine Dönüştürebilen Bir Model: TabletAR 1.0" isimli projesiyle Mucit Girişimci Yarışması’nın ön başvuru, mülakat ve ön değerlendirme aşamalarını geçerek “BTM Inventrepreneur: Mucit Girişimci Hızlandırma Programı”na katılmaya hak kazandı. 2 Mart’ta açılan ilk aşamayla öğrencimiz, altı ay süreli eğitim almaya hak kazandı.
 • 4 Mart’ta onuncusu gerçekleşen Eğitim Teknolojileri Zirvesi (ETZ)’nde Ar-Ge Koordinatörümüz Meltem Ceylan Alibeyoğlu “Öğretmenlerin Sürdürülebilir Mesleki Gelişimi” isimli oturumda konuşmacı olarak yer aldı.
 • 17 Mart’ta, 11. sınıf öğrencilerimiz tarafından hazırlanan Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü töreni Darüşşafaka TİM Fettah Aytaç Salonu’nda gerçekleştirildi. 
 • 17-19 Mart günlerinde, Ortaokulu JMUN kulübü öğrencilerimiz, Hisar Okullarının düzenlediği “A World in Harmony: Creating a future of mitigated polarization by addressing ongoing crises” JMUNDP konferansına; Suriye, Japonya, İtalya, Laos ve Burkina Faso delege heyetleri olarak katıldılar. Öğrencilerimiz üç gün süren konferansta İngilizce dil becerilerini kullanarak aktif münazaralar yürüttüler ve güncel sorunlara çözüm ürettiler. 
 • 9-12 Mart günlerinde Antalya’da, 3 ülkeden 191 takım ve yaklaşık 2600 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen DAT 2023 (Destination Imagination Affiliate Tournament) turnuvasında, Darüşşafaka Ortaokulu takımımız “The Emeralds of Daçka”, Improvisational Challenge kategorisinde performans göstererek 4. oldu.
 • 17 Mart'ta uluslararası Hippo İngilizce sınavına katılan 8. sınıf seviyesindeki üç öğrencimiz, 9. sınıf seviyesinde ise bir öğrencimiz, yarı finale katılmaya hak kazandılar.
 • 20 Mart’ta, Lisesi öğrencilerimiz arasında bu yıl ikincisi düzenlenen “Şair Nigâr Hanım Şiir Yazma Yarışması”nda dereceye giren öğrenciler, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından belirlendi. Derece alan öğrencilerimize ödülleri Lise Müdürümüz Nilüfer Kavaklı tarafından verildi.
 • 20-22 Mart günleri arasında İstanbul Okul Sporları tarafından düzenlenen Basketbol Yıldız Kız İl Birinciliği Basketbol Müsabakalarında, Yıldız Kız Basketbol Takımımız, 22 ilçe birincisi ve finalist takım arasından İstanbul Beşincisi olarak Türkiye Şampiyonası’na gitmeye hak kazandı.
 • 21 Mart’ta açıklanan 54. Tübitak Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na Türkiye genelinden 27.013 proje katıldı, bunlardan 120’si İstanbul Avrupa Bölge aşamasına seçildi. Lisemizin altı projesi 120 proje arasına girerek, İstanbul Avrupa Bölge Sergisi’ne katılmaya hak kazandı.
 • 23 Mart’ta, Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle gittikleri dünyanın teknoloji merkezi Silikon Vadisi’nden dönen sekiz lise öğrencimizle, İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Hakan Aran ile Genel Müdür Yardımcısı Suat E. Sözen ziyaret edildi.

 • 27 Mart-2 Nisan günleri arasında kutlanan 59. Kütüphane Haftası kapsamında 5. sınıf öğrencilerimizle Tekno-Girişimcilik Gerçek Merkezi’nde “Kitaplarla Tabu” etkinliği gerçekleştir Kütüphane haftası etkinlikleri kapsamında 6. sınıf öğrencilerimiz 28 Mart’ta karikatürist Salih Memecan ile, 7. sınıf öğrencilerimiz ise 29 Mart’ta “Küçük Prens” kitabı kapsamında yaratıcı okuma ve drama eğitmeni, kütüphaneci, yazar Çiğdem Odabaşı ile bir araya geldi.
 • 29 Mart-3 Nisan günlerinde Sarıyer İlçe Okul Sporları tarafından düzenlenen Sarıyer ilçe Futsal Müsabakalarında okulumuzun Küçük Kız Futsal Takımı Sarıyer Şampiyonu oldu.
 • 31 Mart’ta, Hisar Okullarının ev sahipliğini üstlendiği ESU, International Public English Speaking Union yarışmasında, 10. sınıflardan katılan öğrencimiz Damla Ata, üçüncülük ödülü kazandı.

DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ’NDEN HABERLER:

 • 14 Ocak’ta, bağışçımız, Ulu Önder Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, vefatının 100. yıl dönümünde İzmir Karşıyaka'daki kabri başında anıldı. Zübeyde Hanım ile annesinin izinden giderek Cemiyetimize bağış yapan ve 18 Ocak’ta vefatının 67. yılı olan Ata’mızın kız kardeşi Makbule Atadan için de dua okutuldu.

 • 27 Ocak’ta, Darüşşafaka Basketbol Takımı; Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda düzenlediği basın toplantısıyla, Brisa’nın markası Lassa ile isim sponsorluğu konusunda anlaşma imzaladığını, 2022-23 ve 2023-24 sezonları süresince maçlara “Darüşşafaka Lassa” ismiyle çıkacağını duyurdu.

 • 3 Şubat’ta, Sales Network Topluluğu’nun, Women in Sales Network sosyal projesi kapsamında, satış fonksiyonunda cinsiyet dengesini sağlamak üzere düzenlediği “Women Talk” etkinliği, Darüşşafaka’da gerçekleştirildi.

 • 9 Şubat’ta, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Darüşşafaka Spor Kulübü Başkanı Abdurrahman Saruhan ile, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ziyaret edildi.

 • 27 Şubat’ta, Türk futbolunun duayenlerinden Ümit Davala, depremden etkilenen öğrencilerimize destek olmak için yaptığı bağışla “Çifte Diplomalı Bağışçı”larımız arasına katıldı ve kendisi için sertifika töreni düzenlendi.
 • 28 Şubat’ta, 2022 yılı faaliyetlerimizi ve gelecek stratejilerimizi bütünsel bir bakış açısıyla sunan Entegre Raporu’muz yayımlandı. Raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

 • 14-15 Mart günlerinde, mezunlarımızdan Özlem Mutlu Özkan (DŞ’2001) ve Mustafa Çağıl Işık (DŞ’2010) Cemiyetimizi temsilen Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nin New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen ECOSOC toplantılarına katıldılar.
 • 15 Mart’ta, Sales Network Topluluğu’nun, karar vericileri bir araya getirdiği “Leaders Club” toplantısı, Cemiyetimizde düzenlendi.
 • 16-18 Mart günlerinde, alanında dünyanın en büyük ve en çok ziyaret edilen fuarlarından olan ve bu yıl 16. kez düzenlenen Petroleum Istanbul’da destekçilerimizle buluşuldu.
 • 18 Mart’ta, 2023 yılının ilk Yüksek Danışma Kurulu (YDK) toplantısı Cemiyetimizde gerçekleştirildi.
 • 30 Mart’ta, Cemiyetimizin kuruluşunun 160. yıl dönümü, Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle kutlandı ve her kuruluş yıl dönümüzde olduğu gibi bu yıl da kurucularımız, kabirleri başlarında dualarla anıldı.

 • Bu yılın 1. Çeyrek dönemindebağışçımız “Kurucu Bağışçı”, 8 bağışçımız “Temel Taş Bağışçı”, 31 bağışçımız “Çifte Diplomalı Mezun Bağışçı”, 31 bağışçımız “Mezun Bağışçı”, 56 bağışçımız “Ortaokulu Mezun Bağışçı”, 608 bağışçımız ise “Veli Bağışçımız” oldu.

DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARI’NDAN HABERLER:

 • 12 Ocak’ta, Şenesenevler Rezidans bağışçılarımız, yıl boyunca boyayarak hazırladıkları rengârenk çantaları, Ortaokulu öğrencilerimize hediye ettiler.

 • 26 Ocak’ta, Cemiyetimizin vasiyet bağışçısı ve Maltepe Rezidans sakini Filiz Perkün, vefatının 40. gününde dualarla anıldı.
 • Darüşşafaka Rezidansları’nda yaşayan 72 bağışçımız 1. çeyrek dönemde Cemiyetimize toplam 449.407 TL serbest bağışta bulundu. 
 • Ocak, Şubat ve Mart aylarında 23 yeni vasiyet ve gayrimenkul hibe bağışçımız oldu. Ayrıca, Rezidanslarımıza 5 yeni bağışçımız katıldı. 

Tüm kalbimle sizlere birey ve kurum olarak candan teşekkürlerimi sunuyorum. Maddi ve manevi desteklerinizle stratejik planımız çerçevesinde hedeflerimize adım adım ilerlemeye devam edeceğiz.

 

Saygılarımla,
Oğuz GÜLEÇ
Yönetim Kurulu Başkanı

EK1: 1. ÇEYREK DÖNEM MALİ GÖSTERGELER

 

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?