2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı törenle başladı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı’nı, 11 Eylül'de Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle açtı.

Darüşşafaka ailesinin tüm mensuplarını buluşturan tören; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları, Darüşşafaka kurucuları ve merhum bağışçılarının anısına bir dakikalık saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı’yla başladı.

Sunuculuğunu Lise öğrencilerinden Müge Ancakoğlu ile Samet Ceylan’ın yaptığı törenin açılış konuşmasını yapan Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, bu yıl Darüşşafaka’ya başlayan 225 öğrenciye şöyle seslendi: “Sevgili Öğrencilerimiz, sizlerle birlikte Darüşşafaka’mız daha da şenlendi, güzelleşti… Sizlerin Darüşşafaka çatısı altında sağlıklı, mutlu ve başarılı bireyler olarak büyüyüp yetişmeniz için büyük ailemizin her üyesinin elinden gelen gayreti sarf edeceğinden kuşkunuz olmasın! Bu mukaddes çatı altında birbirinden güzel anılar biriktirmeniz, zamanı geldiğinde burada geçen her gününüzü özlemle ve mutlulukla anmanız için var gücümüzle çalışacağız.”

 

Ebru Arpacı: “Ülkemizi, muasır medeniyetler seviyesine sizler ulaştıracaksınız!”

Türkiye İş Bankası’nın destekleriyle bu yıl deprem bölgesinden 104 öğrenciyi kabul ettiklerini belirten Arpacı, yeni eğitim ve öğretim döneminde toplam 225 öğrencinin aralarına katıldığını söyleyerek şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin 100. yılında, Cemiyetimizin 160., Eğitim Kurumlarımızın ise 150. yılını kutlamanın gururunu yaşıyoruz.  ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’ misyonumuz ve kendini geleceğin inşasına adamış uzman kadromuzla 160 yıldır, eğitim ve geleceğe dair umutla dolu gençleri yetiştirmek için çabalıyoruz. Bugün de bu onurlu geçmişin ve umut dolu geleceğin buluştuğu bir anın tanığıyız. Sevgili Öğrencilerimiz, Büyük Önder’in hepinizin önüne koyduğu güzel ülkemizi, muasır medeniyetler seviyesine sizler ulaştıracaksınız! Bu yeni dönemde sizler, Darüşşafaka'nın ruhunu, misyonunu ve değerlerini daha da zenginleştireceksiniz. Eğitim yolculuğunuz boyunca sadece dersleri değil, aynı zamanda hayatın tüm renklerini öğreneceksiniz. Sizler, geleceğin doktorlarından mühendislerine, sanatçılarından liderlerine kadar geniş bir yelpazede yer alacak ve toplumumuza yön vereceksiniz. Hepinize yürekten inanıyoruz.”

Yusuf Ziya Paşa Ödülleri ve 50. Yıl Özel Ödülü sahiplerini buldu

Ebru Arpacı’nın konuşmasından sonra Lise Orkestrası konuklara müzik ziyafeti sunarken, 2023 üniversite sınavında gösterdikleri başarılarıyla Yusuf Ziya Paşa Ödülü’nü almaya hak kazanan Darüşşafaka Lisesi mezunlarından Yunus Emre Gökalp, Sevinç Orman, Tuba Aydın, Mine Akgül, Cahide Kaya, Gülben Karaçayır, Ramazan Arda Barlas, Bedirhan Sakaoğlu, Muzaffer Kağan Uzun, Yavuzhan Altay, Can Baran Özmeral, Ahmet Yasir Destebaşı, Mahir İnan, Yiğit Mert Bideci ve Duygu Köse’ye ödülleri Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç tarafından takdim edildi. 50. Yıl Ödülü’nü ise Yunus Emre Gökalp, Ebru Arpacı’nın elinden aldı.

5.sınıf öğrencisi Tekyıldırım: “Darüşşafaka beni geleceğe ve hayallerime taşıyacak”

Ödül töreninden sonra, oryantasyon sürecini tamamlamanın heyecanıyla sahneye çıkan 5. sınıf öğrencisi Emir Muhammet Tekyıldırım, Gaziantep’ten geldiğini belirterek duygularını şu şekilde dile getirdi: “İleride genel cerrah olmak ve yaraları sarmak istiyorum. Darüşşafaka, beni geleceğe ve hayallerime taşıyacak. Bunu biliyorum. Benim ilk defa tabletim oldu. İlk defa gerçek bir sahada futbol oynadım. Kısacası buraya hızla alıştım. Buraya gelebilmek için bana destek olan Mehmet Öğretmenime teşekkür etmek istiyorum.”

 12. sınıf öğrencisi Nas: “Bu vatan için çalışmaya ve çabalamaya devam edeceğiz”

Okul Öğrenci Meclis Başkanı, 12.sınıf öğrencisi Kutay Nas, yeni gelen kardeşlerine hoş geldiniz dedikten sonra şunları söyledi:

“Büyük ihtimalle sizler de bizler gibi yeni bir serüvene başladığınız için heyecanlısınız fakat merak etmeyin, sizin yaşadığınız bu heyecanı sizlerle birlikte bu salonda bulunan tüm Daçkalılar da yaşadı. Unutmayın ki Darüşşafaka sıradan bir yer değildir. Darüşşafaka, adında da olduğu gibi şefkat yuvasıdır. Sizler de artık bu yuvanın bir parçasısınız. Burada 8 yıl boyunca yaşayacağınız dostluklar, maceralar ve anılar sonunda buradan ayrılacaksınız ve keşke bitmeseydi diyeceksiniz.  Sizler de, bizler de; Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Gençler, cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir özgürlüğünün en değerli simgesi olacaksınız. Ey yükselen yeni kuşak, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve devam ettirecek sizsiniz.’ diyerek bahsettiği Türk gençliğiyiz. Bu vatan için çalışmaya ve çabalamaya devam edeceğiz.”

Kutay Nas’ın konuşmasının ardından 5. sınıf öğrencilerinden bir grup, ilkokul öğretmenlerine yazdıkları mektupları okudu ve sonrasında 5. sınıflar korosu, oryantasyon döneminde öğrendikleri şarkıları söyledi. Tören, hep bir ağızdan söylenen Daçka Marşı ile son buldu.  

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?