2022 Yılı 3. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka ailesi olarak; 2022 yılının Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan 3. çeyrek dönem bilgilendirme mektubumuzu sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yılın 3. çeyrek dönem bilgilendirme mektubumuza, 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda 47 farklı ilden ailemize yeni katılan, 86’sı erkek ve 63’ü kız, 149 öğrencimize hoş geldiniz diyerek başlamak istiyoruz. 157. Dönem öğrencilerimizin oryantasyon programı, 7-11 Eylül günleri arasında öğretmenlerimizin, velilerimizin ve öğrencilerimizin katılımlarıyla verimli bir şekilde gerçekleştirildi.

DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI’NDAN HABERLER:

 27 Haziran-8 Temmuz günleri arasında, BEBA İnovasyon ve Girişimcilik Vakfı iş birliğinde düzenlenen "1. Girişimcilik Yetenek Atölyesi İş Fikri Yarışması"nda ödüle layık görülen “Kişisel Finans Yönetimi Aplikasyonu MyMoneyBuddy” adlı fikrin beş kişiden oluşan yaratıcı grubu, ödül olarak Sabancı Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği İngilizce Yaz Okulu’na katıldılar.

UNDP Türkiye Hızlandırma Labı, Boğaziçi Üniversitesi, Sistem Düşüncesi Derneği ve Darüşşafaka Ortaokulu iş birliğinde gerçekleşen Sistem Düşüncesiyle Çevre Eğitimi ve Dünya İklim Oyunu isimli projenin sonuçlarının bir bölümü; 2-7 Temmuz günleri arasında Kanada’da düzenlenen International History, Philosophy, and Science Teaching (IHPST) Group Konferansı’nda “Merging Climate Policy Simulation Games And Systems Thinking Approach In An Environmental Education Program” başlıklı poster olarak sunuldu. Ayrıca projemiz 18-22 Temmuz günleri arasında Frankfurt’ta gerçekleşen 42. Uluslararası Sistem Dinamikleri Konferansı’nda “An Educational Program Design: Environmental Education with Systems Thinking and the World Climate Game Project” başlıklı bildiri olarak sunuldu. Araştırmanın elde edilen sonuçlarının bir bölümü 8-10 Eylül günlerinde Gazi Üniversitesi’nde gerçekleşen Ulusal Sürdürülebilir Eğitim Günleri Konferansı’nda atölye olarak, bir bölümü de 6-7 Eylül günlerinde Gazi Üniversitesi’nde gerçekleşen Ulusal Biyoloji Eğitimi Kongresi’nde bildiri olarak öğretmenlerimiz tarafından sunuldu.

3-9 Temmuz günleri arasında, 8. sınıfı bitiren 10 öğrencimiz İzmir’de gerçekleşen Uzay Kampı’na katıldı. Öğrencilerimiz uzay alanındaki bilgilerini geliştirirken farklı ülkelerden gelen katılımcılarla, İngilizcelerini kullanma fırsatı da yakalamış oldular.

20 Haziran-29 Temmuz arasında 11. sınıf öğrencilerimiz Ahmet Cihan Keskin, Muzaffer Kağan Uzun, Enes Yanık, Ahmet Karaş, Zeynep Kavlak; Nesin Matematik Köyü’ndeki üç farklı programa katıldılar.

1-6 Ağustos günleri arasında Nesin Köyü’nde gerçekleşen “Liseliler için Felsefe Yaz Okulu”na 11. sınıf seviyesinde 11 öğrencimiz katıldı.

2-5 Ağustos günleri arasında 8. sınıflardan 3 öğrencimiz YGA tarafından düzenlenen Tohum Kampı’na katıldı.

4-8 Ağustos günleri arasında Teknofest 2022 Biyoteknoloji ve İnovasyon Lise Fikir kategorisi finallerinde 12. sınıf öğrencimiz Azra Gökdemir ile Damla Çağığan, Moleküler Biyoloji ve Genetik Yetenek Atölyesi’nde geliştirdikleri “İnsan Geni (MT1A) Aktarılmış Bakterilerle Ağır Metallerin Biyoremediasyonu” adlı projeleriyle yer aldılar. Öğrencilerimiz; 26 proje içinde yer alarak, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal dahil olmak üzere çeşitli üniversitelerden gelen 20 jüri üyesine sunumlarını yaptılar ve okulumuzu başarıyla temsil ettiler.

8-14 Ağustos günleri arasında, 6. ve 7. sınıfı bitiren 10 öğrencimiz, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi iş birliği ile TÜBİTAK 4004 Programı tarafından desteklenen ve Çanakkale’de gerçekleşen “Sihirli Dünyalara Açılan Kapılar ve Bilime Yolculuk” Yaz Bilim Kampı’na katıldı. Öğrencilerimiz; Su Altı Dünyası ve DNA Laboratuvarında Yolculuk, Mitoloji ve Truva’ya Yolculuk, Gökbilim Atölyesi (Gökyüzü Gezegenler ve Ay Büyülü Bir Masal), Yenilikçi Teknolojiler ve Sihirli Dünyalara Açılan Kapılar, Bilimin Doğası ve Küçük Mucitler vb. farklı alan ve konularda çeşitli atölyelere katıldılar.

1-21 Ağustos günlerinde mezunumuz Saffet Karpat’ın önderliğinde Güneşane Eğitim ve Araştırma Vakfı tarafından Çanakkale Assos’ta düzenlenen doğa kampına, 5. sınıfı bitiren 14 öğrencimiz katıldı.

22 Ağustos’ta, 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Dönemi’ne hazırlanan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda görev yapan 200’ü aşkın eğitimci, Sarıyer Uskumruköy’de bulunan Salih Country’de “Darüşşafakalı Olmak ve Takım Olabilmek” temalı uyumlanma ve motivasyon etkinliğine katıldı.

Darüşşafaka Lisesi 2022 yılı mezunlarının üniversite tercihlerine yerleşme sonuçları açıklandı. Bu yıl Darüşşafaka Lisesi’nden Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) tercihine yerleşen öğrenci oranı %93

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedî istirahatgâhı Anıtkabir'de 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda dalgalanan ve 2020 yılında Anıtkabir Komutanlığı tarafından Darüşşafaka’ya hediye edilen Türk bayrağı, Darüşşafaka Lisesi 12. sınıf öğrencileri ve öğretmenleri tarafından göndere çekildi.

12 Eylül’de, 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı’nı Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle açtık. Darüşşafaka ailesinin tüm mensuplarını buluşturan törende Darüşşafakalı öğrencilere yeni eğitim-öğretim yılının ilk dersini Eczacıbaşı Yapı Grubu CEO’su Özgen Özkan verdi.

26 Eylül’de, Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Gaye Defne Ceyhan’ın start-up projesi kapsamında hayata geçirilen “Bilim-e-İletişim” projesinin ilk etkinliği, "Güneş Sistemi ve Ötesi" konusunda, Uzay Farkındalığı Eğitim Destek Ofisi Direktörü Alp Akoğlu ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Gizem Şengör’ün katılımıyla Darüşşafaka Eğitim Kurumları Mustafa Nuri Kınık Kütüphanesi’nde yapıldı. 

Darüşşafaka Lisemiz, Kurtuluş Savaşı’mızın mihenk taşlarından Sakarya Meydan Muharebesi anısına “Sakarya’dan Cumhuriyet'e Üç Adım Kısa Film Yarışması” düzenliyor. Son başvuru tarihi: 17 Ekim.
Ayrıntılı bilgi için tıklayabilirsiniz.

 DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ’NDEN HABERLER:

5 Temmuz’da İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ı makamında ziyaret ettik.

Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci ve Darülaceze yönetim kadrosu, 7 Temmuz’da kurumumuza nezaket ziyaretinde bulundular.

Yine 7 Temmuz’da Darüşşafakalıların 2021 bağış raporunu yayımladık. Raporumuza linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

22 Temmuz’da Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu Üyemiz Arif Aymutlu ile, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı makamında ziyaret ederek, eğitim alanındaki çalışmalarımızla ilgili kendisine bilgi verdik.

28 Temmuz’da, 50. mezuniyet yılını kutlayan 1972 yılı mezunları, Cemiyetimizde düzenlenen kahvaltı etkinliğinde bir araya geldi.

Darüşşafaka Rezidansları’na Temmuz ayında 8 yeni bağışçımız katıldı.

Kurban Bayramı Kampanyamızı da kapsayan Temmuz ayı içinde 50 binin üzerinde hayırsever kurum ve birey, misyonumuzu ve öğrencilerimizi destekledi.

31 Ağustos’ta Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Dönüşüm Komisyon Başkanı Hayri Cem tarafından Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde tüm akademik kadromuza “Eğitimde Dijital Dönüşüm” semineri verildi.

3 Eylül’de, Türkiye İş Bankası ile Darüşşafaka Cemiyeti iş birliğiyle hayata geçirilen “81 İlden 81 Öğrenci” projesinin, 15. yılını kutladık.

13 Eylül’de Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’i makamında ziyaret ettik ve 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda yapacağımız çalışmalar hakkında kendisine bilgiler verdik.

16 Eylül’de, 2017-2021 yılları arasında Yüksek Danışma Kurulu’muzun başkanlık görevini üstlenen, Cemiyetimizin değerli üyesi Hüsamettin Kavi, 72 yaşında hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz.

20 Eylül’de, 10 yılı aşkındır kurumsal destekçimiz olan Kahve Dünyası ile “Kahve Bizden, İyilik Sizden” sloganıyla başlattığımız iyilik hareketi karavanını, Türkiye İş Bankası çalışanlarıyla buluşturduk. İş Kuleleri çalışanları, Darüşşafakalı öğrencilerin çizimlerini de taşıyan iyilik ürünlerini tercih ederek, “Eğimde Fırsat Eşitliği” misyonumuza destek oldular. 

23 Eylül’de de QNB Finansbank Kristal Kule’de misyonumuzu desteklemek için bir günlüğüne açılan “İyilik Kermesi”, QNB Finansbank çalışanlarınca yoğun ilgi gördü.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde 12 bağışçımız “Çifte Diplomalı Mezun Bağışçı”, 4 bağışçımız “Mezun Bağışçı”, 10bağışçımız “Ortaokul Mezun Bağışçı”, 141 bağışçımız ise “Veli Bağışçımız” oldu.

DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARI’NDAN HABERLER:

30 Eylül’de Darüşşafaka Şenesenevler Rezidans’ta yaşayan bağışçılarımızın yıl boyunca ürettiği el emeği göz nuru eserler, "Geleneksel Kermes" etkinliğinde satışa sunuldu. Elde edilen gelir, Cemiyetimize bağışlandı.

Darüşşafaka Rezidansları’nda yaşayan 69 bağışçımız 3. çeyrek dönemde Cemiyetimize toplam 423.184 TL serbest bağışta bulundu. 

Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında 17 yeni vasiyet ve gayrimenkul hibe bağışçımız oldu. Ayrıca, Rezidanslarımıza 12 yeni bağışçımız katıldı. 

Darüşşafaka olarak, ülkesine ve topluma karşı görev ve sorumluluklarının bilincinde, 21. yüzyıl yetkinlikleriyle donatılmış gençler yetiştirmek için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.

 

Saygılarımla,
Oğuz GÜLEÇ
Yönetim Kurulu Başkanı

2022 3. Çeyrek Mali Sonuçlar.pdf

 

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?