2022 Yılı 2. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka ailesi olarak 2022 yılının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan 2. çeyrek dönem bilgilendirme mektubumuzu sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yılın 2. çeyrek dönem bilgilendirme mektubuna, Cemiyet merkezimizde yaptığımız 36. Yüksek Danışma Kurulu Toplantımız hakkında bilgi vererek başlamak istiyorum.

28 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirdiğimiz 36. Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı’nda, Yüksek Danışma Kurulu Başkanı olarak Sayın Talha Çamaş (DŞ’69) ve Yüksek Danışma Kurulu Başkan Vekili olarak da Sayın Berrin Önder oy birliği ile seçildi.

2017 yılından bu yana Yüksek Danışma Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Hüsamettin Kavi ile 2013 yılından beri Yüksek Danışma Kurulu Başkan Vekilliğini yürüten Prof. Dr. Nilüfer Eğrican’a değerli katkılarından dolayı plaket takdim ettiğimiz toplantımızda eğitimdeki gelişmeler, Rezidanslarımız ve bağışlar konusunda özet bilgilendirmeler yaptık.

DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI’NDAN HABERLER:

 • 20-23 Nisan günleri arasında ABD’nin Houston kentinde düzenlenen FRC Dünya Şampiyonası’nda, Türkiye’nin ilk lise robot takımı “Sultans of Türkiye”, iki ödül kazandı. Gelecek yılki Dünya Şampiyonası’na direkt katılma hakkı kazanan takımımız, şampiyonanın en prestijli ödüllerinden “Engineering Inspiration” (İlham Veren Mühendislik) ödülünü kazanırken, takımın kaptanı Nazlı Eren de yarışmacıların liderlik vasıflarıyla adanmışlıklarının değerlendirildiği kategoride, on binlerce öğrenci arasından seçilerek tüm dünyada birinci sırada yer aldı ve Dean's List Award Winner ödülünü kazanan ilk Türk öğrenci oldu.

 • 23 Nisan Cumartesi, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı, Ayhan Şahenk Spor Salonu’muzda törenle kutladık.

 • Üç ortaokul öğrencimiz, FENBEG Sınavı’nda Türkiye genelinde %5'lik dilimde yer aldı.
 • 8. sınıf öğrencilerimizden Kıvanç Öğretmenoğlu, Tales Matematik Sınavı’nda finale çıkmaya hak kazandı.
 • 30 Nisan’da ortaokul öğrencilerimiz DAÇKA YEMEFS isimli takımlarıyla İzmir'de düzenlenen CSI Education (Olay Yeri İnceleme) 5. Sezon Türkiye Turnuvası'na katılarak Türkiye İkinciliği ve En İyi Kriptoloji Uzmanı ödüllerinin sahibi oldular.
 • 13-16 Mayıs günleri arasında Kabataş Lisesi öğrencileri tarafından bu yıl yüz yüze olarak düzenlenen MUN konferansına MUN yetenek kulübümüzden 9 öğrencimiz katıldı. Birleşmiş Milletler konferanslarının lise öğrencileri tarafından yürütülen bir simülasyonu olan konferansta öğrencilerimiz temsil ettikleri ülke ve komitelerde güncel dünya sorunlarına çözümler geliştirip sundular, münazaralara katıldılar. Öğrencilerimizden Adahan Yeşil ve Beren Akkaya Mansiyon ödülü (honorable mention) ve Arife Vildan Bakar en seçkin delege (outstanding delegate) ödülü almaya hak kazandılar. 
 • 15-20 Mayıs günleri arasında 8. sınıflarımızdan oluşan Erasmus kulübü öğrencilerimiz, İngilizce öğretmenleri Senem Boz Yıldız ve Kübra Yüre ile Almanya’daki öğrenci değişim programına katıldılar. “Sağlığına Dikkat Et” isimli bu uluslararası projede öğrencilerimiz Almanya’dan, Fransa’dan ve Hollanda’dan projeye katılan diğer öğrencilerle kültürler arası etkileşim gerçekleştirmelerinin yanı sıra İngilizce dil becerilerini geliştirdiler.
 • 16 Mayıs’ta, “Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması” Final Töreni çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Jüri üyelerinin değerlendirmesi neticesinde Birincilik Derecesini; “Ardışık Tamküpler Toplamının Tamkare Olması Problemine Elementer Bir Yaklaşım” adlı projesiyle, Kocaeli Özel Enka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Atilla Akkuş aldı.
 • Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğine armağanı olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı, Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda öğrenci ve öğretmenlerimizin hazırladığı coşkulu bir törenle kutladık.

 • 19 Mayıs’ta gerçekleştirilen Waterloo University Chemistry Exam’e okulumuz, 11. sınıf düzeyinden 14 öğrenci ile Kimya Öğretmenimiz Aylin Kayagür rehberliğinde yarışmaya katıldı. Yarışmaya İstanbul’dan 75, Türkiye’den 312, dünyadan 3691 kişi katıldı. Yarışmada 11. sınıf öğrencilerimizden Azra Gökdemir İstanbul 2.si, Türkiye 3.sü ve Dünya 6.sı oldu. Aynı yarışmada Damla Çağığan, Muzaffer Kağan Uzun, Enes Yanık, Emine Bilgi, Ahmet Cihan Keskin isimli öğrencilerimiz İstanbul 3.lüğü, Türkiye 5.liği ve Dünya 71.liği elde etmişlerdir.
 • 20 Mayıs’ta düzenlenen MEF Fen ve Teknoloji Lisesi Ortaokullar Arası Proje Yarışması ödül töreninde, ortaokul sosyal bilgiler öğretmenlerimizden Gülçin Güngör Ersöz rehberliğinde 7. sınıf öğrencilerimizden Serra Ceyda Dindar ve Rukiye Özçelik’in “‘Farklılıklara Saygı’ Temasına Etkileşimli Çocuk Kitabı Okumalarının Katkısının Eylemsel İncelenmesi” isimli projeleri, Sosyal Bilimler dalında ikinciliğe layık görüldü.
 • Oxford Proje Yarışması’nda (Oxford Project Competition) 7. sınıf öğrencilerimizden Esma Berra Taş, Rukiye Özçelik ve Fehime Ayça Bozkırlı, orman yangınlarını önleyecek bir gübre türüyle ilgili hazırladıkları projeyle 10-13 yaş kategorisinde ikinci oldular.
 • 2 Haziran’da, TÜBİTAK tarafından bu yıl 53’üncüsü düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması finalinde 11. sınıf öğrencilerimiz Tuba Aydın ve Şeyda Yumaç, projeleriyle Türk Dili ve Edebiyatı alanında Türkiye 2.si oldu. 81 ilimizin 3 bin 453 lisesinden, 37 bin 283 öğrencinin katılım gösterdiği yarışmada öğrencilerimiz “Z Kuşağının Derse İlgisini Artırmak İçin Cep Telefonuna ve Tablete Yüklenebilen Bir Uygulama Örneği: Adım Adım Edebiyat” isimli projeleriyle ödüle layık görüldü.

 • 29 Mayıs’ta 31 ilde düzenlenen Darüşşafaka Giriş Sınavı’nın sonuçları açıklandı. Toplam 1865 adayın katıldığı sınavda başarılı olarak asil ve yedek listeye giren toplam 190 öğrenciyi kamuoyu ile paylaştık. Aday öğrenciler mali durum araştırması ve sağlık kontrol süreçleri devam ediyor.

 • 30 Mayıs’ta Çankaya Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı ile İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümlerinin düzenlemiş olduğu ve Türkiye’nin farklı okullarından toplam 1110 öğrencinin katıldığı “Geleceğe Mektup (Letter to the Future)” konulu 11. İngilizce Yaratıcı Yazın “11th Creative Writing” yarışmasının çevrim içi gerçekleştirilen ödül töreninde 10. sınıf öğrencilerimizden Beren Akkaya, Türkiye 2.si ve Sarp Bosun ise Türkiye 8.si oldu.
 • 1 Haziran’da Darüşşafaka Eğitim Kurumları ile BEBA İnovasyon ve Girişimcilik Vakfı iş birliğinde düzenlenen "Girişimcilik Yetenek Atölyesi İş Fikri Yarışması"nda öğrencilerimiz “iş fikirleri”yle yarıştılar. Yarışmanın değerlendirme sonucunda, “Kişisel Finans Yönetimi Aplikasyonu MyMoneyBuddy” adlı fikir, birinciliğe değer görüldü.

 • 1 Haziran’da ödül töreni gerçekleştirilen ve İSTEK Okulları tarafından düzenlenen “Armağan Öyküler-11 Öykü Yazma Yarışması”nda 8. sınıf öğrencilerimizden Şevval Güler İstanbul ortaokulları arasında birincilik ödülü aldı.
 • 9 Haziran’da, Darüşşafaka Ortaokulu tarafından 15.si düzenlenen Ahmet Rasim Yaşıyor Köşe Yazısı Yazma Yarışması sonuçları Darüşşafaka Maslak TİM Gösteri Merkezi Fettah Aytaç Salonu'nda yapılan ödül töreninde açıklandı. İstanbul Ortaokulları Birincisi, İstek Özel Acıbadem Ortaokulu’ndan “Nesil ve Fikir Farklılıkları” başlıklı yazısıyla Eda Özgan; Darüşşafaka Ortaokulu Birincisi ise “Öğrencileri Dinlendirme Vakti” başlıklı yazısıyla Nisa Nuray oldu.

 • 15 Haziran’da Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda düzenlenen törenle Darüşşafaka Ortaokulu 8. sınıf öğrencileri diplomalarını aldı. Dönem birincisi Elif Yılmaz, dönem ikincisi Selin Özkan ve dönem üçüncüsü Çağan Kahraman oldu. “İngilizce Üstün Gelişim Ödülü”nü Elif Yılmaz, Kültür Yaşam Özel Ödülü”nü ise Eylül Eser ile Sevin Duru Kandemir kazandılar.

 • 20 Haziran’da Darüşşafaka Lisesi 149. Dönem öğrencileri, Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle diplomalarını aldı. Dönem birincisi Ayça Kocaman, ikincisi Fatma Betül Filik, üçüncüsü Büşra Turgut oldu.

 • Bahçeşehir Üniversitesi STEM Merkezi (BAUSTEM) tarafından düzenlenen STEM Ders Planı Yarışması’nda ortaokul matematik öğretmenlerimizden Canan Kocaata, Sinem Bozoğlu ve Gülümser Aksoy'un ders planları ödüle layık görüldü.
 • 11. sınıf öğrencilerimizden Azra Gökdemir ve Damla Çağığan’ın hazırladıkları proje, TEKNOFEST Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması’nda Finalist olarak Ağustos 2022’de Trabzon'a davet edildi. Proje, karaciğer hücrelerinden izole ettikleri bir geni bakteri plazmidi yardımıyla çoğaltarak sulardaki ağır metalleri filtre etmeyi hedeflemektedir.

DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ’NDEN HABERLER:

 • 159 yıldır bağışlarıyla nitelikli eğitim imkânı sağlayarak çocuklarımızın geleceklerini aydınlatan ve artık aramızda olmayan bağışçılarımızın, Darüşşafaka'ya hizmeti geçenlerin ve bütün şehitlerimizin aziz ruhları için her yıl olduğu gibi bu yıl da Kadir Gecesi’ne denk gelen 27 Nisan Çarşamba günü İstanbul Erenköy Galippaşa Camii’nde, Ankara Maltepe Camii’nde, İzmir Alsancak Hocazade Camii’nde Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okuttuk, indirilen Hatm-i Şerif’in duasını ettirdik.
 • 2 Nisan - 6 Mayıs döneminde yürüttüğümüz Ramazan Bayramı Bağış Kampanyasına 81.069 hayırsever bağış yaparak, misyonumuzu ve öğrencilerimizi destekledi. Paylaşmanın, yardımlaşmanın, dostluk ve kardeşlik duygularının en yoğun yaşandığı Ramazan ayında fitresini, zekâtını bağışlayan, öğrencilerimize bayram harçlığı niyetiyle bağış yapan gönlü yüce hayırseverlere bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.
 • Sait Faik Hikâye Armağanı’nın bu yılki kazananı “Yok Yolcu(Sel Yayınları)” adlı kitabıyla Kâmil Erdem oldu. Ayrıca 2006 yılından beri sürdürdüğü Sait Faik Hikâye Armağanı jüri üyeliğinden, işlerinin yoğunlaşması nedeniyle ayrılan Murat Gülsoy’dan sonra yeni jüri üyesi, Jale Özata Dirlikyapan oldu. Ayrıca Sait Faik Müzesi’nin bakım onarım çalışmaları tamamlandı.

 • 15 Mayıs’ta Darüşşafaka Ailesi’nin üyeleri ve Darüşşafaka dostlarıyla geleneksel “Pilav Günü”nde buluştuk.

 • 17 Mayıs’ta Cemiyetimiz, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD) düzenlediği Kurumsal Yönetim Zirvesi’nde verilen XII. Kurumsal Yönetim Ödülleri’nden birincilik ödülüne layık görüldü.

 • Bu yılın ilk çeyreğinde 1 bağışçımız “Temel Taş Bağışçısı”, bağışçımız “Çifte Diplomalı Mezun Bağışçı”, 4 bağışçımız “Mezun Bağışçı”, 4 bağışçımız “Ortaokul Mezun Bağışçı”, 238 bağışçımız ise “Veli Bağışçımız” oldu.

DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARI’NDAN HABERLER:

 • 9 Haziran’da Darüşşafakalı öğrenciler, “Büyüklere Kitap Okuyorum” projesi kapsamındaki ilk etkinliklerini gerçekleştirdiler. Darüşşafaka Lisesi 10. sınıf öğrencisi Eylül Aslantaş ve 11. sınıf öğrencisi Cahide Kaya, proje kapsamında Yakacık Rezidans sakinlerinden Mustafa Teoman Akalın ve Cafer Gürol Kutlu’ya kitap okudular. Etkinliğe Darüşşafaka Maltepe, Şenesenevler ve Urla Rezidansları da katıldı.

 • Haziran ayında Rezidans dergimizin yeni sayısını okurlarıyla buluşturduk.

 • Darüşşafaka Rezidansları’nda yaşayan 90 bağışçımız 2. çeyrek dönemde Cemiyetimize toplam 843.430 TL serbest bağışta bulundu.  Ayrıca Yakacık Rezidans bağışçımız R. Ulviye Etaner, 33 gayrimenkulünün bağışını Cemiyetimize yaparak, “eğitimde fırsat eşitliği” misyonumuza büyük güç kattı.
 • Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında 5 hibe ve 23 vasiyet olmak üzere toplamda 28 yeni vasiyet ve gayrimenkul hibe bağışçımız oldu.  Ayrıca, Rezidanslarımıza 19 yeni bağışçımız katıldı.

 

Darüşşafaka olarak, ülkesine ve topluma karşı görev ve sorumluluklarının bilincinde, 21. yüzyıl yetkinlikleriyle donatılmış gençler yetiştirmek için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.

Saygılarımla,
Oğuz GÜLEÇ
Yönetim Kurulu Başkanı

2. ÇEYREK DÖNEM MALİ GÖSTERGELER.pdf

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?