2021 Yılı 3. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Ailesi olarak 2021’in 3. çeyrek dönemini de geride bıraktık. Bu mektubumuza bir buçuk yılı aşkın süredir Covid-19 salgını dolayısıyla ailelerinin yanlarında eğitim-öğretimlerine devam eden öğrencilerimizin yeniden Darüşşafaka çatısı altında yüz yüze eğitime başlamalarının müjdesiyle başlamak istiyoruz.

Dünyada ve ülkemizde Covid-19 salgınından çıkış için normalleşme adımlarının atıldığı bu dönemde Cemiyetimiz ve bağlı kurumlarımızda da kontrollü normalleşme süreci başladı.

Yıl boyu Maslak yerleşkesinde yaptığımız düzenlemelerle pandemi tedbirlerini en üst noktaya çıkarırken, ailemizin büyüklerine ev sahipliği yapan Rezidanslarımızda da başta Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumlarla iş birliği içinde aynı titizlikte çalışmalar yürütüldü. Cemiyetimiz ve bağlı kurumlarımızın Temmuz, Ağustos ve Eylül döneminde öne çıkan faaliyet ve gelişmelerini içeren bilgilendirme mektubumuzu bilgilerinize sunarız.

Yeni Öğrencilerimiz: 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında ailemize katacağımız öğrencilerimizi 20 Haziran’da 28 ilimizde düzenlediğimiz sınavla belirledik. Mali durum araştırması ve sağlık kontrolleri sonucu ailemize 33 ilden 98 yeni öğrenci katıldı ve ailemizin en küçüklerinin Darüşşafaka’daki eğitim yolculuğu 6 Eylül’de başladı.

Yeni Mezunlarımız: Bu yıl mezun olan 151 öğrencimizin 122’si üniversiteli oldu. İstedikleri üniversiteler için tekrar hazırlanmak isteyen 23 mezunumuz ise tercih yapmadı. Tercih yapan öğrencilerimizin üniversite giriş sınavlarında yerleşme başarı oranı %95 olarak gerçekleşti. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda ilk 500’de 2, ilk 1.000’de 3 ve ilk 10.000’de 9 öğrencimiz yer aldı.

2021 üniversite sınavlarında gösterdikleri başarıyla “Yusuf Ziya Paşa Ödülü”nü almaya hak kazanan öğrencilerimiz:

  • Taylan Uçar
  • Hatice Hadimli
  • Çağla Çinkılınç
  • Mustafa Ergün Uzamış
  • Sılagül Çıngı
  • Hasan Emre Dişçioğlu

Kurban Bayramı Bağış Kampanyamız: 28 Haziran-1 Ağustos tarihleri arasında yürüttüğümüz Kurban Bayramı Kampanyamızda 47.872 hayırsever, 29.465.162 TL tutarında bağış yaparak, misyonumuzu ve öğrencilerimizi destekledi.

DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI’NDAN HABERLER:

Covid-19 salgını dolayısıyla bir buçuk yılı aşkın süredir uzaktan eğitim yapılan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda yeni ders yılı, 6 Eylül’de 72 ilimizden 455’i erkek, 403’ü kız olmak üzere toplam 858 öğrenci ve 208 kişilik akademik kadroyla başladı.

6-12 Eylül tarihleri arasında bu yıl Darüşşafaka’ya başlayan 98 yeni öğrencinin yanı sıra geçtiğimiz yıl okula kabul edilen fakat pandemi nedeniyle eğitimlerine evlerinden devam eden 6. sınıf öğrenci ve velilerimize yönelik oldukça kapsayıcı bir oryantasyon programı gerçekleştirildi. Program kapsamında; birlikte yemekhanede yemek yiyen, yatakhanede uyuyan öğrenci ve velilerimiz bir yandan Darüşşafaka’yı keşfederken diğer yandan da Darüşşafaka tarihi, akademik kadro, yatılı okulun işleyişi gibi pek çok konuda bilgilendirildi.

Türkiye’nin öğrenci sayısı en yüksek yatılı okulu olarak pandemi sürecinin sağlıklı bir şekilde geçirilmesi için Okulumuzda tedbirleri en üst seviyede alındı. Tüm öğrencilerimiz Okulumuza, PCR testi yapılarak alındı. Test sonucu negatif olan öğrencilerimiz kampüse giriş yaptı. Öğrencilerimizin olumsuz bir durumla karşı karşıya kalmaması için hafta sonu dahil kampüse giriş çıkışlar ertelendi.

İklim değişikliği ve çevre konularını sistem düşüncesi yöntemi ve oyun aracılığıyla eğitime dönüştüren Türkiye’deki ilk program UNDP Hızlandırma Laboratuvarı desteğiyle Okulumuzda başladı.

Ata’mızın ebedi istirahatgâhı Anıtkabir'de 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda dalgalanan ve geçtiğimiz sene Anıtkabir Komutanlığı tarafından Okulumuza hediye edilen Türk bayrağı, Yönetim Kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda, 30 Ağustos’un 99. yılında Darüşşafaka’mızda dalgalandı.

19 Ağustos’ta Lisemizde girişimcilik ve inovasyon ders programının oluşturulması, öğrenci ve öğretmen eğitimlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla BEBA İnovasyon ve Girişimcilik Vakfı’yla iş birliği protokolü imzalandı. Böylelikle yeni ders yılında 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerimiz girişimcilik, inovasyon ve işletme eğitimi alacak. Bu eğitimlerden öğretmen, çalışan ve mezunlarımız da faydalanabilecek. 

11 Ağustos’ta Maslak yerleşkesinde düzenlenen Darüşşafaka Lisesi 148. Dönem Mezuniyet Töreni ile eğitimlerini başarıyla tamamlayan 151 öğrencimize diplomaları takdim edildi. Mezuniyet törenimizde, Türkiye İş Bankası “81 İlden 81 Öğrenci” projesiyle tüm eğitim giderlerini karşıladığı 65 bursiyerini; TÜYAP ise dokuz yıldır eğitim giderlerine destek verdiği 24 bursiyerini mezun etti.

Ağustos ayı itibarıyla akademik kadromuzun mesleki ve kişisel gelişimine yönelik eğitimlere başlandı.

Pandemi koşulları altında başlayan 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı’nı 2 Temmuz’da düzenlediğimiz sanal törenle kapattık.

DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ’NDEN HABERLER:

22 Eylül’de iş insanı, milli sporcu ve aynı zamanda 1953 yılı Darüşşafaka mezunu Özbek Saran’ın oğlu Sadettin Saran’ın telif gelirini Cemiyetimize bağışladığı “İçindeki Dağı Aş” isimli ilk kitabının lansman toplantısı yapıldı.

18 Eylül’de fikir ve deneyimleriyle Darüşşafaka'nın yanında olmak isteyen kamuoyu önderlerini buluşturan Yüksek Danışma Kurulumuzun (YDK) 35. Toplantısı pandemi nedeniyle hibrit modelle gerçekleştirildi.

3 Eylül’de Türkiye İş Bankası iş birliğiyle hayata geçirilen “81 İlden 81 Öğrenci” projesinin 14. yılını kutladık.

25 Ağustos’ta Türkiye’nin “en yaşlı milli sporcusu” ve “en kıdemli Darüşşafakalı” unvanının sahibi Galip Haktanır ağabeyimizin 100. yaş günü onuruna Darüşşafaka Spor Kulübü tarafından hazırlanan özel üçlü pul serisinin ve özel gün zarfının tanıtım toplantısı Cemiyetimizin ev sahipliğinde yapıldı.

2015 yılından bu yana yer aldığımız ve Cemiyetimiz için giderek artan bir kaynak yaratma etkinliği haline dönüşen İstanbul Maratonu için geri sayım başladı. Bu yıl 7 Kasım Pazar günü gerçekleşecek N Kolay 43. İstanbul Maratonu'nda Cemiyetimiz için koşacak ve çevresini harekete geçirerek, bağış toplayacak eğitim sevdalıları arıyoruz. Hedefimiz bine yakın öğrencimizin 300'ünün tablet ihtiyacını karşılayacak 900.000 TL bağış toplayabilmek. Siz de Darüşşafaka’mız için koşabilir ya da çevrenizdekileri yönlendirebilirsiniz.

Bu yılın  3. çeyreğinde 1 bağışçımız “Kurucu Bağışçı”, 3 bağışçımız “Temel Taş Bağışçı”, 1 bağışçımız “Çifte Diplomalı Mezun Bağışçı”, 13 bağışçımız “Mezun Bağışçı”, 23 bağışçımız “Ortaokul Mezun Bağışçı”, 358 bağışçımız ise “Veli Bağışçımız” oldu.

DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARI’NDAN HABERLER:

Ülkemizde pandemi kısıtlamalarının sona ermesine paralel olarak Rezidanslarımızda da normalleşme süreci Temmuz ayında kontrollü olarak başladı. Rezidans sakinlerimizin ve çalışanlarımızın aşı takvimini düzenli bir şekilde takip ediyoruz. Uzun bir aradan sonra Kurban Bayramı’nda tüm Rezidanslarımızı ziyaret ederek, büyüklerimizle bayramlaşma mutluluğunu yeniden yaşadık.

3. çeyrek dönemde Rezidanslarımızda yaşayan 86 bağışçımız, Cemiyetimize toplam 389.771 TL serbest bağışta bulundu. Rezidanslarımıza 3. çeyrek dönemde 8 yeni üye girişimiz oldu.

Ayrıca 23-24 Eylül tarihleri arasında bağışçılarımızın bir yıl boyunca ürettiği el emeği göz nuru eserler, Yakacık Rezidans’ta düzenlenen "Geleneksel Kermes" etkinliğinde satışa sunuldu ve bu kermesten elde edilen 50.000 TL tutarında bağış Cemiyetimize bağışlandı.

3. çeyrek dönemde 8 yeni vasiyet ve gayrimenkul hibe bağışçımız oldu.  

Öğrencilerimize kavuşmanın mutluluğunu yaşadığımız 3. çeyrek dönemi geride bırakırken son çeyrek de yoğun bir gündemle önümüzde duruyor. Uzun bir aradan sonra 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda, 10 Kasım Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Töreni’ni Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde gerçekleştireceğiz. Yeniden öğrencilerimiz, bağışçılarımız, mezunlarımız, velilerimiz ve tüm paydaşlarımızla bir ara gelmenin heyecanıyla son çeyrekte Cemiyetimiz ve öğrencilerimize ilişkin daha güzel haberleri sizinle paylaşmayı umuyoruz.

En iyi dileklerimle,
Tayfun ÖKTEM (DŞ’82)
Yönetim Kurulu Başkanı

3. ÇEYREK DÖNEM MALİ GÖSTERGELER İÇİN TIKLAYINIZ.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?