2021 Yılı 2. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 

2021 yılının Nisan, Mayıs ve Haziran dönemini kapsayan 2. çeyrek dönem bilgilendirme mektubumuzu sizlerle paylaşıyoruz.

DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI’NDAN HABERLER:

Covid-19 salgını nedeniyle ertelediğimiz ve 20 Haziran Pazar günü 28 ilde gerçekleştirdiğimiz sınavımıza 1.508 çocuğumuz katıldı. Geçen sene ise bu rakam 1.092 idi. 25 Haziran’da sınav sonuçlarımızı açıkladık. Bundan sonraki süreçte asil ve yedek listede yer alan çocuklarımızın sağlık kontrollerini ve mali durum araştırması için ev ziyaretlerini gerçekleştireceğiz. Bu değerlendirmelerin ardından kesin kayıt hakkı elden eden çocuklarımızın Darüşşafaka’daki sekiz yıllık eğitim yolculuğu başlayacak. Hepsine şimdiden ailemize “hoş geldiniz” diyor ve vatana, millete, ailelerine ve Daçkamıza hayırlı evlatlar olarak yetişmelerini diliyoruz. Onları karşılayacağımız Eylül ayını heyecanla bekliyoruz. 

29 Haziran’da Darüşşafaka Ortaokulu, 101 öğrencisini çevrim içi törenle liseye uğurladı.

7-14 Haziran tarihleri arasında Haydarpaşa Lisesi tarafından düzenlenen Liseler Arası Algoritma Yarışması’nda öğrencilerimiz Aytek Aksu ve Ahmet Utku Yılmaz´dan oluşan okul takımımız 1.’lik ödülüne layık görüldü. 

8 Haziran’da Bilişim Günleri etkinlikleri kapsamında ortaokul öğrencilerimize yönelik makine öğrenimi mühendisi Buğra Yılmaz ile yazılım mühendisi Yener Ünver’in katılımıyla “Makine Öğrenimi ve Derin Öğrenme” temalı çevrim içi seminer gerçekleştirildi.

STEM alanlarında çalışan genç kadınları (15-25 yaş) ve sektör liderlerini dijital bir platform üzerinden bir araya getirmeyi amaçlayan MWM (Milyon Kadına Mentor) Programı’na lisemizden 26 kız öğrencimiz katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Fikret Yüksel Vakfı’nın desteğiyle düzenlenen “Robot Takımları Çevre İçin Yarışıyor” etkinliğinin 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde düzenlenen ödül töreninde Darüşşafaka Lisesi FRC Takımı “Sultans of Türkiye” Sıfır Atık temasında geliştirdiği “Dönüşüm Seferi” adlı uygulamasıyla “En İyi Sunum Ödülü”nü aldı.

Mayıs ayında sadece 12. sınıf öğrencilerimiz yüz yüze eğitim/öğretime devam etti. 

Dünya çapında ikinci yabancı dil olarak İngilizce eğitim veren okullardaki öğrencilerin katıldığı Owlypia Intellectuals Challenge yarışması 29 Mayıs’ta çevrim içi düzenlendi. 42 farklı ülkeden ortalama 850 öğrencinin katıldığı yarışmada, lisemizden de 13 öğrencimiz yer aldı. Lise kategorisinde 2 farklı yaş grubundan beş farklı kategoride katılımcı öğrencilerimizin tümü İngiltere veya Amerika’da düzenlenecek Global Turnuvaya katılmaya hak kazandı. Aynı zamanda, 6 öğrencimiz dünya çapında tüm katılımcı öğrenciler arasında ilk 15 listesine girerek üstün başarı gösterdi.

24 Mayıs’ta “16.Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” Öykü Yarışması’nın ödül töreni çevrim içi yapıldı. 175 öykünün başvurduğu yarışmada ilk üç dereceyi sırasıyla; “Karpuz” adlı öyküsüyle VKV Özel Koç Lisesi´nden Elif Tuana Gökmen, “Emine Teyzeyi Öldüreceğim Öykü, Deneme Elli İki” adlı öyküsüyle Özel İtalyan Lisesi´nden Irmak Titiz ve yine aynı liseden “Yok” adlı öyküsüyle Gökhan Yaman paylaştı.

23 Mayıs’ta FLL Robot Atölyesi öğrencilerimiz Bilim Kahramanları Derneği’nin düzenlediği turnuvaya çevrim içi katıldı.

21 Mayıs’ta gerçekleşen Tales Matematik Yarışması’nda 5. sınıf öğrencimiz Gönül Selin Adıgüzel finale kaldı.

20 Mayıs’ta sosyal bilgiler dersi kapsamında Trendyol Planlama Yöneticisi Onur Güleryüz ile www.catalysor.com’un Yönetici Ortağı Vefa Çınar, öğrencilerimize e-ticaret ve dijital pazarlama hakkında konferans verdi. 

20 Mayıs’ta dünyanın pek çok ülkesinden katılımcılarla gerçekleşen “Waterloo University Avogadro Chemistry Exam”da 17 lise öğrencimiz yer aldı. Öğrencilerimizi kimya olimpiyatlarında hem bireysel hem de okul puanı ile üstün başarı elde etti.

102. yılını kutladığımız, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğine armağanı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Darüşşafakalı öğrenciler ve Beden Eğitimi ve Spor Bölümü öğretmenlerinin desteğiyle hazırlanan dopdolu bir çevrim içi törenle kutlandı.


 
15 Mayıs’ta 12. Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması’nda dereceye giren ilk üç proje açıklandı. Bu yıl 65 projenin başvurduğu yarışmanın ilk üçü sırasıyla; İzmir Özel Ege Lisesi’nden Arda Öztürk ve Yağmur Gültekin, Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi’nden Yavuz Bülent Yurduseven ve Kocaeli Özel Enka Fen ve Teknoloji Lisesi’nden Aylin Özkan oldu.
 
6 Mayıs’ta Bilişim Haftası’nı çevrim içi kutlayan ortaokul öğrencilerimiz pandemi döneminde hayatı kolaylaştıran robotlar tasarladılar.

3 Mayıs’ta ÇEVKO Eğitim Müdürü Murat Andaş, öğrencilerimize geri kazanılabilir atıklar hakkında konferans verdi.

Ortaokulumuzun "Sistem Düşüncesiyle Eğitimin Değişen Dili" isimli bildirisiyle 26-31 Temmuz tarihleri arasında ABD'de gerçekleşecek 39. Uluslararası Sistem Dinamikleri Konferansı’na yaptığı başvuru kabul edildi.

Lise öğrencilerimiz TEDMUN (Ankara TED Koleji), IMUN (Işık MUN) ve KMUN (Kabataş Model Birleşmiş Milletler), RCIMUN (Robert College Model United Nations) konferanslarına katıldı. 

9. sınıf öğrencimiz Deniz Baran Karagöz, Matematiksel Oyunlarla Oyun Teorisine Giriş Kulübü çalışmaları çerçevesinde katıldığı TZV Oyun 2021 yarışmasının yarı finalinde aldığı 60 puanla; final aşamasına katılmaya hak kazandı.

Nisan ayı boyunca 8. ve 12. sınıflar, Okulumuzda yüz yüze eğitim ve öğretime devam etti. Ancak pandemi nedeniyle alınan tam kapanma kararları doğrultusunda 27 Nisan’da 8. ve 12 sınıf öğrencilerimizi de yeniden güvenli bir şekilde ailelerinin yanına gönderdik. 

Okulumuz, Nisan ayında Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Covid-19 önlemleri kapsamında hijyen standartlarının geliştirilmesi için belirlenen tüm şartları yerine getiren eğitim kurumlarına verilen “Okulum Temiz Belgesi”ni almaya hak kazandı.
 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bu yıl da pandemiye rağmen ruhuna uygun olarak kutladık.
 
Öğrencilerimizi rol model isimlerle buluşturan çevrimiçi DaçkaTalks’ın konukları; şair Ataol Behramoğlu, yazar Sevim Ak; yazar İpek Ongun, gazeteci- yazar Fatih Portakal, müzisyen Feridun Düzağaç, Baş Teknoloji Yöneticisi (CTO) Mert Öztekin, yazar Erdal Güven, Prof. Dr. Uzay Çetin ve Prof. Dr. Suzan Üsküdarlı oldu.
 
Bu yıl 52’ncisi düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na, “Üzüm Bağlarında Çalışan İşçilerin Akciğer Kanserine Yakalanma Nedenleri ve Çözüm Önerileri” projesiyle başvuran 11. sınıf öğrencimiz Enes Özden, Bölge Yarışması’na katılmaya hak kazandı.
 
Darüşşafaka Ortaokulu, UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) Sosyal İnovasyon Destek Programı’na, Sistem Düşüncesi Derneği iş birliğinde gerçekleştirdiği “Sistem Düşüncesi ile Eğitimin Değişen Dili” isimli çözümüyle ödüle layık görülen 10 çözüm arasına girdi.
 
10 Nisan’da “Eğitimde Dijital Dönüşüm” temasıyla çevrimiçi düzenlenen VII. Eğitim Teknolojileri Konferansı’na (ETP) 51 öğretmenimiz katıldı ve üç öğretmenimiz sunum yaptı.

DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ’NDEN HABERLER:

Cemiyetimizin 2019 ve 2020 yılları çalışma dönemlerine ait Olağan Genel Kurul 2. Toplantısı’nı, 19 Haziran’da kampüsümüzde gerçekleştirdik. 178 üyenin katıldığı toplantıda Yönetim Kurulunun iki yıllık çalışmaları ibra edildi ve güven tazelendi. Gizli oyla yapılan seçimlerde, görev sürelerinin dolması nedeniyle boşalan Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu ve Haysiyet Divanı üyelikleri için yeni üyeler seçildi. Ayrıca, vizyonumuz çerçevesinde “Yönetim Kurulumuzda eşit oranda kadın - erkek temsili hedefi” de 10 kariyerli kadın üyenin Yönetim Kurulu'na  girmesiyle gerçekleşti. Yine ilk defa Başkan Vekilimiz de kadın üyelerimizden seçildi. Darüşşafaka olarak “yeni ilklere” imza atmak ve iyi örnek olmakla gururluyuz. 

Seçimler sonucunda Cemiyetimizin Yönetim Kurulu ve diğer yönetim organları şu isimlerden oluştu:

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri: M. Tayfun Öktem (Başkan), Erman Süsler (Başkan Vekili), Zeynep Necipoğlu (Başkan Vekili), Oğuz Güleç (Başkan Vekili), Cem Şipal (Sayman), Mustafa U. Demirci, Prof. Dr. Esra Ekmekci Çalıcıoğlu, Mehmet Erktin, Celalettin Çağlar, Z. Ceylan Kabadayıoğlu, Haldun Boz, F. Cemre Karaoğlan, Dr. Serpil Tunçer, Prof. Dr. Feryal Çelikel, P. Nesrin Bayazıt.

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri: Ş. Binnur Karademir, Müge Ören, Atilla Benli, Necla Özel ve Dr. Ahmet D. Erelçin.

Denetim Kurulu Asil Üyeleri: Ali Kamil Uzun, Zafer Boztuna ve Vedat Bayrak.

Denetim Kurulu Yedek Üyeleri: Süleyman Morbel, M. İsmail Özsürücü ve A. Engin Ergüden.

Haysiyet Divanı Üyeleri: Mithat G. Yazgıç, Halit Yurdal Tilki, Ergün Bankoğlu, Davut Ökütçü ve Prof. Dr. Lütfü Telci.

Darüşşafaka Kültürü ve Tarih Komisyonumuz kurulduğu günden bu yana köklü geçmişimize yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Komisyonumuzun önerileri doğrultusunda; 25 Haziran’da okulumuzun açılışını, 28 Haziran’da ise ilk dersin verilişini kutlamaya başladık, bundan sonra da kutlamaya devam edeceğiz.

Hayatiyet düzeyinde önem verdiğimiz Dijital Dönüşüm Komisyonumuz da Genel Kurulumuz sonrası çalışmalarını hızlandırarak “durum tespiti”ni takiben ciddi bir yol haritasıyla yola koyuluyor. 

Her yıl 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında süren ve Darüşşafakalıların okullarını daha fazla desteklemesini, okullarıyla bağlarını güçlendirmesini hedefleyen “Darüşşafakalılar Yıllık Bağış Kampanyası”nın 2020 yılı sonuçlarını içeren kataloğumuzu Haziran ayında yayımladık. Buna göre; 2020 yılında 740 Darüşşafakalı, okullarına 4.453.486 TL bağış yaptı. "Bağış Tutarı En Yüksek Dönem" geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2020’de de 1974'lüler olurken, “Bağışçı Sayısı En Yüksek Dönem” unvanını 1979’lular, 1981’liler ve 1982’liler 26 bağışçı sayısıyla paylaştı. Darüşşafakalıların okullarını ve bu çatı altında eğitimlerine devam eden kardeşlerini daha fazla desteklemeleri için farklı neler yapılabileceği önemli gündem maddelerimiz arasında yerini koruyor. 

Darüşşafakalı yazar ve iş insanı Hayri Cem “Endüstri 4.0’dan Toplum 5.0’a Dijital Dönüşüm” kitabının telif gelirlerini Cemiyetimize bağışladı. 

Mezunlarımızdan gazeteci-yazar Esra Aysan’ın desteği ve sunuculuğuyla Cemiyetimizin Youtube platformunda yayınlanmak üzere hazırlanan “İz Bırakanlar” isimli video röportaj serisiyle bir yandan tarihimize iz bırakmış Darüşşafakalıları yeni nesillerle buluştururken diğer yandan da tarihimize yeni anekdotlar ekliyoruz. 

Forum İstanbul 2021 Konferansı’nın 20. Yıl Ödülleri kapsamında Cemiyetimiz, "Eğitime Gönül Verenler Ödülü"ne layık görüldü. Darüşşafakamızın yönetim nöbetini tutanlar için kıymetli bir motivasyon olan ödülümüzü 25 Mayıs’ta yapılan çevrim içi törenle aldık.

Cemiyetimizin, İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlediği Sait Faik Hikâye Armağanı’nın 67.’sinin kazananını 11 Mayıs’ta açıkladık. Değerli bağışçımız ve usta öykücü Sait Faik Abasıyanık’ın ismini yaşatan Armağanın bu yılki sahibi, “Deli Tarla” adlı kitabıyla yazar Şermin Yaşar oldu.  Yazarımızı ve titizlikle bu süreci yürüten jürimizi tebrik ediyorum. 

Bağışçılarımızın, Darüşşafaka'ya hizmeti geçenlerin ve bütün şehitlerimizin aziz ruhları için Kadir Gecesi’ne denk gelen 8 Mayıs Cumartesi günü İstanbul, Ankara ve İzmir’de geleneksel mevlidimizi okuttuk. Hepsini rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz; bu çatının altında çocuklarımızın yaşamı eğitimle değişmeye devam ettikçe de anılacaklardır. 

12 Nisan-16 Mayıs tarihleri arasında yürüttüğümüz Ramazan Bayramı Kampanyamızda 85.139 hayırsever, 42.243.000 TL tutarında bağış yaparak, misyonumuzu ve öğrencilerimizi destekledi. Paylaşmanın, yardımlaşmanın, dostluk ve kardeşlik duygularının en yoğun yaşandığı Ramazan ayında fitresini, zekatını bağışlayan, öğrencilerimize bayram harçlığı niyetiyle bağış yapan gönlü yüce hayırseverlere bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz. 

Bu yılın ikinci çeyreğinde 1 bağışçımız “Kurucu Bağışçı”, 1 bağışçımız “Temel Taş Bağışçı”, 8 bağışçımız “Çifte Diplomalı Mezun Bağışçı”, 16 bağışçımız “Mezun Bağışçı”, 51 bağışçımız “Ortaokul Mezun Bağışçı”, 574 bağışçımız ise “Veli Bağışçımız” oldu.
 

Bu çeyrekte Mercan Saç Profil Otomotiv Yan Sanayii Ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Mercankaya “Darüşşafaka Uğur-Şehriban Mercankaya Özel Bakım Merkezi”nin hayata geçirilmesi için Darüşşafaka’ya bağış yaptı. Bu bağışlarıyla “Kurucu Bağışçılarımız” arasına katılan Mercankaya ailesine törenle sertifikalarını da takdim ettik. Bağışlarıyla hem öğrencilerin eğitimine destek olan hem de büyüklerimizin ileri yaşlarında ihtiyaç duyabilecekleri bakımı en iyi şekilde sağlayacak bir merkezin hayata geçirilmesine vesile olan Uğur-Şehriban Mercankaya çiftine bir kez daha teşekkür ediyoruz. Minnettarız.


DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARI’NDAN HABERLER:

Ailemizin büyüklerine ev sahipliği yapan Rezidanslarımız, ikinci çeyreği de kısmi karantina koşullarında geçirdi. Rezidanslarımızda yaşayan bağışçılarımızın pandemi sürecini sağlıkla atlatmaları için bugüne kadar gerekli tüm önemleri hayata geçirdik, aynı titizlikle de süreci yönetmeye devam edeceğiz. Rezidans bağışçılarımız bir yılı aşkın süredir mesafeli ve kontrollü bir sosyal hayat yaşamak durumunda kalsalar da sosyal hizmetler uzmanlarımızla onların sosyal, ruhsal ve fiziksel durumlarını destekleyici çalışmalar yürütüyoruz. 

Darüşşafaka Rezidansları’nda yaşayan 76 bağışçımız 2. çeyrek dönemde Cemiyetimize toplam 358.940 TL serbest bağışta bulundu. Rezidanslarımıza Nisan, Mayıs, Haziran aylarında 4 yeni üye girişimiz oldu.

2. çeyrek dönemde 14 yeni vasiyet ve gayrimenkul hibe bağışçımız oldu.  

Evet, 2021’in ilk altı ayını planladığımız bütçe içinde kalarak ve hedeflerimizi tutturarak geride bıraktık. Yılın geri kalan aylarının da aynı ivmede sürmesi için çalışıyoruz, çalışacağız. Elbette pandemi koşulları tüm kurumlar için olduğu gibi bizim için de belirsizlikler yaratıyor. Ancak şu ana kadar bu belirsizlik ortamını iyi yönettik, aynı vizyonla da devam edeceğiz. 

Bu vesileyle Kurban Bayramınızı en içten dileklerimizle kutlar, ülkemize ve tüm insanlığa sağlık,huzur ve mutluluk getirmesini dilerim.

Büyüklere saygı, daha küçüklere sevgi sunuyorum. 

En iyi dileklerimle,

M. Tayfun Öktem (DŞ'82)
Yönetim Kurulu Başkanı

2. ÇEYREK DÖNEM MALİ GÖSTERGELER İÇİN TIKLAYINIZ.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?