2021 Yılı 1. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka ailesi olarak 158. yaşımıza ulaştığımız 2021 yılının Ocak, Şubat ve Mart dönemini kapsayan 1. çeyrek dönem bilgilendirme mektubumuzu sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle birçok kurumun ayakta kalma mücadelesi verdiği zor bir yılı geride bıraktık ve Darüşşafaka Cemiyeti olarak bu zorlu sınavı şu ana kadar başarıyla verdik.

Bugün başta Okulumuz ve Rezidanslarımız olmak üzere tüm kurumlarımız, koronavirüs tedbirlerini en üst seviyede tutarak, faaliyetlerini sürdürüyor.

Koronavirüsün yıkıcı etkilerinden Darüşşafaka ailesinin tüm mensuplarını korumak için aldığımız önlemleri ayrıntılı olarak sizlerle önceki mektuplarımızda ve Entegre Raporumuzda paylaşmıştık. Bununla birlikte Sağlık Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği içinde ve alanında uzman kişilerden de destek alarak koronavirüsle mücadelemize devam ediyoruz.

Birinci çeyrek dönemde Cemiyet merkezinde dönüşümlü evden çalışma sistemi sürdü. Rezidanslarımızda Ocak ve Şubat aylarında karantina uygulaması, Mart ayında ise kısmi normalleşme kapsamında kontrollü normalleşmeye gittik. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına uzaktan eğitimle başlayan Okulumuzda da yine Mart ayı itibarıyla kısmi yüz yüze eğitime geçtik.

DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI’NDAN HABERLER:

Darüşşafaka Giriş Sınavı İletişim Kampanyası: Giriş sınavımızı 30 Mayıs 2021 Pazar günü saat 10.00'da 28 ilde düzenleyeceğiz. Bu yıl 81 ilde mezunlarımız ve Darüşşafaka gönüllüleri ile temsilciler belirledik ve bu temsilcilerimiz bulundukları şehirlerde çalışmaya başladı. 143 mezun ve Darüşşafaka gönüllüsüne 2.300 adet afiş, broşür ve tanıtım evrakı gönderdik.

80 ilde 29 oturumla 2.600 öğretmene ulaştık ve tanıtım toplantıları organize ettik. MEB ile iletişim içinde EBA uygulamalarında yer aldık. Bakanlığımız sosyal medya hesaplarında da sınavımızın duyurusunu yaptı. Potansiyel öğrencilerimize ulaştırmak üzere 8.410 okul müdürlüğüne başvuru evrakı ve tanıtım materyallerimizi gönderdik. Belediyeler, kaymakamlıklar ve muhtarlarla iletişime geçtik, afişlerimizi gönderdik. Market, eczane, postane gibi yoğun kullanılan alanlara afişlerimizin asılmasını sağladık. Lojistik şirketi Netlog, Türkiye çapında yollara çıkan araçlarına sınav afişlerimizi giydirdi. Yerel ve ulusal basında haberlerimiz, sınav ilanlarımız, TV ve radyo kamu spotumuz yayımlanmaya başladı. Sizler de çevrenizde koşullarımıza uyan öğrencileri sınavımıza yönlendirerek, bu çabamıza güç katabilirsiniz.

Darüşşafakalı öğrenciler eğitimlerine evlerinden devam etti
Darüşşafakalı öğrenciler eğitimlerine evlerinden devam etti.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemini 22 Ocak’ta uzaktan eğitim modeliyle tamamladı. 192 farklı noktada eğitimlerine devam eden öğrencilerimiz, birinci dönem 5 bin 194 saat canlı ders, 898 saat müzik eğitimi, 720 saat spor eğitimi ve 250 saat görsel sanat eğitimi aldı. Öğrencilerimiz uzaktan eğitim süreçlerinde kendilerini geliştirmeye devam ederek 6 ayda 5 bin 324 kitap okudular. Uzaktan eğitim süreci boyunca Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğretmenleri, veli ve öğrencilerimizi yakından takip ederek 806 saat veli ve 5 bin 417 öğrenci görüşmesi yaptı.

2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi ise 15 Şubat’ta yine uzaktan eğitime başladı.

1 Mart -2 Nisan tarihleri arasında yüz yüze sınavlar için 5., 6. ve 7. sınıflar hariç öğrencilerimiz Okulumuzdaydı.

Öğrencilerimiz 2 Şubat’ta İtalya Serie A takımlarından Juventus’un başarılı futbolcusu Merih Demiral’la çevrimiçi bir araya geldi.

Çevrimiçi düzenlenen DaçkaTalks’ın konukları; 15 Şubat’ta tarihçi, yazar ve akademisyen Emrah Safa Gürkan ve 23 Şubat’ta ise oyuncu Çağlar Çorumlu oldu.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Törenimiz çevrimiçi gerçekleştirildi.

Ortaokul öğrencilerimiz 9-15 Mart tarihleri arasında “Dünya Pi Günü”nü kutladı. Etkinlikler kapsamında mezunumuz Prof. Dr. Sinan Sertöz (DŞ’73), 8.sınıf öğrencilerimizle “Darüşşafaka ve Matematik” konulu çevrimiçi söyleşi gerçekleştirdi.

Türkiye Yayıncılar Birliği OKUYAY Platformu’nun desteklediği Sıradışı Meydan Okumalar Projesi kapsamında 6., 7. ve 8. sınıflarda karakter geliştiren yedi öğrencimizin eseri, projenin e-kitabı içinde yayımlanacak eserler arasına girdi.

Usta yazar Yaşar Kemal’i anma etkinlikleri kapsamında, 24 Mart’ta Yaratıcı Okuma Atölyesi düzenlendi. Atölyede, lise öğrencilerimiz “Yılanı Öldürseler” romanından hareketle Türk toplumunda kadının yerini ve toplumsal yapıyı tartıştı.

Bu yıl 52’ncisi düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na, “Üzüm Bağlarında Çalışan İşçilerin Akciğer Kanserine Yakalanma Nedenleri ve Çözüm Önerileri” projesiyle başvuran 11. sınıf öğrencimiz Enes Özden, Bölge Yarışması’na katılmaya hak kazandı.

Darüşşafaka Ortaokulu, UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) Sosyal İnovasyon Destek Programı’na, Sistem Düşüncesi Derneği iş birliğinde gerçekleştirdiği “Sistem Düşüncesi ile Eğitimin Değişen Dili” isimli çözümüyle ödüle layık görülen 10 çözüm arasına girdi.

DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ’NDEN HABERLER:

Darüşşafaka’daki gelişmeleri ve Darüşşafaka ailesinden insan öykülerini okurlarıyla buluşturan Darüşşafaka gazetesinin altıncı sayısı Ocak ayında yayımlandı.

Değerli bağışçılarımız Zübeyde Hanım (14 Ocak), Emine Sada Dumlu (23 Ocak), Reşit Saffet Atabinen (3 Şubat) ve Süreyya İlmen (6 Şubat) vefat yıl dönümlerinde saygı ve minnetle anıldı. Pandemi nedeniyle bağışçılarımızın anma törenleri yapılamadı.

YK Başkanı M.Tayfun Öktem (DŞ'82), YK Üyesi Zeynep Necipoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YK Üyesi Prof. Dr. Esra Ekmekçi, YK Başkan Vekili Erman Süsler (DŞ'75), Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı
YK Başkanı M.Tayfun Öktem (DŞ'82), YK Üyesi Zeynep Necipoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YK Üyesi Prof. Dr. Esra Ekmekçi, YK Başkan Vekili Erman Süsler (DŞ'75), Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı

 

19 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem (DŞ’82), Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erman Süsler (DŞ'75), Yönetim Kurulu Üyeleri Zeynep Necipoğlu ve Prof. Dr. Esra Ekmekçi ile Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı’yı Vahdettin Köşkü’nde kabul etti.

31 Ocak’ta Darüşşafaka Lisesi 1942 mezunu ve “en kıdemli Darüşşafakalı” unvanının da sahibi Galip Haktanır’ın 100. doğum günü sanal ortamda düzenlenen etkinlikle kutlandı. Etkinlik yaklaşık 200 misafirin katılımıyla gerçekleşti. Galip Haktanır’ın 100. yaş günü için hazırlanan videoyu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

13 Şubat’ta Yüksek Danışma Kurulu (YDK), 2021 yılının ilk toplantısını, Hüsamettin Kavi’nin başkanlığında çevrimiçi olarak gerçekleştirdi.

Darüşşafaka Cemiyeti, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) tarafından düzenlenen 13. Kurumsal Yönetim Zirvesi’nde verilen Kurumsal Yönetim Ödülleri kapsamında STKlar arasında birincilik ödülüne layık görüldü.

67. Sait Faik Hikaye Armağanı’na bu yıl 89 öykü kitabı başvurdu. Ön jürinin değerlendirilmesi sonucu 89 kitap arasından seçilen 10 kitaptan oluşan kısa liste Nisan ayında açıklanacak.

5 Mart’ta Cemiyetimiz, 2020 yılı faaliyetlerini, gelecek stratejilerini bütünsel bir bakış açısıyla sunan ilk Entegre Raporu’nu yayımladı.

Darüşşafaka Cemiyeti’nin 2019 ve 2020 yılları çalışma dönemlerine ait Olağan Genel Kurul Toplantısı pandemi kısıtlamaları nedeniyle ertelendi.

16.Runatolia Maratonu kampanyasında 41 koşucumuz 534 kişiden 79.255 TL bağış topladı. Toplanan bağışla Okulumuzda eğitim gören 40 öğrencimizin bir yıllık uzaktan eğitim kiti giderlerinin karşılanmasına destek sağlandı.

Kurucularımızı ve Darüşşafaka'ya emeği geçenleri kabirlerinin başında andık.
Kurucularımızı ve Darüşşafaka'ya emeği geçenleri kabirlerinin başında andık.

Cemiyetimizin 158. kuruluş yıl dönümü 30 Mart’ta çevrimiçi bir etkinlikle kutlandı. Ayrıca Darüşşafaka’nın kurucuları ve emeği geçenler kabirlerinin başında anıldı. Darüşşafaka Cemiyeti’nin Kuruluş Yıl Dönümü Töreni’ni buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Yaptıkları bağışla merhum Ali Küçükoğlu’nun ismini Darüşşafaka’nın “Temel Taş Bağışçıları” arasına yazdıran Suna, Pelin ve Ece Küçükoğlu’na bağış sertifikaları 9 Şubat’ta takdim edildi. 

Bu yılın ilk çeyreğinde 2 bağışçımız “Kurucu Bağışçı”, 1 bağışçımız “Temel Taş Bağışçı”, 7 bağışçımız “Çifte Diplomalı Mezun Bağışçı”, 8 bağışçımız “Mezun Bağışçı”, 20 bağışçımız “Ortaokul Mezun Bağışçı”, 178 bağışçımız ise “Veli Bağışçımız” oldu.

İlk çeyrekte iş insanı Haşim Gürdamar ve tiyatro sanatçısı Handan Uran Ertuğrul’un bağışlarıyla iki kişi adına uzun vadeli bağış fonu kuruldu. Kurulan fonlar ile her yıl yaklaşık 60 öğrencimizin tüm giderleri karşılanabilecek. 

 DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARI’NDAN HABERLER:

Pandemi dönemi nedeniyle Rezidanslarımızda Ocak ve Şubat aylarında da karantina uygulamasına devam edildi, Mart ayından itibaren ise pandemi kapsamında alınan tedbirlerle kontrollü normalleşme sürecine geçildi.

Pandemi koşulları nedeniyle piyanist ve besteci Fazıl Say ve Prof. Dr. İlhan Usmanbaş, Darüşşafaka Maltepe Rezidans'ın bahçesinde bir araya geldi.
Pandemi koşulları nedeniyle piyanist ve besteci Fazıl Say ve Prof. Dr. İlhan Usmanbaş,  Maltepe Rezidans bahçesinde bir araya geldi.

10 Şubat’ta piyanist ve besteci Fazıl Say, yaşamını opera sanatçısı eşi Atifet Usmanbaş’la birlikte Maltepe Rezidans’ta sürdüren Türk çağdaş müziğinin öncü bestecisi ve “devlet sanatçısı” unvanı sahibi Prof. Dr. İlhan Usmanbaş’ı ziyaret etti ve çıkaracağı Usmanbaş’ın eserlerinin yer aldığı kaydı takdim etti.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem (DŞ’82), 14 Şubat Sevgi Günü’nde Rezidanslarda yaşayan bağışçılarımızla çevrimiçi bir araya geldi.

Darüşşafaka Rezidansları’nda yaşayan 54 bağışçımız 1.çeyrek dönemde Cemiyetimize toplam 436.618 TL serbest bağışta bulundu.  

Ocak, Şubat, Mart aylarında 15 yeni vasiyet ve gayrimenkul hibe bağışçımız oldu.  

Özetle, 2021’in 1. çeyrek döneminde tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi koşullarına rağmen halkımızın Darüşşafaka’ya desteği artarak sürdü, milletimiz bu zor günlerde Darüşşafaka’ya sahip çıkarak, Türkiye’nin gözbebeği kurumu olduğunu bir kez daha kanıtladı. Bizler de halkımızın bu güvenine layık olmak, ülkesine ve topluma karşı görev ve sorumluluklarının bilincinde, 21. yüzyıl yetkinlikleriyle donatılmış gençler yetiştirmek için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.

 Saygılarımla,

 M. Tayfun Öktem (DŞ'82)

Yönetim Kurulu Başkanı

 

2021 YILI 1. ÇEYREK DÖNEM MALİ GÖSTERGELER

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?