2020 Yılı 2. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Ailesi olarak 2020’nin 2. çeyrek dönemini de geride bıraktık. Ülkemizde ve dünyada Covid-19 salgını ve günlük rutine etkisi sürüyor. Cemiyet olarak dünyadaki tüm gelişmeleri takip ederek ve alanında uzman kişilerin de dahil olduğu toplantılar yaparak virüsün yıkıcı etkilerinden bizleri koruyacak tüm önlemleri aldığımızı daha önce ayrıntılı olarak bilgilerinize sunmuştuk. Virüsün ülkemizde görülmesinin hemen ardından devreye sokulan önlemler ve yeni çalışma şartları yılın 2. çeyreğinde de uygulandı. Buna göre rezidanslarda çalışanlarımız 14 gün vardiyalı karantina sisteminde çalışmaya başladı Cemiyetimizde ise evden çalışma sistemine devam edildi. Darüşşafaka Eğitim Kurumları 2019-2020 eğitim öğretim yılını uzaktan eğitimle tamamladı.

Yeni Öğrencilerimiz: 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında ailemize katılacak öğrencilerimizi belirlemek için daha önce 31 Mayıs olarak duyurduğumuz ancak Covid-19 tedbirleri gereği ertelemek zorunda kaldığımız Darüşşafaka Giriş Sınavı 28 Haziran’da 24 ilde gerçekleşti. Sınavımıza 1.092 aday katıldı. 6 Temmuz’da asil listeye giren 120 adayı kamuoyuna ilan ettik. Yönetim Kurulumuzun aldığı karar gereği bu yıl yedek liste oluşturulmadı. Mali durum araştırması sonucuna göre kayıt hakkı kazanan öğrencilerimiz Darüşşafaka'daki eğitim yolculuğuna bu ay içinde başlayacak.

Yeni Mezunlarımız: Darüşşafaka Lisesi bu yıl 120 öğrenciyi mezun etti. Mezunlarımız 27-28 Haziran tarihlerinde üniversite sınavlarına girdiler. Covid-19 sebebiyle Haziran ayında yapılması planlanan Lise mezuniyet törenimiz ileri bir tarihe ertelendi.

Ramazan Bayramı Bağış Kampanyamız: Ramazan Kampanyası kapsamında 24 Nisan- 28 Mayıs tarihleri arasında toplam 62.425 bağışçımızdan, 26.394.227 TL bağış ulaştı. 2019 Ramazan kampanyasına göre; bağış tutarında %49, bağışçı sayısında %54 ve bağış adedinde ise %60 oranında artış gerçekleşti.

DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI’NDAN HABERLER:

Her yıl büyük bir coşkuyla kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu yıl önceki yıllardan farklı kutlandı. Darüşşafaka Ortaokulu öğrencileri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için okullarından uzak olsalar da evlerinde birbirinden renkli aktiviteler hazırlayarak bu bayram da kalplerin bir olduğunu bir kez daha vurguladı. 5. Sınıflar tarafından seslendirilen 23 Nisan şarkısı çok beğenilirken, yaptıkları rengarenk resimler de Darüşşafaka Cemiyeti web sitesinde yayınlandı. 5. Sınıflarla yapılan soru-cevap videolarında öğrencilerimizin “Sence TBMM’nde ne yapılıyor?”, “Egemenlik nedir?”, “23 Nisan senin için ne ifade ediyor?” gibi sorulara verdiği cevaplar taktir topladı. Buraya tıklayarak öğrencilerimizin çalışmalarına ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin dört bir yanında evlerinde olan Darüşşafakalı gençler birlikte sahneye çıkamasalar da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için güzel bir performans sergilemekten geri durmadılar. Darüşşafaka Lisesi Tiyatro Kulübü öğrencileri Kuvayi Milliye Destanı’nı kendilerini izlemek isteyenler için memleketlerinden seslendirdi. Darüşşafaka’nın sporcu gençleri ise kazandıkları madalyalarla bu özel günde Ata’ya seslendi. Buraya tıklayarak öğrencilerimizin çalışmasına ulaşabilirsiniz.

Darüşşafaka Lisesi tarafından düzenlenen Liseler arası Hişt Hişt Genç Sait Faik Öykü yarışmasının 15.si sonuçlandı. Darüşşafaka Lisesi’nden 6, diğer okullardan 65 öğrencinin katıldığı yarışmanın Türkiye geneli kategorisi birincisi Özel Amerikan Robert Lisesi’nden Ayşe Nazlı Teker; Darüşşafaka Lisesi kategorisi birincisi İsmail Efe Alptekin oldu.

Marlborough College’ın düzenlediği yaz okulu programına kabul edilen ancak pandemi nedeniyle yurtdışına çıkamayan 5 Darüşşafaka Lisesi 9. Sınıf öğrencisi, eğitimlerini 1 Haziran - 31 Temmuz tarihleri arasında online olarak tamamladı.

Darüşşafaka Lisesi 15-19 Haziran tarihleri arasında öğrencilere yönelik PUBG, LOL turnuvaları ve profesyonel oyuncuların katıldığı e-spor söyleşilerinin yapıldığı bir etkinlik haftası düzenledi.

11.Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması için pandemi nedeniyle bazı tedbir ve kararlar alınarak kamuoyuna duyuruldu. Darüşşafaka Eğitim Kurumları web sitesinde; Ön değerlendirme sonucunda finale kalan 18 projenin listesi yayınlandı ve yarışmanın sadece ön değerlendirme kısmının gerçekleştirileceği ve Final Sergisinin yapılamayacağı açıklandı.

Darüşşafaka Ortaokulu 151. Dönem öğrencilerini yaptığı online törenle liseye uğurladı. Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, Darüşşafaka Eğitim Kurulları Genel Müdürü Ebru Arpacı ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erman Süsler birer konuşma yaparak Covid-19 sebebiyle bu yıl mezuniyet coşkusunu evlerinde yaşamak zorunda kalan öğrencilerimize moral verdi.  Tüm öğrencilerin ve velilerinin katıldığı törenle 109 öğrenci evlerinde kep attı.

2018- 2019 eğitim ve öğretim yılı uzaktan eğitimle tamamlandı.

 

DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ’NDEN HABERLER:

Her yıl 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında süren ve Darüşşafakalıların okullarını daha fazla desteklemesini, okullarıyla bağlarını güçlendirmesini hedefleyen “Darüşşafakalılar Yıllık Bağış Kampanyası” 2019 yılı sonuçları belli oldu. Buna göre; 2019 yılında 676 Darüşşafakalı, okullarına 2.893.475 TL bağış yaptı. Bağış Tutarı ve Bağışçı Sayısı En Yüksek Dönem 1974’ lüler oldu.

Darüşşafaka Cemiyeti kalite yolculuğunda ilk adımını ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi (KYS) sertifikasını alarak attı. Darüşşafaka Cemiyeti, Darüşşafaka Eğitim Kurumları, Darüşşafaka Rezidansları (Yakacık, Maltepe, Şenesenevler ve Urla Rezidans), Darüşşafaka Urla Yaşam Özel Huzurevi ve Bakım Merkezi, Darüşşafaka Maltepe Ömran ve Yahya Hamuluoğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Maltepe Özel Bakım Ünitesi ile Sait Faik Müzesi, geçtiğimiz kasım ayından beri yürütülen çalışmaların neticesinde 16 Nisan 2020’de ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi sertifikası almaya hak kazandı.

Yazar Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen ve Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlenen Sait Faik Hikâye Armağanı’nın 66’ıncısı sahibini buldu. Ethem Baran, "Döngel Dünya" adlı kitabıyla ödüle layık görüldü. Covid-19 salgını tedbirleri gereği bu yıl ödül töreni düzenlenemedi.

Darüşşafaka Cemiyeti, 157 yıldır bağışlarıyla çocuklarımıza bir gelecek armağan eden ve artık aramızda olmayan bağışçılarının, Darüşşafaka'ya hizmeti geçenlerin ve bütün şehitlerimizin aziz ruhları için Kadir Gecesi’ne denk gelen 19 Mayıs 2020 Salı günü İstanbul Erenköy Galippaşa Camii’nde, Ankara Maltepe Camii’nde, İzmir Alsancak Hocazade Camii’nde Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okuttu ve indirilen Hatm-i Şerif’in duasını yaptırdı. Buraya tıklayarak Erenköy Galippaşa Camii'ndeki Darüşşafaka Mevlidi’nin videosuna ulaşabilirsiniz.

Bu yılın ilk çeyreğinde; 5 bağışçımız Çifte Diplomalı Mezun Bağışçı, 10 bağışçımız Mezun Bağışçı, 27 bağışçımız Ortaokul Mezun Bağışçı, 291 bağışçımız ise Veli Bağışçımız oldu.

Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında 13 yeni vasiyet ve gayrimenkul bağışçımız oldu. 

Değerli Bağışçılarımız Sami Serozan, Abdurrahman Hayati Arıkan- Bedia Arıkan, Sait Faik Abasıyanık ve Malike Bayülken'i vefat yıl dönümlerinde saygı ve minnetle andık. Pandemi nedeniyle bağışçılarımızın anma törenleri yapılamadı.

Darüşşafaka Cemiyeti 2020 yılı Faaliyet Raporu için Entegre Faaliyet Raporu sistemine geçmeye hazırlanıyor. 2021 yılı ilk çeyreğinde yayınlanacak Faaliyet Raporu için Darüşşafaka Cemiyeti yöneticileri ve çalışanlarının katıldığı, 4 gün süren bir eğitim programı organize edildi ve başarıyla tamamlandı.  

 

DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARI’NDAN HABERLER:

Pandemi dönemi nedeniyle rezidanslarımızda Nisan, Mayıs, Haziran aylarında karantina uygulamasına devam edildi.

Nisan, Mayıs, Haziran aylarında da 65 yaş üzeri kişiler için İç İşleri Bakanlığı’nın aldığı kararlar çerçevesinde sokağa çıkma yasağı uygulandı.

Rezidanslardaki karantina uygulaması nedeniyle bağışçı adaylarımıza rezidanslarımızda tanıtım yapılamamış, rezidanslarımıza yeni üye katılımı ve rezidans protokolü olmamıştır.

Darüşşafaka Rezidansları’nda yaşayan bağışçılarımız, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında bireysel olarak Cemiyetimize toplam 1.815.369 TL bağışta bulundular.

 

Özetle, çok zor bir süreçte Darüşşafakamız kendinden beklenecek doğru refleksle; eğitim, sürdürülebilirlik ve itibar yönetimi konularında en azından şu ana kadarki süreç içerisinde üzerine düşeni başarıyla yerine getirmiştir. Okullar açıldığında hem Darüşşafaka Eğitim Kurumları hem de Rezidanslarda olumlu sürecin tüm zorluklara rağmen devam etmesi en büyük hedefimizdir. Gönüldaşlarımızın bu çerçevede artan desteğine güveniyor ve bundan güç alıyoruz.

 

Saygılarımla,

M. Tayfun Öktem 

Yönetim Kurulu Başkanı

2. ÇEYREK DÖNEM MALİ GÖSTERGELER

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?