2020 Yılı 1. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka ailesi olarak 157. yaşımızı kutladığımız 2020’de bir çeyrek yılı geride bıraktık. 2019’u güzel, sağlıklı ve verimli bir şekilde bitirmiş, gerek ülke olarak gerek Cemiyet olarak umutlar ve hedeflerle 2020 yılına adım atmıştık. Ancak 2019 yılı son aylarında Çin'in Vuhan şehrinde ortaya çıkan Covid-19 hastalığı, keşfinden bu yana dünya çapında yayılarak 2020 koronavirüs pandemisine yol açtı ve 11 Mart itibarıyla ülkemiz de hastalıkla mücadele sürecine girdi. Cemiyet olarak dünyadaki tüm gelişmeleri takip ederek ve alanında uzman kişilerin de dahil olduğu toplantılar yaparak ailemizi bu virüsün yıkıcı etkilerinden koruyacak tüm önlemleri virüs henüz ülkemize gelmeden değerlendirmiş ve planlamıştık. Virüsün ülkemizde görülmesinin hemen ardından devreye sokulan önlemler, yeni çalışma şartları, öğrencilerimizin durumu, Darüşşafaka Giriş Sınavı’yla ilgili gelişmeler gibi bilgileri paylaştığımız Ocak, Şubat ve Mart dönemimizi kapsayan 2020 yılı 1. çeyrek dönem bilgilendirme mektubumuzu sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Covid -19 Süreci:

Tüm dünya için bir tehdit oluşturan Covid-19 salgınının ülkemizde de görülmesi üzerine, ilk günden itibaren okulumuzda ve rezidanslarımızda uzmanların önerileri doğrultusunda hazırlıklar yapılarak gerekli proaktif önlemler alındı.

Cemiyetimize, okulumuza ve rezidanslara giriş çıkışlarda gerekli koruyucu önlemler uygulanmaya başlandı.

Tüm çalışanlarımız, öğrencilerimiz ve rezidans üyelerimize Covid-19 salgınını tanıtıcı paylaşımlarda bulunuldu. Bu paylaşımlar afişler ve tanıtım yazıları ile desteklendi.

Bu dönemde ihtiyaç olabilecek tüm sağlık ve temizlik (maske, eldiven, antiseptik dahil) malzemeleri süreç boyunca kurumlarımız ve rezidanslarımızda eksikliği duyulmayacak şekilde önceden temin edildi ve kullanıma sunuldu.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın “eğitim ve öğretime bir hafta ara verilmesi” ve “uzaktan eğitim sistemine geçilmesi” kararlarını açıklamasının ardından öncelikle yatılı eğitim gören öğrencilerimizin güvenli şekilde ailelerinin yanına gönderilmesi sağlandı.

Darüşşafaka Cemiyeti çalışanları için evden çalışma sistemine geçildi.

Darüşşafaka Rezidansları’nda yapılan değerlendirmeler sonucu bir dizi önlem alındı. 65 yaş üstü için getirilen sokağa çıkma yasağı sonrası çalışanların da rezidanslarda kalmasına karar verildi. Böylece rezidanslara giriş çıkışlar sınırlandırıldı. Rezidanslarda 15 günlük vardiya sistemine geçildi.

Darüşşafakalı öğrenciler, 23 Mart’ta Türkiye’nin 71 ilinde uzaktan eğitim programına başladı.

Evinde internet bağlantısı olmayan öğrencilerin internet ihtiyacını karşılamak için “Uzaktan Eğitim Bağışı” kampanyası başlatıldı.

Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri ile bağış birimi çalışanları tarafından rezidanslarımızdaki üyelerimiz ve evlerinde kalan vasiyet bağışçılarımız tek tek aranarak Darüşşafaka’nın yanlarında olduğu belirtilip manevi destek verildi. Bu süreçte dışarıya çıkamaması nedeniyle ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken bağışçılarımıza da destek verildi.

Darüşşafaka Cemiyeti yöneticileri ve çalışanları olarak dilek ve hedefimizin, tüm dünyayı etkisi altına almış olan Covid-19 salgınının ülkemiz ve Darüşşafaka ailesinin tüm mensupları açısından sağlıklı bir şekilde atlatılması olduğunu bilmenizi isteriz.


DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI’NDAN HABERLER:

Darüşşafaka Giriş Sınavı İletişim Kampanyası: Giriş sınavımızın 31 Mayıs Pazar günü saat 10.00'da 24 ilde düzenleneceği duyurulmuştu. Ancak yaşanan pandemi, uzaktan eğitim sürecinin 31 Mayıs’a kadar uzaması ve sokağa çıkma yasaklarının yaşanması sebebiyle Darüşşafaka Giriş Sınavı tarihi 28 Haziran 2020 olarak değiştirildi. MEB tarafından 30 Nisan tarihinde onaylanan yeni sınav tarihinin tüm başvuru yapan adaylara ve kamuoyuna duyurulması için çalışmalara başlandı.

ABD’de düzenlenen FIRST Robotics Competition (FRC) yarışmasında elde ettiği başarılarla Türkiye’yi gururlandıran ve 10 yıl önce 1941 Darüşşafaka mezunu Fikret Yüksel’in kurduğu Fikret Yüksel Vakfı’nın desteğiyle yola çıkan Darüşşafaka Robot Kulübü “Sultans of Türkiye”, 4 Ocak Cumartesi günü Kick-Off 2020 etkinliğini gerçekleştirdi.

Uluslararası FIRST Robotics Competition (FRC) yarışmasının Türkiye ayağı 5-8 Mart tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi. Yaklaşık 50 lise takımının yarıştığı organizasyonda, Darüşşafaka Lisesi’nin robot kulübü “Sultans of Türkiye”, ‘Otonom’ ödülünün sahibi olurken, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Robot Kulübü Öğretmeni Mete Karaca Woodie Flowers Finalist ödülüyle en iyi mentor seçildi.

Yaşam öyküsünü anlattığı ve gelirini Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışladığı “Hayat Bir Oyun” kitabının yazarı, başarılı oyun programcısı Mevlüt Dinç, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda öğrencilerle buluştu. Dinç’in, Türkiye ve dünyada oyun sektörünün durumunu ve sektördeki konumunu anlattığı sohbete öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARI’NDAN HABERLER:

Folklor Kurumu Derneği 31 Ocak Cuma günü Yakacık Rezidans üyelerimizi ziyaret ederek bir gösteri gerçekleştirdi.

Darüşşafaka öğrencileri, 29 Şubat Cumartesi günü Yakacık Rezidans üyeleri için tiyatro gösterisi sundu.

Ocak, Şubat ve Mart aylarında Darüşşafaka Rezidansları'na 10 yeni bağışçımız katıldı. 2 bağışçımız ise ileride rezidanslarımızda yaşamak amacıyla opsiyon bağışını gerçekleştirdi.

Darüşşafaka Rezidansları’nda yaşayan bağışçılarımız Ocak, Şubat ve Mart aylarında bireysel olarak Cemiyetimize toplam 757.168 TL bağışta bulundular.     

DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ’NDEN HABERLER:

Darüşşafaka Cemiyeti, bağışçıları arasında yer alan Süreyya İlmen, nam-ı diğer Süreyya Paşa’yı vefatının 65’inci yıl dönümünde özel bir etkinlikle andı. Süreyya İlmen’in Darüşşafaka’ya bağışladığı Süreyya Operası’nda düzenlenen konserde ünlü piyanist Sabri Tuluğ Tırpan ve keman sanatçısı Seda Subaşı sahne aldı.

Bu yılın ilk çeyreğinde; 4 bağışçımız Çifte Diplomalı Mezun Bağışçı, 6 bağışçımız Mezun Bağışçı, 19 bağışçımız Ortaokul Mezun Bağışçı, 123 bağışçımız ise Veli Bağışçısı oldu.

Ocak, Şubat, Mart aylarında 9 kişi vasiyet ve gayrimenkul bağışında bulundu. 

Zübeyde Hanım ve Makbule Atadan (14 Ocak), Emine Sada Dumlu (23 Ocak), Reşit Saffet Atabinen (3 Şubat), Süreyya İlmen (6 Şubat) vefat yıl dönümlerinde saygı ve minnetle anıldı.     

Fikir ve deneyimleriyle Darüşşafaka'nın yanında olmak isteyen kamuoyu önderlerini buluşturan Yüksek Danışma Kurulu (YDK), 2020 yılının ilk toplantısını, 15 Şubat Cumartesi günü Hüsamettin Kavi’nin başkanlığında yaptı.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem (DŞ’82) ve Yönetim Kurulu Üyeleri Darüşşafakalılar Derneği’nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ekin (DŞ’89) ve Yönetim Kurulu Üyelerini 11 Mart’ta Darüşşafaka Cemiyeti’nde ağırladı.

Covid-19 salgınının ülkemizde de görülmesi üzerine önceden oluşturulmuş plan ve önlemler hızlı bir şekilde devreye alındı. 17 Mart tarihinde Darüşşafaka resmî web sitesinde alınan önlemlere ilişkin bir açıklama metni yayınlandı.

Çoğunluklu 28.03.2020, çoğunluksuz 04.04.2020 tarihlerinde yapılmasına karar verilip ilan edilmiş olan 2019 çalışma dönemine ait “Olağan Genel Kurul Toplantısı”, İçişleri Bakanlığı’nın 16 Mart 2020 tarihli “Koronavirüs” başlıklı ek genelgesine istinaden geçici olarak ileriki bir tarihe ertelendi ve ilgili karar 19 Mart’ta Darüşşafaka web sitesinden duyuruldu.

"Şeffaflık", "Hesap verebilirlik" ve "Sürdürülebilirlik" ilkeleri doğrultusunda 2013 yılından bu yana bağımsız kurumsal yönetim derecelendirme çalışması yaptıran ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, Kobirate tarafından yapılan bağımsız değerlendirme sonucuna göre 2020’da notunu 9,63'e yükseltti.

7 Mart’ta Darüşşafaka Cemiyeti’nin ve bağlı kurumlarının 2019 yılı çalışmaları ile Denetim Kurulu Raporu, Bağımsız Denetçi Raporu, 2019 Yılı Kesin Hesapları ve 2020 Yılı Bütçe Teklifini içeren Yıllık Faaliyet Raporu açıklandı. Darüşşafaka Cemiyeti 2019 Faaliyet Raporu’na www.darussafaka.org üzerinden ulaşılabilir.

1 Mart’ta düzenlenen Runatolia Maratonu’nda 17 Şubat'ta başlayıp 18 Mart’ta son bulan "Söz Konusu Eğitimse Yardıma Koşarız" kampanyası kapsamında 186.372 TL bağış toplandı. Maratonda 186 gönüllünün yanı sıra TAV Fraport, Anex Tour, Akkanat Holding, Citibank, Defacto, AG Tohum ve DKE Mühendislik çalışanları koşarak Darüşşafaka’nın eğitimde fırsat eşitliği misyonuna güç verdiler

İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlenen 66. Sait Faik Hikâye Armağanı’na başvurular 28 Şubat’ta tamamlandı. Bu yıl 123 başvuru alan yarışmanın 10 kitaptan oluşan kısa listesi 15 Mart’ta açıklandı. Bu yılki Armağan’ın sahibi 11 Mayıs’ta açıklanacak.

Darüşşafaka Cemiyeti’nin kuruluşunun 157. yıl dönümü için hazırlanan tören yaşanan Covid-19 salgını sebebiyle yapılamadı. Bunun yerine 30 Mart tarihindeki Hürriyet Gazetesi’nde “Darüşşafaka Cemiyeti 157 Yaşında” gazete ilanı yayınlandı. Daçka Marşı kullanılarak Darüşşafaka ve öğrencilerinin geçmişten günümüze olan fotoğrafları video haline getirilerek dijital medyada paylaşıldı.

30 Mart’ta gazeteci Mete Çubukçu’nun hazırladığı “Var Ettiniz, Var Olun” isimli belgeselimiz Bein İz TV’de yayınlandı.

Her yıl 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında süren ve Darüşşafakalıların okullarını daha fazla desteklemesini, okullarıyla bağlarını güçlendirmesini hedefleyen “Darüşşafakalılar Yıllık Bağış Kampanyası”nın 2019 yılı sonuçları belli oldu. Buna göre; 2019 yılında 676 Darüşşafakalı, okullarına 2.893.475 TL bağış yaptı. 2019 yılında "Bağış Tutarı ve Bağışçı Sayısı En Yüksek Dönem" 1974'lüler oldu.

2020 1. ÇEYREK DÖNEM DEĞERLENDİRMESİ

2020 1. Çeyrek Dönemi diye bahsettiğimiz Ocak, Şubat, Mart aylarında bağış hedeflerimizi gerçekleştirdik. Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sebebiyle iş yapış şekillerimiz değişse de tüm süreçlerimizde devamlılık sağlandı ve çalışmalarımız sekteye uğramadan devam etti. Bundan sonraki süreçte de öğrencilerimizin eğitimlerini en sağlıklı ve nitelikli biçimde devam ettirebilmek, rezidans üyelerimizin sağlıklı bir biçimde yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlamak ve kaynak devamlılığımız birincil önceliğimiz olmaya devam edecek.

 

Saygılarımla,

M.Tayfun Öktem

Yönetim Kurulu Başkanı

2020 1. Çeyrek Dönem Mali Göstergeler

 

 

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?