2019 Yılı 3. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 

Değerli Üyemiz,

Darüşşafaka ailesi olarak sizlerle 2019 yılı 3. çeyrek dönem bilgilendirme mektubumuzu paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yeni Öğrencilerimiz: 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında ailemize katacağımız öğrencilerimizi belirlemek için 26 Mayıs’ta 24 ilde sınav düzenledik. Sınavımıza 1.568 aday katıldı. 31 Mayıs’ta asil ve yedek listelere giren adayları kamuoyuna ilan ettik. 12-13-17-18-19 Haziran'da tüm adayların sağlık kontrollerini gerçekleştirdik. Mali durum araştırması sonucuna göre kayıt hakkı kazanan 122 öğrencimizin Darüşşafaka'daki eğitim yolculuğu 4 Eylül’de başladı.

Yeni Mezunlarımız: Haziran ayında mezun olan 70 öğrencimizden 62’si 4 yıllık lisans programlarına yerleşerek üniversiteli oldu. İstedikleri üniversiteler için tekrar hazırlanmak isteyen sekiz mezunumuz tercih yapmadı. Tercih yapan öğrencilerimizin üniversite giriş sınavlarında yerleşme başarı oranı %100 olarak gerçekleşti.

2019 üniversite sınavlarında gösterdikleri başarıyla “Yusuf Ziya Paşa Ödülü”nü almaya hak kazanan öğrencilerimiz:

 • Deniz Şengün
 • Ali Burak Kara
 • M. Yaren Kaynar
 • Aşkım Duygu Argus
 • Yasemin Yur
 • Rabia Uzun
 • Yiğit Fatih Çakıllı
 • Rabia Topgaç
 • Aslıhan Okur
 • Elif Selin Karaca
 • Şeyhmus Aca
 • Mahmut Akkaşoğlu
 • Yasemin Ulu

2019 mezunlarından en iyi başarı yüzdesiyle üniversiteye yerleşen Darüşşafakalı, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girmeye hak kazanan Deniz Şengül oldu.

Kurban Bayramı Bağış Kampanyamız: 15 Temmuz- 18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen 2019 Kurban Bayramı Bağış Kampanyası kapsamında 35.987 bağışçımızdan gelen 39.477 adet bağıştan, 21.420.596 TL elde edildi. 2018 Kurban Bayramı Kampanyası’nda 17.651 bağışçımızdan gelen 20.932 adet bağıştan elde edilen 8.318.260 TL ile karşılaştırıldığında; bağış tutarında %158, bağışçı sayısında %104, bağış adedinde ise %88 oranında artış gerçekleşti. 

DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARINDAN HABERLER:

Darüşşafaka Giriş Sınavı’nı kazanan, ardından yapılan sağlık kontrolü ve mali durum araştırmasını geçerek 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında Darüşşafaka ailesine katılan 122 öğrencinin oryantasyon programı, 2-8 Eylül tarihleri arasında yapıldı.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları 2019-2020 eğitim ve öğretim yılını 9 Eylül'de TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle açtı. Darüşşafaka ailesinin tüm mensuplarını buluşturan törende Darüşşafakalı öğrencilere yeni eğitim-öğretim yılının ilk dersini Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Tümsavaş verdi.

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”ne dikkat çekmek amacıyla bu yıl 3. kez düzenlediği ''Danimarka Çocuk Festivali''ni 21 Eylül’de Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında Darüşşafakalı öğrenciler için gerçekleştirdi.

Fair Play ruhunu yansıtan davranış ve projeleriyle 15 kişi ve kuruluşun ödüllendirildiği Türkiye Fair Play Ödülleri Töreni, 20 Eylül’de Olimpiyatevi’nde çok sayıda davetlinin katılımıyla düzenlendi. Törende “Sportif Fair Play Davranış Dalı”nda “Kutlama Mektubu” kategorisinde Darüşşafaka Kız Futbol Takımının Teknik Heyeti Erdem Yağız ve Sevtun Doğar Daldaban ödüle layık görüldü.

DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİNDEN HABERLER:

5 Ağustos’ta Darüşşafaka Eğitim Kurumlarına bağış yaparak “Ortaokul Veli Bağışçısı” olan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu adına Başkonsolos Cui Wei’ye sertifikası Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem tarafından takdim edildi.

4 Eylül’de Darüşşafaka Cemiyeti ve bağlı kurumlarını tanıtmak amacıyla Bodrum’da Çağdaş Holding ev sahipliğinde bir etkinlik organize edildi.

25 Eylül’de Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreteri Senem Başyurt, Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyinin (TEVDAK) düzenlediği “Toplumun Okulları” isimli AB projesinin İstanbul’daki kapasite geliştirme toplantısındaki oturumda konuşmacı olarak yer aldı.

27 Eylül’de Fransa İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter Darüşşafaka’yı ziyaret etti.

Yönetmen ve senarist Ali Özgentürk, 100’e yakın eserinin tüm mali haklarını Darüşşafaka’ya bağışladı. Özgentürk’ün bağışına konu olan eserlerin başında “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminin senaryosu geliyor.

Darüşşafaka Cemiyeti ile Zorlu Performans Sanatları Merkezi arasında bir iş birliğine imza atıldı. Altın Koltuklar adıyla lanse edilen çalışmada, Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nin (Ana Tiyatro) en iyi görüş açısına sahip olan koltuklarının bir kısmı Darüşşafaka yararına satılacak. Darüşşafakalı öğrenciler Zorlu PSM’de yer alan pek çok etkinliği takip edebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul AŞ tarafından düzenlenen İstanbul Maratonu, 3 Kasım Pazar günü 41. kez koşulacak. Dünyada iki kıta arasında koşulan tek maratonda yerini almak isteyenler için kayıtlar tamamlandı. Kayıt olmuş katılımcıların bağış kampanyaları 7 Ekim’de İyilik Peşinde Koş Platformu üzerinden başladı, 18 Kasım’a kadar devam edecek.

DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARINDAN HABERLER:

Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında Darüşşafaka Rezidanslarına 6 yeni bağışçımız katıldı. Böylelikle 2019 yılının başından beri ailemize katılan rezidans bağışçılarımızın sayısı 22 oldu.

Darüşşafaka Rezidanslarında yaşayan bağışçılarımız, Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında bireysel olarak Cemiyetimize toplam 619.893 TL serbest bağışta bulundu.

DARÜŞŞAFAKA VASİYET VE GAYRİMENKUL BAĞIŞÇILARINDAN HABERLER:  

Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında 13 yeni vasiyet ve gayrimenkul hibe bağışçımız oldu. Böylelikle 2019 yılının başından beri ailemize katılan toplam vasiyet ve gayrimenkul hibe bağışçılarımızın sayısı 47 ’ye ulaştı.

Saygılarımla,

M.Tayfun Öktem

Yönetim Kurulu Başkanı

 

3.ÇEYREK MALİ VERİLERİNE BURAYI TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?