2019 Yılı 2. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 

Değerli Üyemiz,

Darüşşafaka ailesi olarak sizlerle 2019 yılı 2. Çeyrek Dönem Bilgilendirme Mektubumuzu paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yeni Öğrencilerimiz: 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında ailemize katacağımız öğrencilerimizi belirlemek için 26 Mayıs’ta 24 ilde sınav düzenledik. Sınavımıza 1.568 aday katıldı. 31 Mayıs’ta asil ve yedek listelere giren adayları kamuoyuna ilan ettik. 12-13-17-18-19 Haziran'da tüm adayların sağlık kontrollerini gerçekleştirdik. Mali durum araştırması sonucuna göre kayıt hakkı kazanan 122 öğrencimiz Darüşşafaka'daki eğitim yolculuğu 4 Eylül’de başlayacak.

Yeni Mezunlarımız: 18 Haziran’da Darüşşafaka Lisesi 145. Dönem’den 70 öğrencimiz Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlediğimiz törenle diplomalarını aldı. Törende, Darüşşafaka’dan mezun oluşlarının 50. yılı olan 1969 mezunlarına da anı diplomaları takdim edildi.

Ramazan Bayramı Bağış Kampanyamız: Ramazan Kampanyası kapsamında 6 Mayıs- 9 Haziran tarihleri arasında toplam 40.553 bağışçımızdan, 17.250.530 TL bağış ulaştı. 2018 Ramazan kampanyasına göre; bağış tutarında %56, bağışçı sayısı ve bağış adedinde ise %40 oranında artış gerçekleşti.

DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI’NDAN HABERLER:

Darüşşafaka Robot Kulübü, ABD'de bu yıl katıldığı FIRST Robotics Competition büyük finallerinde bir Türk takımının bugüne kadar kazandığı en büyük ödüle layık görüldü. Darüşşafaka Robot Kulübü, “Engineering Inspiration Award” ödülünün sahibi olarak, hiçbir elemeye katılmadan 2020’de Houston’da düzenlenecek büyük finallere NASA desteğiyle gitmeye hak kazandı. Siemens Türkiye Darüşşafaka Robot Kulübü’ne tüm bu süreçte iki mühendisiyle mentorluk desteği verdi.

Darüşşafaka Lisesi Robot Kulübü - Sultan's Of Türkiye

Darüşşafaka Cemiyeti’nin Şenesenevler Rezidans bağışçısı ve vasiyet bağışçılarından olan dünyaca ünlü tarihçi Prof. Dr. Feroz Ahmad, 18 Nisan’da Darüşşafaka Lisesi öğrencileriyle söyleşi gerçekleştirdi. Prof. Dr. Feroz Ahmad’ın eşi rahmetli Bedia Ahmad 1970’li yıllarda Darüşşafaka’da öğretmenlik yapmıştır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı.

Darüşşafaka’nın vasiyet bağışçısı, değerli yazar Sait Faik Abasıyanık’ın anısını yaşatmak için her yıl Darüşşafaka Lisesi Türkçe- Edebiyat Bölümü tarafından düzenlenen “14. Hişt Hişt, Genç Sait Faik Öykü Yarışması Ödül Töreni” 25 Nisan’da TİM Gösteri Merkezi Fettah Aytaç Salonu’nda gerçekleştirildi. Yarışmaya bu yıl Türkiye genelinden 506 öykü katıldı. Darüşşafaka Lisesi öğrencileri ise kendi içinde 23 öyküyle yarıştı.

29 Nisan’da öğrencilerimizin bir yıllık çalışmalarının sonucunda performanslarını sergiledikleri Geleneksel Sanat Gecesi, TİM Gösteri Merkezi’nde yapıldı.

Darüşşafaka Robot Kulübü, yurt dışında elde ettiği başarılarla Türkiye İnovasyon Haftası’nda yerini aldı. “Sultans of Türkiye” üyelerine, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından Şampiyonluk Kupası takdim edildi.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları ve Sertrans Logistics Türkiye’de ilk kez lise seviyesinde yapay zekâ odaklı kodlama sınıfını Darüşşafaka Lisesi’nde açtı. Sertrans Logistics desteği ile Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi eğitmenleri Darüşşafakalı 20 öğrenciye yapay zekâ odaklı programlama eğitimi vermeye başladı.

Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Atalay Muharrem Gümrah ve Young Guru Academy’nin (YGA) katılımıyla Darüşşafaka Ortaokul öğrencilerine 14 Mayıs’ta bilim sohbeti düzenlendi.

Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Atalay Muharrem Gümrah ve Darüşşafaka Ortaokulu Öğrencileri

Roma’da düzenlenen 26. Uluslararası Felsefe Olimpiyatları'nda Darüşşafaka Lisesi 12. sınıf öğrencisi Defne Hadiş “Onursal Mansiyon Ödülü”ne layık görüldü. Defne Hadiş’in ödüle layık görüldüğü yarışmada 50 ülkeden 100’ün üzerinde lise öğrencisi yarıştı.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğine armağanı olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Darüşşafaka’da öğrenci ve öğretmenlerin hazırladığı törenle kutlandı.

Bu yıl onuncusu düzenlenen Liseler Arası Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması’nın final sergisi 21-22-23 Mayıs tarihlerinde Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Yarışmaya 32 farklı ilden 101 lise ve 132 proje başvurdu.

28 Mayıs’ta Darüşşafaka Eğitim Kurumu öğrencileri "Damdaki Kemancı" isimli müzikali başarıyla sahneledi.

Damdaki Kemancı Müzikali

30 Mayıs’ta Darüşşafaka Ortaokulu 150. Dönem’den 119 öğrenci törenle liseye uğurlandı.

Gazeteci Tuluhan Tekelioğlu’nun 19 Mayıs’ın 100. yılına ithaf ettiği ve Darüşşafaka Lisesi’nden bu yıl mezun olan Şeyhmus Aca’nın da hayat öyküsüyle konuk olduğu “Güç Sensin” adlı belgeseli, 30 Mayıs’ta TİM Fettah Aytaç salonunda Darüşşafakalı öğrencilerle buluştu.

2018- 2019 eğitim ve öğretim yılı başarıyla tamamlandı.

Darüşşafaka Giriş Sınavı sonuçlarına göre Darüşşafaka’da okumaya hak kazanan asil öğrencilerin mali kontrollerine başlandı. Darüşşafaka’nın belirlediği 120 kişilik öğrenci kontenjanına 2 bağışçının desteğiyle 2 öğrenci daha eklendi. YK kararıyla uygun görülen 122 öğrenci, eylül ayında 2019-2020 eğitim-öğretim yılına başlayacak.

DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ’NDEN HABERLER:

6 Nisan’daki Cemiyet Genel Kurulumuzun ardından yeni Yönetim Kurulu M. Tayfun Öktem başkanlığında görev dağılımlarını yaparak göreve başladı.

Darüşşafakalıların 2018 yılı bağışlarının raporu yayınlandı. 2018 yılında 631 Darüşşafakalı, okullarına 2.208.843 TL bağış yaptı. 2017 yılına kıyasla bağış tutarında %1.52, bağışçı sayısında %14 artış gerçekleşti. 2018 yılında "Bağış Tutarı En Yüksek Dönem" 1974'lüler, "Bağışçı Sayısı En Yüksek Dönem" 1998'liler oldu.

2. çeyrek dönemde 15 yeni vasiyet ve gayrimenkul bağışçımız oldu. Böylelikle 2019 yılının başından beri ailemize katılan toplam vasiyet ve gayrimenkul bağışçılarımızın sayısı 34’e ulaştı.

12 Nisan'da, Darüşşafaka'ya bağış yapan hayırseverlerden Sami Serozan, vefatının 43. yıl dönümünde anıldı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 25 Nisan’da Darüşşafaka’yı ziyaret etti. Yerlikaya, yeni Yönetim Kurulu’yla tanışarak “Hayırlı olsun” dileklerini iletti.

Fikir ve deneyimleriyle Darüşşafaka'nın yanında olmak isteyen kamuoyu önderlerini buluşturan Yüksek Danışma Kurulu (YDK), 2019 yılının ikinci toplantısını, 4 Mayıs’ta Hüsamettin Kavi’nin başkanlığında yaptı.

Darüşşafakalılar Derneği’nin 5 Mayıs Pazar günü Darüşşafaka Eğitim Kurumları kampüsünde düzenlediği Pilav Günü, dünyanın ve ülkemizin farklı köşelerinde yaşayan Daçkalıları bir araya getirdi.

10 Mayıs'ta, Maltepe Rezidans’ın arsasını bağışlayan merhum Abdurrahman Hayati Arıkan ve eşi merhume Bedia Arıkan için anma töreni düzenlendi.

Yazar Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen ve Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlenen Sait Faik Hikâye Armağanı’nın 65’incisi sahibini buldu. Melisa Kesmez, "Nohut Oda" adlı kitabıyla ödüle layık görüldü. 14 Mayıs'ta Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nda gerçekleşen törende Kesmez’e ödülü Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem ve Jüri Başkanı Doğan Hızlan tarafından takdim edildi.

Darüşşafaka Cemiyeti YK Başkanı M.Tayfun Öktem(DŞ'82), Yazar Doğan Hızlan, Yazar Melisa Kesmez

Kadir Gecesi’ne denk gelen 31 Mayıs’ta artık aramızda olmayan bağışçılarımızın, Darüşşafaka'ya hizmeti geçenlerin ve bütün şehitlerimizin aziz ruhları için İstanbul, Ankara ve İzmir’de mevlit okutuldu.

Türkiye İş Bankası ve Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) iş birliğiyle “Temassız Bağış Projesi” hayata geçirildi. Temassız Bağış Projesi’yle hayırseverler artık kartlarının temassız özelliğini kullanarak Darüşşafaka’ya kolayca bağış yapabilecek. Proje kapsamında ilk etapta 11 farklı noktada uygulamaya başlandı.

Darüşşafaka’nın Kurucu bağışçılarından, Maltepe Rezidans bağışçısı ve vasiyet bağışçısı olan merhume Malike Bayülken, vefatının 3. yıl dönümünde Maltepe Rezidans'ta anıldı.

Halef selef Cemiyet Başkanları, ilgili Mülki Erkan’a ziyaretlerde bulundu.

Yeni Stratejik Plan çalışmaları Eylül’de tamamlanmak ve 4. çeyrekte ilgililerle paylaşılmak üzere başlatıldı.

İnsan Kaynakları, organizasyon yapısı, çalışma kültürü ile ilgili gelişme noktalarımıza yönelik çalışmalarımız hızlandırıldı.

Sürdürülebilirlik ile ilgili olarak -özellikle Varlık ve Bağış, İletişim, Kaynak Geliştirme Komisyonları- çalışmalarını hızlandırarak yeni çalışma şekilleri de dahil olmak üzere değerlendirmeler yapıyor.

DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARI’NDAN HABERLER:

2. çeyrek dönemde Darüşşafaka Rezidanslarına 7 yeni bağışçımız katıldı. Böylelikle 2019 yılının başından beri ailemize katılan rezidans bağışçılarımızın sayısı 15 oldu.

Darüşşafaka Rezidansları’nda yaşayan bağışçılarımız, 2. çeyrek dönemde bireysel olarak Cemiyetimize toplam 1.882.000 TL katkıda bulundu.

9-10 Mayıs’ta, Yakacık Rezidans’ta yaşayan bağışçılarımızın bir yıl boyunca ürettiği takı, örgü, resim, rölyef gibi el emeği göz nuru eserler, kermesle Darüşşafaka yararına satışa sunuldu.

Saygılarımla,

M. Tayfun Öktem

Yönetim Kurulu Başkanı

 

2. ÇEYREK DÖNEM MALİ GÖSTERGELERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?