2019 Yılı 1. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 

Değerli Üyemiz,

Darüşşafaka Ailesi olarak 156. yaşımızı kutladığımız 2019’da bir çeyrek yılı geride bıraktık ve sizlerle 2019 yılı 1. çeyrek dönem bilgilendirme mektubumuzu paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Genel Kurul:

Cemiyetimizin 2018 yılı çalışma dönemine ait Olağan Genel Kurul toplantısı, 6 Nisan’da TİM Gösteri Merkezi’nde yapıldı. 2018 Yılı Faaliyet Raporu sizlere Genel Kurul’dan önce ulaştırılmış ve ayrıca Cemiyet web sitesinden de yayınlanmıştı.

Yapılan seçim sonucu Yönetim Kurulu Asil Üyeleri; M. Tayfun Öktem (DŞ’1982), M. Hakan Tahiroğlu, Erman Süsler (DŞ’1983), Cem Şipal (DŞ’1982), Lütfü Telci, Mustafa U. Demirci (DŞ’1971), Güniz Çelen, Bülent Topbaş (DŞ’1988), Esra Ekmekci Çalıcıoğlu, Celalettin Çağlar (DŞ’1969), Ahmet D. Erelçin, A. Hakan Güldağ (DŞ’1980), Oğuz Güleç (DŞ’1972), Zeynep Necipoğlu, Haldun Boz'dan (DŞ’1977) oluştu.

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri ise Mehmet Erktin, Z. Ceylan Kabadayıoğlu, Dr. Serpil Durak Tunçer (DŞ’1979), Kerim Rota ve F. Cemre Karaoğlan (DŞ’2012) oldu.

​Genel Kurul toplantısından sonra yapılan ilk Yönetim Kurulu toplantısında, görev dağılımı için kurulun kendi içinde yaptığı seçimler sonucunda, M. Tayfun Öktem Yönetim Kurulu Başkanlığına, M. Hakan Tahiroğlu ile Erman Süsler YK Başkan Vekilliklerine, Cem Şipal de YK Sayman Üyeliğe seçildi.

Genel Kurulda, 2019 yılı üyelik aidatının 350 TL olmasına karar verildi.

DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI’NDAN HABERLER:

Darüşşafaka Giriş Sınavı İletişim Kampanyası: Giriş sınavımız, 26 Mayıs Pazar günü saat 10.00'da 24 ilde düzenlenecek. Bu yıl annesini veya babasını kaybetmiş ve 4. sınıfta okuyan yaklaşık 11.000 çocuk bulunuyor. Bu çocuklara, ailelerine ve öğretmenlerine sınavımızı duyurmak için yoğun bir çalışma içindeyiz. Siz de afişlerimizi ve broşürlerimizi dağıtarak ya da sosyal medyada duyurularımızı paylaşarak bu çabamıza ortak olmak isterseniz, iletisim@darussafaka.org adresine yazarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Darüşşafaka Ortaokul Destination Imagination takımı “Freaky DAÇKA” 22-24 Şubat tarihlerinde düzenlenen ve dünyanın en büyük yaratıcılık organizasyonu olan DAT 2019’un Türkiye finallerinde 33 takımın yarıştığı Güzel Sanatlar kategorisinde Türkiye birincisi oldu. Ayrıca Freaky DAÇKA turnuvaya katılan 443 takım arasında 400 tam puan alan tek takım oldu ve Türkiye’yi, ABD’de yapılacak olan Dünya Finalleri’nde (Global Finals) temsil etme hakkı kazandı.

Darüşşafaka Lisesi Robot Kulübü takımı Sultans of Turkey, New York’ta düzenlenen FIRST Robotics Competition (FRC)’da 2. olarak Houston'daki şampiyonada yarışmaya hak kazandı. 14 öğrenci ve 4 mentordan oluşan Darüşşafaka Lisesi Robot Kulübü öğrencileri New York’ta düzenlenen ve 156 takımın yarıştığı FIRST Robotics Competition (FRC) Dünya Şampiyonası’nda 10 maçta 6 galibiyet alarak 2. oldu.

Darüşşafaka Lisesi, 16 Mart’ta BNP Paribas Cardif ana sponsorluğunda ve 3Durak, Autodesk ve Siemens iş birliğiyle Türkiye'nin tek liselerarası "3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması”nı dördüncü kez düzenledi.

Darüşşafaka Lisesi, 5 Nisan’da Kariyer Günü etkinliği kapsamında, öğrencileri mesleki gelişim konusunda bilinçlendirmek amacıyla, alanında uzman isimleri ağırladı. Etkinliğin açılışında Microsoft Türkiye CTO’su ve Yüksek Danışma kurulu üyemiz Sayın Onur Koç “Geleceğin Teknolojileri ve Yapay Zekâ” temalı interaktif bir sunum gerçekleştirdi. Kariyer günü etkinliğine İTÜ, Medipol Üniversitesi, Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nden öğretim üyeleriyle, alanında uzman toplam 21 konuk katıldı. Öğrencilere meslekler hakkında bilgi verdiler.

DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARI’NDAN HABERLER:

Ülkemizin önemli Tarih profesörlerinden, Prof.Dr.Feroz Ahmad üyesi bulunduğu Şenesenevler Rezidans’ta “Tarih Sohbetleri”ne başladı. Feroz Ahmad’la tarih sohbetleri her Perşembe saat 14.45’te Şenesenevler Rezidans’ta yapılıyor.

Ocak, Şubat ve mart aylarında Darüşşafaka Rezidansları'na 9 yeni bağışçımız katıldı. 2 bağışçımız ise ileride rezidanslarımızda yaşamak amacıyla opsiyon bağışını gerçekleştirdi.

Darüşşafaka Rezidansları’nda yaşayan bağışçılarımız, Ocak, Şubat ve mart aylarında bireysel olarak Cemiyetimize toplam 412.915 TL bağışta bulundu.

Darüşşafaka Cemiyeti yönetimi, 25 Mart’ta Yakacık Rezidans; 27 Mart’ta Maltepe ve Şenesenevler Rezidans ve 21 Şubat’ta Urla Rezidans bağışçılarıyla bir araya gelerek Cemiyetin 2018 yılı çalışmaları, mali tabloları ve 2019 yılı bütçesi hakkında bilgilendirme yaptı.

DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ’NDEN HABERLER:

Darüşşafaka Cemiyeti, 8-11 Ocak tarihlerinde Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen “Faces of Turkey: Civil Society” (Türkiye’nin Yüzleri: Sivil Toplum) adlı sergide tanıtıldı.

1 Bağışçımız Temel Taş Bağışçıları, 8 Bağışçımız Çifte Diplomalı Mezun Bağışçıları arasına katıldı. 11 bağışçımız Mezun Bağışçı, 24 bağışçımız Ortaokul Mezun Bağışçı, 157 bağışçımız ise Veli Bağışçısı oldu.

Tüm mal varlığını Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlayan Emine Sada Dumlu vefatının 7. yıl dönümü olan 22 Ocak’ta anıldı.

Darüşşafaka Cemiyeti yönetimi "şeffaflık" ve "hesap verebilirlik" ilkeleri doğrultusunda 31 Ocak’ta Darüşşafaka’da yetişenlere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi. Darüşşafakalılar Derneği ve Darüşşafaka Spor Kulübü’nün yöneticilerinin de katıldığı toplantıda Darüşşafaka Cemiyeti’nin 2018 yılı çalışmaları, mali tabloları ve 2019 yılı bütçesi hakkında bilgi verildi.

1949 yılında Fatih’te yurt yaptırarak birçok Darüşşafakalı üniversitelinin barınma sorununu ortadan kaldıran Reşit Saffet Atabinen 54. vefat yıl dönümü olan 4 Şubat’ta anıldı.

  1. Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu toplantısı 16 Şubat’ta yapıldı.

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) tarafından düzenlenen 12. Kurumsal Yönetim Zirvesi’nde verilen Kurumsal Yönetim Ödülleri kapsamında notunu 2018’de 9.50’ye yükselten Darüşşafaka Cemiyeti, bir kez daha sivil toplum örgütü kategorisinde birinci oldu ve ödülünü 21 Şubat’ta törenle aldı.

"Şeffaflık", "Hesap verebilirlik" ve "Sürdürülebilirlik" ilkeleri doğrultusunda 2013 yılından bu yana bağımsız kurumsal yönetim derecelendirme çalışması yaptıran ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, 2019’da notunu 9,54'e yükseltti.

4 Mart’ta Darüşşafaka Cemiyeti’nin ve bağlı kurumlarının 2018 yılı çalışmaları ile Denetim Kurulu Raporu, Bağımsız Denetçi Raporu, 2018 Yılı Kesin Hesapları ve 2019 Yılı Bütçe Teklifini içeren Yıllık Faaliyet Raporu açıklandı.

2018 YILI FAALİYET RAPORUNA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

4 Mart’ta düzenlenen Runatolia Maratonu’nda Darüşşafaka mezunu, Hacettepe Üniversitesi’nden 3, Bilkent Üniversitesi’nden 1 öğrenci gönüllü koşucu olarak öğrencilerimizin geleceğine destek verdiler. Antalya’ya gelerek 10K maratonunu başarıyla tamamlayan gönüllü koşucularımız ve onları destekleyen bağışçılarımız sayesinde 113.958 TL bağış toplandı.

İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlenen 65. Sait Faik Hikâye Armağanı’na başvurular 8 Mart’ta tamamlandı. Bu yıl 62 başvuru olan yarışmanın sonuçları 14 Mayıs’ta açıklanacak.

Türkiye’nin en önemli sanatçılarından Sertab Erener, 26 Mart’ta Darüşşafaka Cemiyeti için sahne aldı. Uzun süredir kapalı gişe oynayan “Sertab’ın Müzikali” projesi kapsamında eğitim sevdalılarıyla bir araya gelen Sertab Erener, en sevilen şarkılarını bu kez ‘eğitimde fırsat eşitliği’ için seslendirdi. Darüşşafaka öğrencilerinin de izlediği müzikal kapsamında, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hakan Tahiroğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Esra Ekmekçi Çalıcıoğlu, eğitime verdiği desteklerden dolayı Sertab Erener’e teşekkür plaketi takdim etti. 

Darüşşafakalı yazar Hayri Cem, “Medya Planlamasında Kullanılan Araştırmalar ve Veriler” isimli kitabının satışından elde edilecek geliri Darüşşafaka’ya bağışladı.

Darüşşafaka Cemiyeti’nin kuruluşunun 156. yıl dönümü 28 Mart’ta Darüşşafaka TİM Maslak Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle kutlandı. Törende, öğrenci ve öğretmenlerimizin hazırladığı “21. YY Vizyonerleri” isimli tiyatro oyunu sergilendi.

Cemiyetimizin kuruluşunun 156. yıl dönümü olan 30 Mart’ta Kurucularımız Yusuf Ziya Paşa, Vidinli Hüseyin Tevfik Paşa, Gazi Ahmet Muhtar Paşa, Sakızlı Ahmet Esat Paşa ve Ali Nâki Efendi’yi; Darüşşafaka’ya büyük hizmet etmiş Fettah Aytaç, Salih Zeki, Ahmet Mithat Efendi’yi ve bağışçımız Sait Faik Abasıyanık’ı kabirlerinin başında andık.

30 Mart’ta gazeteci Mete Çubukçu’nun hazırladığı “Var Ettiniz Var Olun” isimli belgeselimiz NTV’de yayınlandı.

Yusuf Ziya Paşa ve arkadaşlarının ateşlediği kıvılcım, 156 yıldır sönmeyen bir meşaleye dönüştü ve binlerce çocuğun yaşamını aydınlattı, aydınlatmaya da devam ediyor. Adını tarihimize, “ülkemizin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu” olarak altın harflerle yazdıran Darüşşafaka’nın 156. kuruluş yıl dönümü hepimize kutlu olsun.

Darüşşafaka’nın ebediyen yaşaması dileğiyle

M.Tayfun Öktem

Yönetim Kurulu Başkanı

2019 YILI 1. ÇEYREK DÖNEM MALİ GÖSTERGELERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

 

Tüm Haberlere Göz Atın