Zübeyde Hanım’dan Darüşşafaka’ya kalan miras

Bağışçımız Zübeyde Hanım’ı andık

Darüşşafaka Cemiyeti’nin en değerli bağışçılarından, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, vefatının 95. yıl dönümü vesilesiyle Darüşşafaka Cemiyeti tarafından 14 Ocak 2018 Pazar günü İzmir Karşıyaka'da bulunan mezarı başında sevgi, saygı ve minnetle anıldı.

Darüşşafaka Urla Rezidans sakinleri, Darüşşafaka'nın vasiyet bağışçıları, Cemiyet ve Rezidans çalışanları ile Darüşşafakalıların katıldığı törende Zübeyde Hanım'ın ve bugün aramızda olmayan tüm Darüşşafaka bağışçılarının ruhuna dua okundu. Karşıyaka Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde bulunan anıt mezara çiçek bırakıldı.

28 Kasım 1921 tarihinde yaptığı bağışla, Darüşşafakalı öğrencilerin eğitimine destek olan Zübeyde Hanım, Darüşşafaka’da süren iki güzel geleneğin de başlamasına vesile olmuştur. Kurtuluş Savaşı günlerinde bağış yapmak için Darüşşafaka’yı tercih eden Zübeyde Hanım, bağış için düzenlenen “ilmühaber”de “Ankara Hükümeti Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Anadolu Kuvayi Milliye Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerinin annesi” olarak tanımlanmaktadır. 

"Zübeyde Hanım'ın bağışıyla ilgili düzenlenen ilmühaberin birinci sayfası" Darüşşafaka Cemiyeti Müzesi"Zübeyde Hanım'ın bağışıyla ilgili düzenlenen ilmühaberin ikinci sayfası" Darüşşafaka Cemiyeti Müzesi

Bu tarihte Darüşşafaka Müdürü olan Ali Kami (Akyüz) (1871-1945) ve ağabeyleri İsmail Safa (1867-1901) ve Ahmet Vefa (1869-1901) Darüşşafaka mezunudur. Darüşşafaka’nın efsanevi Müdürlerinden Ali Kami Akyüz 1919-1939 yılları arasında bu görevi yürüttükten sonra 1939 yılında milletvekili seçilmiştir; 1943 yılında yeniden seçilmiş ve 1945 yılında vefat ederek Ankara’da toprağa verilmiştir. 

Zübeyde Hanım’ın 28 Kasım 1921 tarihli ve 20 bin kuruşluk bağışına ilişkin “ilmühaber” Darüşşafaka Cemiyeti Müzesi’nin en değerli varlıkları arasında bulunuyor. 

Zübeyde Hanım'ın bağışının gereklerini özenle yerine getiren Darüşşafaka Cemiyeti, her yıl Kadir Günü'nde, “Ulu Önderimiz Aziz ATATÜRK ve silah arkadaşları ile Darüşşafaka’nın Kurucuları Maliye Nazırı Yusuf Ziya Paşa, Sadrazam Gazi Ahmet Muhtar Paşa, Vidinli Tevfik Paşa, Sadrazam Sakızlı Es’ad Paşa ve Ali Naki Efendi, kuruluşunu madden ve manen destekleyen ve onaylayan Sultan Abdülaziz Han” ve Zübeyde Hanım başta olmak üzere aramızdan ayrılan bağışçılarının, Darüşşafaka'ya hizmeti geçenlerin ve bütün şehitlerimizin aziz ruhları için Erenköy Galip Paşa Camii'nde Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okutuyor ve indirilen Hatm-i Şerif’in duası yapılıyor. Son olarak 21 Haziran 2017 Çarşamba günü okutulan Mevlid-i Şerif listesinde adları geçenleri görmek için buraya tıklayınız. 

Bugün Darüşşafaka’da öğrencilere diledikleri zaman mevsim meyveleri yiyebilme imkanı sunma geleneği de Zübeyde Hanım’ın değerli bir mirası. Okul koridorlarında bulunan sepetler Darüşşafakalı öğrencilere diledikleri zaman meyve yeme olanağı sunuyor.

Zübeyde Hanım’ın bağışıyla ilgili ilmühaberin Latin harflerine aktarılmış haline ulaşmak için buraya, günümüz Türkçesine aktarılmış haline ulaşmak için ise  buraya tıklayınız. İki metin de, Darüşşafaka Lisesi Eski Edebiyat Öğretmeni Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özkat tarafından hazırlanmıştır.

Ülkemizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü yetiştiren bağışçımız Zübeyde Hanım’ı en derin sevgi, saygı ve minnet duygularımızla anıyoruz.

Tüm Haberlere Göz Atın