2018 Yılı 2. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 

2. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

Değerli Üyemiz,

Darüşşafaka Ailesi olarak 155. yaşımızı kutladığımız 2018’de bir çeyrek yılı daha geride bıraktık. 2018 yılı 2. Çeyrek Dönem Bilgilendirme Mektubumuzu paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. 

Yeni Öğrencilerimiz:

2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda ailemize katacağımız 120 öğrencimizi belirlemek için 27 Mayıs’ta 21 ilde sınav düzenledik. Sınavımıza 1.229 aday başvurdu ve 1.139 aday katıldı. 7 Haziran’da asil ve yedek listelere giren adayları kamuoyuna ilan ettik. 18-21 Haziran'da tüm adayların sağlık kontrollerini gerçekleştirdik. Mali durum araştırması sonucuna göre kayıt hakkı kazanan 120 çocuğumuz ve velileri için 3-10 Eylül tarihleri arasında okulda oryantasyon programı düzenleyeceğiz. Yeni öğrencilerimizin Darüşşafaka'daki eğitim yolculuğu 10 Eylül’de resmen başlayacak.

Yeni Mezunlarımız:

13 Haziran’da Darüşşafaka Lisesi 144. Dönemden 116 öğrencimizi diplomalarıyla uğurladık. 

Mezuniyet Töreni

Ramazan Bayramı Bağış Kampanyamız:

16 Mayıs-20 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen 2018 Ramazan Bayramı Kampanyası kapsamında 28.730 bağışçımızdan gelen 32.056 adet bağıştan, 11.032.088 TL elde edildi. Böylece hedeflediğimiz 8.950.000 TL, %23 oranında aşıldı. 2017 yılının Ramazan Bayramı kampanyasında elde edilen bağışlar %54 oranında aşılmış, bağışçı sayısında ise 2017 yılına kıyasla %50 oranında artış gerçekleşmiştir. Kampanya döneminde bağış yapan 28.730 bağışçımızın %47'si (13.567) yeni bağışçılardan oluşmuştur. Tüm bağışçılarımıza bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.

 

DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI’NDAN HABERLER:

 

Darüşşafaka Robot Kulübü’nün ABD’de kazandığı başarı:

Darüşşafaka Robot Kulübü “Sultans of Türkiye”, FIRST Vakfı tarafından 4-7 Nisan tarihlerinde ABD’nin Chicago kentinde düzenlenen FRC Bölgesel Robot Yarışması’nda en prestijli ödül olan “Chairman’s Award”u (Başkan’ın Ödülü) kazandı. Bu ödül, diğer takımlara örnek olan ve FIRST ruhunu en iyi yansıtan takıma veriliyor. Bu başarının ardından “Sultans of Türkiye”, bu kez 19-21 Nisan tarihlerinde ABD’nin Houston kentindeki FRC Dünya Şampiyonası’na katılarak ülkemizi ve okullarını en iyi şekilde temsil etti. Robot Kulübünün başarısı, 8 Mayıs’ta “Şu Çılgın Gençler” başlığıyla Hürriyet gazetesine manşet olurken, NTV, CNN Türk ve Habertürk gibi TV kanallarında da haber oldu.

Darüşşafaka Robot Kulübü “Sultans of Türkiye”

7 Nisan’da MEV Basınköy Okulları’nın düzenlediği 14. Fen Bilimleri Şenliği’nde, Darüşşafaka 11. sınıf öğrencileri Ceyda Yalçın ve Deniz Şengün’ün hazırladığı “Tarımsal ve Hayvansal Atıkların Kaynağında Değerlendirilebilmelerine Olanak Sağlayan Piroliz Fırını Tasarımı” isimli proje üçüncülük ödülüne layık görüldü.

13 Nisan’da Özel Ayazağa Işık Lisesi’nin düzenlediği ve ikinci yabancı dili Almanca olan 30 okulun yer aldığı XIII. Chamisso Almanca Okuma Yarışması'nda Darüşşafaka 10. sınıf öğrencisi Eray Çakar, üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

Darüşşafaka World Scholar’s Cup Kulübü Öğrencileri, 21-22 Nisan’da Özel Koç Lisesi’nde düzenlenen bilgi yarışmalarında topladıkları puanlarla uluslararası yarışmaya katılım hakkı kazandı.

Ohrid Uluslararası Halk Dansları ve Müzik Festivali

Darüşşafaka 9. sınıf öğrencilerinden oluşan halk oyunları grubu, 26-30 Nisan tarihleri arasında Makedonya'nın Ohrid şehrinde düzenlenen Uluslararası Halk Dansları ve Müzik Festivali’nde “En İyi Performans” ödülünü kazandı. 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı coşkuyla kutladık. 

19 Mayıs Töreni

Darüşşafaka Ortaokulu tarafından düzenlenen 11. “Ahmet Rasim Yaşıyor!” Köşe Yazısı Yazma Yarışması’nın ödül töreni, 4 Mayıs’ta TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlendi. İstanbul Ortaokulları Birincisi, Özel Feriköy Ermeni İlk ve Ortaokulu’ndan “Tek Mirasımız ve Biz” başlıklı yazısıyla Masis Kara, Darüşşafaka Ortaokulu Birincisi ise “Göz Bandının Ardından” başlıklı yazısıyla Ahu Tarası oldu.

Kabataş Erkek Lisesi tarafından düzenlenen ve ödül töreni 8 Mayıs’ta gerçekleştirilen Behçet Necatigil Şiir Yazma Yarışması’nda 11. sınıf öğrencisi Defne Hadiş “Guguk Kuşu” adlı şiiriyle yarışma jürisi tarafından “Övgüye Değer Şiirler” kategorisinde, 10. sınıf öğrencisi Tahsin Aladağ ise “Gök Nasıl da Mavi” şiiriyle “Dikkate Değer Şiirler” kategorisinde mansiyon ödülüne layık görüldü.

Esra Kurt, Yaratıcı Çocuklar Derneği'nin Aydın Doğan Vakfı iş birliğiyle gerçekleştirdiği ve sonuçları 8 Mayıs’ta açıklanan “Sanat” konulu 11. Karikatür Yarışması'nda 5. ve 6. sınıflar kategorisinde üçüncülük ödülünü kazandı.

23. İnsan Kaynakları Zirvesi

Darüşşafaka 12. sınıf öğrencileri Mertcan Gür, Emine Şevval Aygül ve 11. sınıf öğrencisi Açelya Avcı ile Darüşşafaka Lisesi 2016 mezunu, British Columbia Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 2. sınıf öğrencisi Muradiye Kaya, 9-10 Mayıs tarihlerinde Volkswagen Arena'da gerçekleştirilen 23. İnsan Kaynakları Zirvesi'nde HumanGroup’un davetlisi olarak konuşma yaptı. Öğrencilerimizin konuşmaları, izleyicilerden büyük beğeni topladı. 

11 Mayıs’ta Rabia Uzun “Saklambaç” adlı şiiriyle Haydarpaşa Lisesi Cemal Süreya Şiir Yarışması'nda mansiyon ödülü kazandı.

Darüşşafaka Robot Kulübü, 11 Mayıs’ta P&G’nin davetlisi olarak şirketin Gebze’deki fabrikasını gezdi.  

Darüşşafaka School Maker Faire

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 13 Mayıs’ta P&G Türkiye’nin desteğiyle, öğrenmekten ve üretmekten keyif alan öğrenciler için bu yıl ilk kez “School Maker Faire” etkinliği düzenledi. 

Darüşşafaka Lisesi tarafından düzenlenen 13. “Hişt Hişt Genç Sait Faik Öykü Yarışması”nın ödül töreni, 17 Mayıs’ta TİM Fettah Aytaç Salonu’nda gerçekleştirildi. Türkiye genelinde, İzmir Atatürk Fen Lisesi’nden “Falanca Bey’in Öyküsü” adlı eseriyle İlkim Sözer birinci, Darüşşafaka Lisesi’nden ise “Servilerdeki Kuşlar” adlı eseriyle 10. sınıf öğrencisi Eray Çakar birinci oldu.

19 Mayıs’ta FMV Özel Erenköy Işık Lisesi ve Fen Lisesi’nin düzenlediği Aktif Resim Yarışması’nda, Darüşşafaka 9. sınıf öğrencisi Merve Efe “Feyziye Mektepleri Vakıf Ödülü”nü, Darüşşafaka 11. sınıf öğrencisi Defne Hadiş ise “Feyziye Mektepleri 132. Yıl Başarı Ödülü”nü kazandı.

2017-2018 eğitim ve öğretim yılında Darüşşafaka Ortaokulu’ndan 15 öğrenciye IBM gönüllüleri Ali Özkan, Tuğba Kanar ve Feraz Kian tarafından 10 hafta boyunca yapay zeka sistemleri ve makine öğrenimi üzerine uygulamalı temel eğitim verildi. Bu eğitimin ardından öğrenciler 22 Mayıs’ta IBM’i ziyaret etti.

IBM Ziyareti

Darüşşafaka Lisesi tarafından düzenlenen 9. Liseler Arası Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması’nın final sergisi 22-24 Mayıs tarihlerinde Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Yarışmada, İstanbul Özel Eğitmen Anadolu Lisesi’nden Asude Kızıloğlu “Eşitsizlik Sorularının Logaritma Yardımıyla Farklı Bir Çözüm Metodu Geliştirilerek Çözülmesi” adlı projesiyle birinci olurken, Darüşşafaka öğrencileri arasında ise Sevil Öksüz “Sayıların İlginç Permütasyonları” adlı projesiyle birinci seçildi.

26 Mayıs’ta Fenerbahçe Koleji tarafından düzenlenen Sabahattin Ali Liseler Arası Öykü Yazma Yarışması’nda Darüşşafaka 9. sınıf öğrencisi Ayça Derin, “Ay Bu Akşam Bir Seri Katil” adlı öyküsüyle “Jüri Özel Ödülü”ne layık görüldü.

Nuran Atak “Fibonacci dizisinde bölünebilme” adlı projesiyle, 49. TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışması’nda Matematik dalında Avrupa Bölgesi Üçüncülüğü elde etti.

5 Haziran'da Darüşşafaka Ortaokulu 149. Dönem’den 112 öğrencimizi törenle liseye uğurladık.

11 Haziran’da öğrencilerimizin bir yıllık çalışmalarının sonucunda performanslarını sergiledikleri “Efsaneler” temalı Geleneksel Sanat Gecesi, TİM Maslak Gösteri Merkezi'nde düzenlendi.

Sanat Gecesi

12 Haziran'da ise Darüşşafaka Tiyatro Kulübü “Oyuncu Daçkalılar”, Bertolt Brecht’in ünlü oyunu Kafkas Tebeşir Dairesi’ni sahneledi.

14 Haziran'da 2017 - 2018 Eğitim ve Öğretim Yılı başarıyla tamamlandı.

 

DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARI’NDAN HABERLER:

 

Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında Darüşşafaka Rezidansları'na 9 yeni bağışçımız katıldı. Böylelikle 2018 yılının başından beri ailemize katılan Rezidans Bağışçılarımızın sayısı 11 oldu. 

Darüşşafaka Rezidansları’nda yaşayan bağışçılarımız, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında bireysel olarak Cemiyetimize toplam 1.497.434 TL bağışta bulundu.

3 Mayıs’ta, Yakacık Rezidans’ta yaşayan bağışçıların bir yıl boyunca ürettiği takı, örgü, resim, rölyef gibi el emeği göz nuru eserler, düzenlenen kermesle Darüşşafaka yararına satışa sunuldu.

İftar yemeği

Darüşşafaka Yakacık, Maltepe ve Şenesenevler Rezidansları’nda yaşayan bağışçılar, 7 Haziran’da Maslak kampüsünde düzenlenen iftar yemeğinde öğrencilerle bir araya geldi.  

 

DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ’NDEN HABERLER:

 

Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında 1’i Rezidans Bağışçımız olmak üzere 11 vasiyet ve 4 gayrimenkul, toplam 15 yeni vasiyet ve gayrimenkul bağışçımız oldu. Böylelikle 2018 yılının başından beri ailemize katılan toplam vasiyet ve gayrimenkul bağışçılarımızın sayısı 25’e ulaştı.

6 Nisan'da ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, Darüşşafaka Cemiyeti’nin 155. yılı kapsamında düzenlenen bağış konserinde sahne aldı. İş Sanat’ta gerçekleşen konserden elde edilen gelirle 48 öğrencinin bir yıllık eğitimine destek olundu.

Fazıl Say Konseri

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Tekin ve Fazıl Say

12 Nisan'da, Darüşşafaka'ya bağış yapan hayırseverlerden Sami Serozan, vefatının 42. yıl dönümünde anıldı.

Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Kerim Koç ve Başkan Vekili Savaş Ertufan, Darüşşafaka ve Federasyon arasındaki iş birliğini geliştirmek amacıyla 26 Nisan’da Darüşşafaka Cemiyeti’ni ziyaret etti.

Darüşşafakalılar, 6 Mayıs Pazar günü Geleneksel Pilav Günü’nde buluştu.

10 Mayıs'ta, Maltepe Rezidans’ın arsasını bağışlayan merhum Abdurrahman Hayati Arıkan ve eşi merhume Bedia Arıkan için anma töreni düzenlendi.

Sait Faik Hikâye Armağanı ödül töreni

Darüşşafaka Cemiyeti’nin Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle her yıl düzenlediği Sait Faik Hikâye Armağanı’nın 64.’sü 10 Mayıs’ta Pera Müzesi’nde düzenlenen törenle sahibini buldu. Bu sene 94 kitapla rekor sayıda başvuru yapılan Armağan’ın kazananı İletişim Yayınları’ndan çıkan “Sahiden Hikâye” adlı kitabıyla Kemal Varol oldu.

Türkiye İş Bankası, TÜYAP, Mercedes Benz, Ekol Lojistik ile Doğuş Grubu çalışanlarından oluşan basketbol takımları, Darüşşafaka Cemiyeti’nin düzenlediği “Kurumlar Arası Basketbol Turnuvası”nda karşılaştı. Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda 19-20 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen turnuvada, Cemiyet’i Darüşşafakalılardan oluşan takım temsil etti.

Darüşşafaka Kurumlar Arası Basketbol Turnuvası

7 Haziran’da Darüşşafaka’nın Vasiyet Bağışçısı, Maltepe Rezidans Bağışçısı ve aynı zamanda Kurucu Bağışçısı merhume Malike Bayülken, vefatının 2. yıl dönümünde anıldı.

9 Haziran'da Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu, 27. toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının “Öğrencilerimizi Dinliyoruz” adlı bölümünde, Darüşşafaka’dan dört öğrenci, üyelerle söyleşi yaptı.

Kadir Gecesi’ne denk gelen 10 Haziran Pazar günü İstanbul Erenköy Galippaşa Camii’nde, Ankara Maltepe Camii’nde ve İzmir Alsancak Hocazade Camii’nde artık aramızda olmayan bağışçılarımızın, Darüşşafaka'ya hizmeti geçenlerin ve bütün şehitlerimizin aziz ruhları için mevlit okutuldu.

Darüşşafaka Lisesi Mezunları Basketbol Takımı, “Gürpınar Su Basketball Challenge Cup” 2017-2018 sezonu üçüncüsü oldu.

Saygılarımla,

M. Talha Çamaş
Yönetim Kurulu Başkanı

2. ÇEYREK DÖNEM MALİ GÖSTERGELERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

2. ÇEYREK DÖNEM DARÜŞŞAFAKA VELİLERİNİ ARIYOR PROGRAMI SONUÇLARI

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?