2018 Yılı 1. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 

1. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

Değerli Üyemiz,

Darüşşafaka Ailesi olarak 155. yaşımızı kutladığımız 2018’de bir çeyrek yılı geride bıraktık ve sizlerle 2018 yılı 1. çeyrek dönem bilgilendirme mektubumuzu paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Genel Kurul: 

Cemiyetimizin 2017 yılı çalışma dönemine ait Olağan Genel Kurul toplantısı, 31 Mart 2018 Cumartesi günü TİM Gösteri Merkezi’nde yapıldı. 2017 Yılı Faaliyet Raporu sizlere Genel Kurul’dan önce ulaştırılmış ve ayrıca Cemiyet web sitesinden de yayınlanmıştı. 

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri; M. Talha Çamaş, M. Hakan Tahiroğlu, Bülent Topbaş, Cem Şipal, B. Fırat Tekin, Lütfü Telci, Mustafa U. Demirci, Güniz Çelen, Mehmet Erktin, Esra Ekmekçi Çalıcıoğlu, Erman Süsler, Celalettin Çağlar, Ahmet D. Erelçin, M. Tayfun Öktem ve A. Hakan Güldağ'dan oluştu.

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri; Tankut R. Şensürücü, Oğuz Güleç, A. Hakan Okçal, Z. Ceylan Kabadayıoğlu ve Zeynep Necipoğlu'ndan oluştu.

Yapılan seçimlerde ayrıca Denetim Kurulu Yedek Üyeliğine Süleyman Morbel, M. İsmail Özsürücü ve A. Engin Ergüden, Haysiyet Divanı Üyeliğine ise Ergün Bankoğlu seçildi.

Genel Kurul toplantısından sonra yapılan ilk Yönetim Kurulu toplantısında, görev dağılımı için kurulun kendi içinde yaptığı seçimler sonucunda, M. Talha Çamaş Yönetim Kurulu Başkanlığına, M. Hakan Tahiroğlu ile Bülent Topbaş YK Başkan Vekilliklerine, Cem Şipal da YK Sayman Üyeliğe seçildi.

Toplantıda, 2018 yılı üyelik aidatının 300 TL olmasına karar verildi. 

DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI’NDAN HABERLER:

Sınav Kampanyası: Giriş sınavımız, 27 Mayıs 2018 Pazar günü saat 10.00'da 21 ilde düzenlenecek. Bu yıl annesini veya babasını kaybetmiş ve 4. sınıfta okuyan yaklaşık 11.000 çocuk bulunuyor. Bu çocuklara, ailelerine ve öğretmenlerine sınavımızı duyurmak için yoğun bir çalışma içindeyiz. Siz de afişlerimizi ve broşürlerimizi dağıtarak ya da sosyal medyada duyurularımızı paylaşarak bu çabamıza ortak olmak isterseniz, iletisim@darussafaka.org adresine yazarak daha fazla bilgi alabilirsiniz. 

21-27 Ocak’ta Cenevre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) gerçekleştirilen Türk Öğretmenler Çalıştayı’nın sekizincisine Fizik Öğretmenimiz Selim Çile katıldı.

Selim Çile

Darüşşafaka Ortaokulu FLL Robot Takımı “Panic at Daçka”, 11 Şubat'ta İstanbul Şehir Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “14. Bilim Kahramanları Buluşuyor” FLL İstanbul Turnuvası’nda üçüncü oldu ve "Mekanik Tasarım Ödülü"nü kazandı.

Darüşşafaka Lisesi'nin 3Durak, Sigma 3D, Autodesk ve KWORKS iş birliğiyle bu yıl üçüncü kez düzenlediği Türkiye'nin tek liselerarası "3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması”nın ödül töreni 10 Mart’ta düzenlendi.

Darüşşafaka FRC Robot Kulübü “Sultans of Türkiye”, 10-12 Mart tarihlerinde İstanbul’da ilk kez gerçekleştirilen FIRST Regional İstanbul 2018 yarışmasından Jüri Özel Ödülü ile döndü.

Konya’da düzenlenen Türkiye Şampiyonası’na katılan Darüşşafaka Genç Kız Futbol Takımı, sahaya eksik evraktan dolayı on kişi çıkmak zorunda kalan rakibiyle eşit şartlarda mücadele etmek için, onlarla aynı sayıda sporcuyla sahaya çıkarak Darüşşafaka’nın misyonuna yakışır bir davranış sergiledi. Bu örnek davranış, birçok gazete ve web sitesinde haber olarak yer aldı.

Darüşşafaka Genç Kız Futbol Takımı

Darüşşafaka Ortaokulu 7. sınıf öğrencilerine matematik dersi kapsamında, İş Bankası Bireysel Bankacılık Ürün Bölümü Müdür Yardımcısı Umay Özçelik tarafından bankacılık dersi verildi.

Özel Arel Okulları ev sahipliğinde 17 Mart’ta düzenlenen Liseler Arası X. Aktif Deney Yarışması’nda öğrencilerimiz biyoloji dalında ikincilik, fizik dalında üçüncülük ve jüri özel ödülü, kimya dalında ise jüri özel ödülü kazandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün iş birliğiyle düzenlenen “2. Genç Yazarlar Yarışması”nda 11. sınıf öğrencimiz Ceyda Yalçın, deneme kategorisinde ikinci oldu. 

Ceyda Yalçın ödülünü alırken...

Özyeğin Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 14.’sü gerçekleştirilen Uluslararası Parçacık Fiziği Atölyesi’ne 11. sınıf öğrencimiz Yiğit Fatih Çakıllı ve 9. sınıf öğrencimiz Emir Şükrü Birdal katıldı.

Beşiktaş Belediyesi ve Karikatürcüler Derneği tarafından düzenlenen 23. Nehar Tüblek Karikatür Yarışması’nda 9. sınıf öğrencimiz Sena İrem Çakır’ın eseri, 18 Yaş Altı Özendirme Ödülü almaya hak kazandı. 

18 Mart Çanakkale Zaferi Gençler Atletizm müsabakalarında Darüşşafaka Genç Kız ve Erkek Atletizm takımları, 18 Mart Çanakkale Zaferi Koşusu birincisi oldu.

ABD İstanbul Başkonsolosluğu'nun "ARTIK TOP SENDE" projesi kapsamında Başkonsolos Vekili Barbara M. Thomas’ın da katıldığı bir etkinlik düzenlenerek Amerikalı deniz piyadeleri ve öğrencilerimizin katıldığı bir dostluk basketbol maçı yapıldı. 

Türkiye Yardımseverler Derneği’nin düzenlediği “Gençlerin Gözüyle Yardımseverlik” konulu resim ve kompozisyon yarışmasının Sarıyer ilçe elemesinde 9. sınıf öğrencimiz Merve Efe birincilik ve İlayda Öztürk ikincilik ödülünü almaya hak kazandı.

DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARI’NDAN HABERLER:

Ocak, Şubat ve Mart aylarında Darüşşafaka Rezidansları'na 2 yeni bağışçımız katıldı.

Darüşşafaka Rezidansları’nda yaşayan bağışçılarımız, Ocak, Şubat ve Mart aylarında bireysel olarak Cemiyetimize toplam 644.768 TL bağışta bulundu.

Urla Rezidans'ta 155. yılımız, 29 Mart'ta düzenlenen etkinlikle kutlandı. 

Darüşşafaka Cemiyeti yönetimi, 19 Mart’ta Yakacık Rezidans, 21 Mart’ta Maltepe Rezidans, 22 Mart'ta Şenesenevler Rezidans, 24 Mart’ta ise Urla Rezidans bağışçılarıyla bir araya gelerek Cemiyetin 2017 yılı çalışmaları, mali tabloları ve 2018 yılı bütçesi hakkında bilgilendirme yaptı. 

Yakacık Türk Sanat Müziği Korosu

2015 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren ve Darüşşafaka Yakacık Rezidans sakinlerinden oluşan Yakacık Türk Sanat Müziği Korosu, 28 Şubat’ta konser verdi. 

DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ’NDEN HABERLER:

Darüşşafaka Cemiyeti’nin yeni Genel Sekreteri Senem Başyurt, 1 Ocak 2018 itibarıyla göreve başladı. 2015 yılından beri Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreterliği görevini yürüten Pelin Kabalak’tan bayrağı devralan Senem Başyurt böylelikle Kabalak’tan sonra ikinci kadın Genel Sekreterimiz oldu.       

2013 yılında kurumsal yönetim derecelendirme çalışması yaptırarak yönetiminin şeffaflığını, hesap verebilirliğini ve sürdürülebilirliğini belgeleyen ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, 2013’te 10 üzerinden 8,40; 2014 yılında 8,64; 2015 yılında 9,08; 2016 yılında 9,29 ve 2017 yılında 9,43 olan notunu bu yıl 9,50'ye yükseltti.

Darüşşafaka Cemiyeti, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) tarafından düzenlenen 8. Kurumsal Yönetim Ödülleri kapsamında, 2017’de “Kurumsal Yönetim Derecelendirme Raporu” alan STK’lar arasında en yüksek nota sahip STK olarak birincilik ödülünü kazandı. 

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik'ten TKYD Ödülü'nü alırken...

Ocak, Şubat ve Mart aylarında 1’i Rezidans Bağışçımız olmak üzere 9 vasiyet ve 5 gayrimenkul, toplam 14 yeni vasiyet ve gayrimenkul bağışçımız oldu.

Darüşşafaka’nın 155. yaşı, 30 Mart’ta TİM Maslak Gösteri Merkezi’nde düzenlenen coşkulu bir törenle kutlandı. Törende, öğrenci ve öğretmenlerimizin hazırladığı “Darüşşafaka’ya Tesadüf Edenler” isimli tiyatro oyunu sergilendi. 

30 Mart'ta Darüşşafaka'nın Kurucuları kabirleri başında saygı, sevgi ve minnetle anıldı.

Cemiyetimizin kuruluşunun 155. yıl dönümünde Kurucularımız Yusuf Ziya Paşa, Vidinli Hüseyin Tevfik Paşa, Gazi Ahmet Muhtar Paşa, Sakızlı Ahmet Esat Paşa ve Ali Nâki Efendi’yi, Fettah Aytaç, Sait Faik Abasıyanık, Salih Zeki ve Ahmet Mithat Efendi’yi kabirlerinin başında andık. 

Milli Piyango İdaresi ile yaptığımız iş birliği kapsamında, 29 Mart çekilişi için hazırlanan Milli Piyango biletlerinde üzerinde “Eğitimde Fırsat Eşitliği 155 Yaşında” yazan Darüşşafaka’ya özel bir tasarım yer aldı. Biletler, 19-29 Mart tarihlerinde alıcılarıyla buluştu.

Darüşşafaka Cemiyeti Müzesi’nin en değerli varlıkları arasında bulunan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın 28 Kasım 1921 tarihli ve 20 bin kuruşluk bağışına ilişkin belgenin restorasyonu tamamlandı. Belgenin metni, Latin harflerine ve günümüz Türkçesine aktarıldı. 

Zübeyde Hanım, vefatının 95. yıl dönümü vesilesiyle 14 Ocak'ta İzmir Karşıyaka'da bulunan mezarı başında sevgi, saygı ve minnetle anıldı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi, Darüşşafaka Cemiyeti’nin en değerli bağışçılarından Zübeyde Hanım'ı, Çiçek Pasajı’nın da içinde bulunduğu tüm mal varlığını vasiyetiyle Cemiyetimize bırakan Emine Sada Dumlu'yu, 1949 yılında Fatih’teki Darüşşafaka binasının yanına bir öğrenci yurdu yaptıran Reşit Saffet Atabinen’i ve ismini taşıyan opera binasını Cemiyetimize bağışlayan Süreyya İlmen’i vefat yıl dönümlerinde andık.

Zerrin ve Erol Öner, 2017 yılında vefat eden kızları Ayşın Öner'in ismini sonsuza dek yaşatmak için Darüşşafaka bünyesinde “Ayşın Öner Burs Fonu”nu oluşturdu. Ayşın Öner, 30 Ocak’ta Darüşşafaka Cemiyeti’nde düzenlenen törenle, vefatının birinci yıl dönümünde anıldı. 

Darüşşafakalılar Derneği'nin Genel Kurulu, 25 Şubat’ta dernek merkezinde yapıldı. Derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığına Semiha Müjde Süme (DŞ’88) ikinci kez seçilirken, yeni yönetimde Erdoğan Uğurlu (DŞ’86), Baran Eşsizoğlu (DŞ’90), Arslan Rafet Kaya (DŞ’88), Mısra Ataman (DŞ’91), Havva Kızıl (DŞ’96) ve Mücahit Ali Ortaç (DŞ’2003) yer aldı.

Darüşşafakalılar Yıllık Bağış Kampanyası’nın 2017 yılı sonuçlarını içeren kitapçığımızı mart ayında yayınladık. 2017 yılında 549 Darüşşafakalı yetiştikleri yuvaya 2.180.000 TL bağış yaptı. "Bağış Tutarı ve Bağışçı Sayısı En Yüksek Dönem" 1974'lüler oldu. 

Darüşşafaka'dan yetişenler, 1 Şubat’ta Darüşşafaka Cemiyeti'nin 2017 yılı çalışmaları, mali tabloları ve 2018 yılı bütçesi hakkında bilgilendirildi. 

Darüşşafaka Gazetesi’nin 3. sayısı, ocak ayında okurlarıyla buluştu.

Yüksek Danışma Kurulumuz 26. toplantısını, 17 Şubat’ta Hüsamettin Kavi’nin başkanlığında yaptı. 

4 Mart’ta düzenlenen Runatolia Maratonu’nda koşarak öğrencilerimizin geleceğine destek veren gönüllü koşucularımız ve onları destekleyen bağışçılarımız sayesinde 113.958 TL bağış toplandı. Geçen sene aynı kampanyada elde ettiğimiz 26.581 TL ile kıyasladığımızda bağış tutarımızda %329 oranında artış olduğunu görüyoruz. 

İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlediğimiz 64. Sait Faik Hikâye Armağanı’na bu yıl 94 başvuru geldi. Armağanı kazanan yazara ödülü, 10 Mayıs Perşembe günü saat 19.00’da Pera Müzesi’nde düzenlenecek törenle takdim edilecek.

***

Darüşşafaka’nın 155. yaşı, 30 Mart’ta TİM Maslak Gösteri Merkezi’nde düzenlenen coşkulu bir törenle kutlandı. Törende, öğrenci ve öğretmenlerimizin hazırladığı “Darüşşafaka’ya Tesadüf Edenler” isimli tiyatro oyunu sergilendi. 

Yusuf Ziya Paşa ve arkadaşlarının ateşlediği kıvılcım, 155 yıldır sönmeyen bir meşaleye dönüştü ve binlerce çocuğun yaşamını aydınlattı, aydınlatmaya da devam ediyor. Adını tarihimize, “ülkemizin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu” olarak altın harflerle yazdıran Darüşşafaka’nın 155. kuruluş yıl dönümü hepimize kutlu olsun. 

Darüşşafaka’nın ebediyen yaşaması dileğiyle…

Saygılarımla,
 
M. Talha Çamaş
Yönetim Kurulu Başkanı

1. ÇEYREK DÖNEM MALİ GÖSTERGELERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

1. ÇEYREK DÖNEM DARÜŞŞAFAKA VELİLERİNİ ARIYOR PROGRAMI SONUÇLARI

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?