Darüşşafaka Cemiyeti Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti’nin 2016 yılı çalışma dönemine ait Olağan Genel Kurul Toplantısı, 1 Nisan Cumartesi günü saat 10.00’da Maslak TİM Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi. Genel Kurul Toplantısı'nda ilk sözü 7. sınıf öğrencisi Güller Yazgı Akata ve 8. sınıf öğrencisi Çağdaş Çağlar aldı.

Üç yıl önce İstanbul’dan Darüşşafaka Sınavı’nı kazandığını belirten Güller Yazgı Akata, duygularını şu sözlerle ifade etti: “Benim eğitimle değişen yaşam öyküm böyle başladı. Darüşşafaka'ya başladığım ilk yıl Destination Imagination Kulübü'ne girdim. Kulübümüz iki yıldır üst üste Polonya Uluslararası DI Turnuvası'nda birinci oldu. Bu sene ise Türkiye finallerinde birinci olarak ABD'de düzenlenecek dünya finallerine katılmaya hak kazandık. Üç yıllık Darüşşafaka hayatımda 2 kez yurt dışına gittim. Şu anda heyecanla ABD'ye gideceğimiz günü bekliyorum. Okulumda, basketbol oynuyorum, iki sene boyunca halk oyunları ekibinde görev aldım. Bu sene gitar çalmaya başladım. Darüşşafaka benim için anaç, büyülü ve kudretli bir değneği ifade ediyor. Çünkü geldiğimden beri benim bakış açımı anbean sevgiyle, naiflikle değiştirdi. Her geçen gün beni, duyarlı ve donanımlı bir birey haline dönüştürüyor. Gelecekte Darüşşafaka'nın bende bıraktığı izleri tüm insanlıkta bırakmak istiyorum. Atatürk'ün açtığı birleştirici yolu ilelebet yaşatmak ve rotasını devam ettirmek istiyorum. Darüşşafaka'nın bahşettiği nimetlerle de bunu gerçekleştireceğime inanıyorum. Desteklerinizle Darüşşafakamızı yaşattığınız ve bugün burada olduğunuz için tüm kardeşlerim adına hepinize teşekkür ediyorum."

Darüşşafaka Ailesi’ne 4 yıl önce katılan Çağdaş Çağlar ise, “Darüşşafaka Model Birleşmiş Milletler Kulübü’ndeyim. Halk oyunları ekibindeyim. Benim için vazgeçilmez şeylerin başında klarnet geliyor. Üç yıldır klarnet çalıyorum. En sevdiğim ders İngilizce. Darüşşafaka sayesinde yabancı dilime güveniyorum. Yeniden dünyaya gelsem yine Darüşşafaka'da okumayı isterdim. Gelecekte siyaset bilimleri okumak istiyorum. Türkiye tarihinde iz bırakacak, herkesin saygıyla anacağı bir siyasetçi olmayı hedefliyorum. İşte o zaman okulumun bana verdiği emekleri geri ödeyeceğime ve Darüşşafaka ismini dünyaya duyuracağıma inanıyorum. Bugün bir Darüşşafaka öğrencisi olarak sizlerle olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Umarım bir gün sizlerin oturduğu o koltuklarda oturur ve sizin gibi Darüşşafaka'nın yarınlarına yön veren bir insan olurum" dedi.

Minik Darüşşafakalıların ardından sahneye gelen 5. sınıf öğrencisi Kemal Emir Aksu piyano, 7. sınıf öğrencisi Sudem Karaköse ise saksafon resitali verdi.

Talha Çamaş

Genel Kurul’un açılışını yapmak üzere kürsüye gelen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, sözlerine Darüşşafaka'nın geleceğe daha güçlü taşınması ülküsüne bir tuğla da kendisi koyabilmek için özveriyle görev yapan tüm eğitim kadrosuna, Darüşşafaka yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkür ederek başladı.

“Bu onurlu görevi devraldığımız günden bu yana tek gayemiz oldu. Darüşşafaka'yı eğitimde bir dünya markası yapmak” diyen Çamaş, “Bunun için 2015-2020 Stratejik Planı’nı oluşturduk ve bu plandaki projeleri birer birer hayata geçiriyoruz. Bu yıl Darüşşafaka'ya başlayan bir öğrenci hayata atıldığında, yıl 2030 olacak. Bu nedenle biz, bugünden 2030'lu yıllarda çocuklarımızı nasıl bir dünyanın beklediğini öngörmek ve o dünyanın istediği niteliklere sahip öğrenciler yetiştirmek zorundayız. Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın hem akademik hem kurumsal anlamda 21. yüzyılın ihtiyaçlarını yanıtlayacak şekilde yapılandırılması amacıyla oluşturduğumuz DEK Dönüşüm Projesi, 2016 yılında adım adım hayata geçirilmeye başladı ve pek çok ilki gerçekleştirdik” dedi.

“Bugün ektiğimiz tohumların 10 yıl sonra dünyayla rekabet eden lider gençler olarak yeşereceğine ve mezun ettiğimiz her gencin isminin tarihe not düşüleceğine inanıyoruz” diyen Çamaş, DEK'teki dönüşümün ancak sürdürülebilir güçlü bir kaynak yapısıyla mümkün kılınabileceğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun için de bağışta süreklilik ve çeşitliliği sağlarken, Darüşşafaka'nın da öz kaynaklarını yaratmamız gerekiyor. Bu konuda da önemli adımlar attık. 2016'da 33.000’i aşkın hayırsever birey ve kurum, Cemiyetimize 52.488.500 TL destek sağladı. 2014'te 170 olan düzenli bağışçı sayımızı, 2016'da 3.000'e ulaştırdık.” 

Dokuzuncu yılını geride bırakan “81 İlden 81 Öğrenci” projesi kapsamında Darüşşafaka Cemiyeti’ni destekleyen Türkiye İş Bankası’nın “DEK Dönüşüm Projesi”ni hayata geçirirken de en büyük destekçi konumunda olduğunu belirten Çamaş, Türkiye İş Bankası’na teşekkür etti. Çamaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Darüşşafaka'nın varlık gelirlerinin sürekliliği için modeller geliştiriyoruz. Başta ABD ve Batı ülkelerinde olmak üzere, köklü geçmişe sahip eğitim kurumları da aynı perspektifle çeşitli varlık yönetimi (endowment) uygulamaları geliştirmiştir. Bu bağlamda, Darüşşafaka'ya uygun model alternatifleri üzerinde çalışmalar devam ediyor.”

Çamaş sözlerini Darüşşafaka Cemiyeti’nin 2016 Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Derecelendirme Notunun 10 üzerinden 9,43 olduğunu açıklayarak noktaladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş’ın Genel Kurul’u açışının ardından Genel Kurul Divan Heyeti adayları için verilen önergeden sonra açık oylamayla Divan Heyeti seçildi. Divan Başkanı Ergun Bankoğlu'nun Genel Kurul üyelerini Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'na davetinin ardından başlayan Genel Kurul Toplantısı'nda, ilan edilmiş Olağan Genel Kurul Gündemi okunarak kesinleştirildi ve gündemin görüşülmesine geçildi. 

Talha Çamaş

Gündeme geçilmesinden sonra Talha Çamaş, “Darüşşafaka Cemiyeti ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları Stratejik Hedefleri”, “2016 Yılında Gerçekleşen Stratejik Plan Çalışmaları”, “2016-2017 Öğrenci Başarıları ve 2017 YGS Sonuçları”, “2016 Yılı Bilanço, Gelir-Gider Kesin Hesapları” ile “Varlıkların Değerlendirilmesi” hakkında sunum yaptı.

Görüşmelerden sonra Yönetim Kurulu’nun 2016 yılı çalışmalarına ilişkin Faaliyet Raporu ile Denetim Kurulu Raporu kabul edilerek Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri ibra edildi. 

Daha sonra Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Topbaş tarafından Genel Kurul’a 2017 yılı Bütçe Tasarısının sunumu yapıldı ve 2017 yılı Bütçe Tasarısı üyeler tarafından onaylandı.

Bülent Topbaş

Cemiyet Tüzüğü’nün 10. ve 15. maddelerinde değişiklik yapılmasına ilişkin gündem maddesinde, yapılmak istenilen değişikliklere ait açıklamalar Genel Kurul'a sunuldu ve oylanarak kabul edildi.

Ardından gündemin diğer maddeleri görüşülerek kabul edildi. 2017 yılında üyelik aidatının 250 TL olarak devam etmesine karar verildi. (Aidatınızı BURADAN ödeyebilirsiniz.)

Görev süreleri dolan üyelerin yerine seçilecek yeni adaylar, Çamaş tarafından Genel Kurul üyelerine tanıtıldı. 

Toplantı sonunda, gündemin seçimler maddesi uyarınca ve gizli oyla yapılan seçimlerde, görev sürelerinin dolması ve istifa nedeniyle boşalan Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu ve Haysiyet Divanı üyelikleri için yeni üyeler seçildi.

Yönetim Kurulu'ndaki görev süreleri dolan, 
asil üyeler Bülent Topbaş, Tunçer Gömeçli, Sertaç Ökten, Güniz Çelen, Feza Koca ve 
yedek üyeler Göksel Bakaç, Esra Ekmekçi Çalıcıoğlu, Ahmet D. Erelçin, İ. Can İplik ve Erman Süsler ile
Yönetim Kurulu'ndaki görevinden istifa eden asil üye Orhan Cem'den boşalan Yönetim Kurulu üyelikleri için; 
ayrıca Denetim Kurulu'ndaki görevinden istifa eden asil üye Cem Şipal'den boşalan Denetim Kurulu asil üyeliği için ve asil üyeliğe geçiş nedeniyle boşalan Denetim Kurulu yedek üyeliği için;
ve Haysiyet Divanı üyeliğinden istifa eden İsmet Kasapoğlu'ndan boşalan Haysiyet Divanı üyeliği için yapılan seçimler sonucunda; 
Yönetim Kurulu asil üyeliklerine; Bülent Topbaş, Güniz Çelen, Esra Ekmekçi Çalıcıoğlu, Erman SüslerCem Şipal ve Celalettin Çağlar;
Yönetim Kurulu yedek üyeliklerine ise Göksel Bakaç Tümay, Ahmet D. Erelçin, Nejdet Baysan, Tankut R. Şensürücü ve M. Tayfun Öktem seçildi ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu aşağıdaki şekilde oluştu:
Yönetim Kurulu Asil Üyeleri;
M. Talha Çamaş, M. Hakan Tahiroğlu, Bülent Topbaş, Cem Şipal, Davut Ökütçü, B. Fırat Tekin, Lütfü Telci, Mustafa U. Demirci, Güniz Çelen, Murat Dayanıklı, Mehmet Erktin, Sevhan Gök Kahya, Esra Ekmekçi Çalıcıoğlu, Erman Süsler ve Celalettin Çağlar.
Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri;
Göksel Bakaç Tümay, Ahmet D. Erelçin, Nejdet Baysan, Tankut R. Şensürücü ve M. Tayfun Öktem.

Yapılan seçimlerde ayrıca Denetim Kurulu asil üyeliğine Vedat Bayrak, Denetim Kurulu yedek üyeliğine Volkan Bozkaya ve Haysiyet Divanı üyeliğine ise Mehmet Buçukoğlu seçildi.

Genel Kurul toplantısından sonra, Yönetim Kurulu'nun görev dağılımı için yaptığı ilk toplantısında gizli oyla yapılan seçim sonucunda, M. Talha Çamaş Yönetim Kurulu Başkanlığı'na, M. Hakan Tahiroğlu ile Bülent Topbaş YK Başkan Vekilliklerine ve Cem Şipal YK Sayman Üyeliği'ne seçildiler.
 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?