2017 Yılı 3. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 

3. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

Değerli Üyemiz,

Darüşşafaka Ailesi olarak sizlerle 2017 yılı 3. çeyrek dönem bilgilendirme mektubumuzu paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yeni Öğrencilerimiz:

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda ailemize 120 öğrenci katıldı. Bu yıl sınavımızın birincisi, Denizli’den bir kız öğrencimiz, Emine Özge Oğuz oldu. Ailemize katılan yeni öğrenciler arasında, Balıkesir’den sınavımızı kazanan üçüzler Özlem, Ayşe ve Çiğdem Efe de yer alıyor.

Yeni Mezunlarımız:

Haziranda mezun ettiğimiz 66 öğrencimizden 62’si, 4 yıllık lisans programlarına yerleşerek üniversiteli oldu. Dört mezunumuz ise istedikleri üniversiteler için bir yıl daha hazırlanmaya karar verdi. Tercih yapan öğrencilerimizin üniversite giriş sınavlarında yerleşme başarı oranı, %98 olarak gerçekleşti. 

2017 üniversite sınavlarında gösterdikleri başarıyla “Yusuf Ziya Paşa Ödülü”nü almaya hak kazanan öğrencilerimiz:

  • Emine Büşra Kevran - İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü 
  • Şahin Güçer - Koç Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü
  • Oğuzhan Zaim - Koç Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü
  • Yusuf Koçyiğit - Mimar Sinan Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü

Bu sene en iyi başarı sırasıyla üniversiteye yerleşen öğrenci özel ödülünü de, Koç Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’ne giren Şahin Güçer kazandı.

Kurban Bayramı Bağış Kampanyası: 

Bu yıl da kurban kesimi yapmayan Cemiyetimiz, bayram döneminde “Bayram bağışın yaşamları değiştirsin!” diyerek eğitimin olmazsa olmaz olduğuna inananları bağış yapmaya çağırdı. 5 Ağustos – 15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Kurban Bayramı Bağış Kampanyası kapsamında 4.926.078 TL bağış elde edildi. Hedeflenen 4.750.000 TL, % 4 oranında aşıldı. Bu yılki kampanyada bağış miktarında geçen seneye oranla %16 oranında artış sağlandı.

Yeni İletişim Kampanyası: 

İki yıldır kamuoyuna "Bazı harcamalar olmasa da olur, ama eğitim olmazsa olmaz” diye sesleniyor ve insanların bazı küçük harcamalardan vazgeçerek çocukların eğitimine destek olabileceklerini hatırlatıyoruz. Ağustos ayı itibarıyla yine aynı ana temada hazırlanan yepyeni bir kamu spotu ve yepyeni ilan görselleriyle kamuoyuna seslenmeye başladık. Yine 4129Grey'in gönüllü desteğiyle hazırlanan yeni iletişim kampanyamızın ana fikrini "insanların anlık tatminlerle değil de gerçek bir ihtiyacın giderilmesine destek vererek asıl mutluluğu yakalayabileceği" oluşturuyor. 

DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI’NDAN HABERLER:

2017-2018 ders yılında Darüşşafaka Lisesi Müdürlüğü görevini, Eylül 2013’ten bu yana Darüşşafaka Ortaokulu Müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Ayşe Görey, Darüşşafaka Ortaokulu Müdürlüğü görevini ise, 2011 yılından bu yana okulumuzda öğretmenlik ve 6 – 7. sınıflar müdür yardımcılığı görevini üstlenmiş olan Şule Uyar devraldı. 

28 Mayıs’ta 21 ilde gerçekleştirilen Darüşşafaka Giriş Sınavı’nı kazanan, ardından yapılan sağlık kontrolü ve mali durum araştırmasını geçerek 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda Darüşşafaka Ailesi’ne katılan 120 öğrenci ve velileri için oryantasyon programı 5-10 Eylül’de gerçekleştirildi. Geleneksel “Yuvaya Dönüş Günü” ise 10 Eylül’de düzenlendi.

2017 - 2018 Eğitim ve Öğretim Yılı, 11 Eylül’de başladı. Açılış töreninde öğrencilerimize yeni eğitim ve öğretim yılının ilk dersini, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali verdi.

Her yıl okula yeni başlayan öğrencilerimizi ağırlayan Türkiye İş Bankası, bu sene de 120 yeni Daçkalı için 14 Eylül’de İş Bankası Genel Müdürlüğü’nde “Hoş Geldiniz Etkinliği” düzenledi.

120 yeni öğrencimiz için İş Bankası Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen “Hoş Geldiniz Etkinliği”

Türkiye İş Bankası ve Cemiyetimiz iş birliğiyle 3 Eylül 2008 tarihinde hayata geçirilen “81 İlden 81 Öğrenci” projesi, 10. yılına girdi. 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında Darüşşafaka’da okuyan İş Bankası bursiyeri sayısı 618’e ulaştı. 

Darüşşafaka Robot Kulübü öğrencileri Cem Arda Fil, Eren Sanır, Şeyhmus Aca, Nur Evşan Birinci, Aslıhan Okur ve Şevval Keskin’in de içinde yer aldığı “All Star Turkey” adlı Türk Takımı, 26-29 Temmuz’da Çin’de düzenlenen China Robotics Challenge isimli FRC Robot Turnuvası’ndan Inspiration Award (İlham Veren Takım Ödülü) ile yurda döndü. 

China Robotics Challenge isimli FRC Robot Turnuvası’ndan

Darüşşafaka World Scholar’s Cup Kulübü öğrencileri Muhammet Enes Kırma, Şan Edosa Imuetinyan ve Atilla Aytek Sav, 18-24 Temmuz tarihlerinde Atina’da düzenlenen uluslararası “World Scholar’s Cup” turnuvasında gösterdikleri başarıyla kasım ayında Yale Üniversitesi’nde düzenlenecek “Şampiyonlar Turnuvası”na katılmaya hak kazandı. 

Darüşşafakalı öğrenciler Zehra Nur Şahin, Meryem Melike Horuzoğlu, Fatma Ceyda Uzun ve Kerim Can Kızmazcan, 22-29 Temmuz tarihleri arasında ABD’deki Loyola Üniversitesi’nde düzenlenen Hoby Liderlik Kampı’ndaydı.

Hoby Liderlik Kampı’ndan

Darüşşafakalı öğrenciler Edanur Şahin, Emine Dikmen ve Sahra Akar, 16-22 Temmuz tarihleri arasında Fas’ta düzenlenen IEARN (International Education and Resource Network) Konferansı’na katıldı.

Darüşşafaka Lisesi öğrencileri Ayça Öztürk, Özge Danacı, Zeynep Hırtıslı, Batuhan Kıymetli, Furkan Babacan, Yunus Emre Bayrı, İlayda Salkım, Tuana Mihrace Mecit, Veysel Yarcı ve Kerem Cem Kızmazcan, Nesin Matematik Köyü’nde düzenlenen Mustafa Yağcı Lise Matematik Yaz Okulu’na katıldı.

Darüşşafaka Lisesi öğrencileri Emine Nur Kızıldağ ve İlayda Salkım, Nesin Vakfı bünyesinde her yıl yaz döneminde Şirince Matematik Köyü’nde düzenlenen “Liseler için Felsefe ve Etik Yaz Okulu”na katıldı.

DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ’NDEN HABERLER:

Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında 2’si Rezidans Bağışçımız olmak üzere 13 yeni vasiyet ve gayrimenkul bağışçımız oldu. Böylelikle 2017 yılının başından beri Cemiyetimize vasiyet veya gayrimenkul bağışında bulunan hayırseverlerin sayısı 43’e ulaştı. 

25 Eylül’de Bodrum’da tanıtım kokteyli düzenledik. Kokteylimize, Darüşşafakalılar, bağışçılarımız, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu Üyeleri T.C. Eski Bakanlarından Dr. İmren Aykut ve Bülent Akarcalı ve Bodrum’un ileri gelenleri katıldı. 

İmren Aykut, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bülent Akarcalı, Talha Çamaş ve Richard Özatacan

Darüşşafaka Cemiyeti’nin yöneticileri, T.C. Milli Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz’ı makamında ziyaret ederek Darüşşafaka’nın gelecek planlarına ilişkin bilgi sundu. Bakan Dr. İsmet Yılmaz da Darüşşafaka’nın çalışmalarını takdirle izlediklerini belirterek, Darüşşafaka’nın büyüme ve daha fazla öğrenciye dokunma hedefini her zaman destekleyeceklerini ifade etti.

Darüşşafaka Cemiyeti’nin yöneticileri, 25 Ağustos’ta ABD İstanbul Başkonsolosu Jennifer L. Davis’i ziyaret ederek Darüşşafaka'yı tanıttı ve iş birliği yapılabilecek konular üzerinde görüştü. 

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hakan Tahiroğlu, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, ABD İstanbul Başkonsolosu Jennifer L. Davis, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Davut Ökütçü

Darüşşafaka, 18 Ağustos’ta Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’ndan Ticaret Ataşesi Wang Xinwei ve Başkonsolosluk görevlilerinin yanı sıra Powerchina Eurasia Başkan Yardımcısı Dong Juntao’u ağırladı. Çin ve Türkiye arasında ticari ilişkileri geliştirmenin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştirmeyi amaçlayan yetkililere Darüşşafaka tanıtıldı ve nasıl destek verebilecekleri konusunda bilgi verildi.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Üyesi, Darüşşafakalı Tunçer Gömeçli (DŞ’67), Darüşşafaka’dan mezuniyetinin 50. yılında 23 Temmuz’da düzenlenen 29. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’na katılarak Darüşşafaka için bir bağış kampanyası düzenledi.

Ağustos ayında Darüşşafaka Rezidans Dergisi’nin 12. sayısı çıktı.

DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARI’NDAN HABERLER:

Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında Darüşşafaka Rezidansları'na 14 yeni bağışçımız katıldı. Böylelikle 2017 yılının başından beri ailemize katılan Rezidans Bağışçılarımızın sayısı 21 oldu.

Darüşşafaka Rezidansları’nda yaşayan bağışçılarımız, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında bireysel olarak Cemiyetimize toplam 664.825 TL bağışta bulundu.

Yakacık Rezidansımızın arsasını bağışlayan Zeynep Oyvar, vefatının 24. yıldönümü olan 13 Temmuz'da Yakacık Rezidans'ta, Şenesenevler Rezidansımızın arsasını bağışlayan Türkan Paker ise, vefatının 16. yıldönümü olan 28 Ağustos'ta Şenesenevler Rezidans'ta düzenlenen törenle anıldı. 

***

Son olarak, 12 Kasım’da düzenlenecek 39. Vodafone İstanbul Maratonu’na geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Adım Adım oluşumu kapsamında katılıyoruz. “Söz konusu eğitimse, yardıma koşarım” diyen gönüllüler arıyoruz! Siz de Cemiyetimiz yararına koşarak ya da yürüyerek çevrenize Darüşşafaka’ya destekte bulunmaları yönünde çağrıda bulunabilirsiniz. Koşmak istemeyen destekçilerimiz yürüyerek ve kendi bağış kampanyalarını oluşturarak ya da koşanların kampanyalarına bağış yaparak bize destek olabilirler. Halk yürüyüşü için kayıtlar 1 Kasım’da başlayacak. Darüşşafaka'ya yeni başlayan 120 öğrencimizden 48'inin bir yıllık eğitim masraflarını destekleyecek 480.000 TL'nin toplanmasına katkıda bulunmak isteyen gönüllüleri aramızda görmekten büyük mutluluk duyarız. Sorularınız için adimadim@darussafaka.org adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Saygılarımla,

M. Talha Çamaş
Yönetim Kurulu Başkanı

3. ÇEYREK DÖNEM MALİ GÖSTERGELERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

3. ÇEYREK DÖNEM DARÜŞŞAFAKA VELİLERİNİ ARIYOR PROGRAMI SONUÇLARI

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?