2017 Yılı 1. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 

Değerli Üyemiz,

Darüşşafaka Ailesi olarak bir çeyrek yılı daha geride bıraktık ve şimdi de sizlerle 2017 yılı 1. çeyrek dönem bilgilendirme mektubumuzu paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Genel Kurul 

Cemiyetimizin 2016 yılı çalışma dönemine ait Olağan Genel Kurul toplantısı, 1 Nisan 2017 Cumartesi günü TİM Gösteri Merkezi’nde yapıldı.

2016 Yılı Faaliyet Raporu sizlere Genel Kurul’dan önce ulaştırılmış ve ayrıca Cemiyet web sitesinden de yayınlanmıştı. 

Toplantıda, 2017 yılı üyelik aidatının 250 TL olarak devam etmesine karar verildi. 

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri; M. Talha Çamaş, M. Hakan Tahiroğlu, Bülent Topbaş, Cem Şipal, Davut Ökütçü, B. Fırat Tekin, Lütfü Telci, Mustafa U. Demirci, Güniz Çelen, Murat Dayanıklı, Mehmet Erktin, Sevhan Gök Kahya, Esra Ekmekçi Çalıcıoğlu, Erman Süsler ve Celalettin Çağlar'dan oluştu.

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri; Göksel Bakaç Tümay, Ahmet D. Erelçin, Nejdet Baysan, Tankut R. Şensürücü ve M. Tayfun Öktem'den oluştu.

Yapılan seçimlerde ayrıca Denetim Kurulu Asil Üyeliğine Vedat Bayrak, Denetim Kurulu Yedek Üyeliğine Volkan Bozkaya ve Haysiyet Divanı Üyeliğine ise Mehmet Buçukoğlu seçildi.

Genel Kurul toplantısından sonra yapılan ilk Yönetim Kurulu toplantısında, görev dağılımı için kurulun kendi içinde yaptığı seçimler sonucunda, M. Talha Çamaş Yönetim Kurulu Başkanlığına, M. Hakan Tahiroğlu ile Bülent Topbaş Başkan Vekilliklerine, Cem Şipal da Sayman Üyeliğe seçildi.

DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI’NDAN HABERLER

Sınav Kampanyası

Giriş sınavımız, 28 Mayıs 2017 Pazar günü saat 10.00'da 21 ilde düzenlenecektir.

Bu yıl annesini veya babasını kaybetmiş ve 4. sınıfta okuyan 11.165 çocuk bulunuyor. Bu çocuklara, ailelerine ve öğretmenlerine sınavımızı duyurmak için yoğun bir çalışma içindeyiz. Siz de afişlerimizi ve broşürlerimizi dağıtarak ya da sosyal medyada görsellerimizi paylaşarak bu çabamıza ortak olmak isterseniz, iletisim@darussafaka.org adresine yazarak daha fazla bilgi alabilirsiniz. Bu yıl ilk defa sınav başvuru formunun online olarak da doldurulabildiğini belirtelim.

Öğrencilerimizin Başarılarından Seçmeler

Darüşşafaka Lisesi'nden Yükseköğrenime Geçiş Sınavı’na (YGS) katılan 66 öğrencinin tamamı 180 puanlık barajı aşarak, Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) katılmaya hak kazandı. Türkiye ortalamasının üzerinde sonuçlar elde eden Darüşşafaka Lisesi 12. sınıf öğrencilerinin 64'ü ilk %15'lik dilimde yer aldı. 

Sınav sonuçlarının analizi neticesinde; %49'u ilk %5, %89'u ilk %10, %97 ilk %15'lik dilim içinde yer alırken, sadece 2 öğrenci %15’lik dilimin altında kaldı. Türkiye sıralamasında 1.971’inci olan Oğuzhan Zaim, 2.750’nci olan Şahin Güçer ve 6.636’ncı olan Hacı Ömer Güven’i ayrıca kutluyorum.

Darüşşafaka Robot Kulübü "Sultans of Türkiye"

Dokuz yıldır ABD’de düzenlenen FIRST Robotics Competition (FRC) Yarışması’na katılan Darüşşafaka Robot Kulübü “Sultans of Türkiye”, 16-19 Mart tarihlerinde San Francisco’da düzenlenen Bölgesel FRC Turnuvası’nın en büyük ödülü “Chairman’s Award”un sahibi oldu. Bu başarılarıyla 19 -22 Nisan’da Houston’da düzenlenecek FRC Dünya Şampiyonası'na katılmaya hak kazanan öğrencilerimiz, ABD’ye gitmek için gün sayıyor. Öğrencilerimiz, ABD’deyken Darüşşafaka mezunu Asena Gencel McKeown'un desteğiyle Stanford Üniversitesi’ni de gezme şansını buldular.

TÜBİTAK 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması İstanbul Avrupa Bölgesi Sergisi’ne Darüşşafaka Lisesi’nden 5 proje davet edildi. 

TÜBİTAK 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması İstanbul Avrupa Bölgesi Sergisi’ne katılan Darüşşafakalı öğrenci ve öğretmenler bir arada

  • Biyoloji dalında; Tuğana Mihrace Mecit ve Gonca Gül Tok, danışman öğretmenleri Ayşegül Sevimay rehberliğinde hazırladıkları “Bitkilerde uyartı iletiminin hayvanlardaki sinirsel uyartı iletimi ile benzerliklerinin tepkisel bir bitki olan Mimosa pudica bitkisinde araştırılması” adlı projeyle Bölge Birincisi oldu ve Ankara’da 8-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenecek Türkiye Finali'ne katılım hakkı kazandı. 
  • Değerler Eğitimi dalında; Yakuphan Emre Kendir ve Emine Nur Kızıldağ, danışman öğretmenleri Şenay Cebeci rehberliğinde hazırladıkları “Değerlerin yeniden değerlendirilmesi” adlı projeyle Bölge İkinciliği elde etti. 
  • Türk Dili ve Edebiyatı dalında; Defne Hadiş, danışman öğretmeni Özkan Kıranbağlı rehberliğinde hazırladığı “Dile Kolay” isimli projeyle Bölge Üçüncülüğü elde etti. 
  • Sosyoloji dalında; Elif Beyza Uzun ve Betül Sena Çaylı danışman öğretmenleri Oya Lebibe Alemdar rehberliğinde hazırladıkları “Yatılı Eğitim-Öğretimin Öğrenci Gelişimine Katkısı/Darüşşafaka Örneği” adlı projeyle Bölge Üçüncüsü oldu. 
  • Tarih dalında; Rıza Can Ünlüsoy, danışman öğretmeni Funda Alaslan rehberliğinde hazırladığı “1. Sınıf Öğrencilerine Yaz Tatilinde Tarih” adlı projeyle İstanbul Avrupa Bölgesi Sergisi’ne davet edildi.

DŞMakers Kulübü’nden dört öğrenci; Darüşşafaka 10. sınıf öğrencileri Ali Akgül, Eken Özlü, Mustafa Kemal Gündem Eroğlu ve Bayram Ali Yıldırım, engelliler için hazırladıkları iki projeyle Kanada’da mayıs ayında düzenlenecek Canadian Wide Science Fair organizasyonuna katılmaya hak kazandı. DŞMakers'ın çalışmalarını sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. Facebook: http://www.facebook.com/dsmakersclub, Instagram: @dsmakers

11-12 Mart’ta gerçekleştirilen DAT 2017 Türkiye Turnuvası’nda; 7. ve 8. sınıf seviyesindeki Darüşşafaka Destination Imagination Takımı ‘Freaky Daçka’ Türkiye birincisi, 5. ve 6. sınıf seviyesindeki Darüşşafaka Destination Imagination Takımı “DIcholics” ise Türkiye ikincisi olarak ABD’de yapılacak dünya finallerine katılmaya hak kazandı.

Darüşşafaka 9. sınıf öğrencisi Beyza Kaya, Almanya’da Stiftsgymnasium Xanten Lisesi'nde gerçekleştirilecek “Avrupa Sınıfı Projesi”ne Türkiye’den katılmaya hak kazanan tek öğrenci oldu. Kaya, 30 Ağustos 2017 – 13 Temmuz 2018 tarihleri arasında eğitimine burslu olarak Almanya’da devam edecek. 

Soldan sağa: Darüşşafaka Yabancı Diller Zümre Başkanı Evren Kaptanoğlu, Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nimet Atabek, Beyza Kaya, Almanca Öğretmeni Sevil Aydınay

Başakşehir Living Lab İnovasyon Yarışması’nda, Darüşşafaka 7. sınıf öğrencileri Barış Can Akyıldız ve Furkan Özgen, danışman öğretmenleri Gürsoy Mantaş ile birlikte çalışarak hazırladıkları “Temiz Eller Temiz Gelecek” isimli projeyle üçüncü oldu.

Darüşşafaka FLL Takımı “Panic at Daçka”, Yeditepe Üniversitesi’nde 4-5 Şubat’ta gerçekleştirilen 13. Bilim Kahramanları Buluşuyor FLL (FIRST Lego Ligi) İstanbul Turnuvası’nda üçüncü oldu.

Darüşşafaka Lisesi Permakültür Kulübü öğrencileri, İTÜ Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileriyle birlikte “Eco-schoolyards / Eko(lojik)-okul bahçeleri” adlı bir tasarım atölyesine katıldı. Darüşşafaka Yerleşkesi’nin açık alanlarının ele alındığı çalışmada ortaya çıkan mimari projeler, 16 -26 Şubat’ta Darüşşafaka Cemiyeti Giriş Salonu’nda sergilendi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün düzenlediği "Çiziyorum Haklarımı Biliyorum" başlıklı İstanbul liseler ve ortaokullar arası "Tüketici Hakları" konulu karikatür yarışmasına resim öğretmeni Selvihan Özel Özcan rehberliğinde katılan Darüşşafaka 8. sınıf öğrencisi Sena İrem Çakır, birincilik ödülü aldı. 

Darüşşafaka Yıldız Kız Futbol Takımı, Türkiye Şampiyonası Eskişehir Grup Müsabakaları’nı birinci olarak tamamlayarak 13-16 Mayıs'ta düzenlenecek yarı finallere katılmaya hak kazandı.

Darüşşafaka Yıldız Kız Futbol Takımı

Darüşşafaka Genç Kız Futbol Takımı, Muğla’da yapılan grup müsabakalarında aldığı sonuçla Türkiye’nin en iyi 16 takımı arasına adını yazdırarak yarı finallere katılmaya hak kazandı.

Darüşşafaka Yıldız Kız Badminton Takımı İstanbul İkincisi, Darüşşafaka Yıldız Erkek Badminton Takımı ise İstanbul Üçüncüsü olarak Türkiye Şampiyonası’na katılma hakkı kazandı.

Darüşşafaka Atletizm Takımları, 18 Mart Çanakkale Zaferi için düzenlenen atletizm yarışlarında 13 madalya kazandı.

Darüşşafaka 9. sınıf öğrencileri, 28 Şubat’ta, ülkemizin en önemli edebiyatçılarından Sabahattin Ali’nin piyanist ve müzikbilimci kızı Prof. Dr. Filiz Ali ile buluştu.  

DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARI’NDAN HABERLER

2017 yılı başından beri 3 yeni Rezidans Bağışçımız ailemize katıldı. Yine 2017 başından beri 3’ü Rezidans Bağışçımız olmak üzere 22 hayırsever, Cemiyetimize vasiyet bağışında bulundu. Böylelikle rezidanslarımızda yaşayan vasiyet bağışçılarımızın sayısı 127'ye ulaştı.

Urla Rezidans'ta 154. yılımız, 30 Mart'ta düzenlenen etkinlikle kutlandı. 

Darüşşafaka Cemiyeti yönetimi, 22 Mart'ta Şenesenevler Rezidans ve Maltepe Rezidans, 23 Mart’ta Yakacık Rezidans, 24 Mart’ta ise Urla Rezidans bağışçılarıyla bir araya gelerek Cemiyetin 2016 yılı çalışmaları, mali tabloları ve 2017 yılı bütçesi hakkında kendilerini bilgilendirdi.

DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ’NDEN HABERLER

2013 yılında kurumsal yönetim derecelendirme çalışması yaptırarak yönetiminin şeffaflığını, hesap verebilirliğini ve sürdürülebilirliğini belgeleyen ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, 2013’te 10 üzerinden 8,40, 2014 yılında 8,64 ve 2015 yılında 9,08 ve 2016 yılında 9,29 olan notunu bu yıl 9,43'e yükseltti.

7. Kurumsal Yönetim Ödülleri Töreni'nde Darüşşafaka Cemiyeti’nin ödülünü Cemiyet Yönetim Kurulu Başkan Vekili Orhan Cem, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik’ten aldı.

Darüşşafaka Cemiyeti, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) tarafından düzenlenen 7. Kurumsal Yönetim Ödülleri kapsamında, 2016’da “Kurumsal Yönetim Derecelendirme Raporu” alan STK’lar arasında en yüksek nota sahip STK olarak birincilik ödülünü kazandı. 

Cemiyetimizin 154. yaşını, 30 Mart’ta TİM Gösteri Merkezi'nde öğrenci ve öğretmenlerimizin hazırladığı coşkulu bir törenle kutladık.

Ayrıca kurucularımız Yusuf Ziya Paşa, Vidinli Hüseyin Tevfik Paşa, Gazi Ahmet Muhtar Paşa, Sakızlı Ahmet Esat Paşa ve Ali Nâki Efendi’yi, Fettah Aytaç, Sait Faik Abasıyanık, Salih Zeki ve Ahmet Mithat Efendi’yi kabirlerinin başında andık.

28 Ekim 1921 tarihli vasiyetiyle Darüşşafaka’ya 20 bin kuruş (bugünün değeriyle 2 milyon TL) bağışlayan Ulu Önder Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım'ı, Çiçek Pasajı’nın da içinde bulunduğu tüm mal varlığını vasiyetiyle Cemiyetimize bırakan Emine Sada Dumlu'yu, 1949 yılında Fatih’teki Darüşşafaka binasının yanına bir öğrenci yurdu yaptıran Reşit Saffet Atabinen’i ve ismini taşıyan opera binasını Cemiyetimize bağışlayan Süreyya İlmen’i vefat yıl dönümlerinde andık.

Megastar Tarkan, 18 Şubat’ta Volkswagen Arena'da Cemiyetimiz yararına konser verdi. Konsere 5 bini aşkın kişi katıldı. Çok sayıda gazete ve TV kanalında etkinliğe yer verildi. 

Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Kulübü tarafından düzenlenen Yılın Yıldızları Ödülleri’nde "Bazı harcamalar olmasa da olur ama eğitim olmazsa olmaz" sloganlı kampanyamız, yaklaşık 35 bin YTÜ öğrencisinin oylarıyla geçen yıl olduğu gibi bu yıl da "En Beğenilen Sosyal Sorumluluk Projesi" seçildi.

Darüşşafaka Cemiyeti, 2015’te özel danışman statüsüyle üye olduğu Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nin (ECOSOC) etkinliklerinde yer almaya devam ediyor. Darüşşafaka mezunu Ali Rifat Çağlayan, Birleşmiş Milletler çatısı altında Darüşşafaka’yı tanıtan ilk sunumunu 7 Şubat’ta yaptı.

Ali Rifat Çağlayan

Darüşşafakalılar Yıllık Bağış Kampanyası’nın 2016 yılı sonuçları belli oldu. 2016 yılında 450 Darüşşafakalı yetiştikleri yuvaya 1.617.000 TL bağış yaptı. "Bağış Toplamı En Yüksek Dönem" 1974'lüler, "Bağışçı Sayısı En Yüksek Dönem" 1982'liler oldu.

Darüşşafaka'dan yetişenler,  21 Ocak’ta Darüşşafaka Cemiyeti 2015-2020 Stratejik Planı doğrultusunda hazırlanan "DEK Dönüşüm Projesi" çalışmaları hakkında bilgilendirildi. 

Darüşşafaka'dan yetişenler, 15 ve 17 Mart’ta Darüşşafaka Cemiyeti'nin 2016 yılı çalışmaları, mali tabloları ve 2017 yılı bütçesi hakkında bilgilendirildi. 

Yüksek Danışma Kurulumuz 23. toplantısını, 18 Şubat’ta Zekeriya Yıldırım’ın başkanlığında yaptı.

Darüşşafaka Gazetesi’nin 2. sayısı, Şubat ayında okurlarıyla buluştu.

5 Mart’ta Runatolia Maratonu’nda koşarak öğrencilerimizin geleceğine destek olan gönüllü koşucularımız ve onları destekleyen bağışçılarımız sayesinde 26.581 TL bağış toplandı.

27 Ekim-30 Kasım 2016 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz İstanbul Maratonu Kampanyası’na destek olan kurumlar arasında en fazla bağış toplayan JLL Türkiye, okulumuzdaki English Zone 106 numaralı sınıfı yeniledi.

2 Mart’ta JLL Türkiye CFO’su Volkan Müller Darüşşafaka’yı ziyaret etti.

İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlediğimiz 63. Sait Faik Hikâye Armağanı’na bu yıl 58 başvuru geldi. Armağanı kazanan yazara ödülü, 11 Mayıs Perşembe günü saat 19.00’da Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nda yapılacak törenle takdim edilecek.

Darüşşafaka Cemiyeti, sivil toplum kuruluşlarını desteklemek amacıyla Marjinal Sosyal’in önderliğinde başlatılan Sosyal Barış Hareketi'ne katılan 15 STK'dan biri oldu. Projede, Türkiye’de Facebook üzerinden bireysel bağış ve sivil toplum kuruluşu bilincinin artırılması hedefleniyor. “Biriniz Hepimiz İçin” sloganıyla başlayan proje kapsamında her ayın ikinci Perşembe günü bir STK için bağış toplanacak. Darüşşafaka Cemiyeti’ne ayrılan ay ise haziran. Sizi, projeyle ilgili duyurularımızı takip etmeye ve destek olmaya davet ediyoruz. Her zamanki ilgi ve destekleriniz için teşekkür ederiz.  

Saygılarımla,

M. Talha Çamaş

Yönetim Kurulu Başkanı

1. ÇEYREK DÖNEM MALİ GÖSTERGELERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

1. ÇEYREK DÖNEM DARÜŞŞAFAKA VELİLERİNİ ARIYOR PROGRAMI SONUÇLARI

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?