2016 Yılı 1. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 

Değerli Üyemiz,

Darüşşafaka Ailesi olarak bir çeyrek yılı daha geride bıraktık ve şimdi de sizlerle 2016 yılı 1. çeyrek dönem bilgilendirme mektubumuzu paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Genel Kurul: 

Cemiyetimizin 2015 yılı çalışma dönemine ait Olağan Genel Kurul toplantısı, 26 Mart 2016 Cumartesi günü TİM Gösteri Merkezi’nde yapıldı. 2015 Yılı Faaliyet Raporu sizlere Genel Kurul’dan önce ulaştırılmış ve ayrıca Cemiyet web sitesinden de yayınlanmıştı. 

Toplantıda, 2016 yılı üyelik aidatının 250 TL olmasına karar verildi.

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri: M. Talha Çamaş, B. Fırat Tekin, Orhan Cem, Tunçer Gömeçli, Davut Ökütçü, Lütfü Telci, Sertaç Ökten, Mustafa U. Demirci, Güniz Çelen, M. Hakan Tahiroğlu, Murat Dayanıklı, Bülent Topbaş, Feza Koca, Mehmet Erktin ve Sevhan Gök Kahya'dan oluştu.

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri: Göksel Bakaç Tümay, Esra Ekmekci Çalıcıoğlu, Ahmet D. Erelçin, İ. Can İplik ve Erman Süsler'den oluştu.

Genel Kurul toplantısından sonra yapılan ilk Yönetim Kurulu Toplantısı’nda, görev dağılımı için kurulun kendi içinde yaptığı seçimler sonucunda, M. Talha Çamaş Yönetim Kurulu Başkanlığına, Orhan Cem ile M. Hakan Tahiroğlu Başkan Vekilliklerine, Bülent Topbaş da Sayman Üyeliğe seçildi.

DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI’NDAN HABERLER:

Sınav Kampanyası: Giriş sınavımız, 29 Mayıs 2016 Pazar günü saat 10.00'da 21 ilde düzenlenecektir. Bu yıl annesini veya babasını kaybetmiş ve 4. sınıfta okuyan yaklaşık 17.000 çocuk bulunuyor. Bu çocuklara, ailelerine ve öğretmenlerine sınavımızı duyurmak için yoğun bir çalışma içindeyiz. Siz de afişlerimizi ve broşürlerimizi dağıtarak bu çabamıza ortak olmak isterseniz, iletisim@darussafaka.org adresine yazarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Öğrencilerimizin Başarılarından Seçmeler:

Darüşşafaka Lisesi'nden Yükseköğrenime Geçiş Sınavı’na (YGS) katılan 96 öğrencinin tamamı 180 puanlık barajı aşarak, Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) katılmaya hak kazandı. Türkiye ortalamasının üzerinde sonuçlar elde eden Darüşşafaka Lisesi 12. sınıf öğrencilerinin 91'i ilk %15'lik dilimde yer aldı. Sınav sonuçlarının analizi neticesinde; %60’ı ilk %5, %84’ü ilk %10, %95’i ilk %15'lik dilim içinde yer alırken, sadece 5 öğrenci %15’lik dilimin altında kaldı.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları 6. sınıf öğrencileri, 3. Okulistik Sınavı’nda 872 okul arasında % 1’lik dilime girerek Türkiye 1.’si oldu. Altıncı sınıflar hem Türkiye birincilikleriyle hem de %10’luk dilim içerisinde en çok öğrenci (%82) bulundurarak Darüşşafaka’nın en başarılı dönemi oldu. Altıncı sınıf öğrencilerinden Ayberk Savmaz (6B) ve Vedude Rabia Sözkesen (6E) , 5. sınıf öğrencilerinden ise M. Toprak Ertan (5A), 3. Okulistik Sınavı’nda yaklaşık 60 bin öğrenci arasında tüm soruları doğru cevaplayarak 700 tam puanla Türkiye birincisi oldu. 

Türkiye genelinde yaklaşık 1.174.000 öğrencinin katıldığı TEOG 1. Dönem Sınavı’nda ise 8. sınıf öğrencileri Eray Çakar (8C) ve Hayel Kıymetli (8D) tüm soruları doğru yanıtlayarak Türkiye birincisi oldu.

Darüşşafaka Lisesi, 3Durak, Sigma3D, Zaxe ve Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası iş birliğiyle Türkiye'nin ilk liseler arası "3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması”nın düzenleyici ev sahipliğini yaptı. 

Sekiz yıldır ABD’de düzenlenen FIRST Robotics Competition (FRC) yarışmasına katılan Darüşşafaka Robot Kulübü “Sultans of Türkiye”, 30 Mart- 2 Nisan tarihleri arasında düzenlenen South Florida FRC turnuvasında ülkemizi ve Darüşşafaka’yı temsil etti.

Darüşşafaka FLL robot takımı “Panic at Daçka”, 5 Mart’ta İstanbul Kültür Üniversitesi'nde gerçekleştirilen ‘Bilim Kahramanları Buluşuyor İstanbul Turnuvası’nda 2. olarak “Proje Jürisi Ödülü”nü aldı.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları 4. Geleneksel Satranç Turnuvası 19-20 Mart’ta, Türkiye Satranç Federasyonu İstanbul Satranç İl Temsilciliği iş birliğiyle düzenlendi. Küçükler kategorisi bireysel sıralamada; Darüşşafaka 6-D sınıfından Ceylan Eroltu 5. oldu. Yıldızlar kategorisi bireysel sıralamada; Darüşşafaka 8-D sınıfından Sinan Kaya 4. oldu. Takım sıralamasında ise; Darüşşafaka Yıldız Satranç Takımı İstanbul birinciliğini elde etti.

Darüşşafaka, Fikret Yüksel Vakfı ile birlikte 9 Ocak'ta Türkiye’nin ilk resmi Kickoff etkinliğini düzenledi. Etkinlikte 23 eğitim kurumundan 300 öğrenci ile 50'yi aşkın mentoru tüm dünyayla eşzamanlı olarak NASA TV'den canlı yayında FIRST Robotics Competition yarışmasının bu yılki robot temasını öğrendi.

Okulumuzda 2010’dan beri uygulanan Araştırmacı Çocuk Programı kapsamında, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında Darüşşafaka’dan 95 ortaokul öğrencisinin 28 farklı konuda yaptığı araştırmalar, BASF Türkiye’nin desteğiyle Araştırmacı Çocuk Programı Bilimsel Araştırma Raporu’nda toplandı.

Yaşar Kemal’i vefatının 1. yılında anmak amacıyla 15-20 Şubat’ta Darüşşafaka Lisesi Türkçe- Edebiyat Bölümü tarafından bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi'nde 20 Şubat’ta gerçekleştirilen "Yaşar Kemal Sempozyumu"na Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban da katıldı. 

DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARI’NDAN HABERLER:

2016 yılı başından beri 2 yeni Rezidans Bağışçımız ailemize katıldı. Yine 2016 başından beri 3’ü Rezidans Bağışçımız olmak üzere 11 hayırsever, Cemiyetimize vasiyet bağışında bulundu. Böylelikle rezidanslarımızda yaşayan vasiyet bağışçılarımızın sayısı 125’e ulaştı.

Urla Rezidans'ta 153. yılımız, 30 Mart'ta düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Darüşşafaka Cemiyeti yönetimi, 16 Mart'ta Şenesenevler Rezidans ile Maltepe Rezidans, 17 Mart'ta Yakacık Rezidans ve 21 Mart'ta Urla Rezidans bağışçılarıyla bir araya gelerek 2015 yılı mali tabloları ve 2016 yılı bütçesi hakkında kendilerini bilgilendirdi.

DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ’NDEN HABERLER:

2013 yılında kurumsal yönetim derecelendirme çalışması yaptırarak yönetiminin şeffaflığını, hesap verebilirliğini ve sürdürülebilirliğini belgeleyen ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, 2013’te 10 üzerinden 8,40, 2014 yılında 8,64 ve 2015 yılında 9,08 olan notunu bu yıl 9,29'a yükseltti.

Cemiyetimiz, ECOSOC (Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi) üyeliğinden sonra yine Birleşmiş Milletler’in en büyük sosyal sorumluluk projelerinden biri olan BM Global Compact'a üye oldu.

Cemiyetimizin 153. yaşını, 30 Mart’ta TİM Gösteri Merkezi'nde öğrenci ve öğretmenlerimizin hazırladığı coşkulu bir törenle kutladık. Ayrıca kurucularımız Yusuf Ziya Paşa, Vidinli Hüseyin Tevfik Paşa, Gazi Ahmet Muhtar Paşa, Sakızlı Ahmet Esat Paşa ve Ali Nâki Efendi’yi, Fettah Aytaç, Sait Faik Abasıyanık, Salih Zeki ve Ahmet Mithat Efendi’yi kabirlerinin başında andık.

28 Ekim 1921 tarihli vasiyetiyle Darüşşafaka’ya 20 bin kuruş (bugünün değeriyle 2 milyon TL) bağışlayan Ulu Önder Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım'ı, Çiçek Pasajı’nın da içinde bulunduğu tüm mal varlığını vasiyetiyle Cemiyetimize bırakan Emine Sada Dumlu'yu, 1949 yılında Fatih’teki Darüşşafaka binasının yanına bir öğrenci yurdu yaptıran Reşit Saffet Atabinen ve ismini taşıyan opera binasını Cemiyetimize bağışlayan Süreyya İlmen vefat yıl dönümlerinde andık.

Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Kulübü tarafından organize edilen Yılın Yıldızları Ödülleri’nde "Bazı harcamalar olmasa da olur ama eğitim olmazsa olmaz" sloganlı kampanyamızı, "En Beğenilen Sosyal Sorumluluk Projesi" seçti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 7 Mart'ta Okulumuzu ve Maltepe Rezidans'ı ziyaret etti. 

Darüşşafaka Cemiyeti Başkanlık Divanı olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret ettik.

Darüşşafakalılar Yıllık Bağış Kampanyası’nın 2015 yılı sonuçları belli oldu. 2015 yılında 377 Darüşşafakalı yetiştikleri yuvaya 1.279.000 TL bağış yaptı. "Bağış Toplamı En Yüksek Dönem" 1991'liler, "Bağışçı Sayısı En Yüksek Dönem" 1980'liler oldu.

Darüşşafakalılar Derneği, 13 Mart'ta yaptığı Olağan Genel Kurulu'nun ardından 19 Mart'ta gerçekleştirdiği ilk yönetim kurulu toplantısıyla yeni yönetimini belirledi. Dernek Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Müjde Süme (DŞ'88)  seçildi. Böylelikle Süme, 108 yıllık derneğin ilk kadın başkanı oldu.

Derneğimiz ve spor kulübümüzle birlikte 18 Şubat’ta ortaklaşa düzenlediği yemekte Darüşşafakalılarla bir araya geldik ve 2015 yılı faaliyetleri ve 2016 gelir - gider bütçe çalışmaları hakkında onları da bilgilendirildik.

Darüşşafakalı hukukçular ve halen üniversitede hukuk eğitimini sürdüren Darüşşafakalılarla, 27 Şubat’ta Cemiyet binasında kahvaltıda buluştuk.

Yüksek Danışma Kurulumuz 20. toplantısını, 13 Şubat’ta Zekeriya Yıldırım’ın başkanlığında yaptı.
İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlediğimiz 62. Sait Faik Hikâye Armağanı’na bu yıl 73 başvuru geldi. Armağanı kazanan kitap ve yazara ödülü, 11 Mayıs Çarşamba günü saat 19:00’da Milli Reasürans Konferans Salonu Fuayesi’nde yapılacak törenle takdim edilecek.

Saygılarımla,
 
M. Talha Çamaş
Yönetim Kurulu Başkanı

2015 YILI 3. ÇEYREK DÖNEM BİLGİLENDİRME MEKTUBUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

EK1: 1.ÇEYREK DÖNEM MALİ GÖSTERGELER

EK2: 1.ÇEYREK DÖNEM DARÜŞŞAFAKA VELİLERİNİ ARIYOR PROGRAMI SONUÇLARI
 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?