Başarıyla tamamlanan bir yılın ardından iyi tatiller Darüşşafaka!

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2016 – 2017 Eğitim ve Öğretim Yılı Kapanış Töreni, 16 Haziran 2017 Cuma günü Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda yapıldı.

Tören, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, yol arkadaşlarının ve Darüşşafaka’nın kurucularının manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı.

Mehmet Fahri ÖzbeyTörende ilk olarak söz alan Darüşşafaka Yaşam Müdürü Mehmet Fahri Özbey, bir yılı daha başarıyla bitirirken bu başarıda katkısı olan herkese teşekkür ettiği konuşmasında şunları söyledi: “Her yıl olduğu gibi, bu yıl da bilimde, teknolojide, sanatta ve sporda bol ödüllü bir yıl oldu. Öğrencilerimiz, okulumuzu yurt içinde ve yurt dışında başarıyla temsil ettiler, bizleri gururlandırdılar. Emeği geçen öğretmenlerimize ve öğrencilerimize huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek isterim. Sevgili öğrenciler; yoğun geçen bir yılın ardından dinlenmek üzere tatile çıkıyorsunuz, tatilinizi çok iyi değerlendirin; çok okuyun, sanat ve spor uğraşılarınıza devam edin. Bu arada sevdiklerinizi, yakınlarınızı ihmal etmeyin; onlar sizleri özlemle beklerler. Bu yuvada elde ettiğiniz kazanımlar ve değerler bundan sonraki yaşamınızda her ortamda sizleri farklı ve başarılı kılacaktır. Bundan emin olunuz ve kendinize güveniniz. Her gün ve her yerde Cumhuriyetimizin ve Darüşşafakamızın kurucu değerlerini korumaya devam ediniz.”

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Talha Çamaş da eğitim ve öğretim yılının başarıyla tamamlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ettiği konuşmasında, “Darüşşafaka, 1863’ten beri sevgi, şefkat ve nitelikli eğitim alan öğrencilerimizin hikâyelerinin altın harflerle yazıldığı çok kıymetli bir kitap… Gözümüz gibi koruduğumuz bu kitabın bir sayfasını daha iç rahatlığıyla çeviriyoruz bugün. Darüşşafaka olarak büyük bir aileyiz. Darüşşafakalı olmak gururdur. Bu gururu sizlerle paylaşmaktan kıvanç duyuyorum” diyerek başta Türkiye İş Bankası olmak üzere Darüşşafaka’nın varlığını borçlu olduğu tüm bağışçılara minnetlerini sundu. 

Talha Çamaş

Darüşşafaka’ya Balıkesir’den gelen ve ilk yılını başarıyla tamamlayarak 6. sınıfa geçen 5. sınıf öğrencisi Müge Pişmiş ise duygularını şu sözlerle ifade etti: “Hayatımın en güzel, en duygusal koskoca bir yılı… Şimdi anlıyorum bu büyük yeşil kapının ardı aydınlık, benim ve kardeşlerimin karanlıktan kurtuluş yolu. Bu sene yaşadıklarımı ifade etmeye kelimeler yetmez. Mesela ben Daçka sayesinde hayatımda ilk defa bir müzeye yolculuk ettim. İlk defa spor salonu, sanat bölümü ve resim atölyesi gördüm. Burada ilk defa arkadaşlarımla kartopu savaşı yapmanın zevkini tattım. Sadece bunlarla kalmayıp kardeşliğin ne olduğunu, öğretmenlerin bizlere anne ve babamız gibi şefkat gösterdiklerinin farkına vardım. Meğerse, Darüşşafaka sadece eğitim odaklı değil sevgi ve saygı odaklıymış. Artık o büyük yeşil kapıdan geçtiğimde kardeşlik, sevgi, saygı ve başarı kavramları anlam kazanıyor. Artık hayallerim var. Gelecek yılları iple çekiyorum. Gelecek olan kardeşlerime ablalık yapmaya ve sırdaş olmaya hazırım. Onlar da benim gibi ağlayabilirler ama ben onlara destek olmaya hazırım. Umarım, onlar da bu sevgi dolu yuvayı büyüdüklerinde unutmazlar ve kendi yuvaları gibi benimserler. Bütün kardeşlerime ve ağabey, ablalarıma iyi tatiller dilerim.”    

Müge Pişmiş

Konuşmaların ardından Darüşşafaka’da bir yılın nasıl geçtiğini özetleyen "Başarılarla bir yıl böyle geçti" sunumu gösterildi. 

Törende, 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı ikinci döneminde TEOG Sınavı’nda 120 sorunun tamamını doğru yanıtlayan öğrenciler İsmail Efe Alptekin, Elif Çolak, Atalay Mudanyalı ve İmran Durmuş’a, Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Ayşe Görey tarafından başarı belgeleri sunuldu.

2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı Dönem Birincileri, Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nimet Atabek, Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Ayşe Görey ve Müdür Yardımcıları ile

2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı Dönem Birincilerine ise ödülleri Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Ayşe Görey ve Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nimet Atabek tarafından verildi. 

  • 5. Sınıflar Birincisi: Eylül Aslantaş 
  • 6. Sınıflar Birincisi: Begüm Serttaş 
  • 7. Sınıflar Birincisi: Sıla Arda 
  • 8. Sınıflar Birincisi: Asel Birinci 
  • 9. Sınıflar Birincisi: Eray Çakar 
  • 10. Sınıflar Birincisi: Yiğit Fatih Çakıllı 
  • 11. Sınıflar Birincisi: Nisanur Sefer 
  • 12. Sınıflar Birincisi: Şahin Güçer
 
Fettah Aytaç, Nazıma Antel ve Cihat Örge - Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülleri:
 
2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı Fettah Aytaç Ödülleri:

1955 yılında Darüşşafaka’da İngilizce eğitimi başlatan Cemiyet Başkanı Fettah Aytaç anısına her yıl sosyal bilimler, fen bilimleri, matematik, sanat, teknoloji ve spor alanlarında okul dışı yarışmalarda en başarılı olanlara verilen Fettah Aytaç Ödülleri’ne bu sene layık görülen öğrencilere ödülleri Talha Çamaş tarafından sunuldu.

Fen Bilimleri dalında:

Fen Bilimleri dalında Fettah Aytaç Ödülü’ne, Darüşşafaka Robot Kulübü layık görüldü. 

Kulüp öğrencileri, Siemens'in sponsorluğuyla ABD'de bu yıl katıldıkları FIRST Robotics Competition San Francisco Bölgesel Turnuvası’nda en prestijli ödül olan “Chairman’s Award” kazanarak bu başarısıyla Houston’da düzenlenen FRC Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazanmış, Dünya Şampiyonası’ndan ise “Team Spirit” (Takım Ruhu) ödülüyle yurda dönmüştü.

Öğrenciler: Hayel Kıymetli, Afra Erol, Belsu Seyran, Ecem Dönmez, Şeyhmus Aca, Eren Sanır, Cem Arda Fil, Burcu Özkan, Şevval Keskin, Nur Evşan Birinci, Aslıhan Okur, Emine Şevval Aygül, Kerem Cem Kızmazcan, Ahmet Turhan Ay, Ömer Öz, Sinem Kayan, Mertcan Gür, Elif Çağla Karanfil, Yakuphan Emre Kendir

Danışman öğretmenler: Müge Tuvay ve Selim Çile

Teknoloji dalında: 

Teknoloji dalında Fettah Aytaç Ödülü’ne DŞMAKERS Kulübü öğrencileri layık görüldü.

DŞMakers Kulübü’nden dört öğrenci, engelliler için geliştirdikleri “Zihin Kontrollü Akıllı Ev” ve “Eldivenle Uzaktan Tahta Kontrolü” adlı iki projeyle, Kanada’da düzenlenen ve dünyanın parlak genç bilimcilerinin yarıştığı “Canada Wide Science Fair” isimli bilim fuarında Türkiye’yi temsil ederek iki altın madalyanın sahibi oldu. 

Öğrenciler: Eken Özlü, Ali Akgül, Mustafa Kemal Gündem Eroğlu, Bayram Ali Yıldırım

Danışman öğretmen: Yonca Özgün

Spor dalında:

Spor dalında Fettah Aytaç Ödülü’ne, Darüşşafaka Yıldız Kız Futbol Takımı layık görüldü. 

Özverili ve disiplinli çalışmaları sonucunda “Futbol Yıldız Bayanlar” kategorisinde İstanbul 3.’sü olan Darüşşafaka Yıldız Kız Futbol Takımı, Türkiye Şampiyonası Eskişehir Grup Müsabakalarında ise 80 takım arasından Grup Birincisi olarak Türkiye’nin en iyi 16 takımı arasına girdi ve Balıkesir’de yapılacak Türkiye Yarı Finallerine gitmeye hak kazandı.  

Öğrenciler: Eylül Ayhan, Nagehan Gürsoy, Nebahat Cangiroğlu, Büşra Soğancı, Kader Akgümüş, Şilan Ertaş, Helin Yalçın, Mervenur Pavlak, Melike Gaye Gin, Merve Çakır, Cansu Demir, Sema Aksu, Sude Çetin, Melek Beyza Eynikaya, Şebnem Fırat, Nur Efşan Özcan, Nilsu Ülkü, Merve Verda Genç, Yaren Kale, Rahmiye Akın

Danışman öğretmen: Erdem Yağız

2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı Nazıma Antel Ödülleri:

Darüşşafaka’nın ilk kadın müdürü, İngilizce eğitimin başlaması ve kız öğrencilerin Darüşşafaka’ya alınmasının öncülerinden Nazıma Antel’in adını yaşatmak için verilen Nazıma Antel Ödülü’nün bu yılki sahiplerine ödülleri, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Eğitim Komisyonu Başkanı Hakan Tahiroğlu tarafından takdim edildi.

DŞ MUN Kulübü:

13-16 Ekim 2016 tarihlerinde 4. kez düzenledikleri Darüşşafaka MUN Konferansı'nda hem İstanbul hem de il dışından 21 farklı okuldan 350 öğrenciye ev sahipliği yapıp Darüşşafaka’yı gururla temsil eden DŞ MUN Kulübü, Nazıma Antel Ödülü’ne layık görüldü.

Öğrenciler: Emre Hergünaç, Özge Danacı, Büşra Kevran, Gül Açıkalın, Mert Fatih Aydal, İlayda Salkım, Şeyma Delipınar, Yaren Kaynar, Oya Ceyda Kondu, Lidya Zarif, Şule Barman, Ayça Öztürk, Onur Tayranoğlu, Merve Tan, Tahsin Aladağ, Can Ata Tekirdağlı, Beyza Kaya, Kerem Atmaca, Kerem Kavruk, Doğa Tekneci, Rümeysa Karabulut, Fatmagül Koluaçık, Mazlum Baransel, Emine Dikmen, Ömer Faik Borahan, Yiğit Fatih Çakıllı, Doğa Eyin, Emre Özdemir, Bedirhan Durmuş, Umut Deniz Tilki, Gamze Saraç, Beyza Bebe, Rüya Kımızoğlu, Fatma Caner, Kerem Baştürk, Mert Çalıkoğlu, Deniz Esinduy, Nilay Özçelik, Sahra Akar, Cansu Türkmen, Ülkü Atıç.

Danışman öğretmenler: Evren Kaptanoğlu, Gary Fletcher ve Ömer Faruk İzgiman

Destination & Imagination Külüpleri:

Dünyanın en büyük yaratıcılık takım çalışması ve çözüm geliştirme organizasyonu olan Destination & Imagination Türkiye Finallerinde güzel sanatlar dalında “middle” (orta) seviyede birincilik, “elemantary” (başlangıç) seviyesinde ise ikincilik elde ederek ABD’deki Dünya Finallerine katılmaya hak kazanan Darüşşafaka Destination & Imagination Takımları ABD’de ülkemizi başarıyla temsil etti.  

Öğrenciler: Sema Aksu, Selma Baş, Soner Mert Uskan, Hamza Tanç, Batuhan Aysan, Güller Yazgı Akata, Ahmet Burhan Yücel, Veyis Güven, Nazlı Eren, Eylül Kezer, Mahmut Celal Yücel, Zeynep İlkim Döner, Feriha Sıla Şaşmaz

Danışman öğretmenler: Tülin Burgun, Nazlı Alpçetin, Yeşim Seven ve Burçak Erev

2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı Cihat Örge - Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülleri:

Darüşşafaka 1939 mezunu Cihat Örge ile dört yıl önce sonsuzluğa uğurlanan efsane Darüşşafakalı Halit Ziya Yılmayan’ın anısına verilen Cihat Örge-Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülü’nü ise bu yıl, Erasmus Kulübü’nün "Students Reaching Out" adlı projesini başarıyla yürüten öğrenciler kazandı. Öğrencilere ödüllerini, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi ve Öğrenci Seçme, Kayıt ve Kabul Komisyonu Başkanı Davut Ökütçü takdim etti.

Erasmus Kulübü öğrencileri, projede yer alan ülkelerle çalışarak İspanya'daki SOS adlı çocuk esirgeme kurumu için kermes düzenledi ve 1000 Euro bağış yaptı. Fransa'da ise evsiz insanlar için yemek toplayarak bu yemekleri ihtiyacı olan insanlara dağıttı. 

Öğrenciler: Hayrettin Ayçetin, Binali Köse, Nisa Nur Bayraktar, Turgut Akyol, Şeref Gültekin, Sılagül Çınğı, Teoman Gül, Sude Bozkurt, Sude Çimen, Görkem Tunalı, Hatice Hadimli, Nurefşan Özcan, Tunhan Erensoy

Danışman öğretmenler: Yeşim Seven, Suzi Bahar, Senem Boz Yıldız, Serap Sayım

Törende ayrıca, Darüşşafakalı öğrencilerin hafta sonu etkinliklerine yedi yıldır destek veren Eczacıbaşı Gönüllüleri’ne şükran plaketi sunuldu. Eczacıbaşı Gönüllüleri’nden Arife Eren’e plaketi Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bülent Topbaş tarafından takdim edildi.

Prof. Dr. Güler Mungan, Bülent Topbaş, Arife Eren

Öğrencilerin yabancı dil becerisine katkılarının yanında öğrencilere “annelerinin bıraktığı yerden sarılan” Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Alman Dili ve Eğitimi Anabilim Dalı Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güler Mungan’a da Bülent Topbaş tarafından teşekkür plaketi sunuldu.

Tören, 5. sınıfların iPad orkestrasının mini konserinin ardından hep birlikte Darüşşafaka Marşı’nın söylenmesiyle sona erdi.

Törenin ardından yaz tatili başladı ve Darüşşafakalı öğrenciler tatillerini geçirmek üzere ailelerinin yanına döndü. 

İyi tatiller Daçka! Eylül’de görüşmek üzere…

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?