​Darüşşafaka’nın genç girişimcileri


istka-sunumlar-toplu_rsz.jpg
 
İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen ‘Darüşşafaka Tekno-Girişimcilik Gençlik Merkezi’ projesi kapsamında Ekim ayından beri kendi iş fikirlerini geliştirmek üzerine eğitim alan Darüşşafaka Lisesi 9. ve 10. sınıf seviyesindeki 167 öğrenci, Özyeğin Üniversitesi, Uluslararası Girişimciler Derneği ve Intel’in desteğiyle geliştirilen girişimcilik uygulama modelinin ilk bölümünü başarıyla tamamladı. Darüşşafakalı genç girişimciler, 23 Ocak Perşembe günü ikili gruplar halinde çalıştıkları iş fikirlerini farklı sektörlerden gelen jüri üyelerine sundu.
 
istka-sunumlar_rsz.jpg
 
Sunumda, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fırat Tekin, Yönetim Kurulu Üyesi Beşir Özmen, Uluslararası Girişimciler Derneği Direktörü Işılay Artut, Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu, Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Ayşe Görey, öğretmenler ve idareciler de hazır bulundu. 
 
İş fikirlerini 21 Ocak ve 22 Ocak 2014 tarihlerinde girişimcilik uygulamalarını gerçekleştiren Darüşşafaka öğretmenlerinden oluşan ön jüriye sunan ikili gruplardan 11’i, çalışmalarını 23 Ocak'ta farklı sektörlerden gelen kişilere sunma ve değerlendirme fırsatı buldu. 
 
istka-sunumlar (1)_rsz.jpg
 
Her ikili, kendilerine verilen 10 dakika içerisinde iş fikirlerini jüriye en kapsamlı şekilde anlatmaya ve sorulara yanıt vermeye çalıştı. Jüri tarafından değerlendirilen 11 iş fikrinden 3’ü ödüllendirildi.

istka-sunumlar (2)_rsz.jpg
Engür Rutkay, Seher Kurtuluş, Ömer Kaymakçalan
 
 
Darüşşafakalı genç girişimcilerin 11 iş fikri:
 
  • “doğAĞAÇ” isimli iş fikirleri ile Melisa Çifci ve İpek Eroğlu,
  • “Kıyafet Tasarımı” isimli iş fikirleri ile İlknur Beken ve Belçin Koçkar,
  • “BujuMuju” isimli iş fikirleri ile Aleyna İnanç ve Hande Dayanış (ödüllendirildi),
  • “Yetenek Avcısı” isimli iş fikirleri ile Letisya Doğan ve Ali Demir,
  • “Bisiklet Kullanımı” isimli iş fikirleri ile Berkay Türkmenoğlu ve Alihan Ögeer,
  • “Möö Kafe” isimli iş fikirleri ile Tuğçe Açıkalın ve Züleyha Çakır,
  • “SıkıldıkçAL” isimli iş fikirleri ile Bengül Dağdagül ve Nisanur Köşgen (ödüllendirildi),
  • “Çarçabuk Çorba” isimli iş fikirleri ile Seher Kurtuluş ve Rana Çelik (ödüllendirildi),
  • “Söz Dinleyen Kalem” isimli iş fikirleri ile Elif Karaatlı ve Nuriye Varoğlu,
  • “Gizli Günce Defteri” isimli iş fikirleri ile Zeynep Alemdağ ve Şevval Kutlu,
  • “Workshop Çalışmaları” isimli iş fikirleri ile Müberra Ekici ve Aleyna Büyükgüçlü
 
23 Ocak’ta gerçekleşen jüride yer alan kişiler:
 
  • M3 Works şirketi sahibi Erdem Genç;
  • Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreter Yardımcısı Burçak Karakaya;
  • Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Üyesi ve Yosun Teknoloji Üretim Sanayi ve Dış Ticaret Ltd. Şti Müdürü Ömer Kaymakçalan;
  • Uluslararası Girişimciler Derneği Danışmanı ve Genç Başarı Vakfı Genel Müdürü Engür Rutkay;
  • Intel'i temsilen LearnERA Eğitim Danışmanlık Kurucu Müdürü Levent Sağıroğlu;
  • Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası Koordinatörü Murat Tortopoğlu;
  • Uluslararası Girişimciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yitmen
 
Tüm jüri üyelerine ve Ekim-Ocak döneminde yapılan girişimcilik uygulamalarını gerçekleştiren Darüşşafaka öğretmenleri Nilgün Binışık, Tolga Dikmenli, Emel Erdoğdu, Seçil Güvenç, Serap Sayim, Esra Sayman, Demir Sipahi, Derya Kurt Şakar, Erdem Yağız, Cansu Aydemir ve Meltem Ceylan Alibeyoğlu’na verdikleri destek için teşekkür ederiz.
 
Tüm Haberlere Göz Atın