2014 Salon Model Uçak Türkiye Şampiyonası 1. Etap yarışmasında Darüşşafaka'ya üç kupa

 ›  Haberler  › ↓ 
model-ucak-2014 (1)_rsz.jpg
 
Darüşşafaka, 9 Mart 2014 tarihinde İstanbul Büyükçekmece Gazanfer Bilge Kapalı Spor Salonu'nda Büyükçekmece Sportif Havacılık Kulübü iş birliğiyle İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü adına yapılan ve Türk Hava Kurumu ile Hava Harp Okulu'nun hakem olarak bulunduğu Salon Model Uçak Türkiye Şampiyonası 1. Etap yarışmasında üç kupa kazandı.
 
Yarışmada; Bireysel ve Darüşşafaka Model Uçak Kulübü, Şehremini Anadolu Lisesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Model Uçak Takımı, Atlas Model Planör Kulübü, Sezin Okulu Model Uçak Kulübü, Pendik Model Uçak Kulübü, Pendik Belediyesi Havacılık Kulübü, Soarist gibi takımlarından oluşan toplam 45 sporcu yarıştı.
 
 
model-ucak-2014 (2)_rsz.jpgmodel-ucak-2014_rsz.jpg
Ferdi Bozdoğan                                                       Tevfik Can Başsüllü
 
Darüşşafaka 6. sınıf öğrencilerinden Ferdi Bozdoğan, yarışmanın en zorlu kategorisi olan gençler kabin gövdeli modeller kategorisinde iki dakika üzeri uçuşlarla ikinci oldu.
 
Darüşşafaka Model Uçak Öğretmeni Yusuf Öztürk, yetişkinler kabin gövdeli modeller kategorisinde 1.'lik kazandı.
 
Ayrıca Darüşşafaka Lisesi 2013 mezunlarından; İTÜ Uçak Mühendisliği öğrencisi olup Darüşşafaka Model Uçak Kulübü'nün hâlen üyesi olan Tevfik Can Başsüllü, aynı kategoride 2. oldu.
 
Darüşşafaka Model Uçak Kulübü, 27 Nisan'da Hava Harp Okulu'nda yapılacak olan Türkiye Şampiyonası 2. Etap yarışması için hazırlıklarına devam etmektedir.
 
Balsa ağacından yapılan modeller; tek kanatlı ve tek motorlu, uçuş kabiliyetini sabit kaldırıcı yüzeylerle sağlamak üzere kabin gövdeli ve lastik motorludur. Kaplaması mylar, kondansatör kağıdı, pelur, japon kağıdı (Esaki, Japico) gibi malzemelerle yapılıp elden bırakıldığında bir daha kontrol imkânı olmadan son yapılan ayarlarıyla en uzun süre havada kalması hedeflenir.
 
 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?