20 bin öğrenci Darüşşafaka’da gökyüzünü keşfetti

 ›  Haberler  › ↓ 
P&G Türkiye ve Darüşşafaka Cemiyeti iş birliği ile yürütülen “Hayalden Gerçeğe” Projesi kapsamında 16 Nisan 2010’da Darüşşafaka Eğitim Kurumları Maslak Kampüsü'nde açılan “Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu”, o günden bugüne Türkiye’den ve yurtdışından 20.000'den fazla konuk ağırladı.
 
İstanbul’daki ilk sabit kubbeli dijital planetaryum olma özelliğini taşıyan planetaryum; çocukları bilim ve gökyüzü ile yakınlaştırmak ve bilgilendirmek üzere tasarlandı. 36 kişilik izleme kapasitesine sahip planetaryumun 7 metre çapındaki küresel odasında çocuklar, gökyüzünün gizemli dünyasını keşfediyor.
 
Planetaryum, adını Türkiye’de gözlem ve araştırmaya dayalı astronomi çalışmalarının geliştiricisi ve Kandilli Rasathanesi’nin kurucusu; bir dönem Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda matematik öğretmeni olarak görev yapmış Mehmet Fatin Gökmen (1877-1955)’den alıyor.
 
“Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu”nda gökyüzü keşfinin yanı sıra birbirinden ilginç planetaryum gösterileri de sunuluyor. Planetaryumu ziyaret edenler Yıldızlar, Moleküleryum, Kara Delikler, Astronot ve Biz Astronomuz gösterilerini Türkçe ve İngilizce seçenekleriyle izleme olanağı da buluyor.
 
Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu ve Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi’ni ziyaret etmek isteyenler, planet@dek.k12.tr adresine ya da +90 212 939 2800 /2181 numaralı telefona gün ve saat bilgilerini ileterek ücretsiz randevu alabilir.

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?