2015 Yılı 2. Çeyrek Dönem Öğrenci Başarıları

 ›  Haberler  › ↓ 

6. sınıf öğrencilerimiz, 14 Nisan'da yapılan 5. Okulistik Sınavı’nda genel ortalamada Türkiye 1.'si oldu. 
5. ve 6. sınıf öğrencilerimiz, 22 Mayıs'ta yapılan 6. Okulistik Sınavı’nda genel ortalamada Türkiye 1.'si oldu. Ayrıca 5. sınıf öğrencimiz Sudem Karaköse, tüm soruları doğru yanıtlayarak Türkiye 1.’si oldu.

Bayer’in düzenlediği Kent İçin Bilim Yarışması’nın 14 Nisan’da gerçekleştirilen jüri sunumları sonunda öğrencilerimizin “Gençler uyansın işe gitsin, yaşlılar rahat etsin” (Hazırlayan Öğrenciler: Ecem Sekban, Ahmet Cüce) isimli projesi ikincilik, “Yolun elektriksel direncini kullanarak yol durumunu tespit etmek” (Hazırlayan Öğrenciler: Özkan Serkek, Nuriye Varoğlu) isimli projesi ise üçüncülük ödülünü aldı.

17 Nisan’da İSTEK Bilge Kağan Okulları tarafından organize edilen “Fen Proje Yarışması”nda 6. sınıf öğrencilerimiz Dudunur Özdamar ve Nisanur Bayraktar’ın "Sera etkisi ile su ısıtan hortum" isimli projesi birinci oldu. 

18 Nisan’da Arel Okulları tarafından düzenlenen “Aktif Deney Yarışması”nda öğrencilerimiz Şahin Güçer, Onat Altay ve Nehir Durmuşoğlu’nun çalışmaları 10. sınıf kimya dalında, Berkay Türkmenoğlu, Nuriye Varoğlu ve Abdülkadir Avcı'nın çalışmaları ise 11. sınıf fizik dalında birincilik ödülü aldı. 
18 Nisan’da MEV Okulları tarafından organize edilen “Fen Proje Yarışması”nda 11. sınıf öğrencimiz Yiğitcan Yılmaz’ın "Sağlıklı küf önleyici katkı maddesi olarak sodyum diasetat tuzu" isimli projesi ikinci oldu.

ABD’de düzenlenen FIRST Robotics Competition (FRC) yarışmasına katılan Robot Kulübümüz “Sultans of Türkiye”, mart ayındaki bölgesel turnuvada 10 maçta 8 galibiyet alarak tarihinde ilk defa “Dünya Şampiyonası”nda yarışmaya hak kazanmış, ayrıca NASA'nın sponsor olduğu “Regional Engineering Inspiration Award” ödülüne layık görülmüştü. Takımımız, 22-25 Nisan’da St. Louis'de gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası’nda 10 maçta 6 galibiyet alarak ülkemizi başarıyla temsil etti. 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda 8. sınıf öğrencimiz Defne Hadiş, Çağdaş Torbacıoğlu (DŞ’12) ve Tuğba Eke (DŞ’12), “Dönüş” isimli karma resim ve fotoğraf sergisinde buluştu.

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri 46. Araştırma Projeleri Yarışması Avrupa Bölgesi Sergisi’nde 11. sınıf öğrencilerimiz Seher Kurtuluş ve Tuğçe Köktürk’ün hazırlamış olduğu “Korunan Bellek” adlı tarih projesi ile Nisa Nur Köşgen ve Pelda Kaplan’ın hazırladıkları “3 ve 4 Boyutta Küp Kesitleri” adlı matematik projesi, Avrupa Bölgesi birincisi oldu ve mayıs ayında yapılan Türkiye finallerine katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK tarafından yürütülen Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması’nda (X. Bu Benim Eserim), öğrencilerimiz Dudunur Özdamar'ın hazırladığı “Sera Etkisi ile Su Isıtan Hortum" ve Elif Naz Kırmızıyüz'ün hazırladığı “Optik Maser Voltmetre” projeleri,
5-6 Mayıs’taki bölge sergisine katıldı.

MEF Üniversitesi ve MEF Okulları'nın düzenlediği 24. Uluslararası Araştırma Proje Yarışması’nın
5-7 Mayıs’ta gerçekleşen sergisinde, 11. sınıf öğrencilerimiz Berk Durğut ve Çağatay Kadığ’a ait “Kullanılmayan Auger Spiral Sea Snail ve Cypraea Vitellus Deniz Kabuklarından Implant Kaplamaları ve Protez Yapımında Kullanılan Hidroksiapatit(HA) ile Trikalsiyum Fosfat(TCP) Eldesi” adlı proje, kimya alanında “Jüri Özel Ödülü” kazandı.

9 Mayıs’ta İstek Özel Belde Fen Lisesi tarafından 8.’si düzenlenen "Fen Bilimleri Araştırma Projeleri Yarışması"nda, 5-6. Sınıflar Fen Bilimleri alanında 6. sınıf öğrencilerimiz Dudunur Özdamar ve Nisanur Bayraktar "Sera Etkisiyle Isınan Hortum" adlı projeleriyle birincilik ödülünün, 5. sınıf öğrencilerimiz Aytek Aksu ve Hasan Yiğit ise “Damlaya Damlaya Enerji Olur" isimli projeleriyle Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu. 10. sınıf öğrencilerimiz Berk Durgut ve Çağatay Kadığ ise, "Kullanılmayan Auger Spiral Sea Snail ve Cypraea Vitellus Deniz Kabuklarından İmplant Kaplamaları ve Protez Yapımında Kullanılan Hidroksiapatit (HA) ile Trikalsiyumfosfat (TCP) Eldesi" adlı projeleriyle, "Kimya Alanı- İkincilik Ödülü"nün sahibi oldu.

17 Mayıs’ta, Darüşşafaka Havacılık ve Model Uçak Kulübü, 2. Ulusal Salon Model Uçak Yarışması’nda çeşitli kategori ve sınıflarda dereceye girerek 12 kupa kazandı.

16-19 Mayıs’ta, 5. sınıf öğrencimiz Ceylan Eroltu, 2014–2015 eğitim ve öğretim yılı “Okullar Arası Satranç Türkiye Gruplar Yarışmaları”nda Kocaeli grubunda gerçekleşen turnuvada, “Küçük Kızlar Kategorisi”nde birinci oldu.

20 Mayıs’ta, Sarıyer ilçesinin düzenlediği satranç turnuvasında; Yıldızlar kategorisinde Yusuf Kılıç, Özay Kaan Avcı, Umut Yılmaz ve Sinan Kaya’dan oluşan Darüşşafaka takımı, ikinci oldu. Yusuf Kılıç bireysel olarak üçüncü olurken, Küçükler kategorisinde ise Ceylan Eroltu birinci, Ahmet Utku Yılmaz da üçüncü oldu.

23 Mayıs’ta, Girişimcilik Kulübü öğrencilerimizin kurduğu 120+1 şirketi, 3X Genç Başarı Ticaret Fuarı Ulusal Yarışması'nda ikinci oldu. 

“Su Kaşifi-Water Explorer” Programı'nda, 7. sınıf öğrencilerimizden oluşan DaçKaşiF isimli grup, Türkiye birincisi oldu ve Dünya Finali'nde ülkemizi temsil etme hakkı kazandı. 

8. sınıf öğrencimiz Defne Hadiş, üçüncü resim sergisini 25 Mayıs - 7 Haziran arasında CEFIC Turkey'in desteğiyle Carrefour İçerenköy AVM'de açtı.

Öğrencilerimizin 2014-2015 eğitim ve öğretim yılı boyunca atık malzemelerden yaptıkları heykel çalışmaları, 8-15 Haziran’da CEFIC Turkey'in desteğiyle Carrefour İçerenköy AVM'de sergilendi.

11. sınıf öğrencimiz Muradiye Kaya, 27 Haziran-25 Temmuz arasında Purdue Üniversitesi’nde düzenlenen, ABD Başkonsolosluğu’nun Benjamin Franklin Transatlantic Fellows Summer Institutes yaz programına kabul edildi.

10. sınıf öğrencimiz Büşra Kevran, 18 Temmuz - 1 Ağustos tarihleri arasında ABD’deki Iowa Üniversitesi’nde gerçekleşecek “International Writing Program for Young Writers” programına Türkiye’den kabul edilen 5 öğrenciden biri oldu.

9. sınıf öğrencimiz Şahin Murat Kocar, “Avrupa Sınıfı” isimli öğrenci değişim programı kapsamında eğitimine 1 yıl Almanya’nın Xanten şehrindeki Stiftsgymnasium’da devam edecek.

Türk Kültür Vakfı (AFS) Kennedy-Lugar Kültürlerarası Öğrenci Değişim Programı ve AFS Uzun Dönem Değişim Programı'yla 2015-2016 eğitim-öğretim yılında eğitimlerini 1 yıl yurt dışında sürdürecek 6 öğrencimiz belli oldu. 9. sınıf öğrencilerimizden Fatma Ezgi Şimşek, Ebru Dilara Aydın, Çağrı Büyükkoru ve Veysel Kazancı, eğitimlerine burslu olarak ABD’de, Onur Tayranoğlu Finlandiya’da, Asil Can Dönmez ise Macaristan’da devam edecek.  

2015 YILI 2. ÇEYREK DÖNEM ÖĞRENCİ BAŞARILARINDAN SEÇMELER

Tüm Haberlere Göz Atın