2017 Yılı 2. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 

Değerli Üyemiz,

Darüşşafaka Ailesi olarak sizlerle 2017 yılı 2. çeyrek dönem bilgilendirme mektubumuzu paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. 

Yeni Öğrencilerimiz:

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda ailemize katacağımız 120 öğrencimizi belirlemek için 28 Mayıs’ta 21 ilde sınav düzenledik. Sınavımıza 1.110 aday katıldı. 7 Haziran’da asil ve yedek listelere giren adayları kamuoyuna ilan ettik. 14-21 Haziran'da tüm adayların sağlık kontrollerini gerçekleştirdik. Mali durum araştırması sonucuna göre kayıt hakkı kazanan 120 çocuğumuzun Darüşşafaka'daki eğitim yolculuğu 11 Eylül’de başlayacak.

Yeni Mezunlarımız:

23 Haziran’da Darüşşafaka Lisesi 143. Dönemden 66 öğrencimizi diplomalarıyla uğurladık.

Ramazan Bayramı Bağış Kampanyamız:

27 Mayıs - 30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen 2017 Ramazan Bayramı Kampanyası kapsamında 19.133 bağışçımızdan gelen 21.390 adet bağıştan, 7.149.718 TL elde edildi. Böylece hedeflediğimiz 6.000.000 TL, %19 oranında aşıldı. 2016 yılının Ramazan Bayramı kampanyasında elde edilen bağışlar %37 oranında aşılmış, bağışçı sayısında ise 2016 yılına kıyasla %32 oranında artış gerçekleşmiştir. Kampanya döneminde bağış yapan 19.133 bağışçımızın %43'ü (8.174) yeni bağışçılardan oluşmuştur.

DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI’NDAN HABERLER:

16 Haziran'da 2016 - 2017 Eğitim ve Öğretim Yılı başarıyla tamamlandı.

13 Haziran'da Darüşşafaka Ortaokulu 148. Dönem’den 171 öğrencimizi törenle liseye uğurladık.

12 Haziran’da öğrencilerimizin bir yıllık çalışmalarının sonucunda performanslarını sergiledikleri Geleneksel Sanat Gecesi, Darüşşafaka Amfi Tiyatrosu'nda yapıldı.

16 Mayıs’ta Darüşşafaka Ortaokulu öğrencileri "Gülme Salgını" isimli müzikali, 11 Haziran'da ise Darüşşafaka Tiyatro Kulübü “Oyuncu Daçkalılar”, Bertolt Brecht’in ünlü oyunu Sezuan’ın İyi İnsanı’nı sahneledi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı coşkuyla kutladık. 

Sponsorları arasında Siemens'in de yer aldığı Darüşşafaka Robot Kulübü, ABD'de bu yıl katıldığı FIRST Robotics Competition San Francisco Bölgesel Turnuvası’nda en prestijli ödül olan “Chairman’s Award” kazanarak Houston’da düzenlenen FRC Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı ve Dünya Şampiyonası’ndan da “Team Spirit” ödülüyle yurda döndü. Öğrenciler, American Turkish Association of Houston (ATA-Houston) üyelerinin desteğiyle ve Darüşşafakalı Nihat Övütmen'in rehberliğinde NASA Space Center’ı, Darüşşafakalı Asena Gencel McKeown’un desteğiyle ise Stanford Üniversitesi’ni ziyaret etti. 

Darüşşafaka Robot Kulübü öğrencileri, 12-13 Mayıs’ta TEDxReset Konferansı'nda konuşmacı olarak yer aldı. 

DŞMakers Kulübü’nden dört öğrenci, engelliler için geliştirdikleri “Zihin Kontrollü Akıllı Ev” ve “Eldivenle Uzaktan Tahta Kontrolü” adlı iki projeyle, Kanada’da düzenlenen ve dünyanın parlak genç bilimcilerinin yarıştığı “Canada Wide Science Fair” isimli bilim fuarında Türkiye’yi temsil ederek iki altın madalyanın sahibi oldu.

Barış Can Akyıldız ve Furkan Özgen, “Temiz Eller Temiz Gelecek” projesiyle, TÜBİTAK 11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması İstanbul Avrupa Bölgesi Sergisi’nde üçüncülük ödülü kazandı.

Dudunur Özdamar ve Emine Gücük, “Metro Dursun, Enerji Dolsun” adlı projeyle İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Özel Beylerbeyi Ortaokulu 1. Fen Bilimleri Proje Yarışması’nda ve Eyüboğlu Eğitim Kurumları XVIII. Bilim Şenliği ve Proje Yarışması’nda birinci oldu.

MEV Okulları 13. Fen Bilimleri Şenliği ve Proje Yarışması’nda, Fatma Ezgi Şimşek ve Tuğana Mihrace Mecit “Akıllı Otopark Sistemi” adlı projeyle fizik dalında birincilik ödülünü alırken, Gonca Gül Tok ve Tuğana Mihrace Mecit, “Bitkilerdeki iletim mekanizmasının hayvanlardaki sinirsel iletim mekanizması ile karşılaştırılması” adlı projeyle biyoloji dalında üçüncülük ödülünün sahibi oldu. 

Darüşşafakalı öğrenciler, Arel Okulları ev sahipliğinde düzenlenen Liseler Arası Aktif Deney Yarışması’ndan fizik, kimya ve biyoloji dalında 6 ödülle döndü. 

Darüşşafaka Lisesi'nin 3Durak, Sigma 3D, Autodesk ve KWorks işbirliğiyle bu yıl ikincisini Darüşşafaka'nın merhume bağışçısı Berna Tunalı Mimaroğlu'nun adına düzenlediği Türkiye'nin tek liselerarası "3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması”, 13-27 Mayıs’ta düzenlendi. "Vertipot” adlı projesiyle Özel Üsküdar Amerikan Lisesi Takımı birincilik ödülüne layık görüldü.

17 Mayıs'ta düzenlenen ve 312 öykünün katıldığı 12. Hişt Hişt, Genç Sait Faik Öykü Yarışması'nda Türkiye genelinde birinciliğe değer bulunan hikâye; Balıkesir İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Rabia Elmas’ın “Gizli Gizli” adlı öyküsü olurken; Darüşşafaka öğrencileri arasında yapılan yarışmanın birincisi ise; “Çocuklar ve Oyunları” adlı öyküsüyle Ecem Kaval oldu.

6 Haziran’da sonuçları açıklanan 10. "Ahmet Rasim Yaşıyor!" Köşe Yazısı Yazma Yarışması'nın İstanbul Ortaokulları Birincisi, Özel Feriköy Ermeni Ortaokulu’ndan “Çalakalem yaz” başlıklı yazısıyla Ari Arman Kayaoğlu; Darüşşafaka Ortaokulu Birincisi ise “Gözlerimden Utanırdım” başlıklı yazısıyla Yağmur Ünaldı oldu.

23-25 Mayıs’ta 8. Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması’nın Final Sergisi, Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Denizli Özel Final Anadolu Lisesi’nden Ozan Kaymak ve İbrahim Suat Evren “A276106 Sayı Dizisi ve Özellikleri” adlı projeleriyle birincilik ödülünü alırken, Darüşşafaka Lisesi Birincilik Ödülü’nü, İlayda Salkım ve Şeymanur Delipınar “Temel Geometri Problemlerinin Çözümünde ve Kareköklü İfadelerin Ekstremum Değerlerinin Bulunmasında Vektörel Çözümler” adlı projeyle kazandı.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları 5. Geleneksel Satranç Turnuvası, 8-9 Nisan’da Türkiye Satranç Federasyonu İstanbul Satranç İl Temsilciliği iş birliğiyle düzenlendi.

DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARI’NDAN HABERLER:

Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında Darüşşafaka Rezidansları'na 4 yeni bağışçımız katıldı. Böylelikle 2017 yılının başından beri ailemize katılan Rezidans Bağışçılarımızın sayısı 7 oldu.

Darüşşafaka Rezidansları’nda yaşayan bağışçılarımız, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında bireysel olarak Cemiyetimize toplam 3.535.604 TL katkıda bulundu.

19 Haziran’da Vasiyet ve Rezidans Bağışçılarımız için Kalamış Develi Restoran’da iftar yemeği verildi. 

9-10 Mayıs’ta, Yakacık Rezidans’ta yaşayan bağışçıların bir yıl boyunca ürettiği takı, örgü, resim, rölyef gibi el emeği göz nuru eserler, kermesle Darüşşafaka yararına satışa sunuldu.

DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ’NDEN HABERLER:

Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında 10 yeni vasiyet ve gayrimenkul bağışçımız oldu. Böylelikle 2017 yılının başından beri ailemize katılan toplam vasiyet ve gayrimenkul bağışçılarımızın sayısı 30’a ulaştı. 

21 Haziran’da (Kadir Günü) artık aramızda olmayan bağışçılarımızın, Darüşşafaka'ya hizmeti geçenlerin ve bütün şehitlerimizin aziz ruhları için mevlit okutuldu. İstanbul’un yanı sıra ilk kez bu yıl Ankara ve İzmir’de de mevlit okutuldu. 

12 Nisan'da, Darüşşafaka'ya bağış yapan hayırseverlerden Sami Serozan, vefatının 41. yıl dönümünde anıldı.

Darüşşafaka’nın Vasiyet Bağışçısı, Maltepe Rezidans Bağışçısı ve aynı zamanda Kurucu Bağışçısı merhume Malike Bayülken, vefatının 1. yıl dönümünde anıldı.

10 Mayıs'ta, Maltepe Rezidans’ın arsasını bağışlayan merhum Abdurrahman Hayati Arıkan ve eşi merhume Bedia Arıkan için anma töreni düzenlendi.

Darüşşafakalıların 2016 yılı bağışlarının raporu yayınlandı. 2016 yılında 450 Darüşşafakalı, okullarına 1.617.000 TL bağış yaptı. 2015 yılına kıyasla bağış tutarında %26, bağışçı sayısında %19 artış gerçekleşti. 2016 yılında "Bağış Tutarı En Yüksek Dönem" 1974'lüler, "Bağışçı Sayısı En Yüksek Dönem" 1982'liler oldu.

Darüşşafaka Urla Rezidans ve vasiyet bağışçısı İsmet Aktekin, bu kez yaptığı bağışıyla hem kendisinin hem de merhum ağabeyi Fikret Aktekin’in ismini Darüşşafaka Maslak Yerleşkesi’nde ölümsüzleştirdi. İsmet Aktekin ve Fikret Aktekin’in isimleri, Darüşşafaka Kız Öğrenci Evi’ne verildi. İsimlendirme töreni, 5 Haziran’da yapıldı.

8 Haziran’da Marjinal Sosyal’in girişimi, Facebook’un katkılarıyla başlatılan Sosyal Bağış Hareketi kapsamında Darüşşafaka için bağış toplandı. 

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde geçimini hamallık yaparak kazanan ve mayıs ayında bir günlük yevmiyesini Darüşşafaka’ya bağışlayan hamal Mehmet Ateş, Darüşşafaka’yı ziyaret etti ve öğrencilerle bir araya geldi. 

On bir yaşındaki Zülal, sekiz yaşındaki Irmak ve beş yaşındaki Ayşe Kahraman 8 Mayıs'ta ulaştırdıkları bağışla Darüşşafaka'nın en küçük bağışçıları arasında yerlerini aldı.

Piyano eğitmeni Gaye Türksoy’un öğrencileriyle birlikte düzenlediği El Ele Piyano Konserleri'nin dokuzuncusu, 27 Mayıs’ta Caddebostan Kültür Merkezi’nde Darüşşafaka yararına gerçekleşti.

İstanbul Soroptimist Kulübü, 7 Haziran’da Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda düzenlenen törenle Darüşşafakalı öğrencilere 60 adet bisiklet bağışladı.

17 Haziran'da Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu, 24. toplantısını gerçekleştirdi. 

7 Mayıs'ta Darüşşafakalılar Derneği’nin organizasyonuyla geleneksel “Pilav Günü” Maslak kampüsümüzde gerçekleştirildi.

11 Mayıs'ta İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlediğimiz törenle 63. Sait Faik Hikâye Armağanı'nı kazanan yazar açıklandı. Armağanın bu yılki sahibi "En Eski Yüz" adlı ilk öykü kitabıyla Pelin Buzluk oldu. 

Saygılarımla,

M. Talha Çamaş
Yönetim Kurulu Başkanı

2. ÇEYREK DÖNEM MALİ GÖSTERGELERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

2. ÇEYREK DÖNEM DARÜŞŞAFAKA VELİLERİNİ ARIYOR PROGRAMI SONUÇLARI

Tüm Haberlere Göz Atın