2015 Yılı 2. Çeyrek Dönem Bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 

Değerli Üyemiz,

Darüşşafaka Ailesi olarak 2015’i yarıladık ve sizlerle 2015 yılı 2. çeyrek dönem bilgilendirme mektubumuzu paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yeni Öğrencilerimiz:

2015-2016 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda ailemize katacağımız 120 öğrencimizi belirlemek için 31 Mayıs’ta 21 ilde sınav düzenledik. Sınavımıza 2.289 aday başvurdu ve 2.114 aday katıldı. 9 Haziran’da açıkladığımız asil listede 120, I. yedek listede 25 ve II. yedek listede 25 aday yer alıyor. Sağlık kurulu ve mali durum araştırması sonucuna göre kayıt hakkı kazanan 120 Daçkalı, 1 Eylül’de yaşamlarını değiştirecek olan eğitim yolculuğuna başlayacak.

Yeni Mezunlarımız:

Darüşşafaka Lisesi 141. Dönem Öğrencileri’ni, 22 Haziran’da diplomalarıyla uğurlamanın gururunu yaşadık. Bu yıl mezun ettiğimiz 79 öğrencimizin LYS sonuçlarına göre 4 öğrencimiz ilk 5.000’de, 8 öğrencimiz ilk 10.000’de yer alıyor. Ege Erdoğan, Dil puanıyla Türkiye 1374.’sü oldu.

“Olmasa da Olur” İsimli Yeni Kampanyamız:

Grey İstanbul’un gönüllü desteğiyle yepyeni bir bağış kampanyası başlattık. Kamuoyuna “Bazı harcamalar #OlmasadaOlur ama eğitim olmazsa olmaz” diye sesleniyoruz. Düzenli bağışçı sayımızı artırma hedefiyle yürüttüğümüz kampanyamız, insanların bazı küçük şeylerden vazgeçerek bir çocuğun eğitimine destek olabilecekleri ve onun hayatında fark yaratabilecekleri ana fikri üzerine kuruluyor. Kampanyamız, sosyal medyada #OlmasadaOlur hashtag’i üzerinden ilerliyor.

Ramazan Bayramı Bağış Kampanyamız:

12 Haziran - 20 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen Ramazan Bayramı kampanyası kapsamında 4.202.436 TL bağış elde edildi. Kampanya döneminde elde edilen bu tutar ile 3.200.000 TL'lik hedefe %131 oranında ulaşıldı. 2014 yılının aynı döneminde elde edilen bağışlar %64 oranında aşılmış, bağışçı sayısında ise 2014 yılına kıyasla %77 oranında artış gerçekleşmiştir. Kampanya döneminde bağış yapan 11.333 bağışçımızın %49'u (5.567) yeni bağışçılardan oluşmuştur.

DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI’NDAN HABERLER:

2014 - 2015 Eğitim ve Öğretim Yılı’nı, 12 Haziran’da başarıyla tamamladık.

2 Nisan'da, Ortaokulumuzun düzenlediği “Ahmet Rasim Yaşıyor!” Köşe Yazısı Yazma Yarışması’nda birincilik ödülü, İstanbul'daki ortaokullar kategorisinde Hürriyet Ortaokulu'ndan "Dilinen Tarifi Gayri Mümkünsüz!" başlıklı yazısıyla Berat Atasoy'un, Darüşşafaka kategorisinde ise, "Kader mi Katliam mı?" başlıklı yazısıyla Yeliz Sanık’ın oldu.

Okulumuzun tiyatro kulübü, William Shakespeare’in yazdığı ve Can Yücel’in “Yeniden Söyleyen” ismiyle çevirdiği “Bahar Noktası” adlı oyunu, sahneye koydu.

21 Mayıs’ta “10. Hişt Hişt, Genç Sait Faik Öykü Yarışması”nda, ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi öğrencisi Defne Akşit “Metal Kana Karışınca” adlı eseriyle; Darüşşafaka öğrencileri arasında ise 11. sınıf öğrencimiz Furkan Şahin “Folie de Persecution” adlı hikâyesiyle birinci oldu.

Lisemiz tarafından bu yıl ilk kez Türkiye genelinde düzenlenen Salih Zeki Matematik Projeleri Yarışması’nda birincilik ödülünü, “Düzlemde Oluşabilecek Maksimum Bölge Sayısı” isimli projeyle Denizli Özel Servergazi Fen Lisesi’nden İzzet Emre Küçükkaya ve Ahmet Hakan Mirza kazandı.

Araştırmacı Çocuk Merkezi işbirliğiyle 2010’dan beri yürüttüğümüz Araştırmacı Çocuk Programı 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı sunumları, 3-5 Haziran’da gerçekleştirildi.

Cemiyetimizin en büyük kurumsal destekçisi Türkiye İş Bankası’nın, 8. yılına ulaşan “Karneni Göster, Kitabını Al” kampanyası kapsamında öğrencilerimiz 12 Haziran’da, “Şairlerimizden Seçme Şiirlerle Şiir Dünyasına Yolculuk” ve “Depremden Korkmuyorum – Nasıl Korunacağımı Biliyorum” adlı kitaplarına kavuştu.

İlki geçtiğimiz sene okulumuzun ev sahipliğinde düzenlenen Stanford Üniversitesi Bilgisayar Yaz Kampı'nın ikincisi, 17-30 Haziran’da Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Bilgisayar bilimleri ve elektrik mühendisliği profesörü Nick McKeown ile eşi Asena McKeown'un (DŞ’91) ve organizasyonunda düzenlenen programa, Darüşşafaka Lisesi'nden 20 öğrenci ve 2 öğretmen katıldı.

DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ’NDEN HABERLER:

Her yıl 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında süren Darüşşafakalılar Yıllık Bağış Kampanyası’nın 2014 yılı sonuçları, Nisan ayında yayımlanan katalogla duyuruldu. Buna göre 2014 yılında 323 Darüşşafakalı yetiştikleri yuvaya toplam 899.697 TL bağış yaptı. "Bağış Toplamı En Yüksek Dönem" 1974'lüler, "Bağışçı Sayısı En Yüksek Dönem" ise 1979'lular oldu.

Nisan ayında Cemiyetimizin web sitesi, Bilende firmasının desteğiyle yeni yüzüne kavuştu.

2 Mayıs'ta, Maviş Fuchs’un (DŞ’79) başkanı olduğu Britanya Türk Kadınları Derneği'nin (BTKD) geleneksel kuruluş balosu, Londra’daki Royal Garden Hotel’de yapıldı. Balonun geliri, Cemiyetimize bağışlandı.

Anneler Günü ve Babalar Günü için biricik anne-babalara özel bağış sertifikaları hazırladık. Sertifikalarımızdan temin eden kurumsal ve bireysel bağışçılarımız, hem anne ve babalarını sevindirdi hem öğrencilerimizin geleceğini aydınlattı.

DAMAT l TWEEN, her yıl Babalar Günü'ne özel uyguladığı "Babanız için Hediye, Onlar için Gelecek" projesi ile 01-21 Haziran tarihleri arasında kadar yapılan alışverişlerde her fatura için Cemiyetimize bağış yaptı.

"Kitapcan Velilerini Arıyor" kampanyası kapsamında Darüşşafaka 1982 dönemliler, 6D sınıfımızın; Darüşşafaka 1980 dönemliler ise 6G sınıfımızın "Kitapcan Velisi" oldu.

11 Mayıs’ta, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları işbirliğiyle verdiğimiz Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı’nın 61.’sinin sahibi, “Bizi Çağanoz Diye Biri Öldürdü-Beni Unutma Dörtlemesi 1” adlı kitabıyla Bora Abdo oldu.

16 Mayıs’ta, İstanbul Gelişim Üniversitesi öğrencileri, Darüşşafaka’yı en iyi eğitim kurumu seçti.

20 Mayıs’ta, Türkiye İç Denetim Enstitüsü tarafından verilen 5. İç Denetim Farkındalık Ödülleri kapsamında Cemiyetimiz, “Kurumsal Farkındalık” kategorisinde, Cemiyet İç Denetim Müdürümüz Ethem Yenigün ise, “Bireysel Farkındalık” kategorisinde ödüle layık görüldü.

23 Mayıs’ta, Yüksek Danışma Kurulumuz 18. toplantısını, Zekeriya Yıldırım’ın başkanlığında yaptı.

Arşiv ve koleksiyon oluşturma çalışmalarına Nami Gönenç'in (DŞ’52) inancı ve gönüllü çabalarıyla 2009 yılında başlanan ve 19 Mayıs 2013 tarihinde açılan Darüşşafaka Cemiyeti Müzesi’nin "Özel Müze" statüsü T.C. Kültür Bakanlığı'nca onaylandı.

DARÜŞŞAFAKA REZİDANSLARI’NDAN HABERLER:

2015 yılı başından beri 25 yeni Rezidans Bağışçımız ailemize katıldı. Yine 2015 başından beri 5’i Rezidans Bağışçımız olmak üzere 26 hayırsever Cemiyetimize vasiyet bağışında bulundu. Böylelikle rezidanslarımızda yaşayan vasiyet bağışçılarımızın sayısı 119’a ulaştı.

6 Mayıs’ta, rezidanslarımızda yaşayan bağışçılarımızın bir yıl boyunca ürettiği el emeği göz nuru eserler, Yakacık Rezidansımızda düzenlenen "Geleneksel Kermes" ile satışa sunuldu. Tüm geliri Cemiyetimize bağışlanan kermese rezidans bağışçılarımız büyük ilgi gösterdi.

10 Mayıs’ta, rezidanslarımızda Anneler Günü, özel bir programla kutlandı. Yönetim Kurulu olarak, Lise Müdürümüz ​Nevzat Kulaberoğlu ve ortaokul 1. sınıf öğrencilerimizle birlikte, İstanbul'da bulunan rezidanslarımızı ziyaret ettik. Öğrencilerimiz, bağışçılarımız için hazırladıkları armağanları takdim etti.

Urla Rezidans bağışçılarımız, ortaokul 1. sınıf öğrencilerimize karne hediyesi olarak kendi elleriyle kitap ayraçları hazırladı. Bağışçılarımızın çalışmaları, 29 Mayıs'ta Urla Rezidans'ta sergilendikten sonra 11 Haziran’da öğrencilerimize dağıtıldı.

11 Haziran'da, Rezidans bağışçılarımız ile ortaokul 1. sınıf öğrencilerimiz, Beykoz Komşuköy'de "Yaşa Devam'la Yazı Karşıla" etkinliğinde bir araya geldi.

Son olarak 1 Eylül Salı günü TİM Gösteri Merkezi'nde düzenleyeceğimiz 2015-2016 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılış Töreni’nde sizleri de aramızda görmekten büyük mutluluk duyarız.

 

Saygılarımla,

M. Talha Çamaş

Yönetim Kurulu Başkanı

2015 YILI 2. ÇEYREK DÖNEM BİLGİLENDİRME DOSYASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

EK 1: 2015 YILI ÇEYREK DÖNEM MALİ SONUÇLARI

EK 2: 2015 YILI 2. ÇEYREK DÖNEM DARÜŞŞAFAKA VELİLERİNİ ARIYOR PROGRAMI

EK 3: 015 YILI 2. ÇEYREK DÖNEM ÖĞRENCİ BAŞARILARI

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?