Darüşşafakalıların değerleri Çanakkale Destanı’nda anıtlaştı

 ›  Haberler  › ↓ 

Çanakkale Zaferi’nin 102. Yılında, Darüşşafaka 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Töreni, 17 Mart’ta TİM Fettah Aytaç Salonu’nda gerçekleştirildi. 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları 11. Sınıf Müdür Yardımcısı Mehtap Budak törende bir konuşma yaptı. Budak, “Borçluyuz! Öleceğini bile bile savaşan bu kahraman insanlara, bu yüksek ruhlu atalarımıza hepimiz borçluyuz. Peki, bu borç nasıl ödenir? Hamurumuzda olan, bizi biz yapan değerlerimize sahip çıkarak... Atalarımız, bu kanlı savaş ortamında bile hayatlarının son anlarına kadar saygı, dürüstlük, hoşgörü, sorumluluk gibi değerlerden asla vazgeçmemişlerdir. Çanakkale Muharebeleri, bu değerlerin anıtlaştığı bir destandır. Bizi biz yapan, Darüşşafaka’yı 150 yılı aşkın bir süredir köklü bir kurum olarak ayakta tutan, bu değerlerdir” diyerek saygılı olmak, dürüstlük, üretkenlik, sorumluluk, hoşgörü ve farkındalık değerlerine vurgu yaptı.

“Yokluktan, yoksulluktan, çaresizlikten, ümitsizlikten çıkışın tek iki yolu vardır: Çalışmak ve üretmek” diyen Budak, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözünü hatırlattı: “Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar, önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybederler...”

Budak konuşmasında, Ata'mızın bizlere verdiği en büyük sorumluluğu Gençliğe Hitabesi’nde dile getirdiğini ifade etti: “Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.”

Budak ayrıca, Atatürk’ün Anzak askerleri için söylediği şu sözlerin de O’nun evrensel kişiliğini ve tarifi olanaksız hoşgörüsünü gösterdiğini belirtti: “Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve rahat içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak ülkelerden evlâtlarını savaşa gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır.”

Açılış konuşmasının ardından öğrenci Şule Barman’ın yönetmenliğinde 11. sınıf öğrencilerinin sahnelediği muhteşem gösteriyle Çanakkale Şehitleri anıldı.

Mehtap Budak’ın konuşmasının tam metnine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

Törende yapılan sunuma ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?