155. yılda iyi dersler Darüşşafaka!

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka'nın bitmeyen hikayesine yeni bir sayfa daha eklendi

“Aklın, bilimin, Atatürk’ün yolunda; sevgiyle, saygıyla, coşkuyla, dostlukla iyi dersler Darüşşafaka!”

1863'ten bu yana ders zillerinin çaldığı, koridorlarında öğrencilerin koştuğu, Türkiye'nin eğitim çınarı Darüşşafaka'da bir eğitim ve öğretim yılı daha başladı. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı açılış töreni, 4 Eylül'de TİM Maslak Gösteri Merkezi’nde düzenlendi. Darüşşafaka Ailesi'ne bu yıl, Türkiye’nin 41 farklı ilinden 121 yeni öğrenci katıldı. 

Tören, ülkemizin kurtarıcısı; çağdaş, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları; Darüşşafaka’yı kuran, bugünlere emek, bağış ve yürekleriyle taşıyanların değerli anısı önünde bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’yla başladı.

Ayşe Görey: “Yeni ders yılı mutlulukların daha da arttığı verimli ve huzur dolu bir yıl olsun”

Törenin açılış konuşmasını yapan Darüşşafaka Lisesi Müdürü Ayşe Görey, Darüşşafakalılara şu sözlerle merhaba dedi: “İster okula yeni başlayan öğrencilerimiz olsun, ister okulumuzda göreve yeni başlayan öğretmenlerimiz, ister mezuniyet yıllarına başlayan lise sonlarımız… Kimimiz yeni okula geçmenin telaşını taşır içinde, kimimiz yeni sınıflarının merakını... Eski arkadaşlara kavuşmanın sevinci, yenilerle tanışmanın heyecanına karışır... Bu heyecanla belki de 35 yıldır her eylülde bana olduğu gibi, heyecandan bir türlü uyku tutmaz. Ama bu sabahki gülen yüzler ve gözlerdeki ışıltı, heyecanlarımızın nasıl bir mutluluğa dönüştüğünün en güzel göstergesi. Umarım 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı bu mutlulukların daha da arttığı verimli ve huzur dolu bir yıl olur.”

Talha Çamaş: “Tek hedefimiz ülkemizdeki eğitim tablosunun değişmesinde etkin rol oynamak”

Ayşe Görey’den sonra sahneye çıkan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş ise sözlerine, “Darüşşafaka Ailesi’ne yeni katılan 153. Dönem öğrencileri, aramıza hoş geldiniz!” diyerek başladı.Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın öncelikli hedeflerini; öğrencilerinin sağlıklı, mutlu, özgüvenli bireyler olarak yetişmeleri, akademik olarak en üst seviyede performans sergileyebilmeleri, bilim, sanat, spor, edebiyat ve felsefe gibi farklı alanlarda ilerleyerek Türkiye’nin en önemli ve başarılı üniversitelerini kazanmaları olarak açıklayan Talha Çamaş, haziran ayında mezun olan 116 Darüşşafakalı genci tebrik ederek üniversite eğitimlerinde başarılar diledi. 

Dünya Ekonomik Forumu’nun yayımladığı “Eğitim Kalitesi 2018” başlıklı listeye atıfta bulunan Talha Çamaş, “Türkiye, bu listede 99’uncu sırada yer aldı. Ülkelerin eğitim sistemi kalitesine göre oluşturulan listede Katar, Malezya, Endonezya, İran ve Pakistan gibi ülkeler Türkiye’nin önünde sıralandı. Listenin başında İsviçre gelirken Yemen son sırada yer aldı. Türkiye’nin PISA karnesi de ne yazık ki farklı değil. Türkiye'nin eğitimdeki bu tablosunu değiştirmek için hepimize görev düşüyor. Bu gidişata dur demek için Darüşşafaka var gücüyle çalışırken, ülkemizin eğitim dünyasında öncü bir konumda bulunuyor ve diğer okullar için örnek teşkil ediyor. Bu sebeple de tek hedefimiz şudur; sizlere sunduğumuz olanakları sürekli geliştirerek sizleri en iyi şekilde yetiştirmek ve bu tablonun değişmesinde etkin rol oynamak.” sözleriyle Darüşşafaka’nın önemini vurguladı.

Çamaş, “81 İlden 81 Öğrenci” projesiyle her yıl Darüşşafaka’ya katılan 81 öğrencinin tüm giderlerini karşılayarak daha fazla çocuğa fırsat eşitliği sağlayan Türkiye İş Bankası’na Darüşşafaka Ailesi adına şükranlarını sundu ve Darüşşafakalılara, Daçka ruhunun ve alevinin hiç sönmeyeceği, canlı, dinamik ve neşeli bir ders yılı dileyerek sözlerini noktaladı.

Yusuf Ziya Paşa Ödülleri sahiplerini buldu

2018 üniversite sınavında gösterdikleri başarıyla Yusuf Ziya Paşa Ödülü’nü almaya hak kazanan Daçkalılara ödülleri Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş tarafından takdim edildi. 

2018 mezunlarından en iyi başarı yüzdesi ile üniversiteye yerleşen Daçkalı, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne girmeye hak kazanan Nisa Nur Sefer oldu. Nisa Nur Sefer’e ödülü, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş tarafından takdim edildi.

Ahmet Baki Mavi: “Mimar ve basketbolcu olmak istiyorum”

Ödül töreninden sonra sahneye çıkan 2018 Darüşşafaka Giriş Sınavı birincisi, 5. sınıf öğrencisi Ahmet Baki Mavi heyecanını ve duygularını şu sözlerle paylaştı:
“Öncelikle buraya gelmeme yardım eden anneme teşekkür ederim. Darüşşafaka’yı sosyal medya sayesinde duydum. Annem sosyal medyada gezerken burayı buldu ve ardından araştırdı. Daha sonra bana bahsetti. Beni sınava hazırlamaya başladı. Sınav gününe kadar çalıştık. Öğretmenim de yardımcı oldu. Sınava girdiğimde çok heyecanlıydım. Sonra internetten sonuçlara baktık. 1. yazıyordu. Hiç beklemiyordum. Annem o kadar heyecanlanmadı çünkü başka aşamalar da vardı. Ben hepsini geçtim ve kazandım. Oryantasyon programının ilk günü çok heyecanlandım. Sonra arkadaşlarımla tanıştım. Neşeli oldum. Okulun basketbol stadyumu çok harika. Ben mimar ve basketbolcu olmak istiyorum. Darüşşafaka’yı kazandığım için kendimi özel hissediyorum. Tabii basketbol takımına girersem daha özel hissederim…”

Darüşşafaka Lisesi’nden bu yıl mezun olan ve Koç Üniversitesi Hukuk Bölümü’nü kazanan İlayda Salkım, 10 yılını geçirdiği okuluna ilişkin duygularını şu cümlelerle dile getirdi: “Ben gittiğim her yerde Darüşşafakalıyım dediğimde bana kesilen dikkati, gözlerdeki ışığı gördüm. Her zaman sihirli bir sözcüktü Daçka. İleride de kapılarımı biliyorum bu sözcük açacak. Daçka... Yeşermek gibi, ‘Buraya sinmişliğim var.’ demek gibi ve tabii ki üç nokta gibi ama hiç ‘hoşça kal!’ gibi değil!” 

İlayda’nın konuşmasının ardından sahneye çıkan 5. Sınıflar Korosu “Yeniden Başla” şarkısını seslendirdi ve hep bir ağızdan Daçka marşını söyledi.

2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ilk dersi Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi tarafından verildi. Kavi’nin verdiği ilk dersin ardından öğrencilere kulüp tanıtımları yapıldı ve “Eğitimde Fırsat Eşitliği”nin sembolü Darüşşafaka’da yeni bir yıl daha başladı.

Sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu bir yıl olsun. İyi dersler Daçka!

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?