150. Yılda, 150 Daçkalı, aynı “Kapının Önünde”, bir sahnede…

 ›  Haberler  › ↓ 

kapininonunde-davetiye-web.jpg
Darüşşafakalı öğrenci ve mezunlardan oluşan yaklaşık 150 kişilik bir kadronun sahneleyeceği “Kapının Önünde” müzikali 10 Haziran 2013 Pazartesi günü TİM Maslak Show Center’da seyirciyle buluşacak.
 
30 Mart’ta Haliç Kongre Merkezi’nde Devlet Opera ve Balesi Baş Rejisörü Yekta Kara’nın hazırladığı ‘Bir Buçuk Asırlık Fark’ adlı çok özel gösterinin ardından şimdi de Darüşşafaka’nın 150 yıllık hikayesi öğrenci ve mezunları tarafından hazırlanan bir müzikalle sahneye konulacak.
 
10 Haziran 2013 Pazartesi günü saat 20.00’de TİM Show Center’da sahnelenecek “Kapının Önünde” isimli müzikalin metni Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Bölüm Başkanı Beliz Güç Bilmez, Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğretmen ve öğrencileri tarafından oluşturuldu. Yönetmenliğini Drama Öğretmeni Elif Ongan Tekçe’nin yaptığı müzikalin müzikleri ise Müzik Öğretmeni Kerem Memişoğlu tarafından bestelendi. Bazı şarkı sözleri tamamen öğrencilerin şiirlerinden, bazı sahneler tümüyle öğrencilerin kaleminden... Dans koreografileri Beden Eğitimi Öğretmeni Günsu Kanat ile Darüşşafaka mezunları Bahar Kesim ve Gözde Köybaşı’na ait. ​​Sahne tasarımını ve kostümleri de Darüşşafaka mezunu Tuğba Eke hazırladı.
 
“Darüşşafakalı Sanatçılar Aranıyor!”
 
Geçtiğimiz yıldan beri hummalı bir şekilde hazırlıkları yapılan müzikalde görev alanlar, tüm iletişim grupları içerisinde yapılan “Darüşşafakalı Sanatçılar Aranıyor” duyurusuyla seçildi. Böylece mezun ve öğrencilerden yetenekli olan 150 kişi hazirandan bu yana haftada 12 saatlik bir çalışmayla emek vererek müzikali gösterime hazır hale getirdi.
 
Müzikalde sembolik olarak, bir kapının açılması ve o kapının açılmasıyla birlikte bir insanın hayatının ne kadar değişebildiği anlatılıyor. Mezun olduktan sonra da açılmaya devam eden kapılar sayesinde, Daçkalılar yepyeni dünyalara adım atıyor, gelişiyor, mutlu ve başarılı bireyler olarak hayatlarını sürdürüyor.
 
İzleyenlere, Darüşşafaka’nın yeşil kapıları ardında Darüşşafakalı olmanın ve Darüşşafaka tarihinin anlatılacağı müzikalde, 40 kişilik Darüşşafaka korosu ve İstanbul Gençlik Senfoni Orkestrası da muhteşem müziklerle sahne alacak.
 
 
 Müzikalin yaratılış öyküsüyle ilgili Elif Ongan Tekçe, Kerem Memişoğlu ve Günsu Kanat ile bir söyleşi yaptık. Merakla beklenen "Kapının Önünde" hakkında biraz daha detaylı bilgi almak için söyleşimizi okuyabilirsiniz..  
 
muzikal_05062013_1.jpg
Darüşşafaka Eğitim Kurumları Drama Öğretmeni Elif Tekçe....
 
Metin çalışmalarına geçen sene başlanan müzikalin metni, Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Bölüm Başkanı Beliz Güç Bilmez tarafından yazıldı. Daha sonra, bu metnin, Darüşşafakalı öğrencilerin okul dergilerinde kendileriyle ilgili yazmış oldukları yazılarla, Elif Ongan Tekçe’nin ifadesiyle “çarpışması” gerçekleşti. Bu çarpışmalarla oyun metni sürekli dönüşerek ve en iyi nasıl anlatabiliriz sorusu sorularak son şekline getirildi.  Tekçe;“Biz ne kadar dışarıdan bakıp anlatmaya çalışsak da, burada yaşayan bir öğrencinin, bir çocuğun büyüme serüvenini ancak kendisi en iyi şekilde anlatabilir ve aktarabilir” diye açıklıyor. Darüşşafakalılar, müzikallerini tam anlamıyla sahiplenmiş. Çok büyük bir özveriyle çalışıldığını söyleyen Tekçe, geçen yıl haziran ayından beri haftada yaklaşık 12 saat çalıştıklarını ve prova yaptıklarını belirtiyor.
 
“Darüşşafaka öğrencisinde birçok okulda görülmeyen bir derinlik var. Bu derinlik buraya gelme sebebiyle başlayan bir derinlik. Genel olarak hayata biraz daha farklı bir yerden bakılıyor aslında. Ve bu derinlik kendiliğinden başka şeyleri getiriyor. Hem çok keyifli, zaten öğrenci ve genç olmanın kendine ait müthiş bir keyfi ve enerjisi var. Zeki çocuklarla çalışıyoruz, bu da eklenince doğal olarak espri kalitesi yükseliyor. Bir de yatılılık, göç durumu ve ayrılıklar varsa kaçınılmaz olan şey gerçekleşiyor, o da şu: bir anda çok trajik ve üzüntülü bir durum yaşanırken, tam o daha bitmeden pat diye arkasından komik bir olay gerçekleşebiliyor. Buraya bağlanmanın sebebi de zaten biraz da bu. Çok farklı duyguyu aynı anda yaşayabiliyoruz burada. Bu benim sadece öğretmen olarak gözlemlediklerim. Öğrenciler burada onu yaşıyorlar, teneffüs ediyorlar. Zaten o yüzden daha özel şeyler doğuyor burada.”
 
Bambaşka dünyalara açılan kapılar…
 
Sembolik olarak, bir kapının açılması ve o kapının açılmasıyla birlikte bir insanın hayatının ne kadar değişebildiği anlatılıyor. Mezun olduktan sonra da açılmaya devam eden kapılar sayesinde, Daçkalılar yepyeni dünyalara adım atıyor, gelişiyor, mutlu ve başarılı bireyler olarak hayatlarını sürdürüyor.
Tekçe, oyunun ana amacının Darüşşafaka’nın varlığını hiçbir zaman unutturmamak ve bu belleğin sürekli olarak tazelenmesini sağlamak olduğunu ifade ediyor. “Bir bellek nasıl yitirilir? Bir yerle ilgili hafıza nasıl yok olur? Ona dokunmadığın sürece, onunla anılarını tazelemediğin sürece yok olur. Bu oyunun amacı bütün bu hafızayı yeniden yeşertmek, insanların Darüşşafaka’ya olan duygularını ve anılarını yeniden canlandırmak ve bağlılığı bu sayede güçlendirmek,” diyor ve ekliyor, “Herkesi bekliyoruz…”
 
Ve müzik…
 
“Kapının Önünde”nin müziklerini besteleyen Kerem Memişoğlu, bu görevi büyük bir keyif ve gururla üstlendiğini belirtiyor. Müzikaldeki toplam 12 parçadan 2’si dışında hepsinin şarkı sözleri, öğrenci ve mezunların kaleminden… Diğerleri ise, iki sevilen şarkının öğretmenleri desteğiyle öğrenciler tarafından yapılan düzenlemeleri. Sahnede, 30 kişilik İstanbul Gençlik Senfoni Orkestrası (İGSO), Kerem Memişoğlu’nun yönetiminde oyunun müziklerini canlı olarak sergileyecek. Öğrenci ve mezunlardan oluşan 150. Yıl korosu da şarkıları seslendirecek. Oyuncular zaman zaman solist olarak koroya eşlik edecek. Kalabalık bir kadroyla gerçekleştirilen, sürprizlerle dolu bir müzikal…
 
“Biz Sanat Bölümü olarak, eğitim-öğretim yılının başında, “Darüşşafaka 150. Yılında Sanatçılarını Arıyor” diye bir sloganla yola çıktık. Senelerdir oynanmakta olan tiyatro eserlerine nazaran tamamen bizim ürettiğimiz bu müzikali daha kolayca ortaya çıkardık. Demek ki burası bize kendini gerçekten çok doğru anlatmış. 150 yıllık bir kurumda, buranın öğretmeni olarak bu projeye imza atmış olmak bizim için çok büyük bir onur. Bizden desteklerini esirgemeyen Zekeriya Yıldırım, Talha Çamaş, eski lise müdürümüz Adnan Ersan başta olmak üzere tüm Yönetim Kurulu’na, 150. Yıl Komitesi’ne ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”
 
Yoğun duyguların dansla ifadesi…
 
Müzikalde izleyeceğimiz teatral dansların koreografisi, Beden Eğitimi Öğretmeni Günsu Kanat tarafından,Darüşşafaka mezunları Bahar Kesim ve Gözde Köybaşı’nın katkılarıyla hazırlanmış. Darüşşafaka’nın 150. yılını görmüş olmaktan dolayı kendisini şanslı hissettiğini ve projede görev almaktan gurur duyduğunu belirten Günsu Kanat, Daçkalıların duygularını anlatmak için müzikalde teatral danstan faydalandıklarını söyledi. 
 
“Darüşşafaka’daki duygu yoğunluğu diğer okullardan farklı. Buradaki çocukların yatılı okuyor olmaları sebebiyle, burada yaşanan her şeyin sanki gerçekten küçük bir ailenin çatısı altında yaşanan duygular kadar yoğun olduğunu düşünüyorum. Belki de bu kadar büyük, köklü bir tarihi olmasından da kaynaklanıyor. Yaşanan bütün duygular daha yoğun, daha derin. Müzikali izleyenler, Darüşşafaka’da yaşanan duyguları yoğun bir şekilde görecekler.” 
 
                                              eimzazehraenson.jpg
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?