14. Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması sonuçları belli oldu

 ›  Haberler  › ↓ 

14. “Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması” finali, 16-17 Mayıs 2023 tarihlerinde Darüşşafaka Cemiyeti’nde gerçekleştirildi.

Yaptığı çalışmalar ve bıraktığı eserlerle sadece Türkiye’de değil dünyada bilim tarihinin ilk ciddi öncülerinden Darüşşafaka mezunu ve öğretmeni, matematikçi Salih Zeki’nin (DŞ’1882) anısına Darüşşafaka Lisesi tarafından Türkiye genelinde liseler arası düzenlenen “Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması”nın 14.sü sonuçlandı.

16 Mayıs’ta tüm finalist öğrenci ve danışman öğretmenlerin katılımıyla gerçekleşen tören, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başladı. Darüşşafaka tanıtım filminin de gösterildiği törenin bu yılki açılış konuşmasını Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Serpil Tunçer yaptı.

Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Başkanı ve
Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Serpil Tunçer

 

Açılış konuşmasını takip eden müzik dinletisinin ardından finalist öğrenciler; Bilkent Üniversitesi'nden Prof. Dr. Azer Kerimov; ODTÜ KKTC Kampüsünden Doç. Dr. Erhan Gürel ve Doç. Dr. Kürşat Aker ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Dr. Selim Bahadır’dan oluşan jüriye sunumlarını yaptı.

Proje sunumlarının ardından jüri üyeleri değerlendirmelerini yaptılar.

Etkinliğin 17 Mayıs’ta gerçekleştirilen kapanış ve ödül töreninde açıklanan yarışma sonuçlarına göre;

Birincilik Derecesini, “Kosinüs Değeri Rasyonel Sayı Olarak Verilen Açılara Sahip Tam Sayı Kenarlı Üçgen” adlı projeleriyle İzmir Çiğli Fen Lisesinden Hamza Kağan Özer ve Tarık Tamer aldılar.

Teşvik Ödülünü, “Geometrik Örüntülerinde Fibonacci ve Lucas Sayı Dizilerinin Elde Edilmesi” adlı projeleriyle, İstanbul Kültür Koleji Fen Lisesinden Murat Cevlan ve Arda Luka Tutuş kazandılar.

Final Sergisine katılan yarışmacı öğrenciler, danışman öğretmenler, sergiyi gezen öğrenciler ve Darüşşafaka Lisesi Matematik Bölümü öğretmenleri oylarıyla belirlenen “Genç Salih Zeki” derecesinin sahibi ise “Kuvvet Fark Üçgenlerinin Matematiksel Modellenmesi ve Yeni Bir Asal Sayı Algoritması” adlı projeleriyle İzmir Özel Gelişim Kolejinden Mert Ege Özal ve Arda Kahveci oldu.

Ayrıca etkinlikte genel yarışma dışında değerlendirmeye alınan, Darüşşafakalı öğrencilerin hazırladığı beş proje sunumu da gerçekleştirildi.

Birincilik Derecesini, “Koordinat Düzleminde Köşeleri Fibonacci Sayıları ile Belirlenen Üçgenlerde Gizemli Alan” adlı projeleriyle Ayşe Efe, Çiğdem Efe ve Özlem Efe aldılar.

İkincilik Derecesini, “Belirli Problemleri İki Farklı Sayma ile Çözerek Kombinasyon Eşitliği Elde Etme” adlı projesiyle Hatice Gürbüz aldı.

Üçüncülük Derecesini ise üç farklı proje paylaştı:

  • “Çarpımları Pozitif Bir Tamsayı Olan ve Birbirlerini Sıralı Olarak Bölen Sıralı Sayıların Sayısı” adlı projeleriyle Peri Su Koşar, Elif Yılmaz ve Selin Özkan,
  • “Bölenlerin Gizemi: EBOB” adlı projesiyle Zeynep Özdemir,
  • “Toplamları Verilen ve EBOB’ları Aynı Olan Sıralı İkililerin Sayısını Bulma” adlı projeleriyle Esra Nur Arslan ve Barkın Erzik.

Yarışmaya katılan öğrenciler ile yarışmada dereceye giren tüm öğrenci ve danışman öğretmenleri tebrik ediyoruz.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?