133 Yeni Öğrenci Ders Yılına Başlarken, Darüşşafaka Gönüllüler ve Bağışçılara Çağrıda Bulundu

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları giriş sınavında başarılı olan 123 öğrenci, beş şehit çocuğu ve Bilge Köyü’nde ailesini yitiren beş çocuk 30 Ağustos 2009’da Darüşşafakalı oldu. Babası hayatta olmayan öğrencilere tam burslu yatılı ve İngilizce eğitim veren Darüşşafaka, 1 Eylül 2009 Salı günü düzenlenen basın toplantısında Türkiye genelinde daha çok öğrenciye fırsat sağlamak için gönüllüler ve destekçilere çağrı yaptı.


Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım ve  Darüşşafaka Eğitim Kurumları
Genel Müdürü Nilgün Akalın öğrenciler ile birlikte.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Nilgün Akalın, düzenlenen basın toplantısında 2009-2010 eğitim-öğretim yılı programı hakkında bilgi verdi.

30 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında Okulda yeni öğrenciler ve anneleri için bir oryantasyon programı düzenlendiğini ve Okulun 7 Eylül 2009 Pazartesi günü açılacağını bildiren Nilgün Akalın “Okulumuzda 46 ilden gelen öğrencilerin yüzde 73'ünü Anadolulu, yüzde 27'sini İstanbullu öğrenciler oluşturuyor, temel hedefimiz 81 ilden 81 öğrenci okutmak” dedi. Akalın, bu yıl ÖSS başarısının da yüzde 95 olduğunu belirterek, bu sene öğrencilerin üçünün burslu olarak vakıf üniversitelerine, diğerlerinin ise yüksek puanlı devlet üniversitelerine girdiğini belirtti.


                                                Darüşşafaka giriş sınavı birincisi Deniz Ulaş Saylık

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım ise “Biz, Darüşşafaka için ‘Bitmeyen bir hikaye’ diyoruz. Bizler de Anadolu’nun farklı kentlerinden gelerek bu okulda eğitim aldık, kaybettiğimiz babamızın şefkatini bu okulda yaşadık, şimdi yuvamıza hizmet ediyoruz. Bu yılın sınav birincisi Deniz Ulaş‘ın genç yaşta kaybettiğimiz bir Darüşşafaka’lı kardeşimizin oğlu olması “Bitmeyen Hikayemiz” e duygu dolu yeni bir sayfa ekledi. Bu yılın hepimizi duygulandıran bir başka yanları da, aramıza katılan öğrencilerimizden beşinin Bilge Köyü’nden gelen çocuklarımız olması, yine bu yıl dördüncü sınıftan dört, beşinci sınıftan bir olmak üzere toplam beş şehit çocuğunun da okulumuzda eğitim ve öğretime başlıyor olması. Darüşşafaka böylece tarihi boyunca sürdürdüğü toplumsal hassasiyetini bu yıl aramıza katılan öğrencilerde de gösteriyor. Türkiye’nin her köşesinden daha çok çocuğa ulaşmak ve onlara çağdaş eğitimin en iyisini verme çabalarımızı yine Türkiye’nin her köşesinden gönüllülerin, sosyal sorumluluk sahibi kişi ve kurumların desteklemesini bekliyoruz. Eğitime gönül vermiş vatandaşlarımızın bize verecekleri destekler ile daha fazlasını yapacağımıza inanıyoruz.” dedi.


                                Darüşşafaka Cemiyeti Başkan Vekili Davut Ökütçü öğrenciler ile birlikte

Çocukları Bilge Köyü'nden getiren Darüşşafaka Cemiyeti Başkanvekili Davut Ökütçü de köyün 135 kişi olan nüfusunun 61'inin çocuklardan oluştuğunu belirterek, olayın ardından gerçekleştirilen yoğun çalışmaların çocukların büyük bir travma yaşamasını önlediğini anlattı. Bilge Köyü’nden gelen beş çocuğun seslenebilecekleri bir anneleri bile olmayacağını kaydeden Ökütçü, ''Çocuklar, Darüşşafaka'da çok kısa süre içinde yaşadıkları travmayı aşacak ve en iyi şekilde eğitimlerini alacaklar'' diye konuştu. Ökütçü, çocukların 4.sınıfa başlayacak öğrenciler olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlendiğini söyledi. Öğrencilerin Okul’a gelmesinde Darüşşafakalı annelerin Bilge Köyü’nü Mayıs ayındaki ziyaretlerinin ve Okulun sağladığı fırsatları anlatmalarının etkili olduğunu belirtti.

Basın toplantısında Darüşşafaka giriş sınavını birincilikle kazanan, 1979 Darüşşafaka mezunu rahmetli Kadri Saylık'ın oğlu Deniz Ulaş Saylık, Bilge köyünden gelen Zeynep, Remziye, Hilal, İnan ve Mehmet Ali Çelebi ile şehit çocukları Beyza Bebe ve Metehan Kalaycı basın mensupları ile tanıştırıldı.

Fotoğraflar : Ajans D

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?