12. Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması

 ›  Haberler  › ↓ 

Yaptığı çalışmalar ve bıraktığı eserlerle sadece Türkiye’de değil dünyada bilim tarihinin ilk ciddi öncülerinden, taşıdığı “Zeki” mahlasını sonuna kadar hak eden, bir Darüşşafaka mezunu ve öğretmeni, değerli matematikçi Salih Zeki (DŞ'1882) adına Darüşşafaka Lisesi tarafından düzenlenen Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması’nın 12’ncisi gerçekleştirildi.

Salih Zeki

Tüm finalist öğrenci ve danışman öğretmenlerin katıldığı açılış töreninde, Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen’in “Salih Zeki ve Darüşşafaka” üzerine yaptığı konuşma ilgiyle dinlendi. Pandemi nedeniyle yüz yüze gerçekleştirilemeyen törende; “Dünden Bugüne Salih Zeki Final Törenleri” adlı videoyla anılar tazelendi.

Ayrıca, 2012 yılından vefat ettiği 2020 yılına kadar gerek yaptığı araştırmalar ve konuşmalarla gerekse seçici kuruldaki çalışmalarıyla, desteklerini hiç esirgemeyen Prof. Dr. Cem Tezer saygı ve minnetle anıldı.

Açılış törenin ardından; Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sinan Sertöz ve Prof. Dr. Azer Kerimov; ODTÜ’den Doç. Dr. Özgür Kişisel, ODTÜ KKTC Kampüsü’nden Doç. Dr. Erhan Gürel ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Dr. Selim Bahadır’dan oluşan jüri ile finalist öğrencilerin birebir sunumları gerçekleşti. Proje sunumlarının ardından jüri yaptığı değerlendirme neticesinde dereceye giren ilk üç projeyi belirledi.

Bu yıl 19 ilden toplam 65 projenin başvurduğu yarışmada jürinin ön seçimiyle 10 proje finalde sergilenmeye değer bulunmuştu. 

Yarışmanın ilk üçü

Birincilik Derecesini; “Euler Totient Fonksiyonuna Dayanan Terimler Toplamı Ve Ardışık Kuvvetler Toplamı Arasındaki Bölünebilirlik Koşulları” adlı projeleriyle, İzmir Özel Ege Lisesi’nden Arda Öztürk ve Yağmur Gültekin,

İkincilik Derecesini; “Çokgene Genellenmiş Kırık Çubuk Problemi İçin Çembersel Çözüm” adlı projesiyle, Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi’nden Yavuz Bülent Yurduseven,

Üçüncülük Derecesini; “İki Ve Üç Boyutlu Hilbert Eğrisindeki Sayı İlişkileri Ve Kriptoloji Algoritması” adlı projesiyle, Kocaeli Özel Enka Fen ve Teknoloji Lisesi’nden Aylin Özkan aldılar.

Ayrıca, DEK YouTube kanalındaki sunum videolarını izleyenlerin beğenileriyle belirlenen “Genç Salih Zeki” derecesinin sahibi ise “Düzensizlikte Hamle Sayısı” adlı projeleriyle Antalya BİLSEM’den Sıla Avcı ve Hakan Eroğlu oldu.

Yarışmada dereceye giren tüm öğrencileri ve danışman öğretmenlerini tebrik ediyoruz.

12. Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışma Finali Kitapçığı

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?