İşte Türkiye'nin Genç Sait Faik'leri!

 ›  Haberler  › ↓ 

21 Mayıs 2015 tarihinde Türkçe - Edebiyat Bölümünün düzenlediği “ 10. Hişt Hişt, Genç Sait Faik Öykü Yarışması Ödül Töreni” TİM Fettah Aytaç Salonu’nda gerçekleştirildi.

Tören, Sait Faik Abasıyanık’ın hikâyelerinden izler taşıyan dramalar ve müziklerle süslendi.

Törene; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fırat Tekin, Lise Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu, Ortaokul Müdürü Ayşe Görey, Darüşşafaka öğrencileri ve çeşitli okulların temsilcileri katıldı. 

Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu, Üst Seçici Kurul Üyesi Feryal Tilmaç'a teşekkür plaketi sundu.

Bu yıl; 62 ilden 358 okul, 606 öyküyle yarıştı. Türkçe - Edebiyat Bölümü öğretmenlerinin ön elemesinden geçen 40 öykü; Nalan Barbarosoğlu, Feryal Tilmaç, Abdullah Ataşçı, Ethem Baran ve Yusuf Çotuksöken’den oluşan Üst Seçici Kurul tarafından değerlendirilerek Türkiye ve Darüşşafaka dereceleri belirlendi.

Türkiye genelinde birinciliğe değer bulunan hikâye; ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi öğrencisi Defne Akşit’in “Metal Kana Karışınca” adlı eseri olurken; Darüşşafaka öğrencileri arasında yapılan yarışmanın birincisi ise; “Folie de Persecution” adlı hikâyesiyle 11. sınıf öğrencisi Furkan Şahin oldu.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Türkçe Bölümü Başkanı İsmail Yelaldı törende yaptığı konuşmada, “Yarışmaya her yıl daha fazla lise öğrencisinin katılması, Darüşşafaka ailesi olarak bizi çok mutlu etmektedir. Yarışmamıza katılan liseli gençlere teşekkür ediyoruz. Sevgili Genç Öykücüler, görselliğin yoğun, düşündürmekten çok uyuşturucu niteliği kazandığı bu dönemde sizlerin yazarak kendinizi ifade etmeniz oldukça önemli bir çaba. Yazı yazmanın unutulmaya başlandığı bir çağda yazarak var olmak, yazacağınız dilin inceliklerini öğrenmek elbette zamanla gelişip olgunlaşacak bir olgudur. Sizleri bu çabalarınızdan dolayı bir kez daha kutluyorum. Siz Genç Sait Faikler’e ve size öyküyü sevdiren edebiyat öğretmenlerinize gösterdikleri çabadan dolayı teşekkür eder, okumanın ve yazmanın yaşamlarınızdan eksilmemesini dilerim” dedi.  

TÜRKİYE DERECELERİ:

DERECE ÖYKÜNÜN ADI ÖĞRENCİNİN ADI OKULU KATILDIĞI İL
1 METAL KANA KARIŞINCA DEFNE AKŞİT ODTÜ GVO ÖZEL LİSESİ ANKARA
2 VARLIĞIN YOKLUĞUNDA FEYZA ZEYNEP ERDOĞAN YAHYA KEMAL BEYATLI ANADOLU LİSESİ ANKARA
3 ÜÇ AN ÜÇ MEVSİM VE YOKLUĞUN YOLU JALE NUR TURGUT SAKARYA CEMİL MERİÇ SOSYAL BİLİMLER LİSESİ SAKARYA

 

DARÜŞŞAFAKA DERECELERİ:

DERECE ÖYKÜNÜN ADI ÖĞRENCİNİN ADI SINIFI
1 FOLIE DE PERSECUTION FURKAN ŞAHİN 11E
2 ÇİLİNGİR SOFRASI ŞULE ÇETİN 9D
3 NERGİS'İ SOLDURAN GÖLGE İLAYDA SALKIM 9F

 

Tören sonunda Darüşşafakalı öğrencilerin, öğretmenlerin ve katılımcı okulların da arasında bulunduğu Sait Faik sevdalısı bir grup; Burgazada’daki Sait Faik Abasıyanık Müzesi’ni ziyaret ederek Darüşşafaka Cemiyeti’nin Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlediği “61. Sait Faik Hikâye Armağanı”nın sahibi Bora Abdo’yla bir söyleşi gerçekleştirdi.

İsmail Yelaldı, Bora Abdo'ya teşekkür plaketi takdim etti.

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?