Darüşşafaka Kampüsü'nde Yaşam

Kampüste Yaşam

Darüşşafaka'nın İstanbul Maslak'taki 83 bin metrekarelik alan üzerine kurulu kampüsü içinde öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik farklı birimler bulunuyor. Terzi, çamaşırhane ve ütü merkezi, kantin, öğrenci lokali gibi birimlerin yanı sıra kampüsün içindeki belli başlı yaşam destek noktaları aşağıdaki gibidir.

Darüşşafaka Mustafa Nuri Kınık Kütüphanesi

Darüşşafaka’ ya çok değerli katkılar sağlayan bağışçımız Sayın Mustafa Nuri Kınık’ın vasiyeti üzerine, eşi Bedriye Kınık ve kızı Itır Kınık’ın katkılarıyla kütüphanemiz yeniden yapılandırıldı. 503 m²’lik toplam alana sahip kütüphanede 48 kişilik okuma salonu, 5 grup çalışma odası, 1 konferans salonu ve bilgisayar donanımlı araştırma alanı bulunuyor.

Kütüphanemiz “Genel Koleksiyon”, “Ortaokul Kitaplığı” ile “Süreli Yayınlar Bölümü” olmak üzere üç farklı bölümde hizmet veriyor. Kütüphanelerimizdeki kaynaklar, uluslararası katalog kurallarından oluşan “Anglo-Amerikan Kataloglama Kuralları” ve ondalık sisteme dayalı kütüphane sınıflandırması “Dewey Onlu Sınıflama Sistemi” ile düzenlenerek, açık raf sistemiyle hizmete sunuldu. 

Yemekhane

Darüşşafaka’nın tüm öğrencileri; sabah kahvaltısı, öğle yemeği, ikindi kahvaltısı ve akşam yemeği için yemekhaneyi kullanıyor. 50 personelin görev yaptığı yemekhanenin menüleri diyetisyenler tarafından kalori hesabı yapılarak ve öğrencilerin gelişimleri göz önünde bulundurularak hazırlanıyor. Öğrencilerin sağlıklı beslenmesi için her türlü ayrıntıyı dikkat eden Darüşşafaka’da her koridorda bulunan meyve sepetleri, öğrencilere teneffüslerde meyve yiyebilme olanağı tanıyor.

Öğrenci Evleri

Türkiye’nin en iyi eğitim kurumları arasında yer alan Darüşşafaka Eğitim Kurumları, öğrencileri için aynı zamanda bir yuva ve bir ailedir. Bu anlayışla düzenlenen öğrenci evlerimiz, öğrencilerimizin bireysel ve sosyal tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.

Erkek ve Kız Öğrenci Evi olmak üzere iki ayrı binadan oluşan ve toplam kapasitesi 1.000 olan öğrenci evleri, öğrencilere sağlıklı, mutlu, huzurlu ve güvenli bir ortam sunuyor

 

Etüt odaları

Yatakhanelerde öğrencilerin ödevlerini yapmalarına ve ders çalışmalarına olanak tanıyan etüt odaları bulunuyor.

Her etüt odasında belletmenler görev yapıyor. Öğrencilerin çalışma alışkanlıklarını izleyen belletmenler, onlara her türlü desteği veriyor.

Spor alanları

Öğrencilerini spor yapmaya teşvik eden ve eğitim hayatları boyunca bu konuda da onları destekleyen Darüşşafaka’da spor, günlük yaşamın önemli bir parçasını oluşturuyor. Öğrenciler diledikleri zaman açık-kapalı basketbol, voleybol sahaları ve tenis kordu, futbol sahası, atletizm pisti, aletli jimnastik ve kondisyon salonundan yararlanabiliyor ve profesyonel eğitmenlerden ders alabiliyor.

2 bin 500 kişilik kongre, konser ve gösteri salonu

Her ders yılında pek çok seminer, panel, konferans, konser gibi etkinlikler düzenleyen Darüşşafaka, ülkemizin önde gelen sanatçı, yazar, gazeteci ve bilim insanlarını gerek kendi bünyesindeki konferans salonunda gerekse yıl boyunca Darüşşafakalı öğrencilerin kullanımına açık olan ülkemizin en önemli gösteri merkezleri arasında yer alan TİM Gösteri Merkezi salonlarında öğrencileriyle buluşturuyor. Aynı şekilde Darüşşafakalı öğrenciler de yıl boyunca hazırladıkları tüm kültürel ve sanatsal aktiviteleri dünyaca ünlü sanatçıları ağırlayan TİM Gösteri Merkezi salonlarında sahneye koyabiliyor.

1.150 kişilik amfi tiyatro

Darüşşafaka’nın bünyesindeki amfi tiyatro hem öğrencilerin hem de profesyonel tiyatro grupların oyunlarına ev sahipliği yapıyor. Darüşşafaka öğrencileri, her yıl Türk ya da dünya edebiyatının önemli eserlerinden uyarlanan dev bir oyunu İngilizce veya Türkçe olarak 1.150 kişilik  bu açık hava amfi tiyatroda sahneliyor.

Ayhan Şahenk Spor Salonu

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Kampüsü içinde yer alan Ayhan Şahenk Spor Salonu, 3 bin 500 kişilik seyirci kapasitesiyle uluslararası standartlarda sportif faaliyetlerin yanı sıra sanatsal ve kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Darüşşafaka Doğuş Basketbol Takımı’nın maçlarını yaptığı salonun tüm imkânlarından Daçkalı öğrenciler sınırsız ve ücretsiz olarak yararlanıyor.

Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu ve Gözlemevi

Procter & Gamble (P&G) ve Darüşşafaka iş birliğiyle hayata geçirilen “Hayalden Gerçeğe” projesi kapsamında 2010 yılında Darüşşafaka Maslak yerleşkesinde kurulan Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu, çocukları bilim ve gökyüzü ile yakınlaştırmak; ışık kirliliğinden, gökyüzünü fark edemeyerek büyüyen çocuklarımıza gökyüzü hakkında merak uyandırmak amacıyla tasarlandı. İstanbul’daki ilk sabit kubbeli dijital planetaryumun açılışı 16 Nisan 2010 tarihinde P&G çalışanları ve Darüşşafaka öğrencilerinin katılımıyla planetaryum açılışı yapıldı.

Fatin Gökmen Planetaryumu;

 

 • İstanbul’un ilk sabit kubbeli dijital planetaryumudur.
 •  36 kişiliktir.
 •  Çapı 7 metredir.
 •  Stellarium programıyla (planetaryum yazılımı) istenilen zamanda gökyüzü incelenebilmektedir.
 • Bu sistemler sayesinde, gökyüzündeki hareketler, geçmişte olanlar ve gelecekte olacakları da içine alan geniş bir zaman diliminde sunum yapılabilmekte, Astronomi bilimi çocuklara yaşayarak öğretilmektedir.
 •  Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumunu, 2010'dan 2014 yılı sonuna kadar 30 bini aşkın kişi ziyaret etti.
 • Ziyaretçi yelpazesi anaokuludan üniversitelere kadar geniş olan planetaryumda ziyaretçilere ücretsiz genel astronomi sunumları yapılıyor.
 • Planetaryumda gökyüzü keşfinin yanı sıra planetaryum gösterileri de sunuluyor. Planetaryumu ziyaret edenler Yıldızlar, Moleküleryum, Kara Delikler, Astronot ve Biz Astronomuz gösterilerini Türkçe ve İngilizce seçenekleriyle izleme olanağı da buluyor.
 • Güneş filtremiz sayesinde gündüz gelen okul grupları ile Güneş gözlemi yapabiliyor.
 • Her ayın ilk çarşamba ise halka açık gece gözlemleri yapılıyor.
 • Darüşşafakalı öğrenciler, haftada iki akşam Daçka Gözlem zamanlarında  gözlemevinde ya da planetaryumda etkinlik yapıyor.

Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi ise 17 Ocak 2012’de hizmete açıldı ve yine Darüşşafakalı öğrencilerin yanı sıra dışadan ziyaretçilere de gökyüzünü gözlemleme olanağı sunuyor.

Öğrencilerin ücretsiz olarak ziyaret edebilecekleri Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu ve Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi, sömestr tatili boyunca hafta içi her gün saat 10.00-17.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Ziyaret etmek isteyenler planet@dek.k12.tr adresine gün ve saat bilgilerini ileterek randevu alabilirler.

Darüşşafaka Tekno Girişimcilik Gençlik Merkezi

İstanbul Kalkınma Ajansı'nın (İSTKA) desteğiyle 11 Haziran 2014 tarihinde hizmete açılan Darüşşafaka Tekno-Girişimcilik Gençlik Merkezi, Türkiye'nin liseler düzeyindeki ilk "Tekno-Girişimcilik Gençlik Merkezi" olma özelliğini taşıyor. Öğrencilerin girişimcilik becerilerinin ve bireysel yaratıcılıklarının gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen Merkez, Darüşşafakalı öğrencilerin yanı sıra devlet okulları ve özel okullarda okuyan öğrencilere de hizmet veriyor. Maslak'taki Darüşşafaka kampüsünde açılan Merkez, gençlerin, çevre, elektronik, yazılım, mekatronik-robotik, haberleşme alanlarında teknolojik bilgi birikimlerini ve farkındalıklarını artırarak girişimcilik yönlerini güçlendirmeyi ve inovatif düşünceler geliştirmelerine yön vermeyi hedefliyor.

İki katlı Merkezde; Modern Teknoloji ve Elektronik Sistemleri Modülleri, Enerji (Rüzgar, Güneş, Su, Hidro Isı) Modülleri, Teknoloji ve Bilgisayar Modülleri, Fizik-Kimya-Biyoloji ModüllMerkezde; Modern Teknoloji ve Elektronik Sistemleri Modülleri, Enerji (Rüzgar, Güneş, Su, Hidro Isı) Modülleri, Teknoloji ve Bilgisayar Modülleri, Fizik-Kimya-Biyoloji Modüller, Haraketli Robot Modülleri, 3D Robot Modülleri, Robotik Eğitim Modülleri, temel İletişim Modülleri bulunuyor.

Revir

Kampüs içinde bulunan 34 yatak kapasiteli revir, uzman sağlık ekibiyle 24 saat hizmet veriyor.

 

 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?