Lise Giriş Sınavı

DARÜŞŞAFAKA LİSESİ, KAPILARINI DEPREMDEN ETKİLENEN 48 ÖĞRENCİYE AÇIYOR

Türkiye’nin en köklü liseleri arasında yer alan Darüşşafaka Lisesi, Kahramanmaraş ve Hatay depremlerinden etkilenen 48 öğrenciye bir yılı İngilizce hazırlık olmak üzere beş yıl tam burslu, yatılı, kolej eğitimi olanağı sunacak.

Bugüne kadar sadece Darüşşafaka Ortaokul öğrencilerini kabul eden Darüşşafaka Lisesi, 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda depremden etkilenen, annesi ve/veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz 48 öğrenciyi açacağı lise hazırlık sınıfına kabul edecek.

1873 yılından bu yana parasız, yatılı özel statülü bir okul olarak sayısız gencin hayatını nitelikli eğitimle değiştiren Darüşşafaka Lisesi, güçlü akademik kadrosuyla öğrencilerini tam donanımlı bireyler olarak bir üst eğitim kurumuna hazırlıyor.

Lise Giriş Sınavı

1955’ten bu yana İngilizce ağırlıklı eğitim veren Darüşşafaka Lisesi, ülkemizin en iyi İngilizce öğretimi yapan okulları arasında yer alıyor. Darüşşafaka’da matematik ve fen bilimleri dersleri uluslararası bilim dili olan İngilizceyle işleniyor.

Bugün Darüşşafaka, öğrencilerine yeteneklerini keşfedip geliştirecekleri bir eğitim ortamı sunuyor. Güçlü teknolojik altyapıya sahip sınıflar en fazla 20 öğrenciden oluşuyor ve öğretmen başına ortalama beş öğrenci düşüyor. 2015 yılından bu yana tabletli eğitim yapılan Darüşşafaka’da her öğrenci ve öğretmene tablet veriliyor.

Akademik olarak çok güçlü bir eğitim verilmekle birlikte, Türkiye’nin ortaöğretim düzeyinde ilk robot takımını kuran, ilk yapay zekâ sınıfını, ilk Tekno Girişimcilik Gençlik Merkezi’ni, ilk Karma Gerçeklik Laboratuvarı’nı açan ve yine ilk 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması’nı düzenleyen Darüşşafaka’da STEM (Science, Technology, Engineering and Math), kodlama, girişimcilik, dijital dönüşüm eğitimleri veriliyor. İnsansız hava aracı üretme ve drone kullanımı üzerine öğrenciler eğitim alıyor. Öğrencilerin yaparak ve yaşayarak öğrenmesi destekleniyor. Darüşşafaka mezunu öğrenciler; İngilizceyi iyi düzeyde bilen, 21. yüzyıl yetkinliklerine sahip, en az bir müzik aleti çalabilen, spor yapan, akademik yönden güçlü, entelektüel merak kazanmış gençler olarak üniversiteye başlıyor. Darüşşafaka, öğrencilerine üniversite eğitimleri süresince de burs desteğini sürdürüyor.

BAŞVURU KOŞULLARI

Öğrencinin;

 • T.C. vatandaşı olması,
 • Anne ve/veya babasının hayatta olmaması,
 • Maddi durumunun Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun belirlediği ölçütlere uygun olması,
 • Ruh, beden sağlığı ve gelişiminin yatılı okumasına engel oluşturmadığına ilişkin sağlık raporu bulunması,  
 • LGS’ye girmiş olması ve okulun belirlediği taban puana sahip olması.

48 ÖĞRENCİ NASIL BELİRLENECEK?

Darüşşafaka Lisesi, hazırlık sınıfına kabul edeceği öğrencileri belirlemek için Millî Eğitim Bakanlığının Merkezî Sınav Puanın esas alacaktır. Merkezî Sınav Puanı, Darüşşafaka Lisesi tarafından ilan edilecek taban puanı ve üzerinde olan öğrenciler ön kayıt başvurusu yapabilecek. Puan eşitliği durumunda doğum tarihine göre yaşı küçük olana öncelik verilecek.  Okul yönetimi ve Cemiyetin belirlediği şekilde kontenjan dolana kadar ilan edilen puana göre öğrenci alımı yapılacak.

NOT: Okula ön kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin puanı; öğrenci velisinin yazılı olarak veya elektronik ortamda doldurduğu form aracılığıyla verdiği izinle, Bakanlığın Merkezî Sınav sonuçlarını duyurduğu web sitesi üzerinden Okul Kayıt Komisyonu tarafından alınacaktır.

NEDEN DARÜŞŞAFAKA?

 • Türkiye'nin bir sivil toplum kuruluşu tarafından açılan ilk okuluyuz (1873).
 • Türkiye’nin öğrenci sayısı en yüksek yatılı okuluyuz.
 • Türkiye’nin lise düzeyinde ilk robot takımını kuran okuluyuz (2007).
 • Türkiye’nin lise düzeyinde ilk “Tekno Girişimcilik ve Gençlik Merkezi”ne sahip okuluyuz (2014).
 • Türkiye’nin ilk Liselerarası 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması’nı düzenleyen okuluyuz (2016).
 • Türkiye’nin lise düzeyinde ilk yapay zekâ sınıfına sahip okuluyuz (2019).
 • Türkiye'nin ortaöğretim düzeyinde ilk VR- AR-Green Screen alanıyla oluşturulmuş karma laboratuvarını açan okuluyuz (2022).
 • Müfredatımıza entegre ettiğimiz dijital vatandaşlık eğitimleri ve dijital farkındalık konuları ile bir “Common Sense School” okuluyuz.
 • Çok güçlü üniversiteye öğrenci hazırlama programına sahibiz.
 • Kariyer ofisi çalışmalarıyla kariyer yolculuğunda öğrencilere ilham oluruz ve meslek seçimine hazırlarız.
 • Güçlü rehberlik ve psikolojik danışmanlık programına sahibiz.
 • Öğrencilerimizin ulusal ve uluslararası yarışmalarda yer almalarını; farklı sertifika programlarına katılarak yetkinliklerini artırmalarını teşvik ederiz.
 • Portfolyo çalışmaları yaparız.
 • Güçlü mezunlarımızla öğrencilerimize ilham olur, yol açar, destek oluruz.
 • Üniversite eğitimleri süresince de öğrencilerimizi destekleriz.

 

İLETİŞİM:

Adres: Darüşşafaka Ortaokulu – Darüşşafaka Caddesi No: 5/9 Maslak 34457 Sarıyer – İstanbul
Telefon: 0 212 276 55 33 – 0 212 939 28 00 (Dahili 2252 – 2812) – 0 212 939 28 12
Faks: 0 212 286 31 77 – 0 212 285 25 86 – 0 212 285 44 12
E-posta: kayit.kabul@dek.k12.tr / darussafaka@dek.k12.tr

 

 

 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?