Yarışma ve Ödül Programları

Yarışmalar

"Hişt Hişt, Genç Sait Faik!" Liseler Arası Öykü Yazma Yarışması

“Nereden gelirse gelsin; dağlardan, kuşlardan, denizden, insandan, hayvandan, ottan, böcekten, çiçekten. Gelsin de nereden gelirse gelsin!.. Bir hişt sesi gelmedi mi fena. Geldikten sonra yaşasın çiçekler, böcekler, insanoğulları… Hişt Hişt!” 

Mal varlığını ve eserlerinin telif hakkını Darüşşafaka’ya bağışlayan, modern Türk hikâyeciliğinin öncülerinden Sait Faik Abasıyanık’ın anısına Darüşşafaka Lisesi tarafından 2006’dan beri her yıl Türkiye çapında “Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” Liseler Arası Öykü Yazma Yarışması düzenleniyor.

Ülkemizin “Genç Sait Faik”lerini ortaya çıkaran yarışma, Sait Faik Abasıyanık’ın gençler tarafından tanınması ve okunmasını sağlamak; gençleri yazmaya özendirmek ve geleceğin yazarlarının yetişmesine destek olmak amacıyla gerçekleştiriliyor. Serbest konulu yarışmada ön elemeden geçen öyküler dereceye giren öykülerle birlikte anı kitabında yayımlanıyor. 

Ahmet Rasim Yaşıyor! Köşe Yazısı Yazma Yarışması

Ahmet Rasim Yaşıyor! Gazete Yazıları Yazma Yarışması, Darüşşafaka’dan yetişmiş, 1883 yılında Darüşşafaka’yı birincilikle bitirmiş, seçkin gazeteci ve yazarımız Ahmet Rasim’in anısını yaşatmak; öğrencileri çevrelerinde, ülkemizde ve dünyamızda yaşananlar konusunda duyarlı kılmak ve yazmaya özendirmek amacıyla düzenleniyor.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları tarafından 2008’den beri İstanbul’daki ortaokulların 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri arasında düzenlenen yarışma.  Ahmet Rasim’in adını gelecek kuşaklara taşıyor. Yarışmada ilk üçe giren haber ve köşe yazılarını yazan öğrenciler çeşitli armağanlarla ödüllendiriliyor. Dereceye giren ve dikkate değer yazıların yer aldığı bir anı gazetesi de çıkarılıyor. 

Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması

Darüşşafaka Lisesi’ni 1882’de birincilikle bitiren matematikçi Salih Zeki adına İstanbul’daki ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen “Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması,” öğrencilerin matematik alanında yaratıcı yönlerini ortaya çıkarmak, onları bilimsel araştırma yapmaya özendirmek ve bu alanda İstanbul genelinde öğrencilerin birbirleriyle iletişim ve paylaşımda bulunmalarını sağlamak amacıyla düzenleniyor. 2010 yılından bu yana düzenlenen ve İstanbul'da ortaöğrenimini sürdüren tüm öğrencilere açık olan yarışmaya her okul en çok üç matematik projesiyle katılabiliyor. Üniversitelerin matematik bölümü öğretim üyelerinden oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilen projelerden ön elemeyi geçenler, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda sergileniyor. İki gün süren sergi ve proje sunumlarının sonucunda seçici kurul dereceye girenleri belirliyor. Yarışmada ilk üçe girenlere çeşitli armağanlar veriliyor.

 

ÖDÜLLER

Yusuf Ziya Paşa Ödülleri

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda, 2006-2007 eğitim-öğretim yılından itibaren Darüşşafaka Cemiyeti'nin kurucusu Yusuf Ziya Paşa'nın anısına üniversite yerleştirme sınavında dereceye giren Darüşşafaka mezunlarına verilmek üzere  Yusuf Ziya Paşa Ödülleri’ni kurdu.

Fettah Aytaç Ödülleri

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu, 2006-2007 ders yılından bu yana öğrencilerinin okul dışı yarışmalara katılımlarını özendirme kararı almıştır. Bu amaçla 1955 yılında Darüşşafaka’da İngilizce eğitimini başlatan Cemiyet Başkanı Fettah Aytaç anısına her yıl sosyal bilimler, matematik, sanat, teknoloji, ve spor alanlarında en iyi dereceleri alanlara ödül veriliyor.

Nazıma Antel Yabancı Dil Ödülleri

Darüşşafaka Cemiyeti, Darüşşafaka’ya kız öğrencilerin alınmasının 40. yılı olan 2011'de Darüşşafaka’nın ilk kadın müdürü, İngilizce eğitimin ve kız öğrencilerin Darüşşafaka’ya alınmasının öncülerinden Nazıma Antel’in adını yaşatmak için  “Nazıma Antel Ödülleri” vermeyi kararlaştırdı. Ödül, İngilizce alanında başarılı projelere veriliyor.

Cihat Örge - Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülü

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu, 2012 yılında Cihat Örge (DŞ'1939) ile Halit Ziya Yılmayan'ın (DŞ'1940) anısına “Cihat  Örge- Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülü”nü verme kararı aldı. Ödül, sosyal sorumluluk alanında yer alan projelere veriliyor.

 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?