Yakacık Rezidans bağışçımız Nuri Deniz Uyguner 4 Aralık 2010 Cumartesi günü, Darüşşafaka Maltepe Özel Bakım Ünitesi’nde Hakk’ın rahmetine kavuştu.

 ›  Bağış  ›  Destekçilerimiz  ›  Minnetle Anıyoruz  › ↓ 

Uyguner, 23 Ağustos 1931 yılında İnegöl'de doğdu. İlk ve ortaokulu Bursa'da bitiren Uyguner, İstanbul Erkek Lisesi ve İstanbul Üniversitesi'nde eğitimine devam etti. Deniz Uyguner, 1947 yılında lise son sınıftayken İstanbul Şehir Tiyatrosuna girdi. Ferih Egemen'den sonra Çocuk Tiyatrosunun yaşatılması için büyük emek veren Uyguner, çok sayıda çocuk oyununu yönetti. Kenterler, Dormen, Lale Oraloğlu, Arena, Altan Karındaş ve Kadıköy İl tiyatrolarında rejisör ve koreograf olarak çalıştı. Uyguner, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tiyatrolarında, ''Figaro'nun Düğünü'',''Dünya Malı Dünyada Kalır'',''Peter Pan'', ''Bir Kavuk Devrildi'', ''Julius Caesar''ın da aralarında bulunduğu birçok oyunun koreografisini üstlendi. ''Kafkas Tebeşir Dairesi'', ''Othello'',''Deli Saraylı'', ''Hamlet'', ''Yaprak Dökümü'' ve ''Marat-Sade'' gibi oyunlarda yer alan Uyguner, İstanbul Şehir Tiyatrolarının 1985 yılında yayımlanan ''Şehir Tiyatroları 70. Özel Sayısı''nı hazırladı. Uyguner, 1998 yılında bu kurumdan emekli oldu. Bağışçımız Uyguner, 9 Ağustos 2002'den bu yana Darüşşafaka Yakacık Rezidans'ta yaşam sürmekteydi.

Uyguner'in cenazesi, 5 Aralık 2010 Pazar günü Yakacık Ulu Camii'de kılınan ikindi namazının ardından Pendik Yeni Şıhlı Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve tüm Darüşşafaka Camiasına başsağlığı dileriz.

 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?