Fikret Yüksel Foundation

 ›  Bağış  ›  Destekçilerimiz  ›  Proje Ortaklarımız  › ↓ 

Fikret Yüksel Foundation'ın desteğiyle 2008-2009 eğitim-öğretim yılından bu yana, Foundation for Inspiration and Recognition of Science and Technology (FIRST) tarafından düzenlenen robot yarışmalarına katılan Darüşşafaka öğrencileri başarıdan başarıya koşuyor.

Fikret Yüksel Foundation’ın kurucusu rahmetli Fikret Yüksel’in (DŞ ‘41) kızı Susan Burchard ve ailesinin girişimiyle ortaokul ve lise düzeyinde kurulan iki robot kulübünün öğrencileri,  bugüne kadar kazandıkları uluslararası başarılarla okulumuzu ve ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyorlar.

Her yıl FIRST tarafından düzenlenen yarışmalar bilim ve teknoloji alanında öğrencilerin yaratıcılık ve farkındalıklarını artırmayı amaçlıyor.
 
2007 yılında kurulan Darüşşafaka Robot Kulübü, FIRST bünyesinde FIRST Lego League (FLL) adı altında düzenlenen yarışmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır.
 
FLL, FIRST ile LEGO firmasının ortaklığından doğmuş ve 9-16 yaş grubundaki öğrenciler için oluşturulmuş uluslararası bir yarışma programıdır. Ekip kurma, problem çözme, yaratıcılık ve analitik düşünme gibi konularda başarılı 5-10 öğrenciden oluşan takımlar, her yıl Eylül ayında FLL’in ilan ettiği yeni robot tasarımlarına yönelik çalışmalar yapar. FLL, çocukların kendi teori ve çözüm yollarını hayata geçirmelerine imkân sağlar. Çocuklara bilim ve teknolojiyi sevdirmeye yönelik, öğretici bir serüven yaşatmak FIRST LEGO Ligi programının misyonunu oluşturur.
 
2010 yılında FLL Dünya Şampiyonası’nda Proje Dalında ikincilik ödülü kazanan kulüp öğrencileri, 2012 yılında da Jüri Ödülü’nü kazandı. “Besin Faktörü” temalı projeleriyle başarılı bir takım çalışması sergileyerek Jüri Ödülü almaya hak kazanan Darüşşafakalı öğrenciler, üç gün süren yarışma boyunca, hem 33 farklı ülkeden 77 takımla yarıştı, hem de farklı kültürlerden birçok yeni arkadaş edindi.
 
2011 yılında lise düzeyinde kurulan Robot ve Mekatronik Kulübü ise, yine FIRST’ün bünyesinde düzenlenen FIRST Robotics Competition (FRC) yarışmasına yönelik çalışmalar yapmaktadır.
 
FRC, gençler için oluşturulmuş uluslararası bir robot yarışmasıdır. Dünya çapında düzenlenen bu yarışma gençlerin yaratıcılıklarını ve mühendislik becerilerini geliştirmeleri adına düzenlenmektedir. Yarışma lise düzeyinde öğrencilerden oluşmuş takımlar arasında gerçekleşmektedir. FRC’de takımlara her sene farklı bir görev verilir ve takımlardan göreve uygun robot tasarlamaları beklenir. Seçilen görev her yıl Ocak ayının ilk cumartesisi NASA TV’den duyurulduktan sonra robot tasarımı için takımlara 6 hafta süre verilir.
 
FRC yarışmalarına katılan Darüşşafakalı öğrenciler, kurdukları takımlarla 2010 yılından bugüne, hem Türkiye Şampiyonluğu elde etmiş, hem de En İyi Proje, En İyi Robot Performans, En İyi Sunum ve En İyi Takım Çalışması ödüllerini kazanmışlardır.

Bugüne kadar yaptıkları bağışlarla Darüşşafaka Velilerini Arıyor kampanyasında ulaşılabilecek en üst mertebe olan Kurucu Bağışçılarımız arasına katılan Fikret Yüksel Foundation’a teşekkür plaketi takdim edildi. Plaketi merhum Fikret Yüksel adına, Fikret Yüksel Foundation Başkanlığı görevini yürüten kızı Susan Burchard ile eşi Gary Burchard teslim aldı.

 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?