Türkiye İş Bankası

 ›  Bağış  ›  Destekçilerimiz  ›  Proje Ortaklarımız  › ↓ 
Türkiye İş Bankası ile “81 İlden 81 Öğrenci” Projesi

Türkiye İş Bankası ile Darüşşafaka Cemiyeti iş birliğiyle 3 Eylül 2008 tarihinde hayata geçirilen “81 İlden 81 Öğrenci” projesi,  ülkemizde eğitim alanında gerçekleştirilen en uzun soluklu projelerden biri olarak varlığını sürdürüyor. 

Proje kapsamında; her yıl Darüşşafaka sınavını kazanan 81 öğrencinin başta eğitim olmak üzere giyim, gıda, barınma, kırtasiye gibi tüm giderleri Türkiye İş Bankası tarafından karşılanıyor. Bu proje çerçevesinde Darüşşafakalı öğrenciler, üniversiteye devam etmeleri halinde de Türkiye İş Bankası tarafından verilecek bursla destekleniyor.

"81 İlden 81 Öğrenci" projesi ile İş Bankası’nın yarattığı kaynak, Darüşşafaka’nın daha fazla çocuğa ulaşma çabasına güç verdi. Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın öğrenci mevcudu aşamalı olarak yükseldi. 2006-2007 eğitim-öğretim yılında 748 öğrencinin eğitim gördüğü Darüşşafaka’da bu sayı, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında 961’e ulaştı. Okul mevcudunun 961 öğrenciye ulaşması, Darüşşafaka’nın bir buçuk asırlık tarihinde bir ilk olarak yerini aldı. Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın farklı illerden öğrenci almasına olanak sağlayan projeyle birlikte Darüşşafaka’da “Anadolu Açılımı” başladı. Projenin uygulanmaya konulduğu 2008’den bu yana Darüşşafaka’ya giren öğrencilerin yüzde 70’i Anadolu’dan, yüzde 30’u İstanbul’dan gelmeye başladı.

“81 İlden 81 Öğrenci” projesi, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda verilen eğitimin niteliğinin artırılmasına da büyük bir katkı sağladı. Öğrencilerimiz “Araştırmacı Çocuk Programı” ile araştırma tekniklerini 5. sınıftan itibaren öğrenmeye başlıyor. Öğrencilerimizin sosyal ve bilimsel düzeylerini geliştiren kulüp çalışmaları çeşitlendi. Eğitimde yapılan bu katma değerli çalışmalarla öğrencilerimizin akademik ve sosyal başarılarında gözle görünür bir artış sağlanıyor.

Öğrencilerimizi üniversiteye devam etmeleri halinde de desteklemeyi öngören “81 İlden 81 Öğrenci” projesi, ilk öğrencilerinin üniversiteden mezun olacakları 14’üncü yılında 1.000’i aşkın öğrencimizin tüm giderlerini üstlenecek. Bu süre zarfında İş Bankası ise, projeye 100 milyon doları aşan bir kaynak aktaracak.

Ülkemizde eğitim alanında bugüne kadar gerçekleştirilen en uzun soluklu ve katma değeri en yüksek sosyal sorumluluk projelerinden biri olarak varlığını sürdüren “81 İlden 81 Öğrenci” projesi, 2012 yılında Uluslararası Stevie Ödülleri kapsamında Avrupa’da Yılın Sosyal Sorumluluk Programı dalında altın ödüle layık görüldü. Proje daha önce de European Excellence Awards’da (Avrupa Mükemmellik Ödülü) Türkiye kategorisinde finale kalmış ve Türkiye’de de “Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri” kapsamında Kurumsal Sosyal Sorumluluk-Eğitim kategorisinde ödül kazanmıştı.

Darüşşafaka ile İş Bankası arasındaki iş birliğinin kökleri ise 1939 yılında yaşanan Erzincan Depremi'ne uzanıyor. Erzincan’da deprem felaketine uğrayan ailelerden Darüşşafaka’nın öğrenci kabul koşullarına uyan 83 çocuk, Darüşşafaka’ya kabul edilmiş ve bu çocukların tüm eğitim giderleri İş Bankası tarafından üstlenilmişti. 1939 yılında 83 çocuğa, yeni bir gelecek armağan eden ülkemizin bu iki köklü kurumu, bugün de “81 İlden 81 Öğrenci” projesiyle geleceği aydınlatıyor.

Proje deyince, yaratıcılığın sınırı yok! Beraber düşünmeye başlamak için önerilerinizi görüşmek isteriz.

İletişim
Adres:   Darüşşafaka Mah. Darüşşafaka Cad. No:5/9 Maslak 34457 Sarıyer / İSTANBUL    
Telefon:    +90 212 939 2800 #2495    
E-Posta:   darussafaka@darussafaka.org    

 

 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?