Şimdi Bağışçımız Olun

Zekât
.00

BKM3D Secure

Bu ödeme işlemi, kredi kartı ile 3D-Secure ⇣ güvenlik sistemini kullanarak gerçekleşecektir.

Devam Edin

BKM Express Bu ödeme şeklini seçip formu tamamladığınızda www.bkmexpress.com.tr sayfasına yönlendirileceksiniz. BKM Express sitesine üye olurken kullandığınız kullanıcı adı ve şifreniz ile uygulamaya giriş yapabilir ya da yeni bir kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz. İşleminizi tamamladıktan sonra otomatik olarak Darüşşafaka.org sitesine döneceksiniz.

BKM Express ile Devam Edin

Zekât

Genel Bağışlar

Zekât Bağışı

Zekât bağışınız annesi veya babası hayatta olmayan Darüşşafakalı öğrencilere gelecek oluyor!

Zekât bağışınız Darüşşafaka'da okuyan öğrencilerimizin eğitimine destek olsun!
Zekât bağışınız Darüşşafaka'da okuyan öğrencilerimizin eğitimine destek olsun!

Zekât bağışı, İslamiyet’in şartlarından biridir ve dinî açıdan zenginlik ölçüsü kabul edilen miktarda (nisap) mal sahibi olan kişilerin, ihtiyaç sahibi kişilere vermesi gereken miktarı ifade etmektedir.

Siz de bu ramazan ayında zekât bağışınızı Darüşşafaka’ya yaparak, annesi ve/veya babası hayatta olmayan çocuklarımızın nitelikli eğitimle parlak bir geleceklerinin olmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Diyanet İşleri Başkanlığının, zekâtın kimlere verileceğine ilişkin açıklaması

Zekât, kendilerine zekât verilmesi caiz olan kimselere doğrudan teslim edilebileceği gibi, aracı vasıtası ile de ulaştırılabilir. Bu aracının birey olması ile kurum olması arasında fark yoktur. Buna göre bir sivil toplum kuruluşu, toplayacağı zekâtları Kur'an'da belirlenen yerlere/fakir ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorsa aracı konumunda olan bu kuruluşlara zekât emanet edilebiliz. (Açıklamayı buradan okuyabilirsiniz)

Bilgi: Düzenli Bağış talimatı web sayfamızdan sadece kredi kartıyla verilebilmektedir. Bankadan düzenli bağış yapmak için hesabınızdan Darüşşafaka Cemiyeti hesabına otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin

+90 212 276 67 14              [email protected] 
Kurumsal bağış için:              [email protected] 

 

6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da “zekât” adı altında yapılan bağışlarınız ayrı bir havuzda toplanarak Darüşşafaka’da okuyan öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılmaktadır.
İslamiyet'in şartlarından biri olan zekat, dini açıdan zenginlik ölçüsü kabul edilen miktarda (nisap) mal sahibi kişilerin, ihtiyaç sahibi kişilere vermesi gereken miktarı ifade etmektedir.
Zekatı verilecek malın üzerinden bir yıl geçmiş olması ve zekâtı verilecek malın bir yıllık borçtan ve aslî ihtiyaçlardan fazla olması durumunda zekât, ergenlik çağına erişmiş, hür ve aklı başındaki Müslümanlara farzdır.
Zekat hesaplaması yaparken mevcut borçlar düşüldükten sonra kalan mal üzerinden zekat oranı hesaplanmaktadır. Zekat miktarınızı aşağıdaki zekat oranlarına göre hesaplayabilirsiniz: Altın, gümüş, para, ticaret malları ile koyun ve keçiden 1/40 oranında, İnek, manda ve benzeri büyükbaş hayvanlardan 1/30 oranında, Tarım ürünlerinden 1/10 oranında (aşar) zekat verilir. Eğer bir kimse bu ürünleri yetiştirirken para harcayarak sulama yapıyorsa 1/20 oranında zekat verir. Kira geliri getiren ev, dükkân, fabrika, motorlu araçlar, makine gibi malların net gelirlerinden 1/10 veya brüt gelirden 1/20 oranında zekat vermek gerekir.
Zekatın verileceği kimseler Kur’an-ı Kerim’de belirtilmiştir. Bunlar; fakirler, miskinler, zekât toplamakla görevlendirilen memurlar, müellefe-i kulûb adı verilen kalpleri İslam’a ısındırılmak istenen kimseler, esaretten kurtulacaklar, borçlular, Allah yolunda cihat edenler ve yolda kalmış olanlardır
Zekat, kendilerine zekat verilmesi caiz olan kimselere doğrudan teslim edilebileceği gibi, aracı vasıtası ile de ulaştırılabilir. Bu aracının birey olması ile kurum olması arasında fark yoktur. Buna göre bir sivil toplum kuruluşu, toplayacağı zekatları Kur'an'da belirlenen yerlere/fakir ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorsa aracı konumunda olan bu kuruluşlara zekat emanet edilebilir
Zekat verebilecek durumda olanlara, Müslüman olmayan kimselere, Birinci derece akrabalara (Anne, Baba, Büyükanne, Büyükbaba, çocuklara, torunlara vb.) ve karı-kocanın birbirine zekat vermesi caiz değildir.
Zekat yıl boyunca istenilen zamanda verilebilir.
BAĞIŞ YAP Bu sayfadaki BAĞIŞ YAP menümüzü kullanarak kredi kartınızla aylık düzenli veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz. Dilerseniz tek seferlik bağışı, banka kartınızla da yapabilirsiniz.
Akbank, Albaraka Türk, Denizbank, Garanti BBVA Bankası, Halk Bankası, ICBC Turkey, ING Bank, Kuveyt Türk, Odeabank, QNB Finansbank, Şekerbank, TEB, Türkiye Finans, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası internet bankacılığı BAĞIŞ menülerinden bağış yapabilirsiniz.
Garanti Bankası, Kuveyt Türk, Odeabank, QNB Finansbank, TEB, Vakıfbank ve Yapı Kredi mobil bankacılık uygulamalarındaki BAĞIŞ menüsünden Darüşşafaka’yı seçerek bağış yapabilirsiniz.
Banka bağış bilgilerimize web sitemizden ulaşabilir, hesabınızdan alıcısı Darüşşafaka Cemiyeti olacak şekilde otomatik (düzenli) ödeme talimatı verebilir veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz. Hesap Numaralarımız için: Hesap Numaralarımız için tıklayınız
Tüm şubelerden 1863 numaralı hesaba bağış yapabilirsiniz.
Yurt dışında yaşayan ve zekat bağışlarını yabancı bir bankanın kredi kartıyla gerçekleştirmek isteyen destekçilerimiz globalgiving.org sitesinde yer alan bağış sayfamızdan bu arzularını sorunsuzca gerçekleştirebilirler. Uluslararası para transferi yapmak için döviz cinsi hesap numaralarımıza ulaşabilirsiniz.
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?