Darüşşafaka Eğitim Kurumları

Darüşşafaka Eğitim Kurumları

Darüşşafakalı öğrenciler
Darüşşafakalı öğrenciler

Onlar, Türkiye’nin farklı kentlerinde yaşıyordu. Hepsi küçücük yaşında babasını veya annesini yitirmişti. Kimi bir köy okulunda kimi altmış kişilik sınıflarda okumaya çalışıyordu. Dördüncü sınıfa başladıklarında adlarına yazılmış birer mektup aldılar Darüşşafaka adında bir okuldan... Çoğu o güne kadar adını bile duymamış, hatta telaffuzunda dahi zorlanmıştı, onları yeni bir yaşama davet eden Darüşşafaka’nın... Mektup, onları bir sınava davet ediyordu. Bu sınavı kazandıklarında; en fazla 24 kişilik sınıflarda eğitim göreceklerdi. İngilizceyi ana dili İngilizce olan öğretmenlerden; fen, kimya, fizik gibi dersleri laboratuvar ortamında deneyler yaparak öğreneceklerdi. Teknoloji dersini internet bağlantılı bilgisayar laboratuvarlarında yapacaklardı. Diledikleri müzik enstrümanının eğitimini alacak, dans edebilecek, tiyatro yapabilecek, her türlü sportif aktiviteyi gerçekleştirebileceklerdi. Tenis kortları, basketbol, voleybol, futbol sahaları, jimnastik salonları vardı bu okulda... Öğrencilerin yeteneklerini keşfetmeleri ve geliştirebilmeleri için onlarca kulüp çalışıyordu. İstanbul’daydı bu okul... Yatılıydı. Çoğuna ütopik geldi, mektupta yazanlar... Ama ütopya değil, gerçekti. Böyle bir okul vardı bu ülkede... Hem de 1863’ten beri... Her çocuğun kaliteli bir eğitimi hak ettiğine inananların en uzun soluklu projesiydi o ve tek amacı; onları yaşam boyu öğrenen, çağdaş, özgüvenli, topluma karşı sorumlu liderler olarak yetiştirmekti. Özetle; eğitimle yaşamları değiştiriyor, bitmeyen bir hikâye yazıyordu.

1863'ten beri eğitimde fırsat eşitliği...

Darüşşafaka Eğitim Kurumları
Darüşşafaka Eğitim Kurumları

Bir sivil toplum örgütü tarafından açılan ilk özel okul olarak 1873’ten bu yana varlığını sürdüren Darüşşafaka Eğitim Kurumları, babası  veya annesi hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz, yetenekli çocuklara ortaokul 1. sınıftan liseyi bitirinceye kadar tam burslu, yatılı ve kolej seviyesinde İngilizce eğitim veriyor.

Darüşşafaka Ortaokulu
Darüşşafaka Ortaokulu

İstanbul Fatih’te 120 yıl boyunca eğitim verdiği tarihi binasından 1994’te Maslak’taki modern kampüsüne taşınan Darüşşafaka’da sınıflar, en fazla 24 öğrenciden oluşuyor. Öğretmen başına ortalama 5 öğrenci düşüyor. Her derslikte projektör, perde ve ses sistemleri bulunuyor. Çocukların ezberden uzak, yaşayarak öğrenmeleri için fen, fizik, kimya, bilgisayar gibi dersler labovatuvar ortamında yapılıyor.

 

1955'ten bu yana İngilizce eğitim

Darüşşafaka Ortaokulu
Darüşşafaka Ortaokulu

Tarihi boyunca daima ülkemizin en saygın eğitim kurumları arasında yer alan ve eğitim dili 1955’ten bu yana İngilizce öğretiliyor. Darüşşafaka’da MEB müfredatının yanı sıra öğrencilere bilimsel düşünme ve yöntem becerisi kazandırmayı hedefleyen “Araştırmacı Çocuk Programı” ile disiplinler arası planlama, bütünsel öğrenme ve kriter odaklı değerlendirme yetisini kazandırmayı hedefleyen Bakalorya Orta Yıllar Programı (MYP) gibi farklı programlar da uygulanıyor. Ayrıca; öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeleri için “düşünme eğitimi”, ortaokul 1. sınıftan itibaren satranç ve drama gibi dersler, Türkçe ve İngilizce Yazı Atölyesi, okuma saati gibi atölye çalışmaları yapılıyor.

 

Sosyal ve kültürel gelişim

Darüşşafakalı öğrenciler
Darüşşafakalı öğrenciler

Akademik gelişim kadar kültürel ve sosyal gelişime de önem verilen okulda öğrencilerin bilimsel, kültürel, sosyal, sanatsal, sportif etkinliklere aktif katılımı, okul içinde ve dışındaki etkinlikleri izlemeleri, sosyal sorumluluk projeleri yürütmeleri, sanatın bir dalına yoğunlaşmaları, bir enstrüman çalmaları ve bir spor dalıyla uğraşmalarına olanak tanınıyor. Bu doğrultuda Astronomi, MUN, Çince, Fotoğraf, Akıl Oyunları, Animasyon, Mekatronik ve Robot Kulübü gibi farklı sosyal kulüp öğrencilerin yeteneklerini keşfedip geliştirmeleri için faaliyet gösteriyor.

 

Hedef: Her öğrenci bir enstrüman çalsın, bir spor dalıyla ilgilensin...

Darüşşafakalı öğrenciler
Darüşşafakalı öğrenciler

Öğrenciler, okula başladıkları andan itibaren bir müzik enstrümanının eğitimini almaya ve bir spor dalıyla ilgilenmeye başlıyor. Boş vakitlerini, basketbol, futbol, voleybol sahaları, tenis kortları, jimnastik ve kondisyon salonlarında spor yaparak değerlendirebilen öğrenciler, her ders yılında bilim, matematik, spor, sanat, İngilizce, edebiyat gibi farklı branşlardaki yerel, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılıyor.

 

Toplum liderleri yetişiyor!

Darüşşafaka Lisesi
Darüşşafaka Lisesi

On yaşında ailelerinden emanet aldığı çocukları; Atatürk ilkeleri doğrultusunda, yaşam boyu öğrenen, araştıran, sorgulayan, çağdaş, özgüvenli ve topluma karşı sorumlu liderler olarak yetiştirmeyi hedefleyen Darüşşafaka’da okuyan öğrencilerin eğitim giderlerinin yanı sıra giyim, barınma, beslenme ve sağlık gibi tüm ihtiyaçları Darüşşafaka Cemiyeti’ne yapılan bağışlarlarla karşılanıyor. Cemiyet, Darüşşafaka mezunlarına üniversite eğitimleri boyunca da burs desteğini sürdürüyor.

 

21. yüzyıl becerilerine sahip gençler yetişiyor

Darüşşafaka Ortaokulu
Darüşşafaka Ortaokulu

Teknolojik altyapı yatırımlarına sürekli devam eden Darüşşafaka, çağın teknolojisini egemen gençler yetiştiriyor. Öğrenciler, diledikleri an bilgisayar laboratuvarlarından yararlanabiliyor. Her sınıf seviyesinde bilgisayar eğitimi veren okulda bilgisayar derslerinde öğrencilerin kendi başlarına projeler hazırlamasını, internet ve eğitim yazılımlarını kullanarak bilgiye ulaşmalarını sağlayan metotlar kullanılıyor. 

Üniversite Bursları

Darüşşafaka Lisesi
Darüşşafaka Lisesi

Darüşşafaka Cemiyeti, 8 yıl süreyle tam burslu, yatılı, uluslararası standartlarda kaliteli bir eğitim vererek yetiştirdiği gençleri, üniversite hayatları boyunca da desteklemeyi sürdürüyor. Hayırsever bağışçıların destekleriyle Darüşşafaka mezunlarına sağlanan üniversite burslarıyla, "eğitimde fırsat eşitliği" Darüşşafakalılar için üniversitede de devam ediyor.

Tarihe mal olmuş bazı Darüşşafakalılar

Matematikçi Salih Zeki (DŞ'1882); yazar, gazeteci, tarihçi ve siyasetçi Ahmet Rasim (DŞ'1883); edebiyatçı İsmail Safa (DŞ'1886); bestekar Kazım Uz (DŞ'1890); şair, yazar, egitimci Ali Kami Akyüz (DŞ'1891); Türkiye’de çağdaş belediyecilik çalışmalarını başlatan, Osmanlı-Türk şehircilik ve belediyecilik tarihinin güncel işleyişini ülkemizde ilk defa bilimsel olarak inceleyip nitelikli eserlere dönüştüren Osman Nuri Ergin (DŞ'1901); ressam Mahmut Cuda (DŞ'1918); ressam Muhittin Sebati (DŞ'1920); şair, eğitimci, edebiyat araştırmacısı ve siyasetçi Vasfi Mahir Kocatürk (DŞ'1927); yazar Aziz Nesin (1926-28 arasında iki yıl Darüşşafaka'da okumuştur); ultrasonografinin öncüsü Prof. Dr. Adnan Sokullu (DŞ'1929); sinema ve tiyatro oyuncusu İhsan Devrim (DŞ'1937); edebiyat eleştirmeni Berna Moran (DŞ'1939); bürokrat ve Cumhurbaşkanlığı Eski Genel Sekreteri Necdet Seçkinöz (DŞ'1945); karikatürist Tekin Aral (DŞ'1957); tiyatro ve sinema oyuncusu, yönetmen Tolga Aşkıner (DŞ'1959) ve niceleri...

Sayılarla Darüşşafaka Eğitim Kurumları

Bugün Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda Türkiye'nin 74 ilinden sınavla seçilmiş 927 babası veya annesi hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz, yetenekli öğrenci eğitim görüyor. Yaklaşık yüz yıl boyunca sadece erkek çocuklarını kabul eden, kapılarını 1971’de kız öğrencilere de açan Darüşşafaka’daki bugün kız-erkek öğrenci sayılarını birbirine yakın seyrediyor. Öğrencilerin %58'i İstanbul dışından, %42'si ise İstanbul'dan geliyor.  İstanbul dışından gelen öğrenciler, hafta sonlarını da Darüşşafaka'da geçiriyor.

Darüşşafaka’nın öğrencilerine sunduğu olanaklardan bazıları:

 • 24 öğrenci kapasiteli, her türlü teknik donanıma sahip derslikler,
 • Her 5 öğrenciye bir öğretmen,
 • İngilizce eğitim,
 • Almanca ya da Fransızca ikinci yabancı dil eğitimi,
 • 12 adet fen laboratuvarı,
 • 2 adet bilgisayar laboratuvarı,
 • 13 adet resim/müzik/etkinlik atölyesi,
 • 25 bin kitaba sahip, bilim, sanat, kültür dergileri, bilgisayarları, interneti olan ve bireysel ya da grup çalışma odalarını içeren tam donanımlı kütüphane,
 • Açık-kapalı basketbol ve voleybol sahaları, tenis kortları, futbol sahası, atletizm pisti, aletli jimnastik ve kondisyon salonu,
 • Kampüsün her noktasında kablosuz internet erişimi,
 • 2.500 kişilik kongre, konser ve gösteri salonu,
 • 1.150 kişilik amfitiyatro,
 • 1.200 kişiye hizmet sunulabilen çağdaş yemekhane,
 • 40 çalışma merkezi, 50 bilgisayara sahip beş bilgi merkezi, beş dinlenme salonu, televizyon salonları, çamaşırhane, terzi ve kuaförü bünyesinde barındıran 1.000 öğrenci kapasiteli yatakhane,
 • Öğrencilerin psikososyal problemleri için uzman kadroyla hizmet veren psikolojik danışman ve rehberlik servisi,
 • Uzman doktor , psikiyatr, cilt uzmanı, diş doktoru ve hemşirenin görev yaptığı, 24 saat hizmet veren 34 yatak kapasiteli revir,
 • Gitar, saz, nefesli çalgılar, folklor, modern dans, bale, resim, heykel, sinema gibi pek çok alanda faaliyet imkânı sunan 50'ye aşkın kulüp,
 • P&G Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu ve Gözlemevi...

 

Eğitim felsefesi

 • Her öğrenci başarabilir anlayışı,
 • Akademik başarı için sürekli motivasyon,
 • Farklılaştırılmış öğretim,
 • Öğrenci merkezli ve deneyime dayalı öğrenme yaklaşımı,
 • İzleme ve takip programı,
 • Danışmanlık sistemi...

 

Darüşşafakalılık Ruhu

 • Kurumsal ve tarihsel kimliğimizle onur duyar,
 • Türkiye’nin en saygın ailelerinden birinin parçası olduğumuza inanır,
 • Yardımlaşma, dayanışma ve paylaşım içinde beraber çalışır, beraber sevinir, beraber üzülür,
 • Örnek ve rehber bir ağabey ve abla olmaya gayret eder,
 • Vefa duygusuyla maddi ve manevi katılımda bulunur,
 • Darüşşafaka’nın geleceğine sahip çıkarız.

 

İlkelerimiz

 • Atatürk ilkelerine bağlıyız.
 • İnsanlara ve çevremize saygılıyız.
 • Yenilikçiyiz, çağdaş gelişmeleri eğitimin her aşamasında uygularız.
 • Sorumluluk alır, inisiyatif kullanırız.
 • Sorgular ve düşüncelerimizi özgür olarak ifade ederiz.
 • Demokratik, dürüst, güvenilir ve adiliz.
 • Etik değerlere önem verir, onları hayata geçiririz.
 • Toplumsal yaşam kurallarını bilir ve uygularız.
 • En iyi olmaya çalışırız, en iyiyi yaparız.

 

Darüşşafaka Marşı

Darüşşafakalıyız biz
Yurda nur saçar bilgimiz
İlmin yolunda rehber olacak
Bu yuva evladıyız
Var ol sen her an
Şefkat yuvamız
Bu yurt uğrunda çarpan yürekle
Hep sana bağlıyız biz
Bu yurdun her köşesine
Dağılırız hep sevinçle
Kalplerde iman, gözlerde ateş
Hep sana bağlıyız biz
Senin uğruna
Canımız feda
Yüreğimizden kopan seslerle
Ant içmişiz sana biz

Tahir Sevenay

Darüşşafaka Lise Lokali
Darüşşafaka Lise Lokali
Darüşşafaka Eğitim Kurumları Web Sitesi
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?